PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 28/12 Türkiye'de Neler oluyor

muzo
28-12-2006, 14:03
Ulaşıma bayram geldi

Hükümet İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın bayramda toplu taşımayı yarı yarıya ucuzlatma kararını umursamadı.

Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Çiçek, "31 Aralık Pazar günü saat 00.00'dan başlayarak 3 Ocak 2007 Çarşamba 24.00'e kadar, belediyeler ile bunların kurduğu birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden yararlananların, 30 Aralık 2006 Cumartesi günü saat 00.00'dan başlayarak, 3 Ocak Çarşamba günü saat 24.00'e kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz geçişi karara bağlanmıştır" dedi.

Çiçek, hazırlanan kararnamenin imzaya açıldığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulacaktır" diye konuştu.

Topbaş: "Yüzde 50 indirimli olacak"

Bugün açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise geçen bayramda ulaşımın ücretsiz olması nedeniyle sıkıntılar yaşandığını söylemiş ve bunu önlemek için, Kurban Bayramı'nda deniz ve kara yolcu taşıma araçlarında yüzde 50 indirim uygulanacağını açıklamıştı.

muzo
28-12-2006, 14:04
Hakimin esrarengiz ölümü

Yargıtay Tetkik Hakimi İnci Biçkin, bu sabah Ankara'daki evinde 'tabanca ateşiyle ölmüş' olarak bulundu. Soruşturma sürüyor.

Yargıtay Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Yargıtay Tetkik Hakimi İnci Biçkin bu sabah evinde “tabanca ateşiyle ölmüş olarak bulunduğu” belirtildi.

Ölüm olayıyla ilgili adli soruşturmanın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğünü belirtilen açıklamada, cenazenin yarın Aksaray’a gönderilerek toprağa verileceği kaydedildi. Biçkin için yarın saat 10:00’da Yargıtay Ana Binası’nda resmi tören yapılacak.

Biçkin evli ve bir çocuklu. Biçkin’in eşinin ise Aksaray’da avukatlık yaptığı öğrenildi.

ANKA

muzo
28-12-2006, 14:05
Bayram tatili erken başladı

Yoğun kar yağışı yurdun büyük bölümünde etkili olurken pek çok merkezde eğitime ara verildi. İşte, Türkiye'den kış manzaraları...

Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle yurt genelinde yaklaşık 6 bin 300 köy yolu ulaşıma kapandı.

Bolu merkeze ve ilçelere bağlı 188 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Kar yağışı nedeniyle Bolu'nun Mengen ilçesinde 3 köyün elektriği kesildi. Onarım çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Kartalkaya'da kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Kayak merkezindeki oteller, kayak pistlerini açtı.

Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Ankara-İstanbul istikametinde meydana gelen trafik kazası sonucu, D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesimi bir süre ulaşıma kapandı.

ÇANAKKALE
Çanakkale'de, dün gece sıfırın altında 3 dereceye kadar düşen hava sıcaklıkları, kenti ikiye bölen Sarıçay'ın bazı kısımlarının buz tutmasına neden oldu.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklıklarının il genelinde yarından itibaren artmaya başlayacağını, kentte Kurban Bayramı'nın 3'üncü ve 4'üncü gününde yağmur beklendiğini bildirdiler.

KARADENİZ
Trabzon'da 480, Giresun'da 402, Rize'de 261, Artvin'de 162, Gümüşhane'de 4 ve Bayburt 3 olmak üzere toplam bin 312 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Trabzon'da Çaykara, Dernekpazarı ve Hayrat ilçe merkezleri ile 40 belde ve 267 köye, Giresun'un Çanakçı ilçe merkezi ile 4 belde ve 80 köye, Rize'de 150 köye, Artvin'de ise 102 köye elektrik verilemiyor. Rize'de 135, Artvin'de 15 köy ile haberleşme yapılamıyor.

Öte yandan, Trabzon'da etkili olan kar yağışı sebebiyle bugün, yarın ve 29 Aralıkta yapılması gereken amatör küme müsabakalarının ertelendiği bildirildi.

Samsun'da 317, Ordu'da 464, Sinop'ta 400 ve Amasya'da 18 köyle ulaşım sağlanamıyor. Yetkililer, bölgede kar yağışının yer yer etkisini sürdürdüğünü belirterek, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için yoğun çaba gösterildiğini bildirdiler.

Zonguldak merkezde 36, ilçelerden Devrek'te 73, Ereğli'de ve Gökçebey'de 35, Bartın merkezde 5, ilçelerden Kurucaşile'de 4, Ulus'ta 33 ve Kumluca beldesinde 8, Karabük merkezde 9, ilçelerden Eflani'de 12, Eskipazar'da 7, Ovacık'ta 11 ve Safranbolu'da da 10 köy yolu ulaşıma kapandı.

Elektrik hatlarındaki arızalar nedeniyle Devrek ilçesinde merkeze bağlı 6, beldelerden Kozlu'da 12, Beycuma'da 2 ve Eğerci beldesinde 6 olmak üzere 26 köy ile Bartın'ın Kurucaşile ve Ulus ilçelerindeki 3 köye elektrik enerjisi verilemiyor.

Giresun'un Eynesil ilçesinde Çorapçılar köyünde yaşayan ve akli dengesi yerinde olmadığı bildirilen İsmet Cebecioğlu (48) evinden ayrıldıktan sonra geri dönmedi. Geceyi dışarıda geçiren Cebecioğlu, vatandaşlar tarafından köy yakınlarında ölü bulundu. Yapılan otopside Cebecioğlu'nun, donarak öldüğü belirlendi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİ

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Erzurum'da 505, Bingöl'de 56, Muş'ta 300, Iğdır'da 63 ve Ardahan'da ise 12 köy olmak üzere toplam 936 köy yolunun kapandığı bildirildi.

Kar kalınlığının Erzurum'da 20, Kars'ta 6, Iğdır'da 15, Ardahan'da 11, Muş'ta 15 ve Palandöken Kayak Merkezi'nde ise 45 santimetreye ulaştı bildirildi.

Ağrı'da iki günden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle 508 köy yolunun kapandığı bildirildi. Ağrı Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri kar kalınlığının kent merkezinde 30 santimetreteye ulaştığını, kar yağışının gün boyunca devam edeceğini, hava sıcaklığının -8 derece olarak ölçüldüğünü belirttiler.

Hakkari'de, kar yağışı nedeniyle 120 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar kalınlığı kent merkezinde 35 santimetreye ulaştı, gece en düşük sıcaklık ise eksi 8 derece olarak ölçüldü.

Yüksekova-Şemdinli kara yolu Haruna Geçidi'nde yol açma çalışmalarını sürdüren Karayolları karla mücadele ekibinin üzerine çığ düştü. Kurtarma ekiplerinin çalışması sonucu kar altından çıkarılan 2 kişiden Fettah Aslan öldü, Cemil Yıldırım, Yüksekova Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle kapanan Ardahan-Şavşat kara yolunun Sahara mevkisi, çalışmaların ardından ulaşıma açıldı.

Sason ve Batman-Gercüş kara yolları ile Şırnak'ta 98, Batman'da da 182 köy yolu ulaşıma kapandı.

Siirt'te, Siirt-Pervari, Siirt-Eruh, Siirt-Şirvan, Siirt-Baykan ve Siirt-Kurtalan, Diyarbakır-Hazro, Midyat-Gercüş ve Kulp-Muş kara yolları ile Siirt ve ilçelerine bağlı 280 köy ve 200 mezra yolu, Mardin'in Derik ilçesine bağlı 54 köy yolu, Ömerli ilçesinde de 42 köy yolu ulaşıma kapandı.

Van'da 413 köy yolu kapandı. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Van-Tatvan kara yolunun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığını, Hakkari-Yüksekova, Van-Erciş kara yolunda ise kar ve tipi nedeniyle geçişlerin zorlukla yapıldığını belirttiler.

Van Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının gün boyunca etkisini sürdüreceğini söylediler.

Bitlis'te 314 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Bitlis Meteoroloji İşleri Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığının il merkezinde 90 santimetre, yüksek kesimlerde ise 1 metre 20 santimetreyi bulduğunu ifade ettiler.

KOCAELİ

Kocaeli'de, dün sabah başlayan kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı 5, Gölcük'te 16, Karamürsel'de 19 olmak üzere toplam 40 köy yolun ulaşıma kapandığını belirtti.

Sakarya'da merkez ilçede 3, Akyazı 11, Geyve 36, Hendek 18, Karasu 1, Kocaali 10, Sapanca 4, Pamukova 7 ve Taraklı 5 olmak üzere 95 köy yolu ulaşıma kapandı.

DÜZCE

Düzce Köylere Yönelik Hizmetler Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, merkezde 118, Akçakoca 40, Cumayeri 21, Gölyaka 20, Çilimli 22, Gümüşova 18, Kaynaşlı 20 ve Yığılca'da 22 olmak üzere toplam 281 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Marmara Denizi'ndeki fırtına nedeniyle Mudanya-Bostancı ve Bandırma-Yenikapı arasında bugün yapılması gereken deniz otobüsü seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

ANTALYA

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde dün başlayan ve hızı gece saatte 85 kilometreye ulaşan fırtına, tarım alanlarına zarar verdi. Fırtına yüzünden plastik seraların örtüleri tahrip oldu. Bazı ağaçların devrilmesine de yol açan fırtına, ilçedeki ''Fair Play Anıtı''nın da yıkılmasına neden oldu.

Gazipaşa Meteoroloji İstasyonu yetkilileri, fırtınanın yarına kadar sürmesinin beklendiğini, ayrıca ilçede 5-6 gün süreyle don tehlikesi bulunduğunu kaydettiler.

Bilecik merkeze bağlı 22, Bozüyük'te 2, Gölpazarı ve Yenipazar'da 69, Pazaryeri'nde 1, Osmaneli'de 7, Söğüt ve İnhisar ilçelerinde 7 köy yolu ulaşıma kapandı.

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesinden, KKTC'ye düzenlenen feribot seferlerinin, olumsuz hava koşulları nedeniyle 2 gündür yapılamadığı bildirildi.

EĞİTİME KAR ENGELİ...

Kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle Trabzon merkezde Akçaabat, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Of, Vakfıkebir ve Yomra ilçelerindeki okullarda yarın, Hayrat, Köprübaşı, Şalpazarı ve Tonya ilçelerindeki okullarda ise yarın ve 29 Aralık Cuma günü eğitime ara verilecek.

Beşikdüzü ilçe merkezinde ise bugün, bağlı köylerdeki ilköğretim okulları ile taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda da bugün ve 29 Aralık Cuma günü eğitime ara verileceği kaydedildi.

Öte yandan, Araklı ilçesine bağlı köylerdeki ilköğretim okulları, Düzköy ilçesine bağlı belde ve köylerdeki tüm okullarda da bugün eğitime ara verilecek.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Giresun Üniversitesinde eğitime bir gün ara verildi.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı nedeniyle Rize, Giresun ve Artvin'de okullar bir gün tatil edildi.

Giresun'da yoğun kar nedeniyle il merkezi ve merkeze bağlı köyler ile Piraziz, Bulancak, Keşap, Dereli, Espiye, Yağlıdere, Güce, Tirebolu, Görele, Doğankent ve Eynesil ilçelerindeki ilköğretim okulları ve liselerde eğitime bugün ara verileceği bildirildi.

Zonguldak merkez ile Çaycuma, Devrek, Gökçebey, Alaplı ve Ereğli ilçesinde eğitime bugün ve yarın ara verilecek.

Düzce, Batman, Şırnak'ta il genelinde, Zonguldak'ın merkez ve bağlı köylerinde, okullarda eğitime bugün ara veriliyor..

Siirt'in Eruh ilçesi ve bağlı köylerde okullar bir gün, Şirvan ilçesinde de iki gün tatil edildi. Mardin'in Ömerli ilçesinde eğitime bir gün ara verildi. Mardin'in Derik ilçesine bağlı Pirinçli, Derinsu ve Göktaş köylerinde ise okulların 3 gün tatil edildiği bildirildi.

Van'da kent merkezindeki okullarda öğleden sonra eğitime ara verildi. Bu arada Gevaş, Bahçesaray, Çaldıran ve Erciş ilçelerinde de okullar bir gün tatil edildi. Başkale ilçesinde de dün geceden bu yana etkili olan kar yağışı yüzünden ilçe merkeziyle birlikte köyler ve taşımalı eğitim yapan okullarda bugün ve cuma günü eğitime ara verildi.

Kar yağışı nedeniyle Samsun'un Ayvacık ilçesindeki tüm okullar, Alaçam ilçesinde de yüksek kesimlerdeki 65 köy okulunda dün eğitime ara verildi.

Ordu'da da il genelinde eğitime 1 gün ara verilirken, Kabadüz ilçesinde ise okullar bugün de tatil edilecek.

Düzce'de yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda eğitime bugün ara veriliyor.
Hakkari merkez, ilçe ve köylerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Kastamonu'nun Küre ilçesinde yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi.

Bartın'daki okullarda da eğitim ve öğretime bugün ve yarın ara verildi.

HAVA ULAŞIMINA KAR ENGELİ

Van'da etkili olan kar yağışı nedeniyle THY'nin 09.45 Ankara-Van ve 12.15'teki Van-Ankara uçak seferleri karşılıklı iptal edildi. THY'nin Ankara-Diyarbakır seferi de kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Bu arada, Sun Expres'in 08.00'daki Antalya-Van, 10.30'daki Van-Adana, 12.30'daki Adana-Van ve 14.20'deki Van-Antalya seferleri iptal edildi.

HAKKARİ-VAN KARA YOLU ÇIĞ DÜŞMESİ SONUCU ULAŞIMA KAPANDI

Hakkari-Van kara yolu çığ düşmesi sonucu ulaşıma kapandı.

Edinilen bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari-Van kara yolu üzerindeki birinci tünel mevkisine akşam saatlerinde çığ düştü.

Çığ nedeniyle ulaşıma kapanan kara yolunda bazı araçların mahsur kaldığı, Karayolları 114. Şube Şefliği ekiplerinin ise yol açma çalışmalarına başladığı belirtildi.

GEVAŞ'TA, YOĞUN KAR YAĞIŞI NEDENİYLE YARIN ARA VERİLECEK

Van'ın Gevaş ilçesinde eğitime, yoğun kar yağışı nedeniyle yarın ara verilecek.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve köylerde eğitime yarın ara verileceğini, öğrencilerin 29 Aralıkta ders başı yapacaklarını bildirdi.

DİYARBAKIR-BATMAN KARAYOLU'NDA MAHSUR KALAN 30 ARAÇ KURTARILDI

Güneydoğu'da iki gündür etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, eğitimde de aksamalara neden oluyor.

Edinilen bilgiye göre, kar yağışının etkisini sürdürmesi nedeniyle Mardin merkez, ilçe ve köylerindeki okullarda yarın da eğitim yapılmayacak.

Şırnak'ın Beytüşşebap, Batman'ın Sason ve Diyarbakır'ın Hani ilçesi ile bu ilçelere bağlı köylerde de okullar hafta sonuna kadar tatil edildi. Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ise eğitime yarın ara verilecek.

Bu arada kar yağışı nedeniyle kapanan Diyarbakır-Batman kara yolunda mahsur kalan 30 kadar araç yol açma çalışmalarının tamamlanmasıyla kurtarıldı.

AA

muzo
28-12-2006, 14:05
Yolcu uçağı pistten çıktı

Malatya-İstanbul seferini yapan özel havayolu şirketine ait yolcu uçağı kalkışa hazırlandığı sırada pistten çıktı.

Malatya Erhaç Havaalanı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Malatya'dan İstanbul'a uçuş hazırlığı yapan 063 sefer sayılı yolcu uçağı aprondan piste geçerken ön tekeri pistten çıktı.

Havaalanı yetkililerinin uçuş izni vermediği uçakta uzmanlar inceleme yaptı. Uçaktan indirilen 70 yolcu ise başka bir uçakla İstanbul'a gönderildi.

muzo
28-12-2006, 14:06
Maden ocağında patlama

Gümüşhane'de bir altın madeni ocağında dinamit yerleştirilirken meydana gelen patlamada, 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Merkeze bağlı Demirkaya köyünde faaliyet gösteren bir maden ocağında, gece geç saatlerde patlama meydana geldi.

Patlamada, Hasan Bozkurt (26) olay yerinde öldü. İşçilerden Gürkan Dabağ (24), Murat Başoğlu (30) ve Hikmet Arık Aslan (26) yaralandı.

Yaralılar, Gümüşhane Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındılar. Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

muzo
28-12-2006, 14:06
İzmir’de müze soygunu

İzmir Arkeoloji Müzesi'nden 146 parça tarihi eserin çalındığı açıklandı.

İzmir Arkeoloji Müzesinde bir soruşturma kapsamında yapılan sayımda, laboratuvar odasında envanter kayıtlarında bulunmayan 146 parça tarihi eser ile bazı eserlerin kopyaları olduğu belirlenen mulajlar (tarihi eserlerin kopyalarını çıkarmak için hazırlanan kalıp) ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, bir soruşturma kapsamında İzmir Arkeoloji Müzesi'ne giden Kültür ve Turizm Bakanlığı müfettişleri, envanter kayıtlarını çıkarttırarak, müzedeki eserlerin sayımını yaptı. Sayım sırasında, müzenin laboratuvar bölümündeki iki sandık içinde, çok sayıda eserin bulunduğunu fark eden müfettişler, bunların da tek tek dökümünü yaparak müze envanteriyle karşılaştırdı.

Pers, Helenistik, Klasik, Roma, İslami, Beylikler, erken Osmanlı gibi çeşitli dönemlere ait 146 parça sikke ve ağırlığın tarihi eserin, Meryemana, Herakles, Afrodit gibi heykelciklerin de aralarında bulunduğu çok sayıda heykel, heykel başları ve figürlerin de orijinallerinin mulajları olduğu tespit edildi.

İncelemede, eserlerin hiçbirinin envanter kayıtlarında yer almadığı, kime ait oldukları veya müzeye giriş kayıtlarının olmadığı ve müze müdürlüğü tarafından da bilinmediği tespit edildi.

Müfettişlerin konuyla ilgili bilgisine başvurdukları laboratuvarda görev yapan arkeologlar M.K. ve S.Ö, eserlerin, İzmir Ticaret Odası Tarih Müzesinin koleksiyonuna kaydetmek için teslim alındığını söyledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün eserlerle ilgili bilgisine başvurduğu İzmir Ticaret Odası Genel Sekreteri Adnan Yıldırım, yazılı olarak gönderdiği cevapta, İzmir Ticaret Tarih Müzesi için İzmir Müze Müdürlüğünden 2003-2004 yılları arasında bilimsel ve teknik olarak destek aldıklarını, fakat 2004 yılından bu yana herhangi bir temasta bulunmadıklarını, söz konusu eserlerle de bir ilgileri olmadığını bildirdi.

Bu gelişme üzerine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçeyle suç duyurusunda bulunarak, görevli arkeologlar M.K. ve S.Ö'nün, eserleri yasa dışı yollardan temin ettiklerinin anlaşıldığını belirtip, arkeologlar hakkında gerekli işlemin yapılmasını istedi.

AA

muzo
28-12-2006, 14:07
Sevgiliye kaçtı, çocukları yandı

İstanbul Gültepe'de oturan Muammer - Nimet Aksoy 4 yıllık evliydi. Çiftin 1 yaşında Başak, 3 yaşında Şafak adlı iki çocuğu vardı. Nimet Aksoy, 15 Aralık 2005'te, çocuklarını bırakıp evi terk etti. Nimet Aksoy gittikten birkaç saat sonra kömür sobasından sıçrayan kıvılcım yangın çıkardı.

Baba acı haberi işte aldı

Yangın haberini alınca işten eve gelen baba Muammer Aksoy çocukların cesetleriyle karşılaştı. Eşi ise ortada yoktu. Birkaç gün sonra olay anlaşıldı. Nimet Aksoy sevgilisine kaçmıştı. Nimet Aksoy hakkında çocuklarını evde yalnız bırakarak ölümlerine neden olduğu iddiasıyla dava açıldı.

Kasten ölüme neden oldu'

Savcı Fethi Türkmen, Nimet Aksoy'a İİhmalli davranışla kasten ölüme neden olmak' suçundan 15 yıl hapis istedi. Dünkü duruşmaya da katılmayan Nimet Aksoy'un Samsun Yakakent'te Uğur Altun adlı balıkçıyla birlikte yaşadığı öğrenildi.

Kaynak:Posta

muzo
28-12-2006, 14:07
Cinayetin sebebi yasak aşk çıktı

Batman’da, 2 Aralık’ta öldürülen 28 yaşındaki Faik Çiftçi cinayeti itirafla aydınlandı. Cinayetin nedeni yasak aşk çıktı.

Çiftçi’nin 11 yıllık nikahsız eşi, 3 çocuk annesi 25 yaşındaki Birgül Aydın, Jandarma’ya giderek “Eşimi yasak ilişki yaşadığım Bahattin Akdaş öldürdü. Cinayeti işledikten sonra da beni telefonla arayarak ‘Artık bana kocam diyebilirsin, kocanı öldürdüm’ deyince şaşırdım. Eşim beni zaman zaman dövmesine rağmen ben onun öldürülmesini istemedim'' dedi. Birgül Aydın tutuklanırken, katil zanlısı Bahattin Akdaş’ı yakalamak için çalışmalar sürüyor.

Batman’ın Beşiri İlçesi Kıra Dağı'nda 2 Aralık’ta kafasına ve göğsüne sıkılan iki kurşunla otomobilinde öldürülen Faik Çiftçi’nin katillerini araştıran jandarma bir sonuca ulaşamadı. Çiftçi’nin 11 yıllık nikahsız eşi ve 3 çocuk annesi Birgül Aydın’ın olaydan 25 gün sonra Beşiri İlçe Jandarma Komutanlığı’na gidip her şeyi itiraf edince cinayet aydınlandı. Aydın’ın ifadeleri ile Çiftçi’nin yasak ilişki kurbanı olduğu ortaya çıktı.

Birgül Aydın, 11 yıldır nikahsız yaşadığı Faik Çiftçi ile evliliklerinin ilk yıllarından itibaren şiddetli geçimsizlik yaşadıklarını ve sürekli kavga ettiklerini belirterek şöyle dedi:

“Beni sık sık dövüyordu. Ben de annem ve babamın yaşadığı Beşiri-Ayrancı Köyü'ne gidiyordum. Ramazan bayramı sonrası, köyde oturan babamın komşusu Bahattin Akdaş’la karşılaştım. Evinden beni izliyordu. Ara sıra bakışıyorduk. Daha sonra eşimle barışarak Batman’daki evimize döndüm. Aradan bir hafta geçti. Bahattin Akdaş beni telefonla aradı. Telefonumu da köydeki bir yakınımdan almış.'' Bahattin Akdaş’ın bu görüşmeden sonra Batman’daki evine geldiğini anlatan Birgül Aydın, “Bana bir hediye aldığını söyledi. Sigara paketinin içinde bir cep telefonu bana verdi. Bu cep telefonu ile görüşüyorduk. Bana telefonda ‘Seni kaçıracağım, seni seviyorum’ benzeri cümleler söylüyordu. Ben de kocamdan böyle bir duygu tatmadığım için Bahattin’in konuşması hoşuma gidiyordu. Benim de gönlüm vardı, ama hiç cinsel ilişkimiz olmadı. Bahattin’e, kocamla yaşadığım sürece onunla beraber olamayacağımı söyledim. Ancak bunları söylerken kastım kocamın öldürülmesiyle ilgili değildi'' dedi.

“BANA ARTIK KOCAM DİYEBİLİRSİN''

Bahattin Akdaş’ın köyden komşuları olduğunu ve eşiyle de tanışıp samimiyeti ilerlettiğini ve sık sık evlerine gelmeye başladığını anlatan Birgül Aydın şöyle devam etti:

“Son olarak 1 Aralık 2006 tarihinde Bahattin Akdaş yine evimize geldi. Kalkmak istedi, eşim ısrar edince Bahattin o akşam evimizde kaldı. Sabah birlikte kahvaltı yaptık. Ardından Bahattin ve eşim birlikte evden ayrıldı. 2 Aralık Cumartesi gecesi 22.00 sıralarıydı, Bahattin Akdaş, beni telefonla aradı ‘Artık bana kocam diyebilirsin’ dedi. Ne demek istediğini sorunca, Bahattin Akdaş, eşimi öldürdüğünü söyledi. O an şoka girdim, inanamadım. kocamı telefonla aradım, ulaşamadım. Üç gün süresince bulamadık. 5 Aralık’ta cesedi Kıra Dağı'nda bulundu.''

“EŞİMİN AİLESİNE ANLATAMADIM''

Eşinin ailesinin cinayetin ardından kendisine baskı yaptığını ve odaya kilitlediğini söyleyen Birgül Aydın, “Bahattin’le yaptığım telefon konuşmasını onlara söyleyemedim. Tam 20 gün boyunca sıkıntı çektim, vicdan azabı içindeydim. Eşimin ailesiyle akraba olan enişteme güvendiğim için ona herşeyi anlattım. Birlikte Jandarma’ya gittim, ifade verdim. Eşimi kesinlikle Bahattin Akdaş öldürmüştür. Bu cinayetle bir ilgim yok. Eğer isteseydim Bahattin’le kaçardım, çocuklarımı düşünerek bunu yapmadım'' dedi.

Birgül Aydın, Beşiri Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 4 saat süren duruşmanın ardından Siirt Cezaevi'ne gönderildi. Katil zanlısı Bahattin Akdaş’ın yakalanması için araştırmalar sürüyor.

Kaynak:Milliyet

muzo
28-12-2006, 14:08
Kızını pazarlayan anne tutuklandı
Karabük'te 14 yaşındaki kızını fuhuşa sürüklediği iddia edilen 44 yaşındaki Habibe Çakır tutuklandı, kızı ise koruma altına alındı.

Karabük İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, bir ihbar üzerine boşandığı eşinden olan 14 yaşındaki kızı M.K.'yı erkeklere pazarlayan Habibe Çakır’ı suçüstü yakalandı. Operasyonu genişleten jandarma, Habibe Çakır’ın Yeşil Mahalle’de kaldığı eve baskın düzenledi. Evde kalan Habibe Çakır’ın 24 yaşındaki kızı Rabia Kesici, 43 yaşındaki Aynur Aktaş, 34 yaşındaki Fatma Eken ve 33 yaşındaki Fulya Osmanağaoğlu gözaltına alındı.

Jandarmada ifade veren M.K., 13 yaşında annesinin erkek arkadaşlarından birisinin tecavüzüne uğradığını, daha sonra annesi tarafından erkeklere para karşılığı satıldığını söyledi. Jandarma küçük yaştaki kızla ilişkiye girenleri belirlemek için çalışma başlattı. Jandarmanın yaptığı inceleme sonucu, kadınların ilişkiye girdikleri kişileri gizlice kameraya kaydederek, tehdit ettikleri ortaya çıktı. Cumhuriyet Savcılığı, evde bulunan bilgisayara incelenmek üzere el koydu.

Sorgulamalarının ardından adliyeye çıkarılan Habibe Çakır küçük yaşta çocuğa fuhuş yaptırmak, Rabia Kesici, Aynur Aktaş, Fatma Eken ve Fulya Osmanağaoğlu ise yataklık yapmak suçundan tutuklanarak, Karabük Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Koruma altına alınan M.K. ise, Karabük Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Kaynak:Milliyet