PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi Kartı Kullanım Ücreti Adı Altında Bizden Alınan Haraç

selcukbaba
23-01-2007, 11:58
Kredi kartları hepimizin hayatının bir parçası haline geldi.
Kredi kartlarının yüksek faiz uygulamalarıyla yapılan savaşlar
hala devam ederken aslında bir çoğumuzun dikkat bile etmediği ve
yasal zannettiğimiz asıl vurgun KART AİDATI veya ÜYELİK ÜCRETİ
adı altında bankaların bizden aldığı ücretlerle devam etmekte.

Geçen ay World Card ekstremde ÜYELİK ÜCRETİ adı altında
benden 25 YTL ödeme yapmam istendiğini gördüm. Müşteri temsilcisiyle
yaptığım görüşmede bunun ne için alındığını sordum cevap o kadar
komik ve mesnetsizdi ki. Bu ödeme kart ücreti değil sadece o kartı
kullandığım için yıllık ödemem gereken bir paraymış. Yani ben o kartı
kullanarak o bankaya zaten para kazandırırken banka kazandırdığım
parayı yeterli görmeyip benden yıllık 25 YTL daha para alıyormuş
anlayacağınız.

Üşenmedim bankaya bir mail yazdım benden kendi kredi
kartlarını kullanmamdan dolayı bir ceza olarak aldıkları parayı iptal
etmezlerse kartımı iptal edeceğimi söyledim ve bir sonraki ay
ekstremde bu ücreti iptal ettiklerini gördüm.

Daha bitmedi duruuuun.

Bu ay da Bonus Kart ekstremde KART AİDATI adı altında 25
YTL ödeme geldi.
Tabi ben aynı hızla müşteri temsilcisiyle görüştüm arkadan
mail yazdım. Şikayet hattından beni arayan görevli Bonus Kart
kullanıcılarının yıllık 7.500YTL( o kadar sinirlendimki rakamı tam
hatırlamıyorum 5.500YTL . de olabilir ) altında harcama yapanlarından bu
paranın alındığını ifade etti. Ben kartı alırken imzaladığım sözleşmede böyle bir taahhütte bulunmadığımı bunun yasal bir dayanağının olmadığını ve haksız kazanç sağladıklarını ifade ettim. Görevli bu parayı iptal
edemeyeceklerini söyleyince de kartımı iptal ettireceğimi söyledim ve iptal işlemimi yaptırdım. İptal gerekçesi olarakta özellikle KART
AİDATINI kabul etmediğimi belirttim. Ayrıca bu konuyu çevremde
ulaşabildiğim tüm kart sahiplerine anlatacağımı herkesi uyaracağımı hatta
Tüketiciyi Koruma derneğinede şikayette bulunacağımı ifade ettim.

Ve bilin bakalım ne oldu?????

Bu sabah erkenden Garanti Bankası Genel Müdürlüğünden
arayan bir yetkili bana bu konuda esneklik tanıyacaklarını bu ücreti
iptal ettiklerini ve bir sonraki ekstremde iptal işlemini
göreceğimi söyledi ve kartımı aktif hale getirdi.

Evet arkadaşlar ne yazık ki bu memlekette hakkımızı aramadığımız
sürece soyulmaya devam edicez. Düşünsenize sadece Bonus
Kartın 9 milyon müşterisi varmış hadi bunun 1 milyonu yılda 7.500
YTL üzerinde harcama yapıyor olsun 8 milyon kart sahibinden bu ücret alınsın 200.000.000.YTL yapıyor korkunç bir rakam. Lütfen kendinizi soydurmayın.

Bankaların kredi kartı sahiplerinden aldığı bu ücretlerin hiçbir yasal
dayanağı yok.Aksi taktirde biraz sesimi çıkardığımda bu ücreti iptal etmezlerdi. sadece sözünü ettiğim bankalar için değil tüm
bankalar için geçerli bu. Sahip olduğunuz kartlar için bu ödeme
talebi yapıldığında mutlaka itiraz edin. Ama yok benim çok param
var bana dokunmaz diyorsanız siz bilirsiniz. O zaman hiç olmazsa
ulaştırabildiğiniz kadar çok kişiye mailimi ulaştırınki belki onların arasında soyulmak istemeyenler vardır.
:28: :49: :45:

musti78
23-01-2007, 12:22
sana katılıyorum selcukbaba yüzde yüz haklısın hakkını aramazsan bu bankalar adamı çileden çıkartır

CABBARİ
23-01-2007, 12:23
daha öncede okumuştum çok faideli bir yazı teşekkürler..
selametle..

kimyacı
23-01-2007, 12:41
Kredi kartı ücreti alan bankaların kartını kullanmazsınız olur biter, ben öyle yaptım BONUS Kartımı iptal ettirdim,

western32483
23-01-2007, 12:43
önemli ve faydalı yazıyı paylaştığın için teşekkürler.kolaygelsin.

Kemal Turan
23-01-2007, 13:27
Arkadaşlar, ben bankaların aldıkları bu haracın haksız olduğunu bildiğim için 2 sene evvel, kartlarını kullanmış olduğum 3 bankayada bu parayı vermeyeceğimi, almakta ısrar ederlerse kartlarımı iptal etmelerini istedim. Ve 2 senedir kart ücreti ödemiyorum.

thiswayisup
23-01-2007, 13:28
bende akbank ve bonus kartımı iptal ettirdim.

genel müdürlükten direkt hatlarını bile vermeyi teklif ettiler.

yıllardır soyuluyorduk ve atrık yeter dedim.

4 yılda 3 karta toplam 300 ytl ödeme yapmışım.

verdikleri bonus geri alıyorlar.

zaten o bonusuda satıcıdan kesiyorlar.

yani verdikleri birşey de yok.

bankacı mı olsaydık diye düşünüyorum bazen. :D

saygılar.

thiswayisup
23-01-2007, 13:31
Arkadaşlar, ben bankaların aldıkları bu haracın haksız olduğunu bildiğim için 2 sene evvel, kartlarını kullanmış olduğum 3 bankayada bu parayı vermeyeceğimi, almakta ısrar ederlerse kartlarımı iptal etmelerini istedim. Ve 2 senedir kart ücreti ödemiyorum.

banada aynısını söylediler ama güvenemiyor insan.

hepimiz borçlu yaşıyoruz nakitler nerede yaw.:nono:

Arşimet
23-01-2007, 15:18
Arkadaşlar formu doldurun ve ilgili bankaya verin. Birkaç ay içerisinde bugüne kadar kesilen paralarınız iade edilecek ve birdaha kesilmeyecek. Son tarih ay sonuymuş.

…/01/2007

TÜRKİYE .................... BANKASI MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İstanbul

Kullanmakta olduğum ………………………… kart numaralı kredi kartıma üyelik aidatı veya kullanım bedeli ismi altında, isteğim ve bilgim dışında tahakkuk ettirilen ............….YTL’nin tarafıma iade edilmesini ve bundan sonrada, yapmış olduğum harcamalar haricinde herhangi bir ücretin tahakkuk ettirilmemesi için,

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad

ADRES:

selcukbaba
23-01-2007, 15:30
kimse ben zenginim diyemez.
25 ytl yi çöpe atmayalım hakkımızı arayalım.

selcukbaba
23-01-2007, 16:42
Sayın Selçuk Baktır,

Bankalarca uygulanan Kart üyelik ücreti/Kart Aidatı yürürlükte bulunan mevzuata, bankacılık uygulamalarına uygun bulunmaktadır. şöyle ki;

1. Bankalar, müşterilerinden talep ettikleri ücretleri, komisyonları tamamen kendilerine tanınan yasal imkanlar dahilinde belirlemektedirler.Konu hakkındaki yasal düzenlemelerden ilki; T.C. Merkez Bankasının 2006/1 sayılı “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katilma Hesapları Kar ve Zarara Katilma Oranlari ile Kredi işlemlerinde Faiz Dışında SaÄŸlanacak DiÄŸer Menfaatler Hakkında TebliÄŸ olup, bu tebliÄŸin 4’üncü maddesinde

“Bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında saÄŸlanacak diÄŸer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir.â€

denmek suretiyle Banka’lara, tahsil edilecek menfaat ve masrafların niteliği ve azami miktarlarını belirleme hususunda serbesti tanınmıştır. Diğer bir ifadeyle Banka’lar, anılan düzenleme ile müşterilerinden diledikleri menfaati sağlamakta serbest kılınmışlardır.

Dolayısı ile; kart aidatı uygulaması da söz konusu serbesti dahilinde ve tamamen iyi niyet kurallarına uygun olarak ve hiçbir şekilde tüketici aleyhine dengesizlik getirmeden kullanılmış bir hak niteliğindedir.

Diğer taraftan kart çıkaran kuruluşların kart hamillerinden yıllık ücret alabilecekleri hususu; 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda da yer almakta olup bu hususa ilişkin 13’üncü maddenin ikinci fıkrası,

“Kart çıkaran kuruluÅŸlar, kredi kartlarına uyguladıkları faiz, gecikme faizi, yıllık ücret ve her türlü komisyon oranları ile istenilen diÄŸer bilgileri kamuoyuna yayınlanmak üzere aylık olarak Kuruma iletir. Yayınlanacak bilgi ve belgelerin içeriÄŸi ve yayınlama usûl ve esasları Kurulca belirlenir.â€

ÅŸeklindedir.

Bu konuda adı geçen Kanunda yer alan kısıtlama, “kart çıkaran kuruluşlar kart hamillerinden, sözleşmelerinde yer almayan herhangi bir ücret ya da komisyonu talep edemezler†yönündedir.

2. Kart aidatı bedeli; Banka ile müşteri arasında imzalanmış olan Sözleşmeler içerisinde yer almakta olup;

“Yıllık Ãœyelik Bedeli:Yıllık kart ücreti ...........YTL (............ Yeni Türk Lirası) ile .............. YTL (...............Yeni Türk Lirası) arasında olup kart sınıfına göre belirlenir. Kart’ların verildiÄŸi yılı izleyen her yıl asıl ve ek kart sayısına göre alınır. Yıl içerisinde kartların yeniden basılmasını gerektiren hallerde basılacak kart sayısına göre kart yenileme ücreti alınır.â€

şeklinde düzenlenmiş olup, kart hamillerinin ekstrelerinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere tahakkuk ettirilmektedir.

Sonuç İtibariyle;

Yukarıda açıklandığı üzere anılan ücretin talep edilmesine ilişkin olarak Banka’ların yasal dayanakları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca yayımlanan tebliğler, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile taraflar arasında serbest iradeleri ile imzalanmış bulunan sözleşmelerdir.

3. Bankalar ile Kart hamilleri arasında imzalanan sözleşmelerde yer alan ve kart aidatı ödenmesine ilişkin hükümlerin haksız şart olduğu yolundaki iddialarda gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki;

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un (TKHK) haksız şartın tanımının

“Satıcı veya saÄŸlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleÅŸmeye koyduÄŸu, tarafların sözleÅŸmeden doÄŸan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliÄŸe neden olan sözleÅŸme koÅŸulları haksız ÅŸarttır.â€

şeklinde yapıldığı 6/1. maddesinde belirtilen haksız şartın unsurları;

Söz konusu hükmün tüketici ile müzakere edilmeden koyulmuş olması,
Tarafların edimlerinde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olunması,
Söz konusu dengesizliğin iyi niyet kurallarına aykırı olmasıdır.

Madde metninden de anlaşılacağı üzere, bir sözleşme hükmünün, akit taraflardan birince tek taraflı olarak sözleşmeye konulması, tek başına o madde hükmünün haksız şart sayılması için yeterli olmayıp o madde hükmünün tüketici aleyhine bir dengesizlik yaratması ve bu dengesizliğin aynı zamanda iyi niyet kurallarına aykırı olması yani sunulan hizmetin karşılığı ile bağdaşmayacak ölçüde olması gerekmektedir.

TKHK, bir sözleşme hükmünün haksız şart sayılması için, o hükmün müzakere edilmemiş olmasını tek başına yeterli görmemiş, müzakere edilmemiş olan sözleşme hükmüyle tüketici aleyhine, iyi niyete aykırı olarak dengesizliğe yol açılması şartlarının birlikte bulunmasını aramıştır.

Ancak Bankalar ile kart hamilleri arasındaki kredi kartı ilişkisinin hukuki niteliği ve bu ilişki neticesinde Bankalar tarafından kart hamillerine sağlanan hizmetin çeşitliliği ve kalitesi göz önüne alındığı vakit, kart aidatı uygulamasının haksız şart sayılamayacağı net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Şöyle ki;

Kredi kartı, sadece bir plastikten ibaret olmayıp,

kartın üzerindeki ileri teknoloji ürünü çip,
kart hamillerine güvenli alışveriş imkanı sağlamak amacıyla yapılan ve gelişen teknolojiye göre sürekli yenilenen milyonlarca dolarlık teknoloji yatırımı,
teknolojiyi kullanacak olan yüzlerce vasıflı insan gücü,
müşteri ilişkileri ve memnuniyeti yönetimi,
her ay kart hamillerine gönderilen ekstreler,
uluslararası kredi kartı kuruluşlarına ödenen lisans bedelleri,
her biri ortalama 300 USD civarında olan POS terminali yatırımı,
müşteri hizmetleri birimleri,
çağrı merkezi hizmetleri,
ATM maliyetleri,
araştırma ve geliştirme faaliyetleri vb. gibi

saymakla bitmeyecek birçok maliyet ve yatırım kalemlerinden oluşan bir yüksek teknoloji ürünü ve bir hizmet türüdür. Bu hizmetler Banka'lar tarafından kart hamillerine, kartın olağan kullanımı nedeniyle, söz konusu maliyet ve külfetlerle kıyaslanmayacak nitelikteki bir aidat karşılığı verilmektedir.

Banka’ların bir ticari kurum olduğu dikkate alınırsa kart hamillerinden cüz’i bir bedel talep etmesinin de son derece doğal olduğu ortaya çıkacaktır.

Kart aidatının alınma amacı, Banka’nın verdiği ileri teknoloji ürünü olan kredi kartı hizmetine ilişkin maliyetin bir kısmını cüz’i bir miktarda kart hamillerinden karşılamak ve her ticari kurum gibi kazanç sağlamaktır. Bu nedenle kart aidatının ihdas amacının iyi niyete aykırı olduğundan söz etmek mümkün bulunmadığı gibi, alınan aidatın cüz’i ve Banka’ca verilen hizmetle karşılaştırılamayacak kadar az olduğu (her ay itibariyle gönderilen hesap ekstrelerinin sırf posta gideri dahi yıllık yaklaşık 10-15 YTL arasında değişmekte olduğu dikkate alınır ve bu rakamın ek kart sayısı ile doğru orantılı olmak üzere arttığı) göz önünde bulundurulursa bir dengesizliğin söz konusu olmadığı açıkça ortaya çıkacaktır.

Bu nedenlerden ötürü, kart aidatına ilişkin Sözleşmelerde yer alan benzer nitelikteki hükümlerin, haksız şartın unsurlarından “iyi niyete aykırılık ve tüketici aleyhine dengesizlik†unsurlarını taşımadığı son derece aşikardır.

Sonuç olarak; Bankalarca uygulanan kart üyelik ücreti uygulamasının;

yasal dayanağının Kanunlar, bu kanunlar kapsamında çıkartılmış yönetmelikler ve taraflar arasında imzalanmış olan sözleşmeler olduğu,
taraflar arasında imzalanan sözleşmelerde yer alan konuya ilişkin düzenlemelerin bir haksız şart niteliğinde olmaması ve hukuken geçerli olduğu
hususlarının dikkate alındığında anılan uygulamanın yasalara uygun olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır.

Saygılarımızla,

T.GARANTÄ° BANKASI A.Åž.
HAKLI MÜŞTERİ HATTI
444 0 338

muzo
24-01-2007, 10:17
bilgiler için teşekkürler

selcukbaba
26-01-2007, 12:35
Sayin Selcuk BAKTIR,

Bankamiza gosterdiginiz ilgi icin tesekkur ederiz.

Kredi karti kart bedeli ile ilgili olarak kredi karti uyelik sozlesmemizin
21.Maddesi geregince;

"21.3) Uye/Ek Kart Hamili, Bankaya, Kartin ilk verilisinde giris aidati
olarak Kart ucreti Kart acik kaldigi ve yenilendigi her yil uyelik aidati
ve yeniden Kart basilmasi halinde de Kart yenileme ucretini oder."

Yukarida aciklanan bilgiler dogrultusunda, HSBC Advantage kredi kartiniza
kart uyelik bedelinin otomatik olarak yansitildigini bilgilerinize sunariz.

Ancak, talebinize istinaden iletmis oldugunuz hususlarin Bankamiz
yetkilileri ile paylasildigini ve kart ucretinizin musteri memnuniyeti
gozonunde bulundurularak bir defaya mahsus olmak uzere iptal edildigini
belirtmek isteriz.

Gostermis oldugunuz ilgiye tekrar tesekkur eder, her turlu oneri ve
dusuncelerinizi bizimle paylasmanizi dileriz.

Saygilarimizla,

Tum bankacilik islemlerinizi HSBC Telefon Bankaciligi 444 0 111, HSBC
Internet Bankaciligi Only the registered members can see the link ve HSBC ATM’lerinden 7 gun 24 saat
ucretsiz olarak gerceklestirebilirsiniz

selcukbaba
26-01-2007, 12:55
İsteyince oluyormuş demekki.

aydemir
16-12-2009, 02:47
selçuk baba senden garanti hala kart ücreti alıyormu . bana istemiyorsanız iptal edelim diye cevap verdiler.

Kredi kartları hepimizin hayatının bir parçası haline geldi.
Kredi kartlarının yüksek faiz uygulamalarıyla yapılan savaşlar
hala devam ederken aslında bir çoğumuzun dikkat bile etmediği ve
yasal zannettiğimiz asıl vurgun KART AİDATI veya ÜYELİK ÜCRETİ
adı altında bankaların bizden aldığı ücretlerle devam etmekte.

Geçen ay World Card ekstremde ÜYELİK ÜCRETİ adı altında
benden 25 YTL ödeme yapmam istendiğini gördüm. Müşteri temsilcisiyle
yaptığım görüşmede bunun ne için alındığını sordum cevap o kadar
komik ve mesnetsizdi ki. Bu ödeme kart ücreti değil sadece o kartı
kullandığım için yıllık ödemem gereken bir paraymış. Yani ben o kartı
kullanarak o bankaya zaten para kazandırırken banka kazandırdığım
parayı yeterli görmeyip benden yıllık 25 YTL daha para alıyormuş
anlayacağınız.

Üşenmedim bankaya bir mail yazdım benden kendi kredi
kartlarını kullanmamdan dolayı bir ceza olarak aldıkları parayı iptal
etmezlerse kartımı iptal edeceğimi söyledim ve bir sonraki ay
ekstremde bu ücreti iptal ettiklerini gördüm.

Daha bitmedi duruuuun.

Bu ay da Bonus Kart ekstremde KART AİDATI adı altında 25
YTL ödeme geldi.
Tabi ben aynı hızla müşteri temsilcisiyle görüştüm arkadan
mail yazdım. Şikayet hattından beni arayan görevli Bonus Kart
kullanıcılarının yıllık 7.500YTL( o kadar sinirlendimki rakamı tam
hatırlamıyorum 5.500YTL . de olabilir ) altında harcama yapanlarından bu
paranın alındığını ifade etti. Ben kartı alırken imzaladığım sözleşmede böyle bir taahhütte bulunmadığımı bunun yasal bir dayanağının olmadığını ve haksız kazanç sağladıklarını ifade ettim. Görevli bu parayı iptal
edemeyeceklerini söyleyince de kartımı iptal ettireceğimi söyledim ve iptal işlemimi yaptırdım. İptal gerekçesi olarakta özellikle KART
AİDATINI kabul etmediğimi belirttim. Ayrıca bu konuyu çevremde
ulaşabildiğim tüm kart sahiplerine anlatacağımı herkesi uyaracağımı hatta
Tüketiciyi Koruma derneğinede şikayette bulunacağımı ifade ettim.

Ve bilin bakalım ne oldu?????

Bu sabah erkenden Garanti Bankası Genel Müdürlüğünden
arayan bir yetkili bana bu konuda esneklik tanıyacaklarını bu ücreti
iptal ettiklerini ve bir sonraki ekstremde iptal işlemini
göreceğimi söyledi ve kartımı aktif hale getirdi.

Evet arkadaşlar ne yazık ki bu memlekette hakkımızı aramadığımız
sürece soyulmaya devam edicez. Düşünsenize sadece Bonus
Kartın 9 milyon müşterisi varmış hadi bunun 1 milyonu yılda 7.500
YTL üzerinde harcama yapıyor olsun 8 milyon kart sahibinden bu ücret alınsın 200.000.000.YTL yapıyor korkunç bir rakam. Lütfen kendinizi soydurmayın.

Bankaların kredi kartı sahiplerinden aldığı bu ücretlerin hiçbir yasal
dayanağı yok.Aksi taktirde biraz sesimi çıkardığımda bu ücreti iptal etmezlerdi. sadece sözünü ettiğim bankalar için değil tüm
bankalar için geçerli bu. Sahip olduğunuz kartlar için bu ödeme
talebi yapıldığında mutlaka itiraz edin. Ama yok benim çok param
var bana dokunmaz diyorsanız siz bilirsiniz. O zaman hiç olmazsa
ulaştırabildiğiniz kadar çok kişiye mailimi ulaştırınki belki onların arasında soyulmak istemeyenler vardır.
:28: :49: :45:

numbai
16-12-2009, 10:10
hem bankalara para kazandırıyoruz hemde bizden kart parası istiyorlar...bence iptal ettirmeli kartları...

Hikmet™
16-12-2009, 10:30
benim yıllık kart ücertide 47 tl Axess Gold