PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 08/01 TÜrkİye'de Neler Oluyor

muzo
08-01-2007, 11:30
Öğretmeni şoke eden tayin
Kırıkklale’nin Karakeçili İlçesi Çok Programlı Lisesi öğretmenlerinden Hamdi Salar’ın tayini, vatandaşlık bilgilerini bulan bir kişi, MEB'in internet sitesine girerek yaptığı başvuruyla Şırnak’ın Cizre İlçesine çıktı.

Olayı tesadüfen öğrenen Salar, son anda tayinini durdururken, genç öğretmen olayın failinin bulunması için şikayette bulundu. Başkasının yaptığı başvuruyla memleketi Kırıkkale’den Cizre Endüstri Meslek Lisesi’ne tayini çıkan 35 yaşındaki Salar, “12 yıldır aynı okulda Elektrik bölümü öğretmeni olarak görev yapıyorum. Postacının getirdiği tebligatla şoke oldum. Tayinim Cizre’ye çıkmıştı. Tayinimin internette yapılan başvuruyla Cizre’ye çıktığını öğrenince şaşkınlığım daha da arttı. IP numaramı ve kimlik bilgilerimi bilen birileri bunu yapmış, Çok mağdur oldum” dedi.

Genç öğretmenin başvurusu üzerine yapılan incelemede Salar’ın tayin isteğinin Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden yapıldığı belirlenirken, okulda internete giriş kaydı tutulmadığı bu nedenle başvuruyu yapan kişinin belirlenemediği açıklandı.

Akşam

muzo
08-01-2007, 12:08
Tekirdağ’da deniz 20 metre çekildi
Tekirdağ’ın Marmara Eğrelisi İlçesi’ne bağlı Yeniçiftlik Beldesi’nde deniz, 20 metre çekildi. Yeniçiftlik Beldesi’nde denizin çekilmesiyle birlikte bölgede deprem paniği yaşandı.

Mehmet YİRUN'un haberi

Belde sakinleri suyun çekildiği bölgede ortaya çıkan adacıklarda dolaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Yörede oturanlar, "Denizin çekilmesi deprem işareti olabilir" dedi.

muzo
08-01-2007, 12:09
Ege Denizi'nde 7 deprem
Ege Denizi'nde sabah saatlerinde büyüklükleri Richter ölçeğine göre 4.4 ile 3.2 arasında değişen 7 deprem meydana geldi. Ege sahilleri ve adalarda hissedilen ve halk arasında heyecan yaratan depremler, can ve mal kaybına neden olmadı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremlerin merkez üssünü Bozcaada’nın güneyinde Yunanistan’ın Midilli Adası'nın kuzeyinde ve Ezine’ye 50 kilometre, İzmir’e 160 kilometre uzaklıkta Ege Denizi olarak saptadı.

Saat 05.15’teki 3.3 büyüklüğündeki ilk depremin ardından, saat 05.35’de 4.4, 05.44’de 3.6, 06.26’da 3.2, 07.07’de 3.7 ve 07.15’de 3.5 büyüklüğündeki depremler izledi. Çanakkale'nin Gülpınar açıklarında saat 07.43’de 3.2 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

Ege sahilleri ve adalarda hissedilen ve halk arasında heyecan yaratan depremler, can ve mal kaybına neden olmadı.

Hürriyet

muzo
08-01-2007, 12:09
Doğu'yu donduran soğuklar
Doğu Anadolu'da bir hafta önce başlayan ‘Sibirya soğukları’ etkisini artırarak sürdürüyor. Erzurum ve Ağrı'da termometreler sıfırın altında 27 dereceyi gösterdi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Sibirya soğuklarının etkisi, önümüzdeki günlerde de devam edecek. Bölgede yoğun olarak sis de görüleceğini belirten uzmanlar, hafta sonuna kadar kar yağışı beklemediklerini söyledi.

Yapılan ölçümlere göre, dün gece hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Ağrı’da 27, Kars’ta 24, Ardahan’da 23, Iğdır’da 20, Erzincan’da 15, Muş’ta 14 dereceyi buldu. Günün en yüksek sıcaklığı ise yine sıfırın altında olmak üzere Erzurum’da 13, Ağrı’da 12, Kars ve Ardahan’da 9, Iğdır’da 6, Muş, Erzincan’da 4 derece oldu.
Şiddetli soğuklarla birlikte başta Erzurum olmak üzere Ağrı, Iğdır, Kars’ta önemli ölçüde hava kirliliği gündeme geldi. Özellikle akşam ve sabah saatlerinde yoğur olarak görülen hava kirliliği özellikle çocukları ve yaşlıları etkiliyor. Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ayhan Yiğit, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hasta sayısında önemli bir artış yaşandığını belirtti. Başhekim Yiğit, “Soğuk ve kirli havalarda sadece yaşlı ve çocuklar değil, astım, bronşit ve kalp rahatsızlığı bulunan kişiler de zorunlu kalmadıkça sokağa çıkmasın” dedi.

Öte yandan Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait ekipler, apartmanların çatılarında oluşan dev buz sarkıtlarını kırma çalışlaranı sürdürüyorlar. Kent merkezlerinde karayollarında meydana gelen buzlanmaya karşı tuzlama çalışmaları sürdürülüyor.

Hürriyet

muzo
08-01-2007, 12:10
Türkiye'den dev tanıtım atağı
Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki haftadan itibaren dev bir tanıtım atağı başlatıyor. Türkiye'yi tanıtan yeni reklam filmleri ile görsellerden oluşan kampanya dünyanın pek çok yerinde aynı anda dolaşıma girecek.

Türkiye'nin 2007 yılı tanıtım kampanyaları, Batı Avrupa ve Amerika'da Alman Sea, Doğu Avrupa ve Asya'da ise Rus Manifesta şirketleri tarafından hazırlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki basın toplantısında söz alan Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özarslan, son döneme ilişkin turizm verileri ve yapılan çalışmalara ilişkin bir sunum yaptı.

Özarslan, 2006'da Türkiye'ye en çok turist gönderen Almanya ve ikinci sıradaki Rusya'dan gelen turist sayısında düşüş yaşandığını kaydederek, turist sayısını artırmaya yönelik bu yıl yeni tanıtım stratejileri belirlediklerini anlattı.

Destinasyon ağırlıklı tanıtımlar yapılacağını, bugüne kadar sadece İstanbul'un öne çıkarıldığını belirten Özarslan, bu yıl İstanbul'un yanı sıra Antalya gibi bölgelerin de tanıtımda öne çıkacağını, fuar ve kültürel etkinliklerle ülke tanıtımının en iyi şekilde yapılacağını söyledi.

Özarslan, halkla ilişkiler çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurgulayarak, bu çalışmaları yürütecek firmaların seçimi için bir ihale açtıkları ihaleye yerli ve yabancı yaklaşık 40 firmanın katıldığını, şartları yerine getiren 17 firma arasından da Almanya ve Rusya'dan iki firmanın seçildiğini dile getirdi.

TANITIM ŞİRKETLERİ

Özgür Özarslan, bu firmalardan Alman “Sea” firmasının Batı Avrupa ve Amerika'da, Rus “Manifesta”nın ise Doğu Avrupa ve Asya ülkelerinde tanıtım kampanyaları hazırlayacağını, söz konusu firmaların şirket reklam kampanyalarının yanı sıra turizm ve ülke tanıtımında da tecrübelere sahip olduklarını anlattı.

Basın mensuplarının soruları üzerine de Özarslan, bu yıl tanıtıma ayrılan bütçeyi artırdıklarını belirterek, “2007 yılı için 120 milyon dolarlık bir global reklam bütçesi oluşturduk. Buna fuar faaliyetleri de dahil. Bu rakam, rakip ülkelerin ayırdığı bütçeden aşağı değil, hatta bir çoğunun üzerinde. Bu rakamın yüzde 60'ını Avrupa ülkeleri, kalan kısmını da diğer ülkeler için kullanacağız” dedi.

KAMPANYA SLOGANLARI

Toplantıda daha sonra, tanıtımı yapacak firmalar ve yürütecekleri kampanyalara ilişkin sunumlar yapıldı.

Sea'nın, Avrupa'daki en büyük 20 PR şirketinden biri olduğu ve bir çok ülkede ofislerinin bulunduğu kaydedilerek, müşterileri arasında Lufthansa, Vaillant ve Bayer gibi ünlü firmaların yer aldığı belirtildi.

Firmanın, bugüne kadar başarılı reklam kampanyalarına imza attığı ifade edilirken, Kanada, Venezuela, Finlandiya, İskoçya, Fas ve Tunus gibi ülkelerin tanıtım kampanyalarını da yürüttüğü ifade edildi.

Türkiye'nin tanımında kullanılacak objelerin Kültür ve Turizm Bakanlığının iş birliğiyle belirlendiği kaydedilerek, “What a feeling! (Öyle bir duygu ki...)” sloganıyla Avrupa'da yapılacak tanıtım kampanyalarında Türkiye'ye gelenlerin yaşadığı mutluluğun yansıtılacağı dile getirildi.

Yazılı ve görsel basındaki kampanyaların yarından itibaren Avrupa'da başlatılacağı bildirildi.

Bu arada, Amerika'da yürütülecek kampanya çalışmalarının henüz tamamlanmadığı, ancak bu tanıtımlarda da deniz, güneş, kum stratejisinden çok kültür unsurunun kullanılacağı, bu kampanyalarda da kültürü sembolize eden “Red Carpet (Kırmızı halı)” ögesinin ağırlıklı kullanılacağı kaydedildi.

“HAFİF, SICAK, ESPRİLİ” TANITIMLAR

Öte yandan, Türkiye'nin Rusya, Ukrayna, Belarus, Romanya, Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi Doğu Avrupa ile Asya ülkelerine yönelik kampanyaları yürütecek olan Manifesta'nın da 7 yıllık kısa geçmişine rağmen önemli başarılar elde eden ve BenQ, Siemens, Grohe, Olympus, Panasonic ile Pfizer gibi şirketleri müşteri portföyüne kattığı kaydedildi.

Manifesta'nın Türkiye tanıtımında kullanacağı görsel ögeleri de “hafif, sıcak ve esprili” bir dille işleyerek sunacağı belirtilirken, tanıtımlarda ülkenin tarihi ve kültürel birikiminin de vurgulanacağı ifade edildi.