PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çiçekler hakkında bilgiler

muzo
17-01-2007, 15:57
Only the registered members can see the link
ADENYUM

Anavatanı:Tanzanya,Uganda ,Kenya ve Arabistanın güneyi.

Beyaz,pembe,mor renklerde çiçekli olanları vardır.

Çiçeklenme zamanı:Nisandan Ağustos ayına kadar sürer.

Yer seçimi:Tüm yıl güneşli bir ortamda bulundurulmalı,kışın ise ışık almayan ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

Su ve besin ihtiyacı:Nisanda Ekime kadar toprağını nemli tutunuz.kışın sa sulama neredeyse kesilmeli sadece kök kurumayacak kadar sulanmalıdır.gelişme dönemi boyunca iki hafta arayla sulama suyuna besin karıştırılmalıdır.

Bakım:Gerekli görülürse ilkbaharda saksısı değiştirilmelidir.

Üretim:uç dalları kesilerek köklendirilir.

Hastalık ve zararlılar:örümce akarlar .

Not:sütü oldukça zehirlidir.

ADİANTUM

Familyası:Adiantaceae
Anavatanı:Tropikal bölgeler.
Adiantum ne kuru ev havasını ve nede soğuk ortamları sever.Hava akımına maruz kalmamalıdır.
İstekleri:Direk güneş almamalı,yarı gölge ortamlara konmalıdır.
Ne toprağı nede hava ortamı yıl boyunca 20 derecenin altına düşmemelidir.Bitki nemli ortamı sever.
Bakım:Toprağını yıl boyunca nemli tutmak gerekir.Sulama suyu sert olmamalı ve oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir.Toprağı asla kurutulmamalıdır.Mar-Ağustos arası iki hafta arayla besin vermelidir.Az miktarda besini suyuna karoştırarak uygulamalıdır.
Saksı altı kabına su vermek suretiyle toprağı nemli tutulmalıdır.Yapraklarına sıkça su püskürtmek gerekir.İlkbahar başında saksısı değiştirilmeli bunun için menekşe toprağı kullanılmalıdır.
Üretimi:20-25 santigrat derece Toprak sıcaklığında sporları yoluyla yada ayırma yöntemiyle üretilir.
Hastalık ve zararlıları:Fazla ıslaklıktan,sert su kulanımı halinde yada toprağının soğuk olması durumunda büyüme problemi görülür.

AECHMEA

Anavatanı:Brezilyadır

Kırmızı,pembe,mavi renkte çiçek açan türleri vardır.

Çiçeklenme zamanı:Mayısdan Ekime kadar sürer.fakar her yaprak rozeti bir kez açar.

yer seçimi: tüm sene ydınlık fakat direk güneş almayan bir yerde konumlandırılmalı asla 18 derecenin altına düşmemelidir.

Su ve besin ihtiyacı:Gelişme dönemi boyunca toprağın nemi korunmalı,Asla soğuk su verilmemelidir.ilkbahardan ağustos ayına kadar iki hafta arayla beslenmeli, kışınsa çok az su verilmelidir.

Bakım:iki yıl arayla saksı değiştirilebilir. ortam fazla kuruysa yapraklara su püskürtülmelidir.

Üretim: yandan verdiği kardeş alınarak üretilir.

Hastalık ve zararlılar:soğuklarda yaprak kahverengileşmesi görülür.

muzo
17-01-2007, 16:02
STREPTOCARPUS

Anavatanı:Tayland,Güney Afrika,Tropikal Afrikadır.

Beyaz.somon,pembe, mavi ve mor renkte çiçekleri vardır.

Çiçeklenme zamanı:Mayısdan Eylüle kadar olan süre çiçeklenme dönemidir.

yer seçim: Yıl boyunca çok aydınlık fakat direk güneş almayan oda sıcaklığında ortamı sever.

Su ve besin ihtiyacı: devamlı olarak toprağı sert olmayan,oda sıcaklığında su kullanarak hafif nemli tutulmalı Kışınsa su azaltılmalıdır.İlkbahar-Yaz dönemi boyunca iki hafta arayla az dozda besin verilmelidir.

bakım:İlkbaharda çok amaçlı çiçek toprağı kullanarak saksı değiştirilmeli, ortam nemi sağlanmalıdır.

üretim:Yaprak yada dallarından kesilerek sıcak yastıklarda köklendirilerek üretilebilir.

hastalık ve zararlılar:Sıcak ve kuru ortamda örümcek ve yaprak biti zararlısına maruz kalabilir.Fazla yada az su yaprak lekelerine sebebiyet verir.

SPATHİPHYLLUM

Anavatanı:Venezuella ve Kolombiya dır.

Krem beyaz çiçekleri vardır

Çiçeklenme zamanı:Mart-Eylül arası çiçek açar.

yer seçim: Aydınlıktan yarı gölgeye kadar olan ortamlarda yetişir.Sene boyunca oda sıcaklığı ister.

Su ve besin ihtiyacı: İlkbaha Yaz döneminde sert olmayan oda sıcaklığında suyla fazla olmamak kaydıyla düzenli sulanmalı Ekim -Ocak arası ise dinlenme dönemi olmasından dolayı sulama dahada azaltılmalıdır..ilkbahar-Yaz dönemi boyunca haftada bir az dozda besin verilmelidir.

bakım:Sıcak havalarda su püskürtülmelidir.(dolaylı nem oluşturulmalıdır.)

üretim:Tohumlarından yada ayırma ile üretilir.

hastalık ve zararlılar:Kuru ortamda örümcek zararlısı görülür.

SİNERERYA

Anavatanı:Kanarya Adalarıdır.

Çiçeklenme zamanı:Mart-Nisan arası çiçek açar.

yer seçim: Yıl boyunca çok aydınlık havadar ve serin ortamı sever.

Su ve besin ihtiyacı: Bol su verilmeli aralık ocak arası iki hafta arayla diğer dönemlerde haftada bir besin verilmelidir.

bakım:Fazla özel bir bakım gerektirmemektedir.

üretim:Temmuz-Ağustos döneminde tohumlarından üretilir.

hastalık ve zararlılar:Yaprak bitleri görülebilir.