PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hasan Cemal canlı yayında çıldırdı

SEYFİ
28-04-2007, 13:28
Only the registered members can see the link
Hasan Cemal canlı yayında çıldırdı

CNNTurk'te canlı yayına katılan Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal Genelkurmay Başkanlığı bildirisine karşı çıkarak 'Türkiye'ye yazık ediyorlar' dedi ve kendini tutamadı:
Tam bir şeyler düzelmeye gidiyor. Tak müdahale. 12 eylül getirdiği siyaset yasakları daha yeni yeni aşılmaya çalışılıyor. Ülkeye getirdiği sıkıntılar yeni atlatılıyor. Şu olsaydı bu olsaydı denilebilir. Seçim sandığına gidilebilir başka şeyler olabilir. Sonuç seçim sandığında alınması lazım.

Şunu istiyorum bunu istiyorum demek çok yanlıştır. Cumhurbaşkanı nasıl olmalı tartışması yapılmalı herkes fikrini söylesin. Ama bu yapılmaması gerekir. AB’nin ya da Amerikanın demokrasinin geçerli olduğu ülkelerde askerin siyasete katılması hoş karşılanmaz. Bu sadece soğuk savaş döneminde bu yaşanmış olabilir. Ancak bu dönem geride kalmıştır.

Türkiye bunca yaşanan olaylardan sonra ağır ağır seçim sonucundan çıkacak sonuca alıştırması lazım. Sivil siyaset şuna karışamaz buna karışamaz. Sivil siyaset sandıktan çıktıktan çankayaya gidemez demek mümkün değildir. Bu türk silahlı kuvvetlerine iyilik değildir. Biz eğer ülkeye sahip çıkacaksak insan hakları düzenini demokrasi ve toplum düzenine sahip çıkmak lazımdır. Bunları istiyorsak askeri müdahalelelere hayır diyebilmeyi öncelikle öğrenmemiz gerekir.

Türkiye’de Anayasa Mahkemesi hangi kararı alırsa alsın Türkiye zaten seçime gidiyor. Bundansonra yapılacak olan seçim sandığını en yakın zamana getirmektir. Temmuz’un ortasında seçime gidilir. Ondan sonra gelinir süreç başlar. Hukuku siyaset adına eğip bükmeye çalışmak mecliste yapılacak seçimi hukuk yoluyla engellemeye çalışmak. Bunun üstüne gece yarısı askeri müdahelenin ortaya çıkması Türkiye’de seçimi sancılı kılacaktır. Acı olan budur. Bunu 70’li yıllarda yaşadık. 75-80 arasında binlerce insan hayatını kaybetti.

Yazık değimli bu ülkeye. Böylesine bir ortamda seçime gidilirmi ancak bu kapı aralanıyor. Sorumluluk buna fırsat verilmemeliydi. Ben de Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasına engel görmüyordum ancak çıkmasını istemiyordum. Gelinen noktada süreç işliyordu. Hukuki müdahale veya askeri müdahale ile ülke yeniden çok eski noktalara geldi bunu kabul edemiyorum.

Haber 7

Only the registered members can see the link

pencere77
28-04-2007, 13:42
bu ülkede bazı kişi veya kuruluşlar huzurlu ir türkiye istemiyor diye düşünüyorum

tavlusun
28-04-2007, 13:49
cumhurbaşkanı olacak kişinin illa inanç zafiyeti olmasımı lazım

antigs28
28-04-2007, 14:14
Demokrasi ve millet iradesini tekrar kaybetmek üzereyiz.Şimdiden başımız sağolsun....

baygin
28-04-2007, 14:31
keşke her yazar aynı duyarlılığı gösterse. sabahtan beri hatta akşamdan beri takip ediyorum tvleri bazı fikriyatı bozuklar hala darbenin peşindeler ellerine ne geçecek bilmem yazıklar olsun onlara
tamam hükümeti sevmezsin, yaptıkları hoşuna gitmez ama bu vatanıdamı ?sevmezsin be vatan hainleri..................

MusaKa92
02-05-2007, 13:35
teşekkürler.. CAnlı olarak izlemiştim

murat53
02-05-2007, 15:09
sürünmeye devam

hasan
02-05-2007, 17:20
Yahu aklınınzı pernir ekmekle mi yediniz. Madem Hasan Cemal gibiler eskiden...... di şimdi demokrasiyi savununca suçlu mu oldu? kaybedenleri ve kazananları milli iradenin takdirine bırakın yeter. Madem böyle yapacaktınız seçimde nerdeydiniz? gizli oy verme kabinine bir asker dikin oyları cehalet partisine attırın olup bitsin? milleti peşinize takacak bir alternatif üretin de masum-mağdur askerim habire rahatsız olmasın!

umuter
02-05-2007, 18:34
benim anlamadığım neden herkesin geçmişi ile bu kadar çok ilgileniyor o devirler bitti artık herkes bunu anlasın yani yok sağcıymış yok solcuymuş yok dinciymiş neden insanlar bu tür sıfatlar takılıyor bilmiyorum o zamanlar o akımlar kuvvetliymiş herkes bi tarafta bulunmuş sağ veya sol ama aradan uzun seneler geçmiş şartlar değişmiş türkiye değişmiş her şey değişmiş millet yine kalkıp şu şöyleydi bu böyleydi diye yorum yapıyor bunları aşalım artık!!
hizmet eden herkes hizmetinin karşılığını almalı bence mantık bu olmalı geçmişinden çok insanların icraatlarına göre değerlendirilmeli daha iyi olur

körü körüne parti tutmak olmuyor işte

umut55
02-05-2007, 19:53
sonunda hak yerini bulacaktır oyle meydanları doldurmayla bazı kurumlara çagrı yapmaylşa ortamı germeyle bu işler olmaz.gerçek olan halktır ve turkiye cumhuriyetidir seçim de olacağına göre herkes boyunun ölçüsünü alacaktır .benim oyumada pranga vuramazsınız ya veya inançlı idyemezsiniz. sandık patlayacaktı 3 gundur izledğim edinim herkes akp ye kosuyor tepki olarak... gunde 200-300 arası müşteri geliyoır ve cogunluk böle diyor inanmazsanız 24 haziran veya 1 temmuzda aynı burada yazarız bunları tekrar. allah razı olsun baykaldan agardan ve mumcudan akp oyları yuzde 30 un altına dusuyordu şimdi yuzde 40 ı zorlar ..

ekrem956
02-05-2007, 21:36

selam haklısın ark,aynen katılıyorum.

pusan
02-05-2007, 21:53
Aynen Özala da yaptilar...bas senaryo BAYKAL....
Amma bu hükümet yine basa gelcek ve cumhurbaskani da Gül olcak..
Allah dilerse hersey olur.....