PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Fiş-Fatura Almalıyız?

ruzgarm
25-04-2007, 15:45
Neden fiş-fatura almalıyız?

Gelir İdaresi Başkanlığı, alışverişlerde belge almanın önemi konulu bir broşür hazırlayarak, bütün vatandaşları, alışverişlerde fatura, fiş almaya çağırdı. ''Neden Fiş-Fatura Almalıyız'' başlıklı broşürde, önce alışverişlerde neden belge alınması gerektiği anlatıldı.

Alışveriş yapıldığında herkesin vergi ödediği belirtilen broşürde, ''Ancak bunu alışveriş sırasında genellikle hiç algılamıyoruz. Unutmayın. Alışverişlerinde fiş almaktan vazgeçmeniz, hem gelecekte alabileceğiniz daha iyi, daha kaliteli kamu hizmetinden, hem de bir tüketici olarak haklarınızdan vazgeçmeniz anlamına gelmektedir'' denildi.

Broşürün ikinci bölümünde, ''Alışverişlerde belge alırsak ne olur?'' sorusuna da şu yanıtlar verildi:

''-Ödediğimiz verginin kamu hazinesine aktarılmasını sağlamış oluruz.-Vergi kayıp ve kaçağını önleyici katkıda bulunuruz.
-Bu işlemlerin kayıt altına alınmasını ve vergilendirilmesini sağlamış oluruz.
-Kamu hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülmesine katkı sağlamış oluruz.
-Bir tüketici olarak haklarımızı kullanmamız gerektiğinde, elimizde geçerli bir belge olur.
-Belge almadığımız için cezai işleme muhatap olmayız.''

CEZA UYARISI

Alışverişlerde belge alınmaması halinde alınmayan her fiş ya da faturanın KDV'sinin fiş ve faturayı vermeyenin cebinde kaldığı da vurgulanan Broşürde, alınmayan her belgenin vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu da ifade edildi.

Bu durumda, adalet, yol, su, elektrik, eğitim, sağlık, iç ve dış güvenlik gibi hizmetlerin yanı sıra kimsesiz çocukların bakımı ve yetiştirilmesi, bakıma muhtaç yaşlıların barındırılması, doğal afetlerde mağdur olanlara yardım ulaştırılması gibi hizmetlerde de aksamalar yaşanabileceği belirtilen Broşürde, daha sonra şu görüşlere yer verildi:

''Genellikle hiç bir neden olmaksızın, bazen de çok küçük miktarda bir indirim için almaktan vazgeçtiğimiz fiş ya da fatura, aslında bize gelecekte sunulacak daha iyi bir kamu hizmetinden de vazgeçmemiz anlamına gelmektedir. Bu, başlangıçta hiç de hedeflemediğimiz biçimde, ödediğimiz verginin hiç tanımadığımız ve desteklemeyi de amaçlamadığımız satıcıya gitmesidir. Fatura ya da fiş almak, bilinçli vatandaş olmanın bir gereğidir.''

Broşürde, fiş alınmaması ve verilmemesi halinde uygulanacak cezalar hakkında da bilgi verildi ve 1 Ocak 2007'den itibaren fatura düzenleme sınırının 560 YTL'ye yükseltildiği hatırlatıldı.

Alışveriş sonrasında fatura düzenlemeyenlere, faturaya yazılması gereken tutarın yüzde 10'u oranında özel usulsüzlük cezası kesileceği bildirilen Broşürde, ancak bu tutarın düzenlenmeyen her fatura için 139 YTL'den aşağı olamayacağına da işaret edildi.Broşürde, fatura almayanlara da bu yıl için 27,8 YTL özel usulsüzlük cezası uygulanacağına dikkat çekildi.

(AA)

savaş17
25-04-2007, 15:49
vallahi ben özellikle supermarketlere gidince ufak tefek alışverişlerım için pek fiş almıyom buyuk alışveriş yapınca anca alıyorum