PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hip-hop deyince neden aklınıza neden hep kötü şeyler eser???

aSi-MeLeK
26-02-2007, 21:20
Hip Hop müziğin altyapısı , genellikle elektronik aletler veya bilgisayarlar yardımı ile yaratılan ; davul , bas ve sentezleyici döngülerinden oluşur.bu alt yapıdaki müziğe beat adı verilir.Bu altyapı , hızlı ve konuşma tarzında vokal ile birleştiğinde Hip Hop müzik ortaya çıkar.ancak bu konuşmalar hızlı olmak zorunda değildir.herkesin flow adını verdiği bir tarzı vardır ve bu tarzı kendileri belirler ayrıca her şarkı için farklı bir flow seçilebilir.Hip Hop , çoklukla armoni kaygısı taşımaz , önemli olan ritim ve rhyme dır.

yorumlarınızı we düşünelerinizi bekliyorum arkadaşlar...

bulletfromhell
26-02-2007, 22:02
:devilprv: güzel kardeşim.bayaaa bi gençsin.yaş grubu olarakta sizin nesil bu müziklere meraklı zaten.ancak 20 senedir müzikle iç içe biri olarak şunu söyleyebilirimki;senin sorduğun sorunun cevabı bizzatihi o müziğin içinde saklı.çünkü müzik kötü.nota yok.sanat yok.teknik yok.melodi yok.rhythm olayı çok zayıf.en önemlisi saçma sözlerle dolu.ben heavy metal dinlerim.senin yaşlardayken dinlediğimiz müziklerin notalarını ordan burdan bulup kendi gitarımızda çalmak için azmı parmaklarımız ağrırdı.bu gün bile 30 senelik şarkıları sıkılmadan dinleyebilirsin.ama şunuda sööliyim.herkes heavy metal yapamaz.herkesin harcı diildir.çok derin nota bilgisi ,enstrüman tekniği,yetenek müthiş bir rhythm duygusu ve sıkı çalışma gerektirir.herkes sevmez ama hiç kimsede kötü diyemez.rhythm olayı var diyosun ancak şunu söyliyim.Thomen Stauch,Dave Lombardo,Mikkey Dee,Mike Terrana ve Jörg Michael gibi usta davulcuları dinlemeden rhythm olayı hakkında fazla yorum yapma istersen.senin tarzındaki şeylerde bunlar yoktur ve 5 yıl sonra hip hop u kimse hatırlamaz bile.onun için koyver gitsin.uğraşmaya bile değmez.

banshee8831
26-02-2007, 22:15
:devilprv: güzel kardeşim.bayaaa bi gençsin.yaş grubu olarakta sizin nesil bu müziklere meraklı zaten.ancak 20 senedir müzikle iç içe biri olarak şunu söyleyebilirimki;senin sorduğun sorunun cevabı bizzatihi o müziğin içinde saklı.çünkü müzik kötü.nota yok.sanat yok.teknik yok.melodi yok.en önemlisi saçma sözlerle dolu.ben heavy metal dinlerim.senin yaşlardayken dinlediğimiz müziklerin notalarını ordan burdan bulup kendi gitarımızda çalmak için azmı parmaklarımız ağrırdı.bu gün bile 30 senelik şarkıları sıkılmadan dinleyebilirsin.ama şunuda sööliyim.herkes heavy metal yapamaz.herkesin harcı diildir.çok derin nota bilgisi ,enstrüman tekniği,yetenek ve sıkı çalışma gerektirir.herkes sevmez ama hiç kimsede kötü diyemez.ama senin tarzındaki şeylerde bunlar yoktur ve 5 yıl sonra hip hop u kimse hatırlamaz bile.

dostum söylediğin şeylerin geneline katıldım ama ib kısımlarına katılmadım.öncelikle müzik evrenseldir.o kişilerin yaptığı müzik dinlenmez yada o müzik türü iyi değildir gibi şeyler bence çok yanlış.eğer kulağına hoş geliyorsa metallicada dinlersin sonrasında eminemde dinlersin.buna siz insan değilsiniz yada bünyeniz nası kaldırıyor gibi şeyler denilmez.buna çok farklı açılardan dünyaya bakmak demektir.eğer tek bir açıdan bakarsa insan körelir.düşünceleri hep aynıdır.ama değişik şeyler dinleyen insan bazı şeyleri daha farklı açılardan görür.onun için bu müzik türleri içinde olan kavgadan nefret ediyorum.kulağına hoş gelen şeyi dinliceksin bu kadar basit.

diğer konu eğer sevmiyosanda kimsenin dinlediği müziğe laf atmayacaksın.tamam dediğin doğru herşey elektronik araçlarla yapılıyor.ama nota yok demen yanlış.nota her müzikte olduğu gibi hip hop tada var oyun havasındada metalde.müziğin temelinde nota var.ama sen hip hopa müzik değil diyorsan zaten burda dil dökmeye gerek yok.artı söz konusuna gelelim.hip hop genelinde insanların çektikleri acılar yaşadıkları olaylar anlatılır.eminem mesela şarkılarının çoğunda hayatını anlatır.tamam küfürde geçebilir sözlerde çünkü ortam usa.orda özgürlük var.peki şimdi hip hopa laf attın.peki sen kendi türündeki müziğe laf söylenince kızmıyormusun.mesela ben her türden dinlediğim için metallica,megadeth de dinlerim.ve metalde thrash metali severim.çünkü en azından doom,death gibi sırf homurtu bağırdı böğürtüden oluşmuyor.peki senin dinlediğin bu müziğe başkaları iğrenç ya bu ne.kadın gibi saçlarını uzatmışlar.iğrenç müzik hiç bişi anlaşılmıyor denilince sen kızmıyormusun.haliyle kızıyorsun.bunda hiç yalan olmaz.bence sana diyeceğim kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkalarınada yapma...

son olarak arkadaşım müzik evrenseldir.dinlediğin müziğe saygım var her tür müziğe gösterdiğim saygı gibi.ama bence diğer türlerdende dinle.sana illa hip hop dinle demiyorum ama dediğim gibi sevmiyorsanda saygı göster lütfen dinleyenlere...ve değişik şeyler dinlemeye başladığında emin ol hayata bakış açın değişecek.
:45:

CABBARİ
26-02-2007, 22:19
bu konular beni aşar hiç anlamam:)

banshee8831
26-02-2007, 22:27
bu konular beni aşar hiç anlamam:)

ustam şöyle özetleyim.bir insan eğer kendi düşüncelerinden farklı ise dışlanılıyor.mesela sen araba ile ilgileniyordun sanırım.şöle bir örnek veriyim.sen şimdi sadece taksi sürüyorsun.bayağıda çok seviyorsun yıllarca diğer taşıtlardan hiç birini sürmedin.diğerlerinden nefret ediyorsun.sonra başka bir arkadaşta sadece dolmuş sürüyor.ve aranızda dogmatik bir kavga var.dövüş var.o seni sıkıştırıyor yol vermiyor,sen onu sıkıştıryorsun yol vermiyorsun.ve bir gün biride geliyorki bende bütün araçları kullanma yetkisine sahip bir ehliyet var diyor.ve ben bazen kamyon bazen dolmuş bazende taksi sürüyorum diyor.ama sizde bunu duyunca sen nasıl adamsın.kamyon sürülürmü be diyorsun.işte dünyadada böyle bir müzik tartışması var.eğer bir insan metal seviyorsa sadece metal dinler gibi dogmatik düşünce var.aynı onlar gibi olcak illa.eğer başka bişi dinlerse o bizden değil.hip hop içinde bu böyle.ama benim gibi çok az kişi varki her türden dinleyip ufkunu geniş tutuyor.hayat tecrübesi,felsefesi,bakış açısı artıyor.ama gel görki işte bunu arkadaşlara anlat.müzik evrenseldir diyorum kimse dinlemiyor.1-2 şarkı metal dinleyip 1-2 şarkı hip hop dinleyince insan yerine konulmuyoruz ve müzikten anlamıyor oluyoruz...:mad2:

haklı değilmiyim ustam.birazda sen müziğin evrensel bir şey olduğunu anlatki insalar bilinçlensin...

TARANTİNO
26-02-2007, 22:28
Hip hop nedir...nereden gelir...ilk önce bunları bilmek gerekir...

Hip hop bir müzik tarzı değil bir kültür bir yaşam biçimidir...Fakir Amerikalı Zencilerin geliştirdiği bir kültür biçimi yaşama tarzıdır...

Yaşam biçimlerine katılıp uymasamda severim ve dinlerim hip hop u...

banshee8831
26-02-2007, 22:30
Hip hop nedir...nereden gelir...ilk önce bunları bilmek gerekir...

Hip hop bir müzik tarzı değil bir kültür bir yaşam biçimidir...Fakir Amerikalı Zencilerin geliştirdiği bir kültür biçimi yaşama tarzıdır...

Yaşam biçimlerine katılıp uymasamda severim ve dinlerim hip hop u...

işte bu ustam.herşeyden önce bir müzik o.eğer insanlar bir emek bir çaba sarfediyorsa saygı duymak gerekir.dinlenilsede dinlenilmesede.

bulletfromhell
26-02-2007, 23:09
valla benim bu kadar yüzeysel müziklere ayıracak vaktim yok.şööle özetliyim.kurtlar vadisi dizisinden sonra nasılki birçok dizi insanlara yavan geliyosa müziktede benim için o durum geçerli.ben her konuda (hız,teknik,melodi,harmony,solo,nota,yetenek,sahne performansı,mükemmel şarkı sözleri,350000 kişiye bir ağızdan şarkı söyletebilmek vb.)en üst noktaya vurmuş bir müzik önümde varken daha azıyla niye yetineyimki??varsın at gözlüğü desinler.çokta önemli diil.
Allahın selameti başınıza olsun.

banshee8831
27-02-2007, 14:27
valla benim bu kadar yüzeysel müziklere ayıracak vaktim yok.şööle özetliyim.kurtlar vadisi dizisinden sonra nasılki birçok dizi insanlara yavan geliyosa müziktede benim için o durum geçerli.ben her konuda (hız,teknik,melodi,harmony,solo,nota,yetenek,sahne performansı,mükemmel şarkı sözleri,350000 kişiye bir ağızdan şarkı söyletebilmek vb.)en üst noktaya vurmuş bir müzik önümde varken daha azıyla niye yetineyimki??varsın at gözlüğü desinler.çokta önemli diil.
Allahın selameti başınıza olsun.

tabiki dostum haklısın bencede metal müzik normal bir müzikten çok daha zor anlaşılması daha zor çalınması daha zor her şeyiyle zor.dediklerine katılıyorum.ama keşke diğer şeylerdende dinlesen.hayata bakışın değişirdi...neyse dediğin gibi aslında bazı insanlar bir kere bmw'ye bindikten sonra bir daha başka arabaya binmezler:8[1]: hep bmw alırlar.sanırıım sende onlardansın ama etrafta keşfedilecek o kadar çok şey varki...yinede kişisel kararın tabiki saygı duyuyorum....:present:

aSi-MeLeK
27-02-2007, 16:53
dostum söylediğin şeylerin geneline katıldım ama ib kısımlarına katılmadım.öncelikle müzik evrenseldir.o kişilerin yaptığı müzik dinlenmez yada o müzik türü iyi değildir gibi şeyler bence çok yanlış.eğer kulağına hoş geliyorsa metallicada dinlersin sonrasında eminemde dinlersin.buna siz insan değilsiniz yada bünyeniz nası kaldırıyor gibi şeyler denilmez.buna çok farklı açılardan dünyaya bakmak demektir.eğer tek bir açıdan bakarsa insan körelir.düşünceleri hep aynıdır.ama değişik şeyler dinleyen insan bazı şeyleri daha farklı açılardan görür.onun için bu müzik türleri içinde olan kavgadan nefret ediyorum.kulağına hoş gelen şeyi dinliceksin bu kadar basit.

diğer konu eğer sevmiyosanda kimsenin dinlediği müziğe laf atmayacaksın.tamam dediğin doğru herşey elektronik araçlarla yapılıyor.ama nota yok demen yanlış.nota her müzikte olduğu gibi hip hop tada var oyun havasındada metalde.müziğin temelinde nota var.ama sen hip hopa müzik değil diyorsan zaten burda dil dökmeye gerek yok.artı söz konusuna gelelim.hip hop genelinde insanların çektikleri acılar yaşadıkları olaylar anlatılır.eminem mesela şarkılarının çoğunda hayatını anlatır.tamam küfürde geçebilir sözlerde çünkü ortam usa.orda özgürlük var.peki şimdi hip hopa laf attın.peki sen kendi türündeki müziğe laf söylenince kızmıyormusun.mesela ben her türden dinlediğim için metallica,megadeth de dinlerim.ve metalde thrash metali severim.çünkü en azından doom,death gibi sırf homurtu bağırdı böğürtüden oluşmuyor.peki senin dinlediğin bu müziğe başkaları iğrenç ya bu ne.kadın gibi saçlarını uzatmışlar.iğrenç müzik hiç bişi anlaşılmıyor denilince sen kızmıyormusun.haliyle kızıyorsun.bunda hiç yalan olmaz.bence sana diyeceğim kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkalarınada yapma...

son olarak arkadaşım müzik evrenseldir.dinlediğin müziğe saygım var her tür müziğe gösterdiğim saygı gibi.ama bence diğer türlerdende dinle.sana illa hip hop dinle demiyorum ama dediğim gibi sevmiyorsanda saygı göster lütfen dinleyenlere...ve değişik şeyler dinlemeye başladığında emin ol hayata bakış açın değişecek.
:45:

ben sadece hip-hop dinlemem..genelde her tarzdan bilgim wardır.mesela türküleri çok sewerim we çoğunuda bilirim..weya benim en sewdiğim sanatçı bi hip-hopçu deil leman sam ' dır..en sewdiğim şarkı bi rap deil bi türkü (eski yara) dür.benim dikkat çekmek istediğim şey neden rap deyince kişiye daha değişik bakılıo..neden rap küçümsenilio..fakat rap son yıllarda gayet büyüyüp gelişmiştir...''rap bir yaşam tarzıdır,sevemiosan saygı duymasını bil''.... saygılarımla arkadaşlar...

banshee8831
27-02-2007, 17:05
ben sadece hip-hop dinlemem..genelde her tarzdan bilgim wardır.mesela türküleri çok sewerim we çoğunuda bilirim..weya benim en sewdiğim sanatçı bi hip-hopçu deil leman sam ' dır..en sewdiğim şarkı bi rap deil bi türkü (eski yara) dür.benim dikkat çekmek istediğim şey neden rap deyince kişiye daha değişik bakılıo..neden rap küçümsenilio..fakat rap son yıllarda gayet büyüyüp gelişmiştir...''rap bir yaşam tarzıdır,sevemiosan saygı duymasını bil''.... saygılarımla arkadaşlar...

bende öyleyim diorumya zaten.yüzlerce satır yazı yazıorum :D hip hopu savunuyorum sende yazıları okumadın sanırım :D bende hiphopla yatıp hiphopla kalkmıorum ama seviyorum tabikide.saygı duyuyorumda kim demiş benim sevmedğimi...
:nono::

aSi-MeLeK
27-02-2007, 17:07
bende öyleyim diorumya zaten.yüzlerce satır yazı yazıorum :D hip hopu savunuyorum sende yazıları okumadın sanırım :D bende hiphopla yatıp hiphopla kalkmıorum ama seviyorum tabikide.saygı duyuyorumda kim demiş benim sevmedğimi...
:nono::

:D :D bende bana dediğini sandım başka müziklerde dinle bakış açın değişir die.. :D :D