PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kanal İstanbul projesi yapılmalı mıdır?

Simba
23-01-2020, 02:39
Şu anda gündemi meşgul eden konulardan biri kanal istanbul projesi .Supersatforum uyelerinin ne düşündüğünü ögrenmek istedik.Siyasi tartışma ve atışmalara girmeden konuya oy ve yorumlarınız bekliyoruz

"Sizce Kanal İstanbul projesi yapılmalı mı?"

Admin
23-01-2020, 03:06
Şu proje ile ilgili en ufak bilgi sahibi degilim uzun zamandirda haber vs bakmiyorum fikrim yok hayirlisi ne ise o olsun

hüseyin
23-01-2020, 06:29
kanal istanbul yanlız istanbulun deyil türkiyede vergisini veren tüm insanların meselesi olmalı...bu kanalı yapacağını söyleyen kişinin,bu kanal faliyete geçtikten sonra bana netür bir faydasının olacağını,bana ne artı kazanç sağlayacağını,benim menfatimde ne deyişiklikler yaratacağını bana açıklaması gerekir,bu açıklamayı vergisini veren tüm ülke vatandaşlarına yapmak zorunda,fakat bugüne kadar böyle bir açıklama duymadık ...ekonomisi pamuk ipliğine bağlı,yüzmilyarlarca iç ve dış borcu bulunup halkın büyük çoğunluğunun geçim sıkıntısı çektiği bir ülkede yüz milyar dolar maliyeti hesaplanıp ne işe yarayacağı belli olmayan kanal işinden hemen vazgeçilmeli...eyer halka rahmen bu kanal yapılacak olursa bu halk zamanı gelince hesap sorar...çünki, iletişimin jet hızıyla ilerlediği günümüzde hiçbirşey sır olarak uzun süre kalabilme şansına sahip deyil...hele hele bugüne kadar üzerinize sıçrayıp bulaşmış bir yığın çamur varken....

Volkan
23-01-2020, 09:09
Kanal istanbul bence yapılmalı. Boğazlarımız zamanında yapılan antlaşmalar ile yabancı ülkelere peşkeş çekilmiş. Şimdi diyeceksinizki anlaşmalar var mecbur izin verilecek. Evet izin verilecek ama örnek yük gemisi boğazdan geçirmeme şansın yok ama zamanını sen belirlersin. Bir geminin boğazdan geçmesine iki gün müsade etmesen beklediği sürede edeceği zarar ile kanaldan geçmeye mecbur kalacak.

Ülkede işsizlik var lafları boş. Çok zor durumda olan insanlar var ama bunun yanında iş beğenmeyen işsizden daha fazla. Zaten ülkenin bu hale gelmesinin yegane bir sebebide bu.

aliharbiye
23-01-2020, 10:43
Bence yapılmamalı. doğa katliamı oluşacak, istanbulda eğer olaki olursa yer yerinden oynuyacak. su sorunları vs vs problemler çıkacaktır. muhakkak. o yüzden hayır diyorum. ve son cümlede ekonomi olarak hiç iyi yere gitmiyoruz. memleket ve yurdum insanı sorunları daha çok önemlidir. saygılarımla aliharbiye.

emrreee
23-01-2020, 12:53
Bu hükümet yapacağı yatırımın veya kanunun ül***e faydasını kazanacağı oylardan herzaman önde tutmuştur. Her konuda uzman gibi yorumlar yapan muhalefet ve şakşakçıları kameralara oynamaya devam etsinler

digix21
23-01-2020, 14:39
dünyada yapılmış olan örneklerine bakacak olursak hep mutlak zorunluluktan dolayı açılmış olduklarını görüyoruz.süveyş kanalı,panama kanalı gibi..! dünyada,hemen yanı başında doğal boğazı olup ta açılmış olan bir kanal varsa söylensin de ikna olalım.istanbul kanalı projesi tamamen imar rantı ve birilerini zengin etme amacından başka birşey değil.hadi diyeli ki yapıldı..! bütçede böyle bir para yok..! yap-işlet devret yöntemiyle yaptırırsın ve gemi geçme garantisi verirsin..! geçmeyen gemilerin parasını da 25 yıl boyunca çocuklarımız ve torunlarımız öder..! tıpkı osmangazi köprüsü,yavuz sultan selim köprüsü,otoyollar ve şehir hastanelerinde olduğu gibi..!

Hikmet™
23-01-2020, 15:46
Bence yapılmamalı. doğa katliamı oluşacak, istanbulda eğer olaki olursa yer yerinden oynuyacak. su sorunları vs vs problemler çıkacaktır. muhakkak. o yüzden hayır diyorum. ve son cümlede ekonomi olarak hiç iyi yere gitmiyoruz. memleket ve yurdum insanı sorunları daha çok önemlidir. saygılarımla aliharbiye.

Peki su sorunları nasıl olacak bi açıklarmısın abi? Yani kanal olunca olan su nereye gidecek, uzayamı gidecek yada yerin altında dibi görünmeyen bir çukur oluşup tüm su oradayamı boşalacak ne olacak?

Bence kanal yapılmalı boğazdan ticari gemi geçişleri yasaklanmalı montrö vsvs artık hikaye. Yarın bir gün devlet montröyü tanımıyoruz derse, ne yapacak yabancı devletler, bize savaş mı ilan edecekler? Buyursunlar ilan etsinler, Yaptırımmı uygulayacaklar? Buyursunlar uygulasınlar. Emin ol hiç bir şey yapamazlar. Türkiye olmadan Avrupa hiç bir şey yapamaz. Yardımı kesecez dediler bizimkilerde kapıları açarız deyince en başta Hollanda ses çıkardı Türkiye ile arayı iyi tutmamız lazım diye. Bu bunun en küçük örneği. Diplomasiyi sağlam tuttuğun sürece kimse sana bir şey diyemez. Berlin zirvesinde bak Türkiye istemedi diye Yunanistan davet edilmedi, bunu ben uydurmuyorum Alman Bild Gazetesi yazdı bunu.

aliharbiye
23-01-2020, 18:34
eğer yapılacaksa, Kİ kesinlikle faydası olacak. olmıyacak değil. ama yapılmasında uzmanlara göre çok riskler var tabii, gelecekte ne olacak bilemeyiz ama yapılan açıklamalara göre fay hattı oradan geçiyormuş. her ağızdan ayrı bir açıklama çıkıyor. artı ileriki zamanlarda istanbulda susuzlukta yaşanılabilir deniyor. eğer yapacaklarsa temennim hem ülkemizin hemde vatandaşlarımızın faydasına olmasını temenni ederim. zarardan ziyade yarar sağlamasını temenni ediyorum. inşallahta böyle olur.

Creed
23-01-2020, 20:10
Kanal istanbul birilerine peskek icin yapiliyorsa yapilmasin halk yararina ise yapilsin yine yuzde 50 lilik kısım karsi karsiya geliyor cunki

ermo05
27-01-2020, 14:33
Kesinlikle ve kesinlikle hayır yapılmamalıdır

seyfi505050
27-01-2020, 16:30
Bence istanbulluya sormak en iyisi herkes konuya kendi açısından bakıyor halk ne isterse o olsun en azından tartışmalar sona erer halk oylaması yapılsın.

aliharbiye
28-01-2020, 15:35
aslında en doğrusu bu, Ama malesef halk oylamasını kabul etmeyenler hakim.

Volkan
29-01-2020, 10:26
İstanbul halkına sorulacak bir proje değil. İstanbulda gerçek istanbullu çok az. Her gün nüfusu artan ve politik nüfus güncellemesi olan bir şehir. İstanbulda herşey oylamaya sunulsa ne o köprüler ne marmamaray neden avrasya tüneli yapılabiliridi. Bırakın metro inşaatları bile yapılamaz. Ülkmeizde hergün yarım metrekare toprak için çıkan kavglar cinayetlerin mahkemelerin haddi hesabı yok. Kesinlikle mantık ve bilim çerçevesinde düşünme yok. Mersine nükleer santral yapılması nasıl karar verildi ise bu tip projelerdede kararı devlet verecektir.

gokbel
30-01-2020, 19:44
Bende yapılmasına taraftar değilim depreme karşı tedbirler alınmalı o kadar parayla,allah göstermesin valla ülke olarak biteriz .

Simba
06-02-2020, 22:20
Anketimiz kapanmıştır oy ve yorumlarınız için teşekkurler