PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hrant Dink'in Katil zanlısı

Hakan Gül
20-01-2007, 20:03
Only the registered members can see the link

Hrant Dink’in katil zanlısına yönelik yapılan soruşturmada en net görüntü öldürüldüğü yerin çok yakınında bulunan Akbank’ın güvenlik kamerasında çıktı.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Hrant Dink cinayeti zanlısının fotoğraflarını basına dağıttı. Güler, zanlıyı gören vatandaşların en kısa sürede kendilerine ulaşmalarını istedi ve halkı duyarlı olmaya çağırdı.
Vali Güler vatandaşların kendilerine ulaşabilecekleri telefon numaraları ile e-posta adresini şöyle açıkladı:

0 212 636 29 50
0 212 636 12 53
155@iem.gov.tr (155@iem.gov.tr)

Şüpheliye ait görüntülerin CD'ye aktarıldığını ve basına dağıtıldığını belirten Güler, ''CD'de kişinin kaçarken, silahı beline koyarken elde edilen görüntüler var. Vatandaşların yardımcı olmasını istiyoruz. Elimizde başka bilgiler var ama bunu şu anda intikal ettirecek durumda değilim. Kimlik tespiti yapmadık'' şeklinde konuştu.

Güler, zanlının kimliğinin henüz tespit edilemediğini de açıkladı.
İstanbul Valisi Güler, ikinci bir zanlının daha bulunduğu haberleriyle ilgili olarak, "İkinci zanlı ile ilgili iddialar kesinleşmemiştir. Gözaltında kimse yoktur" dedi.
Muammer Güler, Hrant Dink'in kendilerinden herhangi bir koruma talebi bulunmadığını da belirtti ve "Esasen şu an koruma talebi bulunan 18 basın mensubu var. Ancak Hrant Dink'in bizden böyle bir yakın koruma talebi yoktu" ifadesini kullandı.
Güler, "Ermeni cemaati ve patrikhaneye de e-mail yoluyla çeşitli tehditler ulaşmıştır. Ermeni Patriği Mutafyan'ın valiliğe resmi başvurusu üzerine bu tehditler değerlendirilmiş ve bir kişi İstanbul, Bursa ve Yalova'da yapılan incelemeler sonucunda gözaltına alınarak tutuklanmıştır. 10 ay ceza almıştır" diye konuştu.

Bursa Emniyeti'nden açıklama
Bu arada İstanbul'da dün genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi binasının önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürülen gazeteci-yazar Hrant Dinkk'in bir yazısında yer verdiği ve savcılığa başvuruda bulunduğunu belirttiği Bursa'dan gönderildiği öne sürülen tehdit mektubundaki adresin ''gerçekte var olmayan bir adres olduğu'' bildirildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, 10 Ocak'taki ''Ruh Halimin Güvercin Tedirginliği'' başlıklı yazısında ''Bursa'dan gönderilen bir tehdit mektubu aldığını'' belirten Dink'in, Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduğunu söylediği mektupla ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na şu ana kadar ulaşan belge ya da bilgi bulunmadığını kaydetti.

Dink'in başvurusunun ardından konunun istihbarat ve terör uzmanlarınca araştırılmış olabileceğine işaret eden yetkililer, ''Bu konuda savcılığa yansıyan bir şey yok'' dedi.

Agos Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Ermeni Hrant Dink’in katil zanlısına yönelik yapılan soruşturmada İstanbul Emniyeti, önemli yol aldı. Olay gerçekleştiği Osmanbey Halaskargazi Caddesi ve yakınlarındaki tüm görüntüleri toparlayan polis, dün saldırganın net fotoğrafını buldu. Saldırın gerçekleştiği noktayı görüntüleyen Pangaaltı Akbank Pangaaltı Şubesi’nin güvenlik görüntülerinde ise katil zanlısının net görüntüsü ortaya çıktı. Sebat Apartmanin taksim'e doğru sol yanindaki köşe başinda bulunan bankanın kayıtlarında saldırganın en iyi görüntüsünün bulunduğu öğrenildi.
18-19 yaşlarında 1.70 boyunda esmer, hafif uzun saçlı, 70-75 kilo, açık renk beresi bulunan saldırganın Dink’i öldürdükten sonra silahını beline koyarken görüntüsünü çıkartan polis, bu görüntüyü kendi kayıtlarıyla kıyasladı. Sabıka kayıtlarından yapılan taramada en yakın kişi ise Şırnaklı eski sabıkalı Mehmet P(Paksoy) olduğu anlaşıldı. Bu kişinin görüntülerdeki kişiye benzediğini belirten emniyet yetkilileri, ancak “kesin bir şey söylemek için henüz erken” dediler.
GÖRÜNTÜLER İSTİHBARATÇILARDA
Saldırganın görüntülerinden bazılarının bölgede arama yapan istihbaratçı polislere verildiğini kaydedilirken, dün olay sonrasında Taksim’de gözaltına alınan 2 kişinin görgü tanıklarına gösterildikten sonra serbest bırakıldığı da ifade edildi.
Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün kurmayları görüntülerin basına verilip verilmemesini tartışıyor. Saldırganın net şekilde gözüken görüntülerinden çıktı alan emniyet yetkililerinden bazıları, “Bu görüntüleri basınla paylaşalım” diyerek saldırganın kimliğinin belirlenmesi için tanıyanların bilgisi gerektiğini savundular.
Ancak bu bilgiye karşı çıkan bazı yetkililer ise görüntünün dağıtılmasıyla ilgili çekincelerini dile getirerek, “Henüz erken. Ekipler çalışıyor. Görüntünün dağıtılması silahlı kişinin kendisini tanıyanlara yönelik saldırısına sebep olabilir. Eğer kısa sürede çözemezsek, o zaman verelim” görüşünü dile getirdiler. Konuyla ilgili kararın İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e de danışıldıktan sonra karara bağlanacağı öğrenildi.

Mehmet Kaynaklı
20-01-2007, 20:17
caniyi yakalasınlar arkasında bi bakalım kimler var teşekkürler kardeş ellerine sağlık

banshee8831
20-01-2007, 22:06
way bee.sabah bi post vardı bu haberle ilgili.bende demiştimki yok bunu bir türk yapamaz.bizim ülkede böyle bir şey olamaz demiştim.ama bu günkü akşam haberlerinde izledim inanamadım bunu yapanın bir türk genci olduğuna.yazık yani.birde ankara üniversitesinde öğrenciymişti.yanlız haberde birde vali gibi birşeyler dediler.olaydan 3-4 gün önce bir vali mi ne çağırmış bu editörü.konuşma için.oraya biraz tırsarak giden editör.odada 2 kişi daha görmüş.orda topluca sohbet etmişler.vali editöre iğneleyici gibi sözler söylemiş.artık tehditmi etmiş yoksa dikkatmi etmesini söylemiş ora belli değil ama.konu valinin hoşuan gitmeyen bir haber hakkındaymıştı.sanırım bu işin içinde o valide var.polis şimdi o valiyi bulmaya çalışıyor.yanlız olayın iginç yanı ise.türkiye olarak bizim böyle bir olaydaki duyarlılığımız.ben başsağlığı için gelen onbinlerce insanı tv den görünce çok şaşırdım.hele birde elllerindeki hepimiz türküz hepimiz ermeniyiz pankartını görünce çok şaşırdım ama bi yandanda sevindim.çünkü bu olayı yapan yada yaptıran kişiler türkiyenin ermeni düşmanı oldunu iftira olarak üstümüze atmak isteyenlerdir.bu ülkeyi içten bölmeye çalışıyorlar.ama çok şükür halkımız büyük bir duyarlılık gösterip bu işin hiçte öyle olmadığını söyledi...

son söz olarak,ister sunni,alevi,kürt,ermeni,yahudi,hristiyan,budist ne olursa olsun sonuçta türk ise hiç bir ayırdım yapılamaz.bunu ayırmak isteyenlerin cezası yakalandıklarında çok büyük ve ağır olacaktır...

BaHaR
20-01-2007, 23:15
Çocuk Trabzonluymuş ailesini falan bulmuşlar az önce duydum

kralleo
21-01-2007, 01:38
adam yakalandı ismi ogün samsunda yakalandı

banshee8831
21-01-2007, 03:24
oky çok iyi olmuş.yanlız haberlerde üniv öğrencisi diyorlardı.işsizmiş...