PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 25/12 Türkiye'de Neler oluyor

muzo
25-12-2006, 09:29
HÜKÜMET 200 BİN KİŞİYİ KADROYA ALIYOR!..

TBMM Genel Kurulu'nda, 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri görüşülürken milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Unakıtan, tüketici kredilerindeki artıştan endişe edilmemesi gerektiğini söyledi.

ALİ ULURASBA
ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, mevsimlik işçilerle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, "200 bin kişinin kadroya alınması çalışmaları Çalışma Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülüyor. Bununla ilgili tasarı çalışmaları var. Bakanlar Kurulu'na iki defa da sunum yapıldı. Son şekli hazırlanıp Bakanlar Kurulu'na sunulacak" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri görüşülürken milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Unakıtan, tüketici kredilerindeki artıştan endişe edilmemesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de tüketici kredilerinin yakın tarihe kadar çok gelişmediğini, istikrar olmadığı için çok fazla kullanılmadığını anlatan Unakıtan, faizlerin gecelik yüzde 5 binlere vardığı bir yerde tüketicinin kredi kullanmasının mümkün olmayacağını kaydetti.

Unakıtan, "Tüketici kredilerinin artmaya başlamış olması, Türkiye'de güven ve istikrarın geldiğini, tüketicinin de kredi verenin de önünü görmeye başladığının bir işaretidir" dedi. Bakan Unakıtan, yabancılardan stopaj alınmamasıyla ilgili eleştirilere yanıt verirken, "Yabancıları ülkemizde vergilendirmek istedik. Ama çifte vergilendirmeyi önleyen anlaşmalar pratikte sorun çıkarıyor. AB üyesi bazı ülkelerde mükellefler, kendi ülkelerinde vergilendiriliyor. Biz de bu ilkeyi getirdik. Vergilendirmeme diye bir şey yok" diye konuştu.

Özel iletişim vergilerinin artırılmasıyla ilgili bir soruyu cevaplandıran Bakan Unakıtan, "Bizden önce hazırlanmış bir kanun var. O kanunda maktu vergiler, lira olarak belirlenmiş. Bunlar belli bir ölçüde, değerlendirme ölçüsünde artıyor. Bütün vergiler; motorlu taşıtlar, özel iletişim vergileri, maktu vergiler makul oranda artırıldı. Bu seneki değerlendirme ölçüse yüzde 7.8, bütün vergileri değerleme farkı olarak, geçen seneki değerini koruması bakımından böyle bir artırım söz konusudur. Bu, vergi nispetlerinin artışı manasına gelmez. Bizden önce de yapılan usuldür" ifadelerini kullandı.

Bakan Unakıtan, yine bir soru üzerine mevsimlik işçilerin kadroya kavuşturulmasıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bir çalışma yapıldığının altını çizerek, "200 bin kişinin kadroya alınması çalışmaları Çalışma Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülüyor. Bununla ilgili tasarı çalışmaları var. Bakanlar Kurulu'na iki defa da sunum yapıldı. Son şekli hazırlanıp Bakanlar Kurulu'na sunulacak" cevabını verdi.

Bir soru üzerine, 4 yılda 2 milyon kişiye istihdam sağlandığını kaydeden Unakıtan, "Türkiye'de büyük bir nüfus artışı var. Artan nüfusa iş bulacaksınız. Tarımda çalışan nüfus fevkalade fazla. Bu nüfustan da sürekli tarım dışı sektörlere kayma var. Bir de ilave iş bulacaksınız. Bizim hükümetimiz zamanında bu üçü de olmuştur. Olmaya da devam edecektedir. Artan nüfusa rağmen, 35'lerden 28.5'lere indirilmiştir tarım dışı istihdam. 6.5 puanlık tarımdan, tarım dışına kayış olmuştur. Tarım dışındaki sanayi ve hizmet sektörü absorve etmiştir. 2 milyon kişiye yakın istihdam sağlanmıştır, ilave istihdam" ifadelerini kullandı.

Borçların nominal olarak artmadığını azaldığını söyleyen Bakan Unakıtan, şöyle devam etti:
"Borçlar, bir defa Gayri Safi Milli Hasıla'ya (GSMH) oranı ile ölçülür bütün ülkelerde. 2001 yılında borçların GSMH oranı yüzde 90.5'ti. Bu oran 2006 yılının sonunda yüzde 49.6'ya düştü. Borçlar nominal olarak arttı mı, artmadı mı? İlk defa 2006 yılında azaldı. Kamu borçlanma gereği eksiye düştü. Hem nominal hem de oransal olarak düşmeye başladı."

muzo
25-12-2006, 09:29
MERSİN SALLANDI!..

Mersin'in Kazanlı Beldesi yakınlarında 3.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

MERSİN - Mersin'in Kazanlı Beldesi yakınlarında 3.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Mersin il merkezine bağlı Kazanlı Beldesi'nde saat 21.54'te Richter ölçeğine göre 3.6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Şehir merkezi ve çevre ilçelerde de hissedilen depremde can ve mal kaybı olmadığı bildirdildi.

muzo
25-12-2006, 09:30
KARISINI KAÇIRAN ADAMI ÖLDÜRÜP KULAĞINI KESEN KOCA, KIZI İÇİN YARDIM İSTEDİ
Türkiye'nin 'kulak kesen katil' olarak tanıdığı Aziz Çelik, şimdi ilgi bekliyor. Devlet büyüklerine mektup yazan Aziz Çelik, kızının tedavisinin yapılmasını istiyor.

Türkiye'nin 'kulak kesen katil' olarak tanıdığı Aziz Çelik, şimdi ilgi bekliyor. Devlet büyüklerine mektup yazan Aziz Çelik, kızının tedavisinin yapılmasını istiyor.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde (TİGEM) çalışan Aziz Çelik, 1980 yılında dayısının kızı ile evlendi. 1996 yılına kadar rahat ve mutlu bir hayat sürdüren Aziz Çelik'in eşi Halise rahatsızlanınca Şanlıurfa Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Hastanesi'ne götürdü.

Halise Çelik'e aşık olduğu iddia edilen Sedat K. isimli şahıs, Aziz SSK'da ilaç kuyruğundayken Halise Çelik'i kolunda serumu ile kaçırdı. Ceylanpınar İlçesi'ne geri dönen Aziz Çelik, töre emriyle eşi ve aşığını Antalya'da buldu. Çalıştığı işyerinden izin alan Aziz Çelik Antalya'ya gitti.

Eşine hiçbir şey yapmadı. Eşinin aşığı Sedat K.'yı önce öldürdü, sonra 'töremiz böyle' deyip sağ kulağını kesti. Eşi ile birlikte Ceylanpınar'a dönerek karısını ailesine teslim etti. Aziz Çelik de daha sonra güvenlik güçlerine teslim oldu. Aziz'in 6 çocuğundan 3'ü, daha 3 yaşına ulaşmadan hayatını kaybetti.

Ecevit iktidarı döneminde aftan yararlanarak çıkan Aziz Çelik, devlet büyüklerine bir mektup yazdı. 10 yıllık hikayesinin kısa bir özetini çıkaran Aziz Çelik'in şimdi tek dileği kızının ameliyatla gözlerinin açılmasını ve kendi işine geri dönmek. Bir hafta önce devlet büyüklerine gönderdiği mektubunda hayatını şöyle anlattı:

"Eşimin aşığını öldürüp, kulağını kestikten sonra eşimi ailesine teslim ettim, ben hapse girdim. Eşime töre infaz kararını zehir vererek uyguladı. Eşim ölüme adım adım yürüdü. İşte o gün bugün sanki ölüm kuyruğuna girdik. 1 yaşındaki oğlum İhsan annesinin yokluğuna dayanamadı öldü. Kızım Sevda aynı şekilde öldü. Mehtap sağlıksız beslenme ve doktorsuzluktan öldü. Her şeye rağmen kalan çocuklarımın istikbalini düşünerek hayata direndim. Ecevit affıyla özgürlüğe kavuştum. Evim viraneye dönmüştü. Karımın ailesi benim aileme bakmamış, büyük kızım 17 yaşındaki Semra, benim yokluğumda çalışmış, kardeşlerine hem annelik hem babalık yapmıştı. Açıkçası evimizin direğiydi. Kızım Semra'nın bir gün başı ağrıyordu. Şimdiye kadar hiç doktora gitmemiş kızımı çok sevdiğim için ilk defa doktora götürdüm. Şanlıurfa'ya yetiştiremeden hayata gözlerini yumdu. Cahil doktorun kurbanı olmuştu. Otopsi raporunda doktorun suçlu olduğunu görünce bir kez daha yıkıldım. Doktoru da öldürmeye gittiğimde polisler beni yakaladı. Anneleriyle beraber 5 ölü toprağa verdim. Bağrı yanık dert küpüyüm."

Şimdi tek derdinin kalan 2 çocuğunu büyütüp yetiştirmek olduğunu söyleyen Aziz Çelik, "Lise 1. sınıfa giden oğlum ve 2. sınıfa giden kızım için yaşıyorum. Okulun en çalışkan öğrencisi kızım Kübra ablasının ölümüne çok üzülmüş. Ağlaya ağlaya gözlerini kaybetmiş Kübra. Yüzde 90 görme yeteneğini kaybetmiş. Daha önceki Kaymakam ona bir gözlük almış. Gözlerinin az görebildiğini, fakat ameliyatla iyileşebilir. Tek derdim kızımı ameliyat ettirmek ve kendi işime geri dönmektir. Şimdilik Deniz Feneri'nin yaptırdığı prefabrik konutlarda kalıyorum" dedi.
Aziz Çelik, yazdığı mektubunda şehitlerim dediği eşi ve çocuklarının isimlerini şöyle sıraladı:

"Halise Çelik abisi tarafından zehirlendi. Kızım Semra Çelik doktor hatasından, mahkeme devam ediyor. Mehtap Çelik sağlıksız beslenmeden. İhsan Çelik anne yokluğundan ciğeri yandı. Sevda Çelik sağlıksız beslenmeden öldü."

Aziz Çelik, mektubunun sonunda bir not yazarak, "Otobiyografimin ufak özetiyle sizleri üzdüysem özür dilerim" ifadesine yer verdi.

muzo
25-12-2006, 09:31
KREDİ KARTLARINDA TÜRK USULÜ İNANILMAZ TEFECİLİK

İnsanların kart borcu yüzünden içine düştüğü çaresizlik, yeni bir tefecilik türünü hortlattı. Yeni akbabalar, soygunu yine kart üzerinden yapıyor.

İnsanların kart borcu yüzünden içine düştüğü çaresizlik, yeni bir tefecilik türünü hortlattı. Yeni akbabalar, soygunu yine kart üzerinden yapıyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, kredi kartı ile tüketici kredileri arasında ağır borç yükü altında kalan birçok vatandaşın, borcunu ödemek için mal almadan kredi kartına taksitle işlem yaptırıp nakit para bulduğunu söyledi.
YÜZDE 40 FAİZ!
Sistem şöyle işliyor: Kart tefecileri, kendisine gelen kişinin kredi kartına mal satmadan taksit yapıyor. Mesela kredi kartından 1000 YTL çekiyor. Kart sahibine nakit olarak 600-700 YTL arasında para veriyor. Borçlu da bu parayla acil borçlarını ödüyor.
TAM BİR BATAK
Bu işlemlerden sonra borç, katlanarak büyüyor, taksit ödemeleri iyice imkansız hale geliyor. Bir süre öncesine kadar, kart borcunu, tüketici kredisi çekerek kapatan vatandaş, bankaların bu kapıyı da kapaması yüzünden tefecilerin elinde oyuncak oluyor.

muzo
25-12-2006, 09:32
MALTEPE'DE KAZA: 1 ÖLÜ, 1 YARALI!..

Maltepe'de meydana gelen sıkışmalı kazada 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

CEMAL COŞKUN
İSTANBUL - Edinilen bilgiye göre, Maltepe D-100 Karayolu Altıntepe mevkiinde aşırı hız nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü Murat Ertem'in kullandığı 34 AB 422 plakalı otomobil, yaya üst geçidinin ayağına çarptı.

Araç sürücüsü kazadan yaralı olarak kurtulurken, sürücünün arkadaşı Saadettin Albayrak (25) ise sıkıştığı otomobilde hayatını kaybetti.

Olay yerine çağrılan itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucunda Albayrak'ın cesedi araçtan çıkarılarak Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Kaza yapan aracın çok hızlı gittiğini söyleyen görgü şahitleri bu sırada bir otomobilin daha olduğunu ve ikisinin birlikte hız yaptığını söyledi.

Yaralı Ertem'in durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

muzo
25-12-2006, 09:33
ABLASININ ARKADAŞINI BOĞDU!..

Akşam eve dönen Deniz B. cesetle karşılaşınca polisi aradı.

Ankara’nın Çubuk İlçesi’nde önceki akşam Deniz B. adlı arkadaşının evine eğlenmeye giden konsomatris Tekgül Altun (20), arkadaşı Sündüz K.’yı da davet etti. Sündüz K., davete 16 yaşındaki kardeşi İ.K. ile birlikte geldi.

Gece Sündüz K. Ankara’ya döndü. Deniz B., İ.K ve Tekgül Altun ayrı odalarda yattı. İddiaya göre sabah Deniz B. işe gitmek üzere evden ayrılınca Tekgül Altun ile İ.K. arasında tartışma çıktı. İ.K, Altun’u elleriyle boğup evden ayrıldı. Akşam eve dönen Deniz B. cesetle karşılaşınca polisi aradı. Keçiören’de saklandığı evde yakalanan ve Altun’u ablasına hakaret ettiği için öldürdüğünü söyleyen İ.K. tutuklandı.

/Arda AKIN, Hürriyet