PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Genelkurmay'dan Muhtıra !!

starke
28-04-2007, 01:39
Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yeni bir duyuru yer aldı. Duyuruda Cumhurbaşkanlığı ile birlikte laikliğin gündeme gelmesine dikkat çekildi. İşte o duyuru:

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuru

Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerini aşındırmak için bitmez tükenmez bir çaba içinde olan bir kısım çevrelerin, bu gayretlerini son dönemde artırdıkları müşahede edilmektedir. Uygun ortamlarda ilgili makamların, sürekli dikkatine sunulmakta olan bu faaliyetler; temel değerlerin sorgulanarak yeniden tanımlanması isteklerinden, devletimizin bağımsızlığı ile ulusumuzun birlik ve beraberliğinin simgesi olan milli bayramlarımıza alternatif kutlamalar tertip etmeye kadar değişen geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Bu faaliyetlere girişenler, halkımızın kutsal dini duygularını istismar etmekten çekinmemekte, devlete açık bir meydan okumaya dönüşen bu çabaları din kisvesi arkasına saklayarak, asıl amaçlarını gizlemeye çalışmaktadırlar. Özellikle kadınların ve küçük çocukların bu tür faaliyetlerde ön plana çıkarılması, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı yürütülen yıkıcı ve bölücü eylemlerle şaşırtıcı bir benzerlik taşımaktadır.

Bu bağlamda;

Ankara’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ile aynı günde kuran okuma yarışması tertiplenmiş, ancak duyarlı medya ve kamuoyu baskıları sonucu bu faaliyet iptal edilmiştir.

22 Nisan 2007 tarihinde Şanlıurfa’da; Mardin, Gaziantep ve Diyarbakır illerinden gelen bazı grupların da katılımı ile, o saatte yataklarında olması gereken ve yaşları ile uygun olmayan çağ dışı kıyafetler giydirilmiş küçük kız çocuklarından oluşan bir koroya ilahiler okutulmuş, bu sırada Atatürk resimleri ve Türk bayraklarının indirilmesine teşebbüs edilerek geceyi tertipleyenlerin gerçek amaç ve niyetleri açıkça ortaya konulmuştur.

Ayrıca, Ankara’nın Altındağ ilçesinde “Kutlu Doğum Şöleni” için ilçede bulunan tüm okul müdürlerine katılım emri verildiği, Denizli’de İl Müftülüğü ile bir siyasi partinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte ilköğretim okulu öğrencilerinin başları kapalı olarak ilahiler söylediği, Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Nikfer beldesinde dört cami bulunmasına rağmen, Atatürk İlköğretim Okulunda kadınlara yönelik vaaz ve dini söyleşi yapıldığı yolunda haberler de kaygıyla izlenmiştir.

Okullarda kutlanacak etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili yönergelerinde belirtilmiştir. Ancak, bu tür kutlamaların yönerge dışı talimatlarla yerine getirildiği tespit edilmiş ve Genelkurmay Başkanlığınca yetkili kurumlar bilgilendirilmesine rağmen herhangi bir önleyici tedbir alınmadığı gözlenmiştir.

Anılan faaliyetlerin önemli bir kısmının bu tür olaylara müdahale etmesi ve engel olması gereken mülki makamların müsaadesi ile ve bilgisi dahilinde yapılmış olması meseleyi daha da vahim hale getirmektedir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Cumhuriyet karşıtı olan ve devletimizin temel niteliklerini aşındırmaktan başka amaç taşımayan bu irticai anlayış, son günlerdeki bazı gelişmeler ve söylemlerden de cesaret almakta ve faaliyetlerinin kapsamını genişletmektedir.

Bölgemizdeki gelişmeler, din ile oynamanın ve inancın siyasi bir söyleme ve amaca alet edilmesinin yol açabileceği felaketlerin ibret alınması gereken örnekleri ile doludur. Kutsal bir inancın üzerine yüklenmeye çalışılan siyasi bir söylem veya ideolojinin inancı ortadan kaldırarak, başka bir şeye dönüştüğü, ülkemizde ve ülke dışında görülebilmektedir. Malatya’da ortaya çıkan olayın bunun çarpıcı bir örneği olduğu ifade edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin çağdaş bir demokrasi olarak, huzur ve istikrar içinde yaşamasının tek şartının, devletin Anayasamızda belirlenmiş olan temel niteliklerine sahip çıkmaktan geçtiği şüphesizdir.

Bu tür davranış ve uygulamaların, Sn. Genelkurmay Başkanı’nın 12 Nisan 2007 tarihinde yaptığı basın toplantısında ifade ettiği “Cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarına yansıtmak” ilkesi ile tamamen çeliştiği ve Anayasanın temel nitelikleri ile hükümlerini ihlal ettiği açık bir gerçektir.

Son günlerde, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumdadır. Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri yapılmakta olan tartışmaların ve olumsuz yöndeki yorumların kesin olarak karşısındadır, gerektiğinde tavrını ve davranışlarını açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerekir.

Özetle, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün, “Ne mutlu Türküm diyene!” anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, bu niteliklerin korunması için kendisine kanunlarla verilmiş olan açık görevleri eksiksiz yerine getirme konusundaki sarsılmaz kararlılığını muhafaza etmektedir ve bu kararlılığa olan bağlılığı ile inancı kesindir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

rose
28-04-2007, 02:59
bunları seçmeden daha başından belliydi böyle olacağı ...çünki bu adamlar tarikatların veirticacıların nüfuslu destek ve çevreye yaptıkları baskılar sonucunda dini önplana çıkarark müslümanlıkla alakaları olmadığı halde dini savunur görünüp din sömürüsü ile başa gelmişlerdir.....asıl amaçlarıda şimdi açıkça ortaya çıkmıştır...şeriat ve irancı zihniyeti türkiyeye hakim kılarak türkiyeyi iranın uydusu yapmak ve irancı istemi otutturarak halkı katı kurallarla sindirip birer molla olmaktır amaçları...anayasa mahkemesi başkanıcumhurbaşkanına olumlu yönde yorum yaparsa hem anayasa mahkemesine yapılan saldırının kanı yerde kalmış olur hemde halk birbirine girer çünki Allah razı olsun ben gibi atatürkünü vatanını ülkesini laik sistemi çağdaş modern medeni hayatı seven birçok vatansever var mitinglerdede dalga dalga bunun yayıldığını görüyoruz ...arkadaşlar gelin ülkemize atamıza sahip çıkalım bu kuklalara şeriatçılara karşı kolkola birlik olalım miting alanlarında çığgibi büyüyelim ki bu vatanı kurtarmak uğruna ölen binlerce şehidin kanı yerde kalmasın çünki bizler o şehitlerin soyundan gelen onların kanını taşıyan torunlarının torunlarıyız....genel kurmaty başkanımızın ağzına sağlık Allah başımızdan askeriyeyi ve vatanına sahip çıkan vatansever halkı eksik etmesin...askeriyemizi polisimizi güvenliğimizi sağlayan herkesi allah güçlü kılsın...miting alanlarında bir yazı çok hoşuma gitti size onu ileteyim '' 1-şeriata geçit yok ,2-sizi kimse bu ülkede zorla tutmuyor,3- ya sev ya terk et,4-atamıza ve ülkemize canımız feda 5- Babanızın malımı kazandınızmıda satıyorsunuz ülkenizi,5- ülkesini satan vatanhayinidir, 6-milyonlarca şehitin kanlarıyla bezenmiş bu vatan siz satasınız diyemi kanla yıkandı....gibi birçok pankart yazılar vardı....bence inşallah mayısta yada haziran gibi bir erken seçim olsa ve seçim meydanlarınada bu pankartları götürsede halk bu kararlılığını meydanlarda ve oy verirkende sürdürse....herkese selam ve saygılar...

drvet06
28-04-2007, 03:00
Çok samimi söyleyeyim; böyle bir şeyi bekliyordum.

Bu devlet, bu millet sahipsiz mi, hiç kimsenin kılı kıpırdamayakcamı diye endişeleniyordum.

Ama doğrusu bu işi Anayasa Mahkemesi engller diye de tek ümit olarak görüyordum.

En sonunda; bıçak kemiğe dayandı, akp nin aymazlığı, küstahlığı, kendi fikri haricindekileri yok saymaları tavrına, Genelkurmay noktayı koydu.

Bu sözlerimden darbeci filan olduğum anlaşılmasın. Aksine darbe yapanların başta Evren olmak üzere yargılanmaları gerektiğini, adımla soyadımla gazetelere yazdım ve yayınlandı.

Ama bu gerçekten farklı bir durum. Ve tek sorumlusu hükümet, daha doğrusu Tayyip. "Artık cumhuriyet rejiminin sonu gelmiştir" diyen birinin Cumhurbaşkanı olmasına seyirci kalınamazdı.

O yüzden Sayın Genel Kurmayımızı bütün kalbimle destekliyorum. Ve acilen hükümetin erken seçim kararı almasını istiyorum.

Bu sefer akp mazlumu oynamaya çalışsa da millet onların ne olduğunu anlamıştır diye umuyorum.

Endişem ise oyunu 2 kg bulgura satan, basit özelliklere takılıp iyice düşünmeden kızdım al sana diye oy kullananlar.

Ben şahsen hayatımda sol bir partiye oy vermedim. Ama bu işin sağı solu kalmadı. Bu seçimde kim akp karşıtı ise ona vereceğim.

Saygılarımla,

rose
28-04-2007, 03:07
drvet06 ağzına sağlık ...bu millet çok cihil bazı kesimi 2 kg buğdaya ve çeyrek altına düşecek kadar adi diğerlerine kızgınlık yüzünden yılana sarılanlardan...hani derlerya denize düşen yılana sarılır bunlarda yılan ordusuna sarıldı ama bunlara oy vermeyen %80 lik kesimide yılana boğdurttu...bu %20 lik kesim kim diyecek siz cahil halk tarikatlar irticacilar iran hizbullah hamas aklına dinci nekadar aşırı uç varsa hepsi bu oluşumun asıl yöneticileri bu iktidarda onların kuklası...slmlar...

ekrem956
28-04-2007, 08:00
selam her dönemde tokat isteyen birileri cıkıyor zannedersem bunlarda şamarlanmak istiyor. saygılarımla.

gacvokem
28-04-2007, 08:34
bu vatan sahıpsız degıldır

temel50
28-04-2007, 09:16
tabiki bu vatan sayipsiz degildir size katılıyorum

pusan
28-04-2007, 09:21
Böyle de Avrupa birligine naaaah gireriz..Avrupada bile asker karismiyor is politikaya...Böyle kafa ile böyle düsünce ile Türkiye hic bir zaman yerine oturmaz.

gacvokem
28-04-2007, 09:44
bize bu vatan yeter pusan kardes ha unutma avrupada bızı nah alır sen uyumaya devam et uyandıgında cok gec olabılır ama korkma bız burdayız bız buralarda oldugumuz surece sanada bırsey olaz

ZaLiMFeLeK
28-04-2007, 09:47
Böyle de Avrupa birligine naaaah gireriz..Avrupada bile asker karismiyor is politikaya...Böyle kafa ile böyle düsünce ile Türkiye hic bir zaman yerine oturmaz.

ya evet zaten bu açıklama yapılmasa almak üzere idiler. :D :puah: :puah: :D :puah: :D

bulletfromhell
28-04-2007, 10:01
ya evet zaten bu açıklama yapılmasa almak üzere idiler. :D :puah: :puah: :D :puah: :D
ağzına sağlık.....dışardan gazel okumak kolay...sanki biz bilmiyoruz isveç in türkiyeden giden hangi etnik gruplara,hangi ideolojik fikirlere kucak açtığını....onun için o arkadaş kendi yerinde otursun..bu ülkeyle ilgilide yorum yapmasın....

hozkaya
28-04-2007, 10:57
Aynı şey CHP için olsa CHP AKP nin yaptığını yaparmıydı?Taraflı medya şimdiki gibi bar bar bağırırmıydı?Demukrasiyi savunanlar şimdi darbeyi mi savunuyorlar?Dikkat edin birileri birşeyleri bahane edip hortumlamaya gelmek istiyor.

ZaLiMFeLeK
28-04-2007, 11:00
Eğer Türkiye de bir gün İslâm yüzünden kargaşa çıkarsa bunu bizler değil Emperyalistlere hizmet edenler çıkarırlar.
Anadolu insanı İslâmı en güzel şekilde yaşıyor zaten, İsşâmı güzel yaşayanında kavga ile gürültü ile işi olmaz.
Nasıl ki ;
Menderes dönemi "ülke şahlandı başabakan asıldı"
Kıbrıs Harekatı " Kıbrısa girildi (Türkler yıllardan sonra tekrar anadolu dışına fethe çıktılar durdurmak gerek) korku saçınca önce ASALA sonra sağ sol olayları patladı.
1983 sonrası atılımları hain bölücü örgüt ülkenin başına sarıldı.

bunlara bakıp uyanık olmak lazım. malum hain örgüt güneydoğuda yaşayan halkımıza hizmet etmemektedir. ama ülkenin diğer kesimleri bu bölgeye karşı hasmane konuşursa herkesi aynı kefeye koyarsa insanlarımız elimizle bölücülerin kucağına iteriz.

Böyle meseleleri duygusal olarak değil mantıklı olarak ve objektif olarak bakmak lazım.
Yani hala ABD nin dost AB nin bizi içine alacağına inanmak sizce de saflık olmaz mı?

ayhankeskin
28-04-2007, 11:07

Arkadaşım uslubuna dikkat et, terbiyesizleşme. Sen zannediyor musunki bu zihniyetle AB ye gireriz. Neden bir Cumhurbaşkanlığı için aday gösterme daha ılımlı herkesin benimseyeceği bir aday olarak değil de AKP den 3 kişi (Erdoğan, Arınç yada Gül) isimleri geçiyor. Aklını başına topla, oyuna gelme. Senin gibiler yüzünden bu günleri yaşıyoruz. TSK haklı bir şekilde tavrını koymuştur, yerindedir ve %100 haklı buluyorum. AB ye de bu zihniyetle gireceksek varsın girmeyelim daha iyi. TÜRKİYE laiktir ve laik olarak da kalacaktır. Din siyasete alet edilemez.

ayhankeskin
28-04-2007, 11:15
Aynı şey CHP için olsa CHP AKP nin yaptığını yaparmıydı?Taraflı medya şimdiki gibi bar bar bağırırmıydı?Demukrasiyi savunanlar şimdi darbeyi mi savunuyorlar?Dikkat edin birileri birşeyleri bahane edip hortumlamaya gelmek istiyor.

Dostum az önce yukarıda yazdığım senin için de geçerlidir. Akıllı ol, kimsenin darbeyi savunduğu falan yok. İşinize geldiği gibi konuşmayın.

ZaLiMFeLeK
28-04-2007, 11:27
Abdullah Gül İyi bir isim ama ortalık kızışmasa Türkiyede kimsenin Abdullah GÜl ismine itirazının olacağını sanmam.
Zaten ERDOĞAN bu durumu görüp ustaca sıyrıldı bu işten. Ama yine de ABDULLAH GÜL iyi bir insandır. Bu ülke için önemli bir adamdır.

Ayrıca arkadaşalr seviyenizi koruyun. burada kimse kimseye sert cevaplar yazmasın.

hozkaya
28-04-2007, 11:45
Lütfen herkez bu ülkede kedi doğrularını doğru başkalarınınkini yanlış görmesin.Benim esas söylemek istediğim TSK siyasete alet edilmesin.Bunun zararını milletçe çekiyoruz.TSK hepimizin gururu ve onuru ama bunu lütfen siyasete alet edip yıpratmayalım.Sn Erdoğan başbakan oldu bazılarının dediği gibi laiklik elden gitmedi.Abdullah Gül cumhurbaşkanı oluncada laiklik bir yere gitmeyecektir.Bu ülkede demukrasi ve seçimler var.Beğenilmeyenler halk tarafından değiştirilir.CHP nin yargıyı siyasete alet etmesi bana tuhaf geliyor.Burada yapılması gereken milletin oyları ile yapılmalıdır.Demukrasi milletin sana verdiği yetkiyi TBMM dekullanmaktır.Saygılar.

pencere77
28-04-2007, 11:47
Abdullah Gül İyi bir isim ama ortalık kızışmasa Türkiyede kimsenin Abdullah GÜl ismine itirazının olacağını sanmam.
Zaten ERDOĞAN bu durumu görüp ustaca sıyrıldı bu işten. Ama yine de ABDULLAH GÜL iyi bir insandır. Bu ülke için önemli bir adamdır.

Ayrıca arkadaşalr seviyenizi koruyun. burada kimse kimseye sert cevaplar yazmasın.

katılıyorum

TARANTİNO
28-04-2007, 12:15
Yazılan mesajlardaki genel ahlak ve forum kurallarını zorlayıcı yazılar nedeniyle bir kaç kişi ceza alabilir ve biz bunu yapmak istemiyoruz...bu iyi niyetimizi daha fazla zorlamayınız...şimdilik bir şey demiyoruz...ama konu amacından çıkıp polemiğe dönüştüğü için...

Konu Kapanmıştır...

Not : Polemik yaratmaya yönelik mesaj sahiplerine son uyarımdır...yazdığınız mesajları okuyup tekrar düşününüz...hiç bir ahlaka ve kurala uymuyor yazılarınız...bu seferlik bir şey demiyoruz...bundan sonraki yazılarınızdada aynı tavırlar polemikler,sataşmalar, genel ahlaka uygunsuz tarzda yazı yazma taraftarı kişilere bir daha bu müsaama gösterilmeyecektir...dikkatinize sunulur...