PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farlarının tamamı Led Teknolojisi ile üretilen ilk otomobil.

COEMAR
27-01-2007, 16:53
Alman lüks otomobil üreticisi Audi AG’nin ilkbaharda satışa sunacağı yeni süper spor otomobili R8, daha yollara çıkmadan, tamamı LED teknolojisine sahip farlarıyla otomotiv dünyasında bir ilkin temsilcisi oldu.Only the registered members can see the link
Only the registered members can see the link

“Teknoloji ile bir adım önde” temel ilkesiyle ürün yelpazesine ve ticari faaliyetlerine yön veren Alman lüks otomobil üreticisi Audi, Nisan ayında tüm Avrupa’da satışa sunacağı süper spor otomobili R8 ile yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.
Hem 420 HP’lik 4.2 FSI motorla hem de yeni nesil quattro dört tekerlekten çekiş teknolojisiyle donatılmış bu sıra dışı ve göz alıcı tasarımlı keyif makinesi, tamamı LED teknolojili farlara sahip dünyanın ilk otomobili olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor.
İlk etapta isteğe bağlı olarak sunulacak ve 2007 yılı sonu itibariyle standart olarak sunulacak tamamı LED teknolojisine sahip farlar, hem görsel olarak konvansiyonel far anlayışına fütüristik bir yorum katarken hem de mevcut bi-xenon teknolojisini bir adım öteye daha taşımış oluyor.
Audi R8’te yolu aydınlatan ışığın temini, konvansiyonel farlardan farklı olarak toplam 22 adet ultra yüksek performanslı ışık yayan diyotla gerçekleşmektedir.
İkili ya da dörtlü olarak gruplandırılmış bu diyotlar, kısa ve uzun far işlevini yerine getirmektedir.
Kısa farlarda, iki adet dörtlü LED grubunun ışığı iki adet serbest-formlu reflektör tarafından dağıtılır ve temel aydınlatma sağlanmış olur. Üç adet ikili LED grubunun projeksiyon sisteminin birleştirilmesiyle tasarım, açılmış bir çam kozalağını andırmaktadır.
Uzun far ise her biri dört LED’den oluşan bir gruba sahip iki dahili reflektör çatısı tarafından çalıştırılır.
Tasarım açısından bakıldığında, ışık adeta türbin pervaneleri tarafından gönderiliyormuşçasına ileriye doğru yönlendirilir.
Audi R8’in LED teknolojili farlarının yaklaşık 6,000 Kelvin’lik açık renk ışığı, gün ışığına en yakın olma özelliğini de sahiptir.
Dolayısıyla da gece sürüşün daha az yorucu olmasını sağlamaktadır. 4,100 Kelvin’lik xenon farlardan veya nispeten sarımsı görünüme sahip, 3,200 Kelvin gücündeki halojen farlardan belirgin ölçüde ayrışmaktadır.

metameta
27-01-2007, 17:31
Dolayısıyla da gece sürüşün daha az yorucu olmasını sağlamaktadır. 4,100 Kelvin’lik xenon farlardan veya nispeten sarımsı görünüme sahip, 3,200 Kelvin gücündeki halojen farlardan belirgin ölçüde ayrışmaktadır.

ozaman karşıdakilerin yandı gözleri geceleri zaten xenon insanın gözlerini alıyor
6000 Kelvinde düşünemiyorum bile o arabnın beni takip etmesini ve ya virajda karşımdan gelmesini istemem :s