PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DİKKAT! Telefonla Konuşurken Soyulabilirsiniz

ruzgarm
07-02-2007, 16:29
DİKKAT! Konuşurken soyulabilirsiniz

Her şey, numaranızdan kendisine küfürlü mesaj geldiğini söyleyen dolandırıcının telefonuyla başlıyor.

İstanbul Emniyeti, şimdilerde cep telefonu üzerinden yapılan bir soygun çetesi ile uğraşıyor. Yöntemin bildik tarafları olsa da, akıllara durgunluk veren boyutları da var. İşte cep telefonu ile yapılan soygun:

Sizi cep telefonunuzdan birisi arıyor ve kendini tanıtıyor. Üstelik arayan kişi sizi gizli bir numaradan da aramıyor. Görünen bir numara.

Sizin telefonunuzdan kendisine sürekli küfürlü mesajlar geldiğini belirtiyor. İlgili GSM şirketinden konuyu araştırdığını ve şirketten kendisine mesajların internet üzerinden de sizin numaranız kullanılarak gönderilebileceğini söylediklerini iletiyor.

Kendisinin bu küfürlü mesajlarla ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağı bilgisini aktarıyor.

Hemen ardından size bir öneride bulunuyor. "Eğer isterseniz, müşteri temsilcisi ile sizi konferansta görüştürebilirim" diyor.

Ardından ne yapmanız gerektiğini anlatıyor.

"....şu numarayı tuşlayın müşteri temsilcisine bağlanacaksınız, üçlü bir görüşme ile bu sorunun kaynağını bulalım."

Görüşmenin biraz zaman alabileceğini söylüyor ve sizden kapatmamanızı istiyor.

Siz, üzerinize atılmak istenenen iftiradan kurtulmaya çalışma yaklaşımı ile bekleyip duruyorsunuz. Size bazı bilgiler soruluyor, iddia edilen küfürlere ilişkin SMS geçme tarihlerine ve içeriklere ilişkin bilgiler paylaşılıyor. Mümkün olduğu kadar sizin telefonunuzu açık tutmaya çalışıyorlar.

Bu bağlantı, gün içinde bir kaç kez yapılmaya çalışılıyor. Araştırmanın belli bir aşamaya getirilidiği konusunda ikna ediliyorsunuz ve "son bir görüşme" yapılması gerektiği söylenerek yeniden bağlantı kuruluyor.

BU DOLANDIRICININ KAZANCI NE?

Ay başı geldiğinizde faturanızı gördüğünüzde gözlerinize inanamıyorsunuz. Çoğu zaman binlerle lira ile ifade edilen bir rakam. Şaşkınlık ve öfke ile ilgili GSM şirketinin müşteri temsilcisini arıyorsunuz. Böyle bir faturanın nasıl olabileceğini öğrenmeye çalışıyorsunuz.

Müşteri temsilcisi, size yaptığınız görüşmenin zamanını ve süresini söylediğinde nasıl dolandırıldığınızı anlamış oluyorsunuz.
Uluslararası canlı *** hatlarına bağlandığınızı ve yaptığınız görüşmelerin sürelerini size aktarıyor. Saatlar süren bu görüşmenin karşılığının da faturada gelen rakam olduğu anlatılıyor.
Son zamanlarda İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bu tarz başvurular yoğunlaşmaya başladı. Geçtiğimiz yıl oluşturulan Bilişim Suçları Masası'nın gündemine bir de bu suç eklenmiş oldu.

Alınan bilgiye göre, cep telefonu kullanıcılarına bu kadar yüklü faturalar gelmesine neden olanların ise, bu işten sadece belli komisyon aldığı belirtiliyor.

umuter
07-02-2007, 16:36
sadece yuh diyorum artık bu kadar da olmaz yaa
sağol üstad bilgilendirmen için

Hakan Gül
07-02-2007, 16:49
Uyarın için teşekkürler gerçekten dikkatli olmak gerek.

caner1960
07-02-2007, 17:00
Uyarı için teşekkürler

nihat47
07-02-2007, 17:24
sağolasınya bu bilgiyi vermiş olmana çok sevindik herkesin başına gelebilir çünkü.

Sonsuzluk
07-02-2007, 17:42
sağolasınya bu bilgiyi vermiş olmana çok sevindik herkesin başına gelebilir çünkü.
uyarı ve paylaşımlarından dolayı tşkler..:45:

anthony99
07-02-2007, 17:45
ulen ne adamlar var yav. adamlar nasıl dolandırıcılık yaparız diye çalışıp duruyorlar nasıl bu iş be.

zorlu
07-02-2007, 17:58
bilgilendirme için teşekkürler kardeş acaba merak ettim bu dolandırıcılar o aranan numaralardan yüzde falan mı alıyorlar

COEMAR
07-02-2007, 18:05
Teşekkürler bilgi için dikkatli olmak lazım

ekoo
07-02-2007, 18:12
>

>Bugun bir sahtekarlik olayi yasadim.

>

>0542 .. .. ..

>no.lu bir telefon tarafindan arandim. Karsidaki insan kendisini

>

>Diyarbakir'da yasayan ".............." olarak tanitti ve benim

>telefonumdan surekli kendisine kufurlu mesajlar geldigini soyledi.

>Ben boyle bir olayin mumkun olamayacagini soyledigimde ise Turkcell

>

>musteri hizmetlerini arayarak benim numarami sorusturdugunu ve

>kendisine gonderilen mesajlarin Internet uzerinden de gidebilecegini ve

>savciliga verecegini soyledi.

>Bende savciliga verin. Mesaj nereden gittiyse bilgisayar uzerinden

>

>bulurlar dedim.

>Sonra bana Musteri Temsilcileriyle birlikte konferans gorusme yapma

>teklifinde bulunda ve bana "hemen simdi konusurken tuslayin bu numarayi

>oraya baglanacaksiniz hep birlikte gorusur konuyu aydinlatiriz " dedi.

>

>Verdigi numarayi tuslamadim ve bu olayi kendimce arastiracagimi daha

>sonra duruma gore kendisiyle irtibat kuracagimi soyledim.

>Yaptigim arastirmalar sonucunda bu olayin tamamen bir SAHTEKARLIK

>SEBEKESI oldugunu ve eger verdigi

>

>numarayi tuslamis olsaydim butun kisisel bilgilerime ulasmis

>olacaklarini ogrendim.

>

>Lutfen dikkatli olun ve her ne olursa olsun bu tarz olaylarda verilen

>numaralari aramayin kendi kisisel arastirmanizi

>

>yapin..

>

>sevgiler

CABBARİ
07-02-2007, 19:14
ya bizim insanımızın aklına gelmeyen şey yok nasıl bulurlar buyontemleri anlamam..
teşekkürler

muzo
08-02-2007, 10:50
yav arkadaş şu başkalarının üzerinden geçinmeyi nezaman bırakacağız çok merak ediyorum

ekrem956
08-02-2007, 10:54
selam bilgi ve paylaşım için tşk.

dünya
08-02-2007, 11:49
cok dıkkatlı olmak lazım teknolojı ılerledıkce soyguncuların taktıgıde degısıyor.bılgı ıcın saol

OLDSMAN
08-02-2007, 16:08
sadece yuh diyorum artık bu kadar da olmaz yaa
sağol üstad bilgilendirmen için

Hakikatende YUH ARTIK dedirtecek cinsten