PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Böcek Yemiyoruz???

alperyılmaz
16-01-2007, 16:54
Böcek yeme fikrinin insanda oluşturduğu tek duygu iğrenme duygusudur. İnsanların gıda tüketim alışkanlıklarını, kalori değerleri ve beslenme dengesi değil, dinler, gelenekler kısacası kültürler belirler.

Günümüz insanları sadece birkaç omurgalı, yumuşakça ve kabukluları yemesine karşın, atalarımız böcek yiyici idi.

Böcekler bol miktarda protein ve yağsız sığır etinden daha az yağ içerirler, içlerinde bol miktarda kalsiyum, demir, çeşitli mineraller ve vitamin vardır.

Protein içeriği bakımından, çekirge yüzde 50-75, örümcek yüzde 64, karınca yüzde 24, tavuk yüzde 23, balık yüzde 21, sığır eti yüzde 20 ve kuzu eti yüzde 17 zengindir.

Avrupalılar böcek yemez ama Afrika'da değişik çekirge türleri ve iri kelebek tırtılları yenir. Tayland'da bir tür iri su böceği, Yeni Gine'de ağustos böceği, Japonya'da kızartılmış yaban ansı, yalnız veya diğer besin maddeleri ile veya soslarla karıştırılıp yenmektedir.

Halen dünyamızda, insan gıdası olarak 500 civarında böcek türü yenilmekte, bunun yüzde 40'ı Meksika'da tüketilmektedir.

İnsanların böcek yeme alışkanlığım kazanamamalarının sebebi muhtemelen, böceklerin boyutlarının küçük, dolayısıyla tüketim için gerekli olan miktarın temininin zor olmasından kaynaklanmaktadır.

Bundan sonra söyleyeceklerimiz, bizi dikkatli okuyan ve evlerindeki kalorifer böceğinin ekonomik değerini anlayan okurlara;

Eğer böcek yemeye karar vermişseniz, onları sağlıklı olarak yakalamalı ve derhal işleme koymalısınız, çünkü ölü böcekler çok çabuk bozulurlar.

Karasinekler ve hamamböcekleri gibi böcekler çoğunlukla bakteri taşırlar, bunları yememek gerekir. Aslında Öyle veya böyle bütün böcekler parazit taşıdıklarından, iyi bir pişirme gerekir.Tüylü böcekler boğazı tahriş eder, renkli böcekler ise çoğunlukla zehirlidir.

Şaka bir yana, insanlar sağlıklı bir şekilde böcek yiyebilme alışkanlığına kavuşsalardı, besi hayvancılığına ayrılan otlaklar bugün orman olarak korunabilecekti!

kralleo
16-01-2007, 16:58
Eğer böcek yemeye karar vermişseniz, onları sağlıklı olarak yakalamalı ve derhal işleme koymalısınız, çünkü ölü böcekler çok çabuk bozulurlar.

yok ben almayaım.tam yemek zamanı iyi bir yazı doğrusu:8[1]:

alperyılmaz
16-01-2007, 17:00
ne güzel bilgiler veriyorum değil mi?

CABBARİ
16-01-2007, 17:02
böcek haşlanarak yenirse daha lezzetli olur hem vitamini kaybolmaz hemnde tatı kızartarak yenirse o lezzeti vermez

CABBARİ
16-01-2007, 17:07
işte size alperin zevk meselesi haline getirdiği böcek galerisi!!!!
Only the registered members can see the link

kralleo
16-01-2007, 17:07
ne güzel bilgiler veriyorum değil mi?

öyle ya harika bilgiler bunlar belki lazım olur.bi gün böcek yemeye karar verirsek hangi böcekten ne kadar yiyelim hangisinde ne vitamini var hangisi kalbe iyi geliyo... lazım olur kesin:8[1]: :puah:

rexsi
16-01-2007, 17:09
böcek haşlanarak yenirse daha lezzetli olur hem vitamini kaybolmaz hemnde tatı kızartarak yenirse o lezzeti vermez
hocam denemek lazım :8[1]: yemek tarifi için sağol :8[1]:

CABBARİ
16-01-2007, 17:10
hocam denemek lazım :8[1]: yemek tarifi için sağol :8[1]:

haa unutmöadan haşlamayıda düdüklü tencerede yapacaksın oyle her tasta tabakta olmaz bu

denizelektronik
16-01-2007, 17:15
bu ne ya offff ekmek arası iyi gider hee:)

rexsi
16-01-2007, 17:21
haa unutmöadan haşlamayıda düdüklü tencerede yapacaksın oyle her tasta tabakta olmaz bu

işte tadına doyum olmaz ozaman
biraz zetinyağ birazda limon offff
saygılar hocam

kralleo
16-01-2007, 17:23
arkadaş üstüne bide sarmısaklı yoğurt harika olur ya

CABBARİ
16-01-2007, 17:24
işte tadına doyum olmaz ozaman
biraz zetinyağ birazda limon offff
saygılar hocam

yanında biraz salata birazda ayran olacak değme keyfine agzının tadını biliyorsu haa:):)

alperyılmaz
16-01-2007, 17:29
ben bu topiği acarken olayını bu konuma gelecegini hiç düşünmemiştim ben bile girmekde teredüd eder oldum topiğe girerken ne adamısınız yahu:)

MeMaTi®
16-01-2007, 17:51
işte size alperin zevk meselesi haline getirdiği böcek galerisi!!!!

Off ne kadar lezzetli görünüyo :28:

anthony99
16-01-2007, 19:05
ben bu topiği acarken olayını bu konuma gelecegini hiç düşünmemiştim ben bile girmekde teredüd eder oldum topiğe girerken ne adamısınız yahu:)

ulen ortak geçen yemeğe davet etmiştinde gelememiştim. yoksa yemekte bunlrmı vardı.:49:

hamzasarayli
16-01-2007, 19:15
muhabeti ve resimleri bile iştahımı kapattı menüde olmasında ben bir barkak su alayım

alperyılmaz
16-01-2007, 19:21
ulen ortak geçen yemeğe davet etmiştinde gelememiştim. yoksa yemekte bunlrmı vardı.:49:

tamam ortak itiraf ediyorum gelmediğin için yırttın da ondan önce geldiğinde yemiştin cok güzel tarifine bu yemeğin demiştin de ben de sır vermem demiştim ya :8[1]:

anthony99
16-01-2007, 19:32
tamam ortak itiraf ediyorum gelmediğin için yırttın da ondan önce geldiğinde yemiştin cok güzel tarifine bu yemeğin demiştin de ben de sır vermem demiştim ya :8[1]:

ulen çok fenasın ha. neyse artık bir arada ben seni davet ederim. malum ziyareti iade etmek lazım. gelirsin dimi yemeğe hemde senin şerefine verecem bu yemeği.:puah:

alperyılmaz
16-01-2007, 20:06
başka kim geliyor ama baştan söyleyeyim ben bu ara rejimdeyim :)

Nakkus
16-01-2007, 21:09
konunun başlığını değiştir istersen alper, ne çok böcek yiyen varmış :)

BaHaR
16-01-2007, 21:10
Yok ya ben almayayım midemi bozar şimdi :)

CABBARİ
16-01-2007, 22:39
Yok ya ben almayayım midemi bozar şimdi :)

haşlayarak yersen birşey yapmaz yaw:):)

banshee8831
16-01-2007, 23:55
eakkkk iğrençsiniz abi :D ne o ya dünyada başka bişimi kalmadı böcek yiyoruz.hele birde 50 milyar için ağızlarında bilimum kıllı çok bacaklı kara böcükler taşıyan fear faktör yarışmacılarından tiksiniyorum. yapmayın abi siz siz olun yemeyin böcük fln.sonra millet tiksinir walla sizden... :D

anthony99
17-01-2007, 11:02
başka kim geliyor ama baştan söyleyeyim ben bu ara rejimdeyim :)

kim gelecek supersatforumdaki bütün üyeler. :clap2: valla rejim falan anlamam.:nono: bekliyorum ona göre. :28:

kuzgun20
17-01-2007, 12:06
valla size afiyet olsun isimleri bile alerji yapıyor..

:00000004: :00000004: :00000004:

hulkhogin
17-01-2007, 12:19
Yok kalsın kardeş yemek isteyenler buyursun:D

muzo
17-01-2007, 13:53
valla ALLAH kimseyi açlıkla terbiye etmesin aç olsam belki yene bilir ama onca yiyecek yemek varkan börtü böcek yenmez heralde

rexsi
17-01-2007, 21:12
eakkkk iğrençsiniz abi :D ne o ya dünyada başka bişimi kalmadı böcek yiyoruz.hele birde 50 milyar için ağızlarında bilimum kıllı çok bacaklı kara böcükler taşıyan fear faktör yarışmacılarından tiksiniyorum. yapmayın abi siz siz olun yemeyin böcük fln.sonra millet tiksinir walla sizden... :D
Dostum sen böceğin tadını birbilebilsen
zeytinyağlı ve limonlu olunca hele bir de düdüklü tencerede haşlanmışsa buna eminim ki bu damak tadından asla vazgeçemiyeceksin görüntüye bakarak bu lezzeten kendini mahrum etme...:nono: :) :) :)
saygılar

alperyılmaz
20-01-2007, 12:10
ne cok böcek meraklısı varmış :)

afacan-1
20-01-2007, 16:27
arkadaşlar ben seracılık yapıyorum.bilseydim bu kadar böceklerin değerli olduğunu onları ilacla öldürmeyip toplardım.meraklısına satardım.gecde kalmış sayılmam herhalde.

umuter
21-01-2007, 13:51
TAYLANDLILAR`IN EN GØZDE YEMEGI.

Güney Doğu Asya ülkelerinden Tayland'da böcek yemekleri halkın gözdesi. Tarladan toplanan böcekler, yağda kızartılarak büyük bir afiyetle tüketiliyor.
Marketlerde ve küçük tezgâhlarda paket halinde yemeye hazır olarak satılan böcekler, halk tarafından büyük ilgi görüyor. Toplanan böceklerin yağda kızartılarak yenildiğini ifade eden seyyar satıcı Somsree Kongdee, "Gerekli olan, böcek ve biraz yağ. Kısa süre sonra yemek hazır. Böcek fazla olursa, pişirme süresi de artıyor. Bu işi kendim yapıyorum ve herşey 1 saatte bitiyor. Sonra gelip burada satıyorum. Günde 500-bin baht (13-26 Dolar) kazanıyorum. Böcekleri bahçemden kendim topluyorum" dedi.
Siyah böceklerin tuzlu suda da pişirildiğini dile getiren Kaewta Intha ise, bu şekilde yapılan yemeğin yağda kızatılandan farkı bulunmadığını söyledi.
Böcek yemeğini çok sevdiğini belirten Malee Majai da, "Sürekli bu yemeği yiyorum. Çok tatlı" diye konuştu. Halk, böcekler dışında; kertenkele, kurbağa, yılan, tavuk ayağı, akrep, yengeç ve iguanaları da büyük bir zevkle tüketiyor.

BENCE COK IGRENC BIR SEY.