PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayatinizi KÖkten DeĞİŞtİrİn...

melek73
14-01-2006, 17:33
NLP’ yi uygulayarak değişime başlayabilirsiniz.

NLP severler bu yazıyı mutlaka okuyun.

Hedef belirle ve hemen harekete geç!

Sürekli şikâyet ederiz. "Hiçbir zaman rüzgâr doğru esmedi, hayat hiçbir zaman benim istediğim şekilde gelişmedi" deriz. Çünkü, nereye doğru gittiğimizle ilgili hiçbir fikrimiz yoktur. Böyle insanlar için rüzgâr hiçbir zaman doğru yerden esmeyecektir çünkü ne istediklerini bilmezler... İsteklerimize kavuşmak, kalıcı değişiklikler yaratmak istiyorsak öncelikle hedeflerimizi saptamalıyız. Hedeflerin yazılı olması çok önemlidir, kendi kendimizle yapılmış bir kontrat niteliği taşır. Tabii ki hedeflerimiz SMART yani akıllı olmalı... Yani belerlediğimiz hedef şu özellikleri taşımalı:

S - (Specifik) Belirli

M - (Measurable) Ölçülebilir

A - (Attainable) Ulaşılabilir

R - (Rational) Rasyonel

T - (Time limited) Zaman sınırlı

Bir SMART hedef örneği:

"1 yıl içinde seyahat ettiğimde yemek ısmarlayacak, otel bulacak 2 - 3 tezgâhtarla alışveriş yapacak kadar İtalyanca öğrenmek istiyorum. Buna yarın İtalyanca öğrenecek yer ve öğretmen arayarak başlıyor, 1 yıl içinde de öğreniyorum." SMART olmayan bir hedef ise "İtalyancayı çok öğrenmek istiyorum" demek. Çünkü bunun uzaya çıkmak istiyorum demekten hiçbir farkı yok. Hedef belirlerken mutlaka pozitif ve şimdiki zamanı kullanarak cümle kuruyoruz.

2- Kâğıt kalem al, liste yap ve ayıl!

İkinci adımda önce hayatımızda kabul edemeyeceğimiz şeylerin listesini çıkarmamız gerekiyor. Hemen şimdi tahammül edemediğiniz şeylerin listesini yapın. Bu ne olabilir? "Artık başarısız olmak istemiyorum", "Artık az para kazanmak istemiyorum", "Artık hayatımın benim kontrolümün dışında akmasını istemiyorum" gibi... Bu liste bizi ayıltıyor.

Sonraki listemiz ne olmak istediğimiz sorusuna yanıt vermeli ve SMART (akıllı) olmalı. Bu yüzden "zengin olmak istiyorumödan çok, "Bugünden başlayıp önümüzdeki yıl sonuna kadar 10 bin dolar biriktireceğim" çok daha akılcı bir istek. Listeyi yaparken başarısızlığı düşünmek yok. Çünkü NLP’ye göre başarısızlık yok, sonuç var!

3- Bağlayıcı inançlardan kurtulun

Ben sabırsızım." Bu bir şikâyet değil. Bu bir inanç. Kötü bir inanç hem de. "Ben sakarım" gibi... Çoğu zaman inançlarımız tecrübelerin yanlış yorumlarına dayanır. Ayşe, fakir bir ailede büyümüştür. Boyu kısadır, doktor olmak istemiş, olamamıştır. Halkla ilişkilerle uğraşır ve "Kimse beni sevmiyor" der. Şimdi Ayşe’nin inançlarını değiştiyoruz. "Mutlu bir çocuktum. İyi bir halkla ilişkiler uzmanıyım. Boyum uzun olmadığı için erkek arkadaşımla birlikteyken topuklu giyebiliyorum. Erkek arkadaşım ve annem babam beni seviyor." Ne yaptık? Kötü şeylere odaklanan Ayşe’nin inançlarının Kötü şeylere odaklanan Ayşe’nin inançlarının temelindeki varsayımı bozduk. Yeni ve pozitif konsantre olabileceği gerçeklere odaklanmasını sağladık