PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korsan Lig tv yayını yapan şebekeye baskın

zafer murat
17-02-2007, 00:07
Olayla ilgili olarak yakalanan 7 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 20 bin cihazın ise polis baskını üzerine gümrükten çekildiği öğrenildi.
Güney Koreli J.W.H. tarafından gönderilen parçalarla oluşturulan cihazla yıllık 80 dolardan 5 bin kişinin abone edildiği ve bu abonelerin de adreslerinin belirlendiği bildirildi.

Digiturk tarafından yapılan şikayet üzerine ortaya çıkan olayla ilgili olarak, Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği tarafından soruşturma başlatıldı. Polis ekipleri yaptıkları çalışma sonucunda Lig TV ile ***** içerikli çok sayıda kanalın şifresini kıran uydu alıcılarının, Karaköy, Kadıköy ve Üsküdar'daki uydu alıcısı satan mağazalarda satıldığını tespit etti.

Yapılan çalışma sonucu Güney Kore'den getirilen parçaların birleştirilmesiyle oluşturulan uydu alıcılarının içerisindeki bir modem sayesinde şifrelerin kırıldığı ve yayınların müşterilere Mecidiyeköy'de kurulmuş bir server aracılığı ile ulaştırıldığı tespit edildi.

Ekipler, kırılan şifre kodlarının önce Güney Kore'den Kadıköy'deki bir ofiste kurulan aracı, server'a oradan da Mecidiyeköy'deki ana server'a geldiğini belirledi. Mecidiyeköy'den 5 dakikada bir güncellenen şifrelerin, internet bağlantısı olan uydu alıcılarına anında gönderilerek yayınların şifresiz olarak seyredilmesinin sağlandığı tespit edildi.

Güney Koreli işadamının Türkiye'deki sekreteri D.Ş., F.C., teknik çalışan İ.Y., satış temsilcisi E.E., Beyoğlu'ndaki satıcı H.E., Kartal'daki satıcı Z.K. ve Sarıyer'deki satıcı F.C.'yi gözaltına aldı.

Firmada yapılan aramalarda server bilgisayar, uydu alıcılarının teslim edildiği satıcılar ve 5 bin abonenin bilgileri tespit edildi. Olayla ilgili olarak da firmanın diğer ortağı olduğu belirtilen C.D. ile Güney Koreli J.W.H.'nin arandığı belirtildi.
Abonelerin uydu alıcısı için firmaya 300 YTL ödediği belirlendi.

Alıcıda kullanılan ve şifrelerin kırılmasında kullanılan özel kart için ise yıllık 80 dolar ücret ödediği belirlenirken gümrükte bekleyen 20 bin cihazın ise polis tarafından yapılan operasyonların ardından geri çekildiği tespit edildi. Cihazların Türkiye'ye parçalanarak sokulmasının nedeni ise gümrük vergilerinin azaltılması olarak açıklandı.

Lig TV ile birlikte 70 *****grafik yayın yapan kanalında şifrelerini kıran sisteme sahip 5 bin kişinin IP numaralarından adreslerinin tespit edileceği belirtilirken, J.W.H'nin sekreteri D.Ş.'nin, Türkiye'deki firma yetkililerinin J.W.H'nin malzeme siparişi verdiklerini ancak ücretini ödemediklerini anlattığı bildirildi. Yurt dışında olan J.W.H.'nin ifadesinin alınması için yazışmaların yapılacağı da belirtildi.

Mehmet Kaynaklı
17-02-2007, 00:32
millet samanın altında suyu yürütyorlar da lig tv nin haberi yok

Admin
17-02-2007, 00:33
Sonucunu merak edenler varmı.? Sonuc kişiler serbest bırakıldı :)

sayder
17-02-2007, 00:56
bana pek inandırıcı gelmedi ama ! sanki senaryo gibi.nedeni bütün uydu alıcıları yurt dışından geliyor ve internet baglantılı olanlarda var ayrıca faturalı,gümrügü ödenmiş yasal yollardan gelen mala ne yapılabilir.ama *****ğrafik yayın yapan serverlerin kökünü kazısınlar.

umuter
17-02-2007, 01:00
Sonucunu merak edenler varmı.? Sonuc kişiler serbest bırakıldı :)

valla ne kadar serbestte bırakılsalar onlara digiturk ten yüklü bir fatura gelir

f47xfenerli
17-02-2007, 02:52
bence olay senaryo böyle şeyler birileri yazıyor paylaşım verecek firmalar geri adım atıyor bizzat firmanın birine bu olayla ilgili şahit oldum gene hatırlarsanız
yaklaşık 1ay önce yine böyle bi haber yayınlandı firma dosyayı geri çekti tam
verecekken başımız ağrır düşüncesiyle

zafer murat
17-02-2007, 10:37
Türkiyede herşey oluyor

CABBARİ
17-02-2007, 11:02
avukatlar saglamsa bence çok ciddi ceza alırlar gibime geliyor:(

nextturk
17-02-2007, 11:14
burası türkiye parası olan cezadan yırtar bir şekilde.

kucer06
17-02-2007, 13:26
Arkadaşlar bu olayların olmasında bir nokta gözden kaçıyor.Bu kart paylaşımı yıllardır yapılıyor hiç bu kadar gündeme getirilmemişti.Acaba neden şimdi birden bire gündeme geldi, üzerine gidildi.Çünkü bu tür sistemlerle televizyon izleyen bir kimse başka hiç bir sisteme girmez.Bundan'da kim az veya çok zarar görür. Bakın ne tesadüf'ki D smart'da aynı zamanda piyasaya çıkıyor.
TEKELLEŞME BUDUR

okyanusyalı
17-02-2007, 13:54
Doğan grubunu tüm medya organlarıyla Card sharing olayına saldırıyor. 1,5 ay önce olmuş bir olayı ana haber yapıyorlar. Bunun amacı nedir????????
Benim teorim şudur Doğan grubu CS'li cihazların kendi yaptıkları D-smart kutularının satışına ciddi engel teşkil ettiğini düşünüyorlar. Ayrıca tahmin ediyorum bu konuda DT ilede dirsek temasındalar. Şuan bu iki platform ne yapıyor biliyormusunuz. Uydu piyasasını yok etmeye yönelik bir harekat başlattılar. Tabi bunun siyasi desteğide var. Karasal yayın hikayesi tumadı. İnsanların yayın alma özgürlüklerini farklı şekilde kısıtlamanın yollarını arıyorlar şimdide. Digitürk ve D-smartda bu sayede kendilerine ciddi bir tehdit olarak gördükleri biz uyducuları ufalamak için uygun zemini yakaladılar. Eğer siz uydu işi yapan arkadaşları bu olayları enine boyuna düşünmezseniz ve tartışmazsanız, bir gün 10 milyona DT ye veya D-smarta çanak anten takan firmalara dönüşmüş halde bulacaksınız kendinizi. Ben bu adamlara hizmet etmeyeceğim arkadaşım. Ne bu adamların malını satarım nede hizmetlerini överim. Kendi kuyusunu kazmak istemeyen herkesinde böyle yapmasını tavsiye ediyorum. Tabi uzun yıllar bu mesleği sürdürebilmek istiyorsanız.

okyanusyalı
17-02-2007, 13:56
D-smart olayını inceliyorum son zamanlarda 15 yıllık uyducu olarak. Bayisi olayımmı diye. Ama bu işte bazı tuhaflıklar dikkatimi çekiyor. 4 ayrı marka bilinen üretici D-Smart adı altında aynı cihazı pazarlayacaklar. Cihaz aynı sadece cihazın üzerine yapıştırılacak markalar farklı. 4 markada en bilinen markalar ve ben zaten bu 4 bilinen markayı satarken fazla bir marjla satamıyorum. Şimdi D-samrt makinasını bu 4 markada satılırken her dükkanda bu cihaz olacak ve hepside birbirinin aynı cihazlar. En ufak fark yok. Anlıyorumki bu iştende bize ekmek yok. Bi taraftan ülkenin en büyük dijital platformu uydu piyasasına saldırıyor ve piyasamızı durma noktasına getirecek şekilde agresif fiyat ve reklamla biz uyducuları vuruyorken, diğer taraftan D-smart gibi bir tuzağa 4 büyük uydu firması sürükleniyor gibime geliyor. Kendi piyasamızı ve kendi karlılığımızı yok ediyoruz. Ve şuna eminim 2 sene sonra yeni maç yayın ihalesinden sonra D-smart kutularını firma kendisi pazarlayacak ve bu 4 büyük uydu firmasını fırlatıp bir kenera atacak. Elbette bizim piyasamızın ve müşterilerimizin büyük bir kısmını ele geçirmiş olacak o zaman kadar. Biz buna çok dövünecez zamanı gelince. Zaten hangi 2 uyducu bir araya gelebiliyorki. Her zaman bir birimize düşman değilmiyiz. Şimdide kendi kuyumuzu kazacağız yine. Karşı dükkan 80 lira verdiyse abi ben 75'e bırakırım diyecez. Bir süre sonra bu piyasa şu veya bu platformun eline geçmiş olacak ve biz uyducularda şu veya bu platform bayisi olacağız ancak. Benim uydu müşterim her zaman benim müşterimdir. Ama platform müşterisi her dükkana girip alışverişi yapabilir. Ve gün gelecek süpermarkette platform aboneliği satılacak. Biz uyducular hiç bir zaman birlik olamadık. Torunuma birgün ben uyducuydum dediğimde oda bana dede sen astronotmuydun yoksa demesin isterim. 15 yılımı verdim bu işe arkadaşlar. Bana her zaman uyducu desinler.

idiye
17-02-2007, 14:26
Bu digi Türkün basindakiler toptan aptal adamlarda ticari kafa yok.Su üyeligi makul herkezin ödeyebilecegi bir fiyata cekseler sürümden kazanacak üye adetini kat be kat katlayacaklar.Bunlar in isi bu olmali ama negezer onlar enerjilerini ortaligi kizistirmakla mesgüller.Ticari kafa nanay.
Adamin biri carsida herkez sekeri ayni fiyata satarken o zat daha ucuza satiyormus tabi bütün müsteriler de oradan aliyormus.Esnaf kendi aralarinda yahu bu bizim komsu bunu bu fiyata nasil satar adam zararina veriyor derken gitmisler adama sormuslar komsu sen bu sekeri bu fiyata nasil satiyorsun diye.
Akilli esnafta siz bir cuval satamiyorsunuz ben yüz cuval satiyorum.Sekerden kazanmiyorum ama o yüz bos cuvali satip kazaniyorum demis.
Digiciler ticaret ögrensin.

Kalin saglicakla.

Admin
17-02-2007, 15:05
Birde şu malum forumlar var digiturk card sharing yapanlar hani :) Zamanı gelince hemen konu acılıyor acil 100 kişi lazım ayda .... ytl diye sonra forumda bir başlık digiturk gibi yerli platfomlarda yaz yazmak yasaktır diye :) Gülelim mi aglayalı mı? Ne dersiniz.

Herhalde bu tür haberler dogrudur inanın buna ve taki devamı gelecektir.

zafer murat
17-02-2007, 19:18
avukatlar saglamsa bence çok ciddi ceza alırlar gibime geliyor:(

Evet çok ciddi tazminat davaları açılıyor.Bir keresinde şahit olmuştum :D

yakupowersky
17-02-2007, 19:23
bence hıcbır ceza almayacaklar burası turkıye burda ersey olur jardes kımler cea alamadan kurtulmadıkı bu yaptıkları nekı yaw

muzo
17-02-2007, 20:14
arkadaş sahtekarlık ta üstümüze yok

irfantan
20-02-2007, 17:03
bırakın izlesinler )))

montecarl11
08-03-2007, 19:50
uygun bir fiyat olsa hiç kimse bu tür olaylara önem vermez dt çalışanları buna dikkat etseler bugün sattıklarının on katını satarlar

Volkan
08-03-2007, 20:50
uygun bir fiyat olsa hiç kimse bu tür olaylara önem vermez dt çalışanları buna dikkat etseler bugün sattıklarının on katını satarlar
doğru söze ne denir.:clap2::

kınık
09-03-2007, 00:22
herkesin izleyceği bir fiat yapsalar eminim bunlar olmaz

serkanaydin83
19-04-2007, 13:16
olabilirrrrrrrrrr yorum yapmamak lazım

mehmetnuri13
19-04-2007, 13:38
arkadaş sahtekarlık ta üstümüze yok

dogru diyon arkadaşım dunyada taklit ve dediginde bir numarayız sana katılıyom

özlem67