PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Poşetlerin Tüm Heryerde Paralı Olmasını Uygun Buluyormusunuz?

Editor
05-01-2019, 20:14
Gundem konularindan biri olan posetlerin parali olmasi uygulamasini forum uyelerimize soralim istedik

cevo35
05-01-2019, 20:21
bence yanlış bir uygulama.tamam poset kullanılmasın ama marketlerde kesekagıdı versın.alınan 25 kurusun 15 i devlete 10 kurusu fırmaya kalıyormuş.hem para verıcem hemde fırmanın reklamını yapıcam.cok sacma.vıtrınlerde bır dunya plastık mesrubat var onlar ne olacak.fırmaların kazacları yetmıyor birde posetlerden kazanacaklar.poset yerıne fırmalar kesekagıdı kullansınlar.gne birileri para kazanacak gene olan bize olacak

soylu2011
05-01-2019, 20:48
milletin cebine göz dikenler utansın
:smiles22:

Editor
05-01-2019, 21:18
Tamamen uygulamanin yersiz oldugunu dusunuyorum.Bu sekil doga icin onlem alinacaksa tum iciceklerin plastik madden arinip.depozitolu.olarak uygun sisteme gecmeleri gerekio mesrubatlar su plastik.siseleri gibi

cevo35
05-01-2019, 21:33
doga için onlem alınacaksa yeşıl alanları yokedip imara açmamak lazım

uydu34
05-01-2019, 22:28
Poşetlerin doğada yok olması çok zor dolayısıyla bu karar alındı yoksa olay ne yeşilliği korumak nede başka bir şey kimse 0,25 kuruşla batmaz amaç zaten poşet kullandırmamaya çalışmak ileride dahada artacak fiyatlar. Sonuç olarak poşet dünyaya zararlı herkes alışverilere pazar çantası ayaralamalı artık.

Hikmet™
05-01-2019, 23:00
Market alışverişini yaptıktan sonra poşetleri alın fişinizle birlikte gidin iade edin. 14 günlük yasal iade hakkımız var. Poşeti iade alamıyoruz derlerse defolu ayıplı mal sattınız ondan dolayı iade alın deyin iade almak zorundalar.

Poşetlerin doğada yok olması çok zor dolayısıyla bu karar alındı yoksa olay ne yeşilliği korumak nede başka bir şey kimse 0,25 kuruşla batmaz amaç zaten poşet kullandırmamaya çalışmak ileride dahada artacak fiyatlar. Sonuç olarak poşet dünyaya zararlı herkes alışverilere pazar çantası ayaralamalı artık.

Poşete sıra gelene kadar neler var doğaya zarar veren. En basiti aldığımız pet şise suları onlar doğaya poşetten kat kat zarar veriyor. Temizlik ürünlerinin hepsi plastik bunlar doğaya zarar vermiyormu? EEE birde hava kirliliği var devletimiz hangi fabrikanın baca emisyonlarını kontrol ediyor birde arabalar kamyonlar otobüsler var buram buram yağ yakıyor hangi birine arabası yağ yakıyor çevreyi kirletiyor diye ceza kesiliyor? Poşeti paralı yaparak doğa korunmuyor malesef.

cevo35
05-01-2019, 23:27
buyuk marketler eskıden poşete para verıyorlardı şimdi ise para ile satıyorlar.hem para alıyorlar hemde reklamını yapıyorlar.gene birileri vatandaşın sırtından para kazanıyorlar.

zyab1903
06-01-2019, 10:24
Ben bu uygulamanın DOĞAYI KORUMA ile alakalı olduğuna inanmıyorum

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tayf_mustafa
06-01-2019, 12:24
Konuyu doğayı koruyup kirletmemek,ile yola çıkan akıllıya şöyle bir soru sormak istiyorum.Ben doğaya sahip çıkmayarak,doğayı poşetleme kirletmek isterim.Ben doğayı kirletmek istedikten sonra doğayı kirletecek okadar malzeme bulurumki,haddi hesabı olmaz.Beyler mesele poşet meselesi değil,gelir meselesi,Selamlar...

ŞRARSKOZ
06-01-2019, 13:50
bu uygulama birileri için yapıldı 25 kr cok güzel para
marketlerde kalan 1kr ile biriken para şimdi ise 10 kr deli para

yildo
06-01-2019, 13:52
Gecenlerde bir sey gormustum seker pancari bir kefede birde naylon torba var obur terazi kefesinde su an seker pancarinin kilosu kaça bilmiyorum ama orada soyle yaziyordu bir poset 25 krs seker pancari uzerinde 23 krs dusundumde boyle bisey olmaz olamaz devlet hukumetin 15 kurus almasi neyin nesi marketinde reklamini kendi paramizla reklamini yapiyoruz geri iade edilrse tamam ona sozum yok almanyada pet siseler geri iadelidir otamatik makinalar var ne kadar sise o kadar para. Fis veriyor onunla içeri girip parani alabiliyorsun
bu poset isi firansada da parali oldubir yildir yakinda memleketimde market onlerinde poset saticilari turuyecek tnesini 10 kurustan satarlarsa sasirmayiniz toptan al irlar iyide para kazanirlar

yildo
06-01-2019, 14:03
Only the registered members can see the link
(2018 pancar taban fiyatları 16 polar üzerinden 235 TL/ton olarak açıklandı. Geçen yıl 210 TL/ton olarak açıklanan taban fiyatları, açıklanan bu rakamla birlikte bu yıl 25 TL/ton artırılarak 235 TL/ton'a çıkarıldı. Bir çok üründe zarar eden çiftçi, pancardan biraz olsun para kazanabiliyor. Onun için fiyatların geçen yıla göre yüzde 10'un üzerinde artırılmasını yeterli görmese de tepkiyle karşılamadı.)
evet gerçekmis ben bir paylasimda bulunmustum evet dogruymus bir poset bir kilo seker pancarindan pahali dunyada ornegi yoktur herhalde soylede diyebiliriz 10 gramli bir naylon poset 1000gramlik ciftcinin urununden daha degerli hukumetin poset basi15 krs almasini aklim almadi halaburada amaç dogayakorumak degil para kazanmakkanimca marketsahibininreklaminida biz yapiyoruz paramizla bunun cozumu geri iade dir birde bundan sonra pazar donusu insanlarin halleri arti coplkovalarinin hallerini dusunemiyorum kimse 25 kurusluk posetle pisliklerini cope atmaz 5 poset galiba bir ekmek parasi

micromaxx52
06-01-2019, 16:25
Doğa için evet evet evet

harkan
06-01-2019, 17:53
Doğayı korumak deniyorda poşete gelinceye kadar neler ,neler var biliyormusunuz? yaşamımızdan çıkarın plastik ürünlerini ama herşeyden ,pvc kapı pencerelerden,tv ,cep telefonu,telefon,giyim kuşam,....... liste uzar gider poşet sadece minik bir parçadır bakın 25 sene petrokimya tesisinde laboravatuarda çalıştım hangi plastiğin ne olduğunu,neden yapıldığını çok iyi bilirim ve doğada kaç yılda yok olduğunuda ve yarılanma yılınıda anlayacağınız devede kulak.Hadi herkese doğayı koruma adına hayatımızdan petrol türevi olan plastiğin her türünü kullanmamaya davet ediyorum yapamazsınız, kimse yapamaz çünkü modern yaşamda bunlar olmaz ise olmazz gerisi hikaye

harkan
06-01-2019, 18:13
Doğa için evet evet evet

sayın arkadaşım bu yazdığınız yazıyı bile plastik türevi olan eğer pc de ise klavyeden,cepten ise yine plastik kapsamı olan cihazlardan yazıyoruz dikkatinizi çekerim

Hilmi
06-01-2019, 21:10

halimize bakın.! Yorum yok.. !!!

Hikmet™
06-01-2019, 23:31

halimize bakın.! Yorum yok.. !!!

Kanunlara göre alınan üründe ayıp saptanırsa paşa paşa iade almak zorundalar. Poşetin ufak bir bölümüne hafiften hasar verin yada poşeti sündürün sonra gidin ayıplı mal olarak yine iadeye verin, iade almak zorundalar.

rselturk
07-01-2019, 00:04
[I]Neyzen Tevfik ten bir dörtlüğün son iki mısrasını paylaşmak isterim:[/I

..................

..................

İnsanoğlu tuhaftır,her sözü kaldırmaz,
İb..desen kızar da si...aldırmaz...

Bu ülkenin temel iktisadi kurumları bir bir satıldı...
Et Balık Kurumu,
Seka kâğıt fabrikaları,
Türk Telekom,
Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ.
Türk Bankaları, şimdi de sıra geldi Savunma Sanaii Kuruluşlarına...Ve daha niceleri...
İstanbulda 3.Havaalanı inşaatı için katledilen yüzlerce dönüm orman alanları...Ozaman hiç birimizin sesi çıkmadı.Şimdi bir bardak suda fırtına koparıyoruz..Tabii zülfi yare dokundu...Doğayı korumakmış..Pöh!..:nono:::nono::

memoli1478
07-01-2019, 02:00
diyeceğim tek şey yazıklar olsun okadar eziyet yetmiyor şimdi milletin bozuk paralarınamı
gözünüzü diktiniz :(:(:(:(:(:(

millenium
07-01-2019, 02:06
Ya arkadaslar nevar bukadar debelenmeye ya almanyada naylon poset 0. 20 cent biz ama almiyoruz yanimizda bez torbalari var onlari kullaniyoruz nefark eder ha türkiye ha almanya aynisi türkiyedede yapin okadarda zor degil yani

aliharbiye
07-01-2019, 09:31
işleri güçleri milleti soymak söyüçlemek. yazıklar olsun. her yük esnafın vatandaşın sırtında. bu vatandaş nereye kadar dayanacak. yaptıranlar utansın. inşallah en kısa zamanda sorumsuz olan sorumlular mefta olur.

mete55
07-01-2019, 09:49
Bez tipi çanta alın uzun süre kullanılır.

Heryer de ücretli değil A101 Bim Migros vs. yerlerde ücretli.
(Ekmek reyonlarında ücretsiz)

Fırın, büfe gibi yerler de ücret yok!

Doğa ya karşı faydalıdır tamam ama yeşil bölgeleri imara açıp beton dökmeyi bırakmalı..

Bir nevi Devlet buradan yeni vergi sistemi getirmiştir Yıl sonunda Trilyonlar hazineye girecek bu kadar cari açığı nasıl kapatacaklardı?

Şimdi de Ziraat Bankası, Spor Kulüplerinin Borçlarını ödeyecek sonra taksitle geri alacak tabi geri alabilirlerseler.. Olmazsa Bir Af gelir Milyarlarca borç bize yüklenir.

turksatt
07-01-2019, 13:44
Bu poşet mevzusunun doğa için olduğuna inanmıyorum.

0,25 kuruşun 0,15 kuruşu vergi. ne alaka.

SİSTEM1923
07-01-2019, 19:20
Uygun buluyorum tabi bir nebze de olsa çevreye verdiğimiz zararın önüne geçebiliriz ancak uygulamadaki tek kusur şu 0,25 kuruş olarak ödeme alınması ama ben bununda çevreye verdiğimiz zararın bir diyeti diye yorumlamak istiyorum "iyimserliğimi" elden bırakmamak adına :)

SİSTEM1923
07-01-2019, 19:24
Bez tipi çanta alın uzun süre kullanılır.

Heryer de ücretli değil A101 Bim Migros vs. yerlerde ücretli.
(Ekmek reyonlarında ücretsiz)

Fırın, büfe gibi yerler de ücret yok!

Doğa ya karşı faydalıdır tamam ama yeşil bölgeleri imara açıp beton dökmeyi bırakmalı..

Bir nevi Devlet buradan yeni vergi sistemi getirmiştir Yıl sonunda Trilyonlar hazineye girecek bu kadar cari açığı nasıl kapatacaklardı?

Şimdi de Ziraat Bankası, Spor Kulüplerinin Borçlarını ödeyecek sonra taksitle geri alacak tabi geri alabilirlerseler.. Olmazsa Bir Af gelir Milyarlarca borç bize yüklenir.

Biz amcamın kendi eliyle işlediği file'leri kullanıyoruz ama pazar arabası da iş görür aslında daha iyi bile doldur aldıklarını pazar arabasına çek gelsin peşinden :sunglasses2:

cevo35
07-01-2019, 19:58
bıze posetlerı parayla sat sonrada batık kluplerın borclarını ode.nasılsa gerı odemicekler.olan gene vatandasa olsun.gene bırılerı para kazanacak.

cevo35
07-01-2019, 20:00

15 krş devlete 10 kuruş ta firmaya yardım :)

cevo35
07-01-2019, 20:03

15 krş devlete 10 kuruş ta firmaya yardım :)
bim in kactane magazası var turkıye genelınde gunde kac tane poset satacak.hesabını sız yapın artık

xfles7837
07-01-2019, 23:41
Ül***i yönetenlerin bu işlerde zerre kadar kusuru olduğuna inanmıyorum, kusur sekiz on yaşlarındaki çocuklara tecavüzler olduğunda en azından seçimde tepki vermeyen iş cinayetlerinde tren kazalarında ne var yani avrupa da da oluyor diyerek susmanın ötesinde savunmaya geçen, aynı suçu işleyenlere dahi (birini överek, diğerini hapse atarak) farklı uygulamalar yapılırken sadece çöp bi tarafına batınca zıplayan seçmen tipleri yani bizler hep birlikte kusurluyuz. poşet konusunda ise bim e carfur poşeti, carfura 101 poşeti ile 101 e gima poşeti ile giderek tepki vermeye çalışıyorum malesef şu aşamada elimden başkası da gelmiyor.

SİSTEM1923
08-01-2019, 01:35
Ül***i yönetenlerin bu işlerde zerre kadar kusuru olduğuna inanmıyorum, kusur sekiz on yaşlarındaki çocuklara tecavüzler olduğunda en azından seçimde tepki vermeyen iş cinayetlerinde tren kazalarında ne var yani avrupa da da oluyor diyerek susmanın ötesinde savunmaya geçen, aynı suçu işleyenlere dahi (birini överek, diğerini hapse atarak) farklı uygulamalar yapılırken sadece çöp bi tarafına batınca zıplayan seçmen tipleri yani bizler hep birlikte kusurluyuz. poşet konusunda ise bim e carfur poşeti, carfura 101 poşeti ile 101 e gima poşeti ile giderek tepki vermeye çalışıyorum malesef şu aşamada elimden başkası da gelmiyor.

Aslında birşey daha var hatta birçok şey var ama onca şeyin içinde "iyimserlik" herkese ama HERKESE ve herşeye en iyi bir tokattır tepkiniz iyimserlik olsun.. unutmayın biz resmi olmayan rakamlara göre 3 milyon suriyeliyi besleyen bir milletiz ve yine unutmayın bir avuç yozlaşmış bizimde onlara benzememizi istiyor.. tıpkı onlar gibi kindar ve dindar olalım istiyorlar.. dindar olabiliriz ama kindar asla.. genlerimizde var olduğunu söyleseler dahi asla kindar olmayacağız ! ve onları "iyimserlik" tokatlarımızla alt edeceğiz.. ve yine yine yine unutmayın biz bu vatanda bir arada yaşamak için çabalayan insanlarız VATANDAŞIZ ve son sözü her zaman biz söyleriz çünkü biz CUMHURUZ ! :yo:

aliharbiye
08-01-2019, 10:45
ya arkadaşlar yazacaklarımın yer
burası olmayabilir, lütfen kusura bakmayın. ama içimden yazmak geldi. Bakınız üç ay öncesine kadar oda kayıtları 5 yılda bir yapılıyordu. masraf 800 tl ben geçen yeni yaptırmıştım. esnaf kefalet şöförler derneği aidatı eskiden yılda 200 tl idi şimdi. 300 tl yaptılar birde unutmadanesnaf kefalet koopretifi bizim vergi işlemlerimizide yapıyor, onunda yıllık aidatı yine bin tl civarında. iş yeri kirası en az 5 bin tl. vergi matrahı su elektrik işyeri masrafları hariç. birde aracın varsa, yıllık bandrol ücreti yıllık fenni muayene ücreti. bağ-kur 2018. 590 tl yatırıyordum. 2019. dün 755 küsür tl ödedim. bağ-kur herkes biliyor her ay ödenecek.yani devlete ödediğimiz vergi, kazandığımız paranı 100/ 70'şi belkide 80/'ni vergi olarak gidiyor. peki biz bunun karşılığını alıyormuyuz. HAYIR. nerye gitsen yine evrak parası ödeyeceksin diyorlar. odaya git bir kayıt kağıdı iste 180 tl'den başlıyor. esnaf kefalete git aynı şunu öde iş yapılsın diyorlar. vergi levhamın üzerindeki adresin üzerine sadece defne beldesi yazdırmak için vergi dairesine gittim. beni ANTAKYA büyük şehir belediyesine gönderdiler. neymiş iş adresleri oradan belirleniyormuş dediler. 5 kez gittim geldim, yok şu eksik yok bu eksik, vatandaş söyüçlemek vesırf para almak için ellerinden geleni yapıyorlar. neyse en son bir adres almayı başardım. benden 80 tl para aldılar. yazıklar olsun teessüf ederim. vergi dairesi dışında ödediğim bütün vergi veya teberrum adı altında alınan bütün paraları helal etmiyorum. Aile geçimine, çocuk servis ücretleri, mutfak wc banyo elbise vs vs masraflara daha girmedik. buyrun bu kadar zalim bir yönetimde hep beraber yaşıyalım. eğer yaşamayı başarıyprsak ne mutlu TÜRKÜM. diyene. Arkadaşlar ödediğimiz onca masraflar bir kenara. en çok zoruma giden iş yok iş. iş olsada ödeme yapsak sorun yok. ya iş olmasa çalışamasak. nasıl yaşıyacak ailelerimize nasıl bakacaz. allah yardımcımız olsun diyecem ama malesef allah bu işlere karışmıyor. selametle sağlıcakla kalın arkadaşlar.

ferman
08-01-2019, 12:55
Nereye Gidiyoruz İnanın Arkadaşlar Belli Değil ALLAH Sonumuzu Hayır Eyleye Tek Diyeceğim Bu

(ALLAH Rahmet Eylesin Diyinki ALLAH Rahmet Eyleye)

ermo05
08-01-2019, 14:23
Bu milletin parasına göz gözü çıksın burunlarından gelsin gözlerine dursun

cayna
09-01-2019, 10:04
25 kuruşun 15 kuruşu devlete gidiyor.olay bu kadar basit.doğayı korumayla bir ilgisi yok ücretli olmasının.gerçek bu.

07aylmz07
09-01-2019, 12:59
doga için onlem alınacaksa yeşıl alanları yokedip imara açmamak lazım

Okuduğum en güzel yorum [emoji122]

star37
11-01-2019, 00:45
devlet 0.15 krş niye alıyor poşet parası onu anlayamadım

uydu34
12-01-2019, 13:19
Arkadaşlar poşete gelene kadar neler var diyorsunuz belki haklısınız ama bu karar yanlış değildir sevmediğiniz bir parti bile bunu yapsa lütfen karşı çıkmayalım.Poşetlerin doğaya zararını bilmeyen var mı?
Hani ona gelene kadar buna gelene kadar diyoruz ya yani bunları söyleyenler aslında poşetlerin doğaya zararlı olduğunu biliyor ama sırayı beğenmiyor olsun bundan başlansın en azından başlanmış olması iyi değil mi?
Hem bu paralı olması kanunu çıkaran partiye yarar mı sağlıyor yoksa bu tepkileri alarak zarar mı görüyor.
Ben insanlık için poşetlerin para ile satılmasının yanı sıra ileride poşet üretiminin tamamen durdurulması ve ülkemizde kullanılmasının yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Volkan
12-01-2019, 23:08
Herkez para olayına kafa takmış bunamı geldi cebimizdeki parayagöz diktiler diyorsunuz.

Ben de balık hobisi var.Yaz aylarında sazan avına giderim. Gittiğimiz yerlerde en çok rastladığımız atık poşet ve plastik su kola şişeleridir.

Şimdi yaplan uygulamada illaki eksiklikler var ama bir yerden başlanıp devam ettirlmesi gerekiyor. Bana göre çok geç kalındı bu konularda.

1.Poşet ücreti en az 1 tl olmalı ve burdaki 75 krş mehmetçik vakfı yada lösemi vakfına gitmeli.

2. Cam şişe yada cam şişeye yakın sağlıklı şişeler üretilip hepsi depozitolu yapılmalıdır. Depozito ücretleri de biraz yüksek tutulup iadesi sağlanırlığı olmalıdır.

3. Kese kağıdı uygulamasıgerekiyor ama bunun içinde kağıt üretiminde gerekli hammadenin sağlanırlığı piyasanın talebinin nasıl karşılanacağı çok iyi analiz edildikten sonra bu işin yapılması gerekiyor.

4. Okullarda plastiğin zararları bana göre iyi anlatılmıyor. Bu geçmişten beri bu şekilde. Nasıl kenevir insanların benliğine kötü sadece uyuşturucu hammaddesi olarak kazınıp üretimi ülkemizde illegal ellere düşürüldü ise plastik kullanımıda beyinlerimize o kadar çok işlendiki vazgeçemiyoruz.

5. özellikle su şişelerinden plastiğin kaldırılması gerekiyor. 5lik su paketleri neredeyse heryerde görebilirsiniz.

6. Toplumsal duyarlılık çok zayıf bu konuda kednimizide sorgulamamız gerekiyor.

SİSTEM1923
13-01-2019, 19:17
devlet 0.15 krş niye alıyor poşet parası onu anlayamadım

Muhtemelen geri dönüşüm tesisi ya da fabrikası falan kuracaklardır diye umut etmek istiyorum yine iyimser düşünerek.. eğer geri dönüşüm tesisi ya da fabrikası inşaa edip çevredeki tüm atıkları toplayıp o geri dönüşüm tesisi ya da fabrikasında gıda, sağlık ve kozmetik ürünlerinin üretiminde ya da kullanıdırlmaları dışında başka amaçlar ile kullanılmak üzere yeniden üretilmesi sağlanacaksa ben "mecbur kalırsam" gider o poşete 0,25 kuruş öderim eminim benim gibi düşünen herkes öder :)

uydu34
15-01-2019, 00:23
Arkadaşlar yurt dışında bazı ülkelerde poşet kullanımı yasak hatta bazı ülkelerde elinde poşetle dolaşanların hapis cezası bile var.
Ben eminim ilerde bu kanunlarda ülkemizde çıksa tepki alır.
Ben diyorum ki insanlık yararına olan en ufak bir önlem yine biz insanların bilip bilmeden ufacık çıkarlarımız için ettiğimiz itirazlar sonucunda gelecek.
İnsanoğlunun kendi yaşam sistemine en büyük zararı yine kendisi veriyor.Bu çıkarılan kanun doğrudur kimse yanlış diyemez.
Yanlış diyenlerin hepsi ,okuyorum hep bir bahane ile buradan alınan paralarla şu kapatılıcak bu yapılacak.
Bu kararın alınması doğaya zararına hiçbir etkisi yoktur sebebide şudur diye bir açıklama yapmıyor herkes başka adres veriyor.
O zaman hep birlikte tüm dünyayı kirletelim hiç kimse dünyayı koruyacak kanun sakın çıkarmasın.
Poşetler karada 800 yılda kayboluyor denizde 400 yılda kayboluyor.
Güneşte kalan poşet eriyince petrolden üretildiği için tozlaşıp havaya karışıyor ve soluyoruz , denizde balıklar yiyor besin zincirinde insanoğluna geliyor.
Ama olsun ,25 kuruş kararı çıktı poşet kullanımı azaldı.
Bence tümden yasaklansaydı yurt dışındaki gibi olay diktatörlüğe sarıcaklardı arkadaşlar.

aydın33
15-01-2019, 17:26
sizcede bir yanlışlık yokmu bu olayda yaw markete girince şeker makarna tuz ne alırsan poşette değilmi dankek bile çikilota bunlar doğaya zarar vermiyormuymuş da kasaya gelince hepsini koysduğun poşet zarar veriyormuş anlamdım ben

:49857458::49857458::49857458:

unalarman
15-01-2019, 19:17
Aklı evvel birinin ortaya attığı uygulama!

uydu34
15-01-2019, 23:23
sizcede bir yanlışlık yokmu bu olayda yaw markete girince şeker makarna tuz ne alırsan poşette değilmi dankek bile çikilota bunlar doğaya zarar vermiyormuymuş da kasaya gelince hepsini koysduğun poşet zarar veriyormuş anlamdım ben

Sizce kapıda çıkarken alınan bu ufak ücret yani kapı için çıkarılan kanunda neler söylendi neler.Toptan tüm satışların ambalajları yasaklansa neler söylenirdi acaba düşünemiyorum.
İlk mesajlarda dediğim gibi bir yerden başlanacak tı sıralama yanlış doğru fark etmez bir yerlerden başlanmalı artık sonuçta bu alınan tedbirler biz yaşayanlar için değil çocuklar ve sonrasındaki nesiller için.

Editor
16-01-2019, 11:14
Marketlerde bu olay olabilir ama hastane kantininden bile aliniyo bu olaylarin duzeltilmesi lazim

antakya111
17-01-2019, 12:03
poşetlerin paralı olması üzücü gerçekten

SİSTEM1923
17-01-2019, 16:53

Çok haklısınız bir çok ürün plastik ya da naylon ambalajlarda ancak etrafta daha çok bulunan havalarda uçuşan hatta insanların kaza yapmasına dahi sebep olan en yaygın "atık" naylon poşet dışarıda yürüdüğünüzde etrafınıza öylesine bir göz gezdirdiğinizde ilk göreceğiniz "atık" naylon poşet olacaktır onun ardından pet şişe onun ardından yaşam biçimine göre teneke bira kutuları ve enson teneke ve plastik kola kutuları ve şişeleri olacaktır ve emin olun bu atıkların çoğunu çocuklar doğa atıyor neden çünkü anne ve babası çocuğuna ya da çocuklarına "temiz çevre" bilincini aşılamamış tabii bir de trafikte giderken "zıkkımlandığı :mad2:" sigara, içki, su ve yiyecek atığını penceresini açıp yola fırlatan kansızlar var ki sırf bu yaratıkların yok olması köklerinin kurutulması için idamın gelmesini isterdim çünkü bu tür yaratıklar ölümden çok korkarlar vel hasılı işte bu nedenle doğa can çekişiyor.

hakkı911
19-01-2019, 14:00
hayır

canerucar3443
24-01-2019, 12:10
hiç hoş değil bence

cemrealagoz99
26-01-2019, 15:42
paralı olması hoş değil bence

uydu34
29-01-2019, 23:46
İnsanlık için iyi bir kanun bize yaramaz arkadaşlar inanın biz günümüze bakıyoruz çoluğumuz çocuğumuz gelecekte ne yaşarsa yaşasın biz insanoğlunda bu düşüncede insanlar oldukça dünyanın sonu yakın.
Hala bu poşet mevzusundan politika devşiriliyor ya pesss.Bunu çıkaran iktidar heleki seçim zamanı yapmış halktan tepki alacağını bile bile biz alışmışız ......artık anlayın ne demek istediğimi.
Bir youtube söyleşisinde teyze diyor ki binlerce mağazası olan marketlere kazanç sağlıyor ben karşıyım hadi o teyze geleceği göremiyor bilgisayar başında her bilgiye sahip insanlar damı bilmiyor diye düşünüyorum.

uydu34
29-01-2019, 23:49
Marketlerde bu olay olabilir ama hastane kantininden bile aliniyo bu olaylarin duzeltilmesi lazim

Hocam ilk zamanlarda eczanelerden de alınıyordu şikayetlerle düzelecek olaylar yeter ki bilinçli insanlar destek olalım ve çevremizdeki yerleri ilgili yerlere bildirelim. Eczane almak istemişti ikinci gittiğimde sizin almaya kanunda yetkiniz yok isterseniz araştırın dedim diğer çalışanı aczanenin yeni öğrendik kusura bakmayın dedi ve artık sistem düzeldi orada yavaş yavaş düzelecek.

huseyni4
30-01-2019, 16:25
geçen gün marketin birinde adamın biri 300 tl.lik alış veriş yaptı ve fişi aldı ve baktı 6 tane 25 kuruş vardı ve kasiyere paramı geri ver dedi adam para.yı aldı

alperen
30-01-2019, 18:44
Zararlıysa yasaklarsın paralı yapınca zararsız mı oluyor bazılarıda başlamışlar yurt dışında da paralı ama biz avrupada yaşamıyoruz.

ruhi_isik35
04-02-2019, 19:30
arkadaşlar kafanızı yormayın hepsini toplasan bir adam etmez

uydu34
07-02-2019, 18:02
Zararlıysa yasaklarsın paralı yapınca zararsız mı oluyor bazılarıda başlamışlar yurt dışında da paralı ama biz avrupada yaşamıyoruz.

Tamamen yasaklamadan önce kullanımı azaltmak için çıkarıldı bu yasa ileride tamamen yasaklanacak ve kalkacak.Birden kaldırılsaydı ki bu imkansız çünkü taşıma poşetleri dışında bir çok ambalaj hala poşetlerde bunun için çalışmalar yapılıyor.
Eminim tamamen kalksa yine aynı tepkiyi verirdiniz.Avrupada yaşamıyoruz diye bir cümleniz olmuş.Herkes bir şeyleri överken elin adamı avrupalı gibi cümleler kullanarak onların her şeyi iyi derken söz yok ama bu benzetme sizi rahatsız etti peki neden ?
Avrupadaki demokrasi dendiğinde burası avrupa mı niye demiyorsunuz?

uydu34
07-02-2019, 18:04
Peki poşetler yararlı ve dünyamızda kalsın diyenler hep karşı olanlar.Sizce ne yapılmalıydı nasılsa herşey kötü (eleştirenlere göre) buda böyle kalsın mı olmalıydı?

alperen
09-02-2019, 14:01
Tamamen yasaklamadan önce kullanımı azaltmak için çıkarıldı bu yasa ileride tamamen yasaklanacak ve kalkacak.Birden kaldırılsaydı ki bu imkansız çünkü taşıma poşetleri dışında bir çok ambalaj hala poşetlerde bunun için çalışmalar yapılıyor.
Eminim tamamen kalksa yine aynı tepkiyi verirdiniz.Avrupada yaşamıyoruz diye bir cümleniz olmuş.Herkes bir şeyleri överken elin adamı avrupalı gibi cümleler kullanarak onların her şeyi iyi derken söz yok ama bu benzetme sizi rahatsız etti peki neden ?
Avrupadaki demokrasi dendiğinde burası avrupa mı niye demiyorsunuz?

Sanırım yanlış anladım Avrupa Demokrasi derken bir gülme tutdu beni

uydu34
09-02-2019, 22:46
Sanırım yanlış anladım Avrupa Demokrasi derken bir gülme tutdu beni

Arkadaşım önce kendi yazdıklarına gül burası avrupa mı derken bu kelimeyi işimize geldiği gibi kullanmayalım.Neden yararlı bir yasaya üstelik bu kadar tepkiye rağmen hemde seçim öncesi çıkarılması ile kendi kendilerine zarar vermeyi göze almaya rağmen hala biz insanoğlu neden karşı çıkıyoruz.

digix21
11-02-2019, 08:05
kartal'da yıkılıp 21 cana mal olan kaçak binaları görmezden gel,bununla da kalmayıp bu kaçak binaları rant kapısı olarak görüp milyarlarca lirayı cebe inir,sonra da doğayı koruyacağım diyerek poşetleri paralı yap..! yemezler..! amaç doğayı falan korumak değil..! her zaman olduğu gibi para,para,para..!

uydu34
11-02-2019, 11:48
kartal'da yıkılıp 21 cana mal olan kaçak binaları görmezden gel,bununla da kalmayıp bu kaçak binaları rant kapısı olarak görüp milyarlarca lirayı cebe inir,sonra da doğayı koruyacağım diyerek poşetleri paralı yap..! yemezler..! amaç doğayı falan korumak değil..! her zaman olduğu gibi para,para,para..!

Arkadaşım kanun çıkalı ne kadar zaman oldu artık bundan sonra yaşanacak her türlü kötü olayı buna bağlarsak bizim için faydalı hiç bir kanuna ihtiyacımız yok.Sizin bu söyleminizle o zaman insanlık için iyi en ufak kanun yasa çıksa ne dememiz lazım sen bu ev çökmüş bu kanunu çıkarsan ne fayda boş işler dememiz lazım.
Burada bu çöken binada yapılan bir şey varsa savunmak için sözlerimi yazmıyorum sapla samanı biz her konuda karıştırırsak sonuç elde edemeyiz.

Yok kardeşim bu düşünceleri bırakalım.İyi bir yasa çıkmışsa sahip çıkalım ama gördüğümüz kötü şeyleride bu iyiliğin üstüne yıkmayalım her zaman bu yanlışı yapıyoruz.

Hani insanlar bazen suçlandığı konuda savunması olmayınca hemen cevaben derki O zaman seninde şöyle kötü şeylerin var ama konuyla hiç alakası olmayan fakat karşısındaki kişinin açığı olduğu için konu saptırma olayı varya aynısını yapıyorsunuz.

digix21
11-02-2019, 13:13
Arkadaşım kanun çıkalı ne kadar zaman oldu artık bundan sonra yaşanacak her türlü kötü olayı buna bağlarsak bizim için faydalı hiç bir kanuna ihtiyacımız yok.Sizin bu söyleminizle o zaman insanlık için iyi en ufak kanun yasa çıksa ne dememiz lazım sen bu ev çökmüş bu kanunu çıkarsan ne fayda boş işler dememiz lazım.
Burada bu çöken binada yapılan bir şey varsa savunmak için sözlerimi yazmıyorum sapla samanı biz her konuda karıştırırsak sonuç elde edemeyiz.

Yok kardeşim bu düşünceleri bırakalım.İyi bir yasa çıkmışsa sahip çıkalım ama gördüğümüz kötü şeyleride bu iyiliğin üstüne yıkmayalım her zaman bu yanlışı yapıyoruz.

Hani insanlar bazen suçlandığı konuda savunması olmayınca hemen cevaben derki O zaman seninde şöyle kötü şeylerin var ama konuyla hiç alakası olmayan fakat karşısındaki kişinin açığı olduğu için konu saptırma olayı varya aynısını yapıyorsunuz.
kanunun çıkış tarihini elbette biliyorum.ama burada söz konusu olan zihniyettir.Başka bir husus,10 gramlık bir poşetin ederi 25 kuruş mu..?
Dahası para vererek alıp taşıdığım poşette kazıklandığım işyerinin reklamını yapacağım..!

aliharbiye
11-02-2019, 17:01
Hükümet dün açıklama yaptı. defter kitap poiet yüzdeliyi alınmıyacak diye. bakalım ileriki zamanda ne olacak.

uydu34
11-02-2019, 23:31
kanunun çıkış tarihini elbette biliyorum.ama burada söz konusu olan zihniyettir.Başka bir husus,10 gramlık bir poşetin ederi 25 kuruş mu..?
Dahası para vererek alıp taşıdığım poşette kazıklandığım işyerinin reklamını yapacağım..!

10 Grm yada daha fazla olsun amaç burada ne amaç poşet kullanımını bir nebze azaltmak ve halk para ödememek adına artık eskisi gibi poşet kullanımı çok değil azalma bile oldu.Evden çıkarken alışveriş için evden çanta alıyor halk artık yanına önemli olan buydu buda başarıldı.
Para vererek alıp taşıdığınız poşet ile reklam yapmak istemiyorsanız sizde yanınıza alışveriş yapmaya gittiğinizde çanta almanızdır.Gelin hep beraber dünya kirliliğine karşı önlemde bizlerde yerimizi alalım.
Hükümetle olan probleminizi sandıkta söylersiniz.

Editor
26-02-2019, 17:33
Anket suresi doldugu için kapanmıştır.Tum katılımcılara teşekkur ederiz.