PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Splitter ile evde 2 uydu receivere yayın alabilirmiyim

demirkoparan
12-01-2007, 16:44
arkadaşlar sitelerde gezinirken splitter gördüm şimdi benim evde 110 cm lik iki çanağım var ve iki receiver var şuan receiver ın birini kullanabiliyorum şimdi vereceğim resimde ki splitter ile yukardan gelen ana kabloyu in grişini takıp 2out çıkışından 2 recivere çıkış yapıp 2 receiverde hem türksatı hem hıtbırd'u izleyebilirmiyim

Only the registered members can see the link

ÖZELLİKLERİ:
Uydu Anteni, Karasal-TV ve Kablo-TV Dağıtımı İçin
1 Giriş / 2 Çıkışlı Uydu Bölücü

1 giriş / 2 çıkışlı uydu bölücü (splitter)

950-2250 MHz Uydu-TV (uydu anteni) dağıtımı için uygun

Karasal-TV (çatı anteni) dağıtımı için uygun

5-862 MHz Kablo TV dağıtımı için uygun

Digitürk ve DVB-T (Sayısal Karasal-TV) uyumlu

F-konnektör bağlantı

Metal kutu

CE onaylı

Class-A

Ekranlama > 85dB

Yüksek teknik kalite

Almanya'dan ithal

Zayıflatma değerleri:

5-47 MHz'de 3.5 dB

47-470 MHz'de 4.0 dB

470-860 MHz'de 4.5 dB

950-2250 MHz'de 5.0 dB

ExCaLiBuR
12-01-2007, 16:49
Ancak receiverlerden biri çalışır.Diğerini açtığınızda ötekini keser.

umuter
12-01-2007, 16:50
evet yazılanlara göre izleyebilirsin çoğaltıyor uyduyu

e®tan
12-01-2007, 16:56
Böyle bişey bence olmaz.
Gene uyanık birinin milleti kandırma eğilimidir.

besterkan
12-01-2007, 16:59
bizim apartmanda merkezi uydu sistemi var.aynı splitter ile yukardan gelen ana kabloyu in grişini takıp 2out çıkışından 2 recivere çıkış yapıp 2 receiverde hem türksatı hem hıtbırd'u izleyebilirmiyim.

demirkoparan
12-01-2007, 17:00
Ancak receiverlerden biri çalışır.Diğerini açtığınızda ötekini keser.

neden receiverlardan biri çalışır neden keser diğerini? yayınlanan sitede çoğaltıcı olarak satılıyor

demirkoparan
12-01-2007, 17:01
Böyle bişey bence olmaz.
Gene uyanık birinin milleti kandırma eğilimidir.

arkadaşım uyanık bir kişi yapmıyor online satış yapan resmi bir site linkinide veriyorum Only the registered members can see the link buyur incele istersen

CABBARİ
12-01-2007, 17:05
peki bu sistemde 2 reciveri izleme şansım varmı?

ExCaLiBuR
12-01-2007, 17:05
neden receiverlardan biri çalışır neden keser diğerini? yayınlanan sitede çoğaltıcı olarak satılıyor
Sistem böyle işliyor.Böyle olsa 100 milyona 4 çıkışlı LNB, kablo almaktansa bu splitterlerin 4lü olanından(5 YTL) alınıp kullanılırdı.Ayrıca bunada gerek yok. Çatıdan gelen kabloyu LNB IN yazan yere bağlardınız.LOOP çıkışından da diğer receivere verirsiniz.Sorun sadece H-V ayrımında yaşanır.Her iki cihazda da Vertikal olan kanal açıksa sorun olmaz,biri H biri V olursa sorun yapardı sadece.O yüzden yapılabilecek en mantıklı TwinLNB(Çift çıkışlı) alarak onu kullanmanız

ExCaLiBuR
12-01-2007, 17:07
peki bu sistemde 2 reciveri izleme şansım varmı?
Aynı anda yok.Biri kapalı olursa diğeri açar.
Bu splitterin amacı aynı anda iki receiver izletmek değil.2 receivere yapılan bağlantılarda yaşanacak sinyal kayıplarını azaltmak.

arkadaşım uyanık bir kişi yapmıyor online satış yapan resmi bir site linkinide veriyorum Only the registered members can see the link buyur incele istersen
Farkında iseniz o sitede 8li olanlarında fiyatı var.Bakın bakalım 8li splitter fiyatı ne kadar.8 çıkışlı Lnb fiyatı ne kadar.Sizin dediğiniz olmuş olsa 8 çıkışlı LNb icat edilmez herkes 5-10 YTL ye bundan kullanırdı.

CABBARİ
12-01-2007, 17:11
peki yukarıdan gelen ana kabloyu 2 odaya nasıl verebilirim yani reciveri diğer odaya götürmek istiyorum yada orada bir reciver daha alıp birini kapatıp diğerini izlemek istiyorum ne yapmak gerekir?

demirkoparan
12-01-2007, 17:13
Sistem böyle işliyor.Böyle olsa 100 milyona 4 çıkışlı LNB, kablo almaktansa bu splitterlerin 4lü olanından(5 YTL) alınıp kullanılırdı.Ayrıca bunada gerek yok. Çatıdan gelen kabloyu LNB IN yazan yere bağlardınız.LOOP çıkışından da diğer receivere verirsiniz.Sorun sadece H-V ayrımında yaşanır.Her iki cihazda da Vertikal olan kanal açıksa sorun olmaz,biri H biri V olursa sorun yapardı sadece.O yüzden yapılabilecek en mantıklı TwinLNB(Çift çıkışlı) alarak onu kullanmanız

bu sonuçta bir çoğaltıcı öyle bir şey olsa bunu belirtmezlermiydi açıklamısında eskiden eski antenlerde evde(T) kullanıp 4-5 tv ye yaynı veriliyordu buda onun gibi bir şey olsa gerek eğer senin dediğin gibi bir şey olsaydı eskiden de ozaman eski antenlerde kaç tv varsa okadar antenmi kullanacaktık,şöyle olabilir sinyal kalitesi düşük olabilir saygılar

ExCaLiBuR
12-01-2007, 17:17
peki yukarıdan gelen ana kabloyu 2 odaya nasıl verebilirim yani reciveri diğer odaya götürmek istiyorum yada orada bir reciver daha alıp birini kapatıp diğerini izlemek istiyorum ne yapmak gerekir?
Onun yerine 70-80 YTL ye satılan kablosuz görüntü aktarıcılar var.Diğer odaya geçtiğinizde sadece uydu alıcısının kumandasını alıp gidersiniz.Siz o aktarıcıya kumandayı yuttuğunuzda reveiver hangi odada olursa olsun onunla haberleşir.Aynı odadaymışsınız gibi istediğinizi yapabilirsiniz.Sadece mikrodalga fırın yakınına koyarsanız sorun yaşarsınız.Görüntüde bozukluklar oluşur.

Aşağıdaki linkte inceleyebilirsin.Ayrıca başka markalarda da mevcut

demirkoparan
12-01-2007, 17:20

peki burda yazmışsın iki reciverda da V yayın olursa izleyebilirsin yada H zaten türksattaki veya hıtbirddeki kanalların çoğu ya V yada H değilmi?

ExCaLiBuR
12-01-2007, 17:21
bu sonuçta bir çoğaltıcı öyle bir şey olsa bunu belirtmezlermiydi açıklamısında eskiden eski antenlerde evde(T) kullanıp 4-5 tv ye yaynı veriliyordu buda onun gibi bir şey olsa gerek eğer senin dediğin gibi bir şey olsaydı eskiden de ozaman eski antenlerde kaç tv varsa okadar antenmi kullanacaktık,şöyle olabilir sinyal kalitesi düşük olabilir saygılar
Eski antenler ile kıyaslama onlarda sistem farklı idi.LNB olayı yok.Orada normal olarak kablo ekide yapıyorsunuz sorun olmuyordu.Bu sistemlerde normal ek yapın bkabloya deneyin sinyal seviye ve kalitesi nekadar düşecek.Onlar anolog yayın.Şimdiki sistem digital yayın.

ExCaLiBuR
12-01-2007, 17:23
peki burda yazmışsın iki recşiverda da V yayın olursa izleyebilirsin yada H zaten türksattaki veya hıtbirddeki kanalların çoğu ya V yada H değilmi?
Peki diğer odaki kanalda atv izleniyor 12002 V .....,siz öbür odada bir kanal izliyorsunuz örnek Kanal D 11905 H .... sorun o zaman oluyor.Anlatılmak istenen bu.Ama ikinizin izlediği kanalda V yayın yapıyor ozaman sorun olmayabilir.

demirkoparan
12-01-2007, 17:27
ozaman ben bugün bir adet sipariş vereceğim zaten pahalı bişey değil ve bunu deneyeceğim eğer olursa olumlu sonuçları buraya yazacağım saygılar

ExCaLiBuR
12-01-2007, 17:31
ozaman ben bugün bir adet sipariş vereceğim zaten pahalı bişey değil ve bunu deneyeceğim eğer olursa olumlu sonuçları buraya yazacağım saygılarİyi edersiniz.Eğer bizlerinde yanlışı var isebizde bilgilenmiş oluruz.Ben bunun benzeri bölücüyü yazılım atmak için bana gelen cihazlar için kullanıyorum.Benim cihazı sök tak yapmamak için.Diğer cihazı bağladığımda benimkinde yayını kesiyor.

CABBARİ
12-01-2007, 17:52
Onun yerine 70-80 YTL ye satılan kablosuz görüntü aktarıcılar var.Diğer odaya geçtiğinizde sadece uydu alıcısının kumandasını alıp gidersiniz.Siz o aktarıcıya kumandayı yuttuğunuzda reveiver hangi odada olursa olsun onunla haberleşir.Aynı odadaymışsınız gibi istediğinizi yapabilirsiniz.Sadece mikrodalga fırın yakınına koyarsanız sorun yaşarsınız.Görüntüde bozukluklar oluşur.

Aşağıdaki linkte inceleyebilirsin.Ayrıca başka markalarda da mevcut

valla ben hamanın aldım hiç kullanamadım sadece tv nin yanındaki odadan çekiyor saondan almıyor aktarmıyor görüntüyü

e®tan
12-01-2007, 17:56
En başta normal bir lnb yatay ve dikeyi aynı anda çalıştıramaz.Bide bunu düşünün.

e®tan
12-01-2007, 17:57
valla ben hamanın aldım hiç kullanamadım sadece tv nin yanındaki odadan çekiyor saondan almıyor aktarmıyor görüntüyü
Spliterları süsleyip satıyolar işte.Olay bundan ibaret.

demirkoparan
12-01-2007, 18:03
En başta normal bir lnb yatay ve dikeyi aynı anda çalıştıramaz.Bide bunu düşünün.

zaten bana bir receiver çalışırken diğeri kapalı olsun veya diğerini açtığımda diğeri kapalı olsun ben kablo sök tak kablo taşımaktan usandım ucuz ve pratik bişey olsun istiyordum bunu gördüm tesadüf saygılar

tavlusun
12-01-2007, 18:21
olmaz bence neden derseniz uydu cihazlarının arkasında lnb aut var burdan bir yayın alıp diger ikinci cihaza yayın verdigimizde etkilenir ve cihazın birini keser
aynı hata bu arkadaşın yaptıgı sistemde olur

demirkoparan
12-01-2007, 18:37
olmaz bence neden derseniz uydu cihazlarının arkasında lnb aut var burdan bir yayın alıp diger ikinci cihaza yayın verdigimizde etkilenir ve cihazın birini keser
aynı hata bu arkadaşın yaptıgı sistemde olur

arkadaşım olmaz diye bir şey yok, ha şöyle olabilir aynı anda hem dikey hem yatay yayın yapan kanal izlemeyebiliriz ama receiverlerın biri kapalı iken açık olanda istediğimizi izleyebiliriz ikisi açıkkende ikisindede dikey yayın kanal izleyebiliriz diye düşünüyorum yada ikisindede yatay yayın yapan kanal izleyebiliriz

Admin
12-01-2007, 18:43
arkadaşım olmaz diye bir şey yok, ha şöyle olabilir aynı anda hem dikey hem yatay yayın yapan kanal izlemeyebiliriz ama receiverlerın biri kapalı iken açık olanda istediğimizi izleyebiliriz ikisi açıkkende ikisindede dikey yayın kanal izleyebiliriz diye düşünüyorum yada ikisindede yatay yayın yapan kanal izleyebiliriz

Aynı olayı evdeki cihazınızdada yapabilirsiniz. Ana cıkış olan cihazı stndby konumuna alın digerin cihazı açın hepsi acılacaktır..

alperyılmaz
12-01-2007, 18:48
evet yazılanlara göre izleyebilirsin çoğaltıyor uyduyu

yazılanlarda DVB-S yayın ı bölüyor demiyor. DVB-S yayını bölemezsiniz.....

demirkoparan
12-01-2007, 18:50
950-2250 MHz Uydu-TV (uydu anteni) dağıtımı için uygun, peki bu yayın ne yayını oluyor

alperyılmaz
12-01-2007, 18:56
sanırım o dediğiniz diğitürk gibi yayın yapam diğital sistemler de oluyor yani diğitürk lnb si için olabilir tam emin değilim fakat emin oldugum diğital şuan kullandıgımız diğital yayını bölmez

e®tan
12-01-2007, 20:08
zaten bana bir receiver çalışırken diğeri kapalı olsun veya diğerini açtığımda diğeri kapalı olsun ben kablo sök tak kablo taşımaktan usandım ucuz ve pratik bişey olsun istiyordum bunu gördüm tesadüf saygılar
Baştan desenize 2 cihaz aynı anda açık olmayacağını.
2 ye bölmeyi zaten yapıyoruz yazılım atarken bayadır 1dolarlık bölücülerle.
Ama dediğim gibi 2 cihaz aynı anda açık olmuyor.
Yanlız şöyle bir durumda var cihazların 2side aynı anda açık olursa lnb ye zarar verirsiniz.Bilginize.
Unutmadan verdiğiniz sitedeki fiyat pahalı.Piyasan ucuza bulabilirisiniz.

alperyılmaz
12-01-2007, 20:12
iyide zaten iki cihaz aynı anda acık olmayacaksa bölücüye de gerek yokbirinci cihazın lnb out tan bir kablo ikinci cihaza cekin kulanın...

e®tan
12-01-2007, 20:46
iyide zaten iki cihaz aynı anda acık olmayacaksa bölücüye de gerek yokbirinci cihazın lnb out tan bir kablo ikinci cihaza cekin kulanın...
Ah her cihazın lnb out u çalışsa:46:

pusan
12-01-2007, 22:28
bu ne yaw bu Diseq degilki bununla olmaz

2 Dagitim yapmak istiyorsan böyle yap

2 x tane diseq kutusu 4/1 lik
1x tane 12/0 V kutusu

tam bununla ben 9 tane uyduyu seyrediyorum

1.Türksat
2.Astra 28,5
3.Astra 23,5
4.Astra 19,0
5.Eutelsat 16
6.Hotbird 13
7.Eutelsat 7
7.Sirius 5
8.Thor

alperyılmaz
13-01-2007, 11:15
arkadaşın istediği cok uydu izlemek değil bir hattan iki cihaz calıştırmak....

kehya27
13-01-2007, 14:34
kardeş böle bişey olamaz niye olamaz açıklamasını getirelim önce şimdi iki uyduyu seyretmen eğer splitter almışsan söyle diyeyim splitter takılı iken iki cihaz aynı anda çalışırsa uydudaki bazı yayınları cihazlar göstermez oda senin izlediğin kanalları sınırlı tutar mesela yatay ve dikey olan frekans ve bant genişliği(WB) si aynı olan kanallar aynı anda seyredilemediği gibi (H) iken ötekininde (V) izleyemeyeceği gibi buda çift çıkışlı lnb yi zorunlu hale getirir. Bence ideali yine çok çıkışlı lnb almaktır. Değilse imkansız bir olay LN (üçe ayrılır) lnA lnB ve lnC olarak sinyali bunlar sayesinde aldığımıza göre demekki splitterle falan bu iş olamaz. Saygılarımla::45:

erolun
14-01-2007, 16:05
kardeş böle bişey olamaz niye olamaz açıklamasını getirelim önce şimdi iki uyduyu seyretmen eğer splitter almışsan söyle diyeyim splitter takılı iken iki cihaz aynı anda çalışırsa uydudaki bazı yayınları cihazlar göstermez oda senin izlediğin kanalları sınırlı tutar mesela yatay ve dikey olan frekans ve bant genişliği(WB) si aynı olan kanallar aynı anda seyredilemediği gibi (H) iken ötekininde (V) izleyemeyeceği gibi buda çift çıkışlı lnb yi zorunlu hale getirir. Bence ideali yine çok çıkışlı lnb almaktır. Değilse imkansız bir olay LN (üçe ayrılır) lnA lnB ve lnC olarak sinyali bunlar sayesinde aldığımıza göre demekki splitterle falan bu iş olamaz. Saygılarımla::45:
zaten arkadaşın anlattığı olayıda anlamışsanız splitter gerek yok direk ek yaparakda aynı işi görür ben bunu çok denedim ve sonuç arkadaşın anlatıığı gibiydi....

diji-1972
16-01-2007, 00:29
evet bende denedim kablo bölmeyle onun hiç farkı yok çiftli lnb şart

e®tan
16-01-2007, 00:34
evet bende denedim kablo bölmeyle onun hiç farkı yok çiftli lnb şart
Yanlız kabloyla bölmeyi tavsiye etmem.Şase yapabilir.

erkan5005
16-01-2007, 11:25
zaten arkadaşın anlattığı olayıda anlamışsanız splitter gerek yok direk ek yaparakda aynı işi görür ben bunu çok denedim ve sonuç arkadaşın anlatıığı gibiydi....

çift çıkışlı universal lnb kullanman gerekir
Dijitürk'ün Cihazlarında siyah olanlarda sinyali bölebilirsin ama universal olan bir cihazda sinyali araya bölücü aparat takarak bölemezsin.

klaxNET
17-01-2007, 12:33
1.Türksat
2.Astra 28,5
3.Astra 23,5
4.Astra 19,0
5.Eutelsat 16
6.Hotbird 13
7.Eutelsat 7
7.Sirius 5
8.Thor
bu ne yaw bu Diseq degilki bununla olmaz

2 Dagitim yapmak istiyorsan böyle yap

2 x tane diseq kutusu 4/1 lik
1x tane 12/0 V kutusu

tam bununla ben 9 tane uyduyu seyrediyorum

beki iki diseq nasil birlestirdin kardes
semasi varsa gonder yada anlat iyi olur
NE MUTLU TURKUM DİYENE

demirkoparan
18-01-2007, 21:32
arkadaşlar şuan taktım ve bölüyor ama aynı uyduda ve aynı frekansda olması lazım yani türksatta V yayın yapan yayınları izleyebilirisiniz farklı uydular olmuyor bazı arkadaşlar bölmeyeceğini söylemiş şimdi denedim yapıyor benimde yapmak istediğim buydu birde cihazın arkasında out çıkışından yaptım diğer tv de görüntü hafif karıncalı çıkıyordu ama bu araparat ile o karıncalanma kayboldu saygılar

e®tan
18-01-2007, 21:45
arkadaşlar şuan taktım ve bölüyor ama aynı uyduda ve aynı frekansda olması lazım yani türksatta V yayın yapan yayınları izleyebilirisiniz farklı uydular olmuyor bazı arkadaşlar bölmeyeceğini söylemiş şimdi denedim yapıyor benimde yapmak istediğim buydu birde cihazın arkasında out çıkışından yaptım diğer tv de görüntü hafif karıncalı çıkıyordu ama bu araparat ile o karıncalanma kayboldu saygılar
Denildiği gibi kabloyu bölsenizde aynı şekil olur zaten:28:
Bide digital yayında karıncalanma olmaz.

demirkoparan
19-01-2007, 01:20
Denildiği gibi kabloyu bölsenizde aynı şekil olur zaten:28:
Bide digital yayında karıncalanma olmaz.

makinenin out çıkışından diğer makineye gönderdiğim zaman oluyor çok hafif bazı arkadaşlar digital yayını bölmez yazmışta yazım onlaraydı

noname2040
01-10-2012, 14:35
İyi günler,
Merkezi sistem uydu var.
Tek kablo ile evimin içine Kablo TV ve sat geliyor bir aparatla kablo ve sat ayrılıyor
1/2 splitter takarak sat çıkışını 2 ye çoğlattım
1 çıkışına reciver diğerine de dvb-s2 özellikli tv mi bağladım (sonuçta bu da bir reciver)
her iki reciver da aynı anda çalışıyor Fakat
her ikiside aynı polarite kanalları açıyor.
yani star Horizantal , kanal d Horizantal ,1 inde star diğerinde kanal d seyredilebiliyor.
TRT 1 HD vertical ; birinde star açıkken trt 1 hd yi açtığımda siyah ekran çıkıyor.
Kadıköyde uydu satıcısı bir firmaya sorduğumda cihazınız zarar görebilir dedi. Bilen varsa lütfen yardım bekliyorum. Gerçekten zarar verir mi?
Biraz araştırınca h/v polarite konusunda aynı anda çalışmamalarının nedeni 1 i 13 diğer 16v da çalışıyormuş bu nedenle farklı polarite kanallar açılamıyormuş
1- bu şekilde çalışırken her iki cihazda 13 V veya 16 V akım veriyor Bunun santrale zararı olurmu?
2- uyducunun açıklaması beni tatmin etmedi ama her iki cihazda 13 V elektrik veriyor santrale giden elektrik 26 V a çıkıyor santrali yakarsınız şeklinde
3- yanlışlıkla kısa süreliğine farklı polarite kanalları açsak cihazlara zarar verme riski varmıdır hangi cihaz zarar görebilir?

gungor1976
01-10-2012, 22:03
İyi günler,
Merkezi sistem uydu var.
Tek kablo ile evimin içine Kablo TV ve sat geliyor bir aparatla kablo ve sat ayrılıyor
1/2 splitter takarak sat çıkışını 2 ye çoğlattım
1 çıkışına reciver diğerine de dvb-s2 özellikli tv mi bağladım (sonuçta bu da bir reciver)
her iki reciver da aynı anda çalışıyor Fakat
her ikiside aynı polarite kanalları açıyor.
yani star Horizantal , kanal d Horizantal ,1 inde star diğerinde kanal d seyredilebiliyor.
TRT 1 HD vertical ; birinde star açıkken trt 1 hd yi açtığımda siyah ekran çıkıyor.
Kadıköyde uydu satıcısı bir firmaya sorduğumda cihazınız zarar görebilir dedi. Bilen varsa lütfen yardım bekliyorum. Gerçekten zarar verir mi?
Biraz araştırınca h/v polarite konusunda aynı anda çalışmamalarının nedeni 1 i 13 diğer 16v da çalışıyormuş bu nedenle farklı polarite kanallar açılamıyormuş
1- bu şekilde çalışırken her iki cihazda 13 V veya 16 V akım veriyor Bunun santrale zararı olurmu?
2- uyducunun açıklaması beni tatmin etmedi ama her iki cihazda 13 V elektrik veriyor santrale giden elektrik 26 V a çıkıyor santrali yakarsınız şeklinde
3- yanlışlıkla kısa süreliğine farklı polarite kanalları açsak cihazlara zarar verme riski varmıdır hangi cihaz zarar görebilir?Splitter denilen cihaz genellikle tek kablo sinyalini çoklamak için kullanılır. Ama uydu sistemlerinde bunu uygulayamazsınız. Çünkü 13 volt Vertikal ve 18 Volt Horirantal kavramı vardır. LNB cihazı receiverdan gelen voltaja göre polarizasyonunu seçer ve sinyalini receivere gönderir. ŞİMDİİİİ eğer sen aynı anda iki receiverı splitter ile birbirine paralel bağlarsan LNB receiverden gelen voltaja göre ya 13 Voltta veya 18 Voltta çalışacaktır. O yüzden hangisi öncelik alırsa o polarizasyonu gösterir. İkisi aynı anda çalışırsa voltaj değil LNB, santral veya diğer receiverde ters akım yükselmesi olabilir ve zarar oluşabilir. Umarım yeterli olmuştur.

emrah34
07-11-2012, 16:08
sevgili dostlar aynı lnb den gelen sinyali 2. recevır ancak aynı polarite de ki kanalları seyredebilir.(yada aynı kanalı ) ayrıntılı bilgi için Barcom Uydu Dağıtım Sistemleri, Santralleri, Multiswitch, Headend, SMATV Sistemleri (Only the registered members can see the link)

ceya
06-01-2013, 02:47
Selam arkadaşlar bu splitter ile tek lnb den iki cihaza aynı anda görüntü almamız kesinlikle olamaz,çünkü iki cihazdan lnb ye 13v veya 18v besleme gidiyor lnb ye aynı anda signal geri dönüyor.İki cihazdan aynı anda farklı voltaj gönderilirse ne olur lnb hali. Sapıtır yada cihazlar zarar görür.Denemedim ama ben böyle düşünüyorum.