PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Minareyi 8 metre 30 santim kısaltın'

freestar
12-03-2007, 00:42
'Minare, uçuş emniyetimizi tehlikeye sokuyor, 8 metre 30 santim kısaltın'

Ulaştırma Bakanlığı, Atatürk Hava Limanı 06-24 pistine inen uçakların uçuş emniyeti için tehlike arz ettiği gerekçesi ile Bahçelievler Hafız Ali Camii minaresinin 8 metre 30 santim kısaltılmasını istedi.

Hafız Ali Camii minaresinin deniz seviyesinden yüksekliği 135 metre. 7 metresi tıraşlanacak olan minarenin yapımı için para toplayan cemaat şimdi de yıkım için bağışta bulunacak.

Bakanlığın, talebi üzerine Diyanet, minarenin tıraşlanması için talimat verdi. Yıkım ücretinin cami derneği veya belediye tarafından karşılanmasını isteyen Diyanet, deniz seviyesinden 135,30 metre yüksekliğindeki minarenin 127 metreye çekilmesini istedi. Minareyi yaptırmak için para veren cemaat şimdi de yıkılması için bağışta bulunacak.

Mania planı uçuş güvenliğini tehlikeye düşürecek yapılaşmalara kriter getirerek, uçuş hattındaki yapıların maksimum yüksekliklerini belirliyor. Minaresinin tıraşlanması istenen Bahçelievler Hafız Ali Camii, hava limanına yaklaşık dört kilometre uzaklıkta bulunuyor. Uçaklar, aynı koridorda bulunan ve hava limanına bir kilometre mesafedeki Ataköy 7-8 Kısım'daki binaların üzerinden ise 70 metre mesafe ile geçiyor. Ataköy projelendirilirken Mania Hattı kriterlerine tam anlamıyla uyulduğunu söyleyen dönemin Emlak Bankası yetkilileri "Ataköy 11. Kısım ve 7-8. Kısım ile 4. Kısım'daki binaların çatıları uçuş konisi altında kaldıkları için eğimleri yüzde 22'ye düşürülmüştür. Biz Mania Hattı kriterlerine uyarak bu binaları inşa ettik." açıklamasında bulunuyor.

Diyanet, minarenin yıkım maliyetini karşılamayacağını belirterek cami derneği ile Bahçelievler Belediyesi'nin koordineli çalışmasını istedi. Belediye işi müftülüğe, müftülük de camiye ait Bahçelievler Sosyal İlim Kültür Hizmetler Vakfı'na havale etti. Mimar olan vakıf başkanı Hüseyin Candelen, minarenin kısaltılmasının yeniden yapılmasından daha zor olacağını ifade ediyor. Minarenin tepesine kadar iskele kurulması gerektiğini söyleyen Candelen "Külah yüksekliği 16 metre. Külahın yarısını kesersek kurtarıyoruz; ancak bu sefer de estetik olarak güzel gözükmeyecek. Güdük bir külah kalacak. Onun için mecburen minareyi kısaltacağız." diyor.

Aynı güzergâhta tıraşlanması istenen diğer bir bina da Bahçelievler Metro İstasyonu'nun üzerinde bulunan Metroport binası. Binanın A blokundan 7 metre 30 santim, B blokundan da 9 metre 5 santim tıraşlanması gerekiyor. Aynı gerekçe ile yeni yapılan 3. pistin uçuş koridorunda bulunan Küçükçekmece Kartaltepe ve Tevfikbey mahallelerinden de yaklaşık 800 binanın tıraşlanması istenmiş; ancak maliyetin yüksek çıkması nedeniyle herhangi bir çalışma yapılamamıştı.

Zaman

banshee8831
12-03-2007, 02:29
iyice sapıttı bunlarda ha yok minare kısaltın yok başka şeyler yapın :S