PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 18 Mayıs Türkiye ve Dünyadan Haberler

MusaKa92
18-05-2007, 10:34
Reha Muhtar Ilıcak zaferi
18 Mayıs 2007 Cuma 10:28

Reha Muhtar'ın resti sonuç verdi, Mehmet Ali Ilıcak, Fox TV'de yayınlanan "Çapraz Ateş" programının yönetiminden ayrıldı

Mehmet Ali Ilıcak'ın yürüttüğü moderatörlük koltuğu ise artık olmayacak

Fox TV'de yayınlanan "Çapraz Ateş" programında moderatör Mehmet Ali Ilıcak'a programı tarafsız yönetmediği ve davet ettiği konuklarına söz vermediği için ateş püskürerek "Bundan sonra ben yokum" diyen Reha Muhtar'ın istediği oldu.

Takvim yazarı Nazlı Ilıcak ile Bugün yazarı olan oğlu Mehmet Ali Ilıcak'a karşı Reha Muhtar bu akşam yanına Cumhuriyet'te yazan Nilgün Cerrahoğlu'nu oturtuyor.

MusaKa92
18-05-2007, 10:34
Erdoğan'a hediye baston
18 Mayıs 2007 Cuma 10:28

Bitlis'in Adilcevaz ilçesindeki baston ustası Cumali Birol, 15 günlük bir uğraş sonucunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verilmek üzere, başlığı ''Van Kedisi'' figürüyle işlenmiş baston yaptı.

Adilcevaz'da yaptığı ceviz ağacından bastonlarla tanınan 22 yıllık baston ustası Birol, artık el sanatlarının da Van kedileri gibi yok olmaya başladığını savundu.

Geleneksel el sanatlarının unutulmaya yüz tuttuğunu dile getiren Birol, sözlerine şöyle devam etti:

''Biz el sanatları ustaları olarak, mesleğimizin tıpkı Van kedileri gibi koruma altına alınmasını istiyoruz. Bu nedenle sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a hediye edeceğim baston, bizler için çok önemli. Başbakanımızın
unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının korunmasına önem verdiğini biliyorum. Bu konularda çok hassas olduğunu da biliyorum. Başbakanıma bastonu hediye ederken, mesleğimizin korunmasını konusunda çalışma yapmasını isteyeceğim.''

Birol, renkli gözlü Van kedisinden başlık yaptığı bastonu, 15 günlük özel bir çalışmayla, tek parçalık bir ceviz ağacından yaptığını belirterek, bastonun Erdoğan'a seçimlerde uğur getireceğine inandığını kaydetti.

MusaKa92
18-05-2007, 10:35
Hazine iç borç ödeyecek
18 Mayıs 2007 Cuma 10:25

Hazine, gelecek hafta 436 milyon YTL iç borç ödemesi gerçekleştirecek.

Hazine, 30 Mayıs Çarşamba günü 428 milyon YTL'si piyasaya, 8 milyon YTL'si de kamu kurumlarına yapılan satışların geri ödemesi olmak üzere toplam 436 milyon YTL iç borç ödemesi yapacak.

Söz konusu ödemenin 60 milyon YTL'si YTL, 376 milyon YTL'si de döviz cinsinden olacak.

Hazine, Mayıs ayında, 11 milyar 348 milyon YTL'si piyasaya olmak üzere toplam 14 milyar 909 milyon YTL iç borç ödeyecek.

MusaKa92
Çölaşan'ın malları cep yaptı
18 Mayıs 2007 Cuma 10:20

Gazeteci Emin Çölaşan'ın, banka hesaplarıyla ilgili gizli bilgileri açıklamaktan yargılanan Kırmızı Çizgi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Kutlu, 10 ay hapis ve 16 bin YTL adli para cezasına çarptırıldı. Hapis cezası da paraya çevrilen Kutlu'nun, toplam 22 bin YTL adli para cezası ödemesine karar verildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasına sanık Muhammet Kutlu, avukatı Sezgin Öztürk ve Çölaşan'ın avukatı Alper Öktem katıldı.

Avukat Öztürk, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunarak, Kırmızı Çizgi Dergisi'nde yer alan banka hesap bilgileriyle dava sürecinde bankalardan istenen hesap bilgilerinin uyuşmadığını savunarak, bu konunun açıklığa kavuşturulmasını istedi.

Mahkeme Başkanı Ziya Ünal, soruşturmanın genişletilmesi talebinin, davanın sonucunu etkilemeyeceği kanaatine varıldığından, bu talebin reddine karar verildiğini açıkladı.

Avukat Öktem de sanık Kutlu'nun, eyleminin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında suç sayıldığını iddia ederek, cezalandırılmasını istedi.

Sanık Muhammet Kutlu ise beraatine karar verilmesi isteminde bulundu.

Mahkeme Başkanı Ünal, sanık Kutlu'nun 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 159/1. maddesinde düzenlenen “sırların açıklanması” hükmü uyarınca 10 ay hapis ve 16 bin YTL adli para cezasına çarptırılmasına karar verildiğini belirtti.

Ünal, verilen 10 ay hapis cezasının da paraya çevrildiğini belirterek Kutlu'nun toplam 22 bin YTL adli para cezasına çarptırıldığını söyledi.

MusaKa92
Medyum sitesine 15 milyon tık
18 Mayıs 2007 Cuma 10:11

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, Kadıköy'de internet üzerinden fal bakıldığı bilgisi üzerine operasyon düzenledi. Osmanağa Mahallesi Sürmeli İşhanı'daki işyerine yapılan baskında, "Medyum Ayşe Bacı" ismini kullanan A.Ö.(65) ile oğlu U.T. (30) gözaltına alındı.

Büroda yapılan aramalarda fal ve büyü işlerinde kullanıldığı belirlenen 2 adet bilgisayar, dijital kamera, güvenlik için kullanılan oda ve giriş kameraları, 50 adet ***** içerikli CD ile birlikte çok miktarda büyü malzemesi ele geçirildi.

Ele geçirilen büyü malzemeleri arasında ceylan derisinden, bayan iç çamaşırına, tütsüden otlara kadar birçok malzeme yer alıyor. Yapılan incelemeler sonucu internet sitesini 15 milyon 519 bin 735 kişinin ziyaret ettiği görüldü. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan zanlılar Kadıköy Adliyesi'ne sevk edildi.

MusaKa92
Mayo AK Parti'nin dosyasında
18 Mayıs 2007 Cuma 10:09

Mayo üreticilerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelttikleri reklam panolarına mayo yasağı iddiaları Yargıtay Başsavcılığı tarafından AKP dosyasına kondu.

İstanbul Büyükşehir Belediye hakkındaki mayo yasağı iddialarını dikkate alan yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gazete haberlerini AKP'nin sicil dosyasına ekledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, mayo yasağı iddialarını Siyasi Partiler Yasası'nın iki maddesini ihlal edebileceğini değerlendirdi. bunlar:
1) Siyasi partilerin tüm eylem ve işlemlerinin demokratik kurallara uygun yürütülmesi
2) Devletin ekonomik düzeninin kısmen de olsa dini esaslara göre şekillendirilemeyeceği
Geçen senelerde Adriena Karembeu'nun afişlerinin Hac döneminde Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nden indirilmesi de dosyada yer alıyor.

MusaKa92
Borsa durgun açıldı
18 Mayıs 2007 Cuma 10:01

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 89,88 puan düşerek 45.770,16 puan seviyesinde açıldı.

Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,20 oranında değer yitirdi.

DOLAR

İstanbul serbest piyasada dolar 1,3300 YTL, avro 1,7930 YTL'den güne başladı.

Kapalıçarşı'da 1,3280 YTL'den alınan dolar 1,3300 YTL'den satılıyor. 1,7900 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,7930 YTL olarak belirlendi.

Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1,3280 YTL, avronun satış fiyatı 1,7910 YTL olmuştu.

MusaKa92
18-05-2007, 10:36
Petkim'de geri sayım başladı
18 Mayıs 2007 Cuma 09:58

Petrol-İş'in açtığı dava ile iptal edilen Tüpraş ihalesinde umduğunu bulamayan Tatneft, Petkim özelleştirmesinde şansını deneyecek.

Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, 2004 yılında iptal edilen Tüpraş ihalesine katılan Tatneft Efremov'un "tabela şirketi" olduğunu ortaya çıkardıklarını belirterek, "Bu nitelikteki bir firma tekrar ihaleye giremez. Tüpraş ihalesinin iptal gerekçeleri Petkim için de geçerlidir" dedi.

MusaKa92
Rusya Kasporav'a izin vermedi
18 Mayıs 2007 Cuma 09:56

Rus polisi, muhalif lider Garry Kasparov’un, protesto gösterisine katılmak üzere Samara kentine gitmesine izin vermedi.

Kasparov’un, Rusya-AB zirvesiyle aynı tarihe denk gelen gösteriye katılmak üzere Moskova’daki Seremetyevo havaalanına gittiği, ancak Rus polisinin, muhalif liderin uçağa binmesine izin vermediği kaydedildi.

Polisin ayrıca, Kasparov’un biletine ve pasaportuna el koyduğu, bir diğer muhalif lider Eduard Limonov’un da aynı uygulamaya maruz kaldığı belirtildi.

Eski dünya satranç şampiyonu Kasparov, geçen ay Moskova’da yapılan bir gösteri sırasında yarım gün gözaltında tutulmuştu.

MusaKa92
İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı
18 Mayıs 2007 Cuma 09:53

İsrail uçaklarının Gazze kentinin doğu kesimine düzenlediği iki ayrı hava akınında 4 Filistinlinin öldüğü, 6'sının yaralandığı bildirildi.

Kurtarma ekiplerinin verdiği bilgiye göre, sabahın erken saatlerinde düzenlenen ilk saldırıda bir zeytinlikte bekleyen Hamas militanları hedef alındı. Bu saldırıda ölenlerden en az 3'ünün Hamaslı olduğu belirtildi.

Kurtarma ekipleri, bu saldırıdan hemen sonra aynı bölgeye düzenlenen ikinci hava akınında 6 Filistinlinin yaralandığını bildirdi.

MusaKa92
Bir aileyi yok eden kaza
18 Mayıs 2007 Cuma 09:52

Mersin'in Tarsus ilçesinde, TEM Otoyolu Yenice beldesi turnikelerinde meydana gelen trafik kazasında, gişe bariyer betonuna çarpan otomobildeki 6 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Adıyaman'dan Tarsus istikametine gelen Yusuf Yetkin (32) idaresindeki 02 AU 832 plakalı otomobil, direksiyon hakimiyetinin kaybolması sonucu, TEM Otoyolu'nun Yenice beldesinde, gişelerin bariyer betonlarına çarptı.

Kazada, sürücü Yusuf Yetkin ile aynı araçta bulunan Mehmet Akkuş (48), Naciye Yetkin (53), Kadriye Akkuş, Tülay Akkuş (54) ve 7 aylık Mehmet Berat Yetkin olay yerinde öldü. Kazada ağır yaralanan Ümmühan Yetkin, kaldırıldığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

MusaKa92
Örümcek Adam'a rakip çıktı
18 Mayıs 2007 Cuma 09:50

Dünya genelinde izlenme rekorları kıran ve ABD'de de son iki haftanın en çok izlenen filmi olan Örümcek Adam 3'ün gişelerdeki en büyük rakibinin ''Shrek The Third'' (Üçüncü Shrek) olacağı bildirildi.

ABD'de cuma günü gösterime girecek olan Shrek çizgi serisinin üçüncüsünün, iki hafta içinde dünya genelinde 632 milyon dolar hasılat yapan Örümcek Adam 3'ün tahtını sallayabileceği belirtiliyor.

İlk iki filmi 2001 ve 2004 yıllarında gösterime giren ve toplam 1.4 milyar dolar hasılat getiren Shrek serisinin üçüncüsünde, filmin kahramanı yeşil dev Shrek bir yandan krallığa bir yandan da babalığa alışmaya çalışıyor.

Örümcek Adam 3 ve Shrek the Third'ün ardından yine bir seri filmi olan Karayip Korsanları da Mayıs ayının sonunda gösterime girecek.

MusaKa92
18-05-2007, 10:37
Ahmet Tezcan 'elveda' dedi
18 Mayıs 2007 Cuma 09:46

Başbakanlık Basın Müşaviri Ahmet Tezcan, görevinden ayrıldı.

Tezcan'ın, emekliliğini isteyerek, basın müşavirliği görevinden ayrıldığı bildirildi.

MusaKa92
Tigana adam değilmiş
18 Mayıs 2007 Cuma 09:41

Beşiktaş'ın eski futbolcusu ve menajeri Sinan Engin, siyah beyazlı takımdaki teknik direktörlük görevini bırakan Jean Tigana'nın, kendisi ve Celal Kolot hakkında yapığı açıklamalara cevap verdi.

Sinan Engin, Tigana'yı ciddiye almadığını ve yaptığı bu açıklamayla da amacının ne olduğunu anlamadığını ifade ederek, "Ben Jean Tigana'ya ne yapmışım. 2004 yılından beri kulüpte bile görev almıyorum. Onu ben ve Celal Kolot değil, başkan Yıldırım Demirören gönderdi.

Celal Kolot ile benim adımı vererek ne yapmaya çalıştığını anlamadım. Kendisini sadece dışarıdan bir yorumcu olarak eleştirdim. Zaten Türkiye'de Tigana'yı eleştirmeyen bir gazeteciyi bana gösteremezsiniz. Herhalde Mösyö Tigana, isimleri karıştırıyor. Benim Beşiktaş Kulübü'nde resmi olarak hiçbir görevim ve sorumluluğum yok" dedi.

"Beşiktaş'ı Tigana'dan Allah kurtardı" ifadesini kullanan Engin, sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk geldiği günden bu yana Tigana'nın teknik direktör olmadığını iddia ediyordum. Ama bu yaptığı açıklamayla adam olmadığı da ortaya çıktı.

MusaKa92
Baykal'ın işi bitiren sözleri
18 Mayıs 2007 Cuma 09:39

CHP ve DSP'nin dün gerçekleşen seçimde işbirliği uzlaşması, Baykal ile Sezer'in telefon görüşmesinde sağlandı. Baykal, Sezer'e, ''Bu işi daha fazla uzatırsak, halk bizden nefret eder'' dedi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile CHP lideri Deniz Baykal arasında çarşamba akşamı yapılan telefon görüşmesi oldukça uzun sürdü.

Baykal Sezer'e, "Partilerimizi düşünmemiz doğal, ama bunun ötesinde bir durum söz konusu. Abi kardeş gibi konuşalım. Artık bu işe son noktayı koymamız lazım" dedi.

Zeki Sezer, heyetler arasında yeni bir görüşme talep edince Baykal bunun doğru olmayacağını söyledi.

Baykal, DSP liderine "Artık evet ya da hayır deme noktasındayız. Eğer bu işi daha fazla uzatırsak toplum bizden nefret eder. Atla gel, bu akşam Türkiye'yi sarsalım" dedi.

MusaKa92
Koru o gece TRT'ye nasıl sızdı?
18 Mayıs 2007 Cuma 09:31

Cumhurbaşkanlığı seçimi için iptal kararı çıktıktan birkaç saat sonra Abdullah Gül, TRT 1'de canlı yayına çıkmıştı. Dışişleri konutundan yapılan o canlı yayını Yeni Şafak gazetesi yazarı ve Kanal 7 programcısı Fehmi Koru yönetince kurum karıştı.

TRT'de "Enine Boyuna" adında bir program olmadığı belirlenirken, o akşam uydurulan bu programı TRT spikerlerinin sunmaması tepki aldı.
367 söyleşisi TRT’yi karıştırdı

Benzer bir programı Kanal 7’de sürdüren Fehmi Koru’nun, bir yıldır planlanmasına rağmen, kurum içindeki muhalefet nedeniyle bu programı TRT’de gerçekleştiremediği konuşuluyor.

Fehmi Koru’nun sunduğu program sebebiyle TRT’ye tepki yağınca, bir grup TRT yönetim kurulu üyesi, soruşturma istemiyle Genel Müdürlüğe bir yazı gönderdi.

Yazıda, “TRT’nin genel yayın programında bulunmadığı halde ‘Enine Boyuna’ isimli program nasıl yayınlanmıştır” sorusu yöneltildi. TRT’nin bundan sonra her salı aynı programı yayınlayıp yayınlamayacağı da soruldu.

Yazıda, Koru’nun benzeri bir programı Kanal 7’de sunduğu hatırlatılarak, “Özel bir TV kanalının programı nasıl oluyor da TRT’de yayınlanıyor? Programın başka bir kanalın programı olduğu biliniyorsa, bu kanala ödenen bir para var mıdır” diye soruldu.

SÜRPRİZ ANKARA KULİSİ

Programa katılan diğer gazeteciler Sabah Yayın Yönetmeni Ergun Babahan, Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila, Zaman Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Radikal Yayın Yönetmeni İsmet Berkan’dı.

TRT: ERDOĞAN’A DA AYNISINI YAPMIŞTIK

TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, programla ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmadığını, benzeri bir programın 2005’te Başbakan Tayyip Erdoğan için de yapıldığını söyledi. Güney, şikayetlerin kendisine ulaşmadığını ifade etti.

Teklifleri ben reddettim

Yeni Şafak gazetesi yayın danışmanı ve köşe yazarı Fehmi Koru, “Tartışmalardan haberdar değilim” dedi. Koru, kendisini programla ilgili TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Mete’nin aradığını belirterek, “Diğer arkadaşlarım gibi gittim. Birinin programda trafik polisliği yapması gerekiyordu, bunu yaptım. Ben de diğer gazeteciler gibi soru sordum” diye konuştu. Koru “TRT daha önce bana program teklif etti. Ben kabul etmedim. Şu anda bir şey yok” dedi.

MusaKa92
Zico yuvasından ayrılmıyor
18 Mayıs 2007 Cuma 09:30

Sarı-lacivertli kulübün asbaşkanı Faruk Neşet Yalçın, Teknik Direktör Zico'ya güvenlerinin tam olduğunu, gelecek sezon da Brezilyalı teknik adam ile yollarına devam edeceklerini açıkladı.

Yalçın, "Lucescu ile hayatımda ne görüştüm, ne de tanırım. Biz Fenerbahçe Kulübü olarak, bu tür yazıların ne için yazıldığını aslında çok iyi biliyoruz. Tamamen bizi yanlış yönlendirme, bir kaosun içine çekme, farklı taraflara doğru yönlendirme çabası içindeler.

Sonuçta Sayın Zico, 100. yılımızda Fenerbahçemizi şampiyon yapmış bir teknik adamdır ve idari kadromuzun en tepesindeki, en yetkili şahıstır. Hocamızla daha 1 yıl sözleşmemiz var. Kendisiyle hiçbir sıkıntımız yok. Kariyeri, kişiliği, karakteri son derece düzgün ve Fenerbahçe'de son derece uyum içinde çalışıyoruz kendisiyle. Biz hocamızın arkasındayız. 101. yılımızda da kendisiyle devam edeceğiz" dedi.

'Masaya oturacağız'

Ankaragücü maçı sonrası Zico ile masaya oturacaklarını belirten Neşet Yalçın, "Kendisinden bir rapor isteyeceğiz. Dolayısıyla onla karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağız. Bunun sonucu transfer edilecekleri, gönderilecekleri hepsini tartışacağız" diye konuştu.

MusaKa92
18-05-2007, 10:38
Bush gafıyla dalga geçti
18 Mayıs 2007 Cuma 09:29

İşçi Partisi liderliğinden ayrılan ve haziran da Başbakanlığı bırakacağını açıklayan İngiltere Başbakanı Tony Blair, başbakan olarak son kez Beyaz Saray'da Başkan George Bush tarafından ağırlandı.

Bush, Blair ile bu son görüşmesinden sonra düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak, Sudan, İran, İsrail-Filistin anlaşmazlığı gibi konularla ilgili görüşlerini aktardıktan sonra, Blair'den de övgüyle söz etti.

Ortak basın toplantısında, Bush, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in 7 Mayıstaki ABD ziyaretindeki gafına atıfta bulunmaktan da geri kalmadı ve ''Tony Blair'i Beyaz Saray'da ağırlamaktan memnunum, o iyi bir dost. İngiliz halkını uzun zamandır, 1797'den beri yönetiyor'' esprisi yaptı.

Blair, 1997'den beri iktidarda bulunuyor. Bush, Kraliçe Elizabeth'e, 200 yıllık bir gaf yapmış ve ''10 Amerikan başkanıyla yemek yediniz. Ülkemizin 200. yılı kutlamalarında, binyediyüz... 1976'da bize yardım ettiniz'' demiş, dinleyicilerin gülüşmesi üzerine de, Kraliçe Elizabeth'e dönerek göz kırpmıştı.

MusaKa92
Sri Lanka'da çatışma çıktı
18 Mayıs 2007 Cuma 09:21

Sri Lanka'nın kuzeydoğusunda orduyla Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları gerillaları arasında çıkan çatışmalarda en az 7 Tamil'in öldüğü bildirildi.

Ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Kayts adalarında bir deniz kuvvetleri devriyesine bugün düzenlenen saldırıdan sonra çıkan çatışmada 2 Tamilin öldürüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, askerlerin, ülkenin doğusundaki Batticaloa'da dün çıkan çatışmada da 5 Tamili öldürdüğü belirtildi.

MusaKa92
Blair'e fino köpeği yakıştırması
18 Mayıs 2007 Cuma 09:19

İşçi Partisi liderliğinden ayrılan ve haziran da Başbakanlığı bırakacağını açıklayan İngiltere Başbakanı Tony Blair, başbakan olarak son kez Beyaz Saray'da Başkan George Bush tarafından ağırlandı.

BLAIR'E 'BUSH'UN FİNO KÖPEĞİ' YAKIŞTIRMASI
Bu arada basın toplantısı sırasında, Bush, ABD'nin sadık müttefiklerinden biri olan ve bu yüzden de 'Bush'un fino köpeği' yakıştırmalarına maruz kalan Blair'i överken, 'Bir şey yapmaya koyulduğunda inatçı biri olan Başbakanı kutluyorum' dedi, ancak bunu söylerken İngilizcede etimolojik olarak köpek (dog) kelimesinden gelen inatçı anlamındaki 'dogged' kelimesini kasten seçip seçmediği ise anlaşılamadı.

MusaKa92
18-05-2007, 10:39
Cemaatler kime oy verecek?
18 Mayıs 2007 Cuma 09:12

1980 sonrası cemaatler ve tarikatler de değişti. Cemaatler oy deposu değil artık. Yetişmiş elemanları ve eğitimi kadrolarıyla toplumda etkin rol oynuyorlar.

Yaklaşan seçim dönemi klasik soru yine karşımıza çıktı: Tarikat ve cemaatler kime oy verecek? (Only the registered members can see the link)Sabah yazarı Mahmut Övür, bu sorunun cevabını aradı. Cemaatlerin oy potansiyeli az da değil. Siyaset uzmanlarına göre 8 milyon oy gücüne sahipler..

Yazar Övür, "Nakşibendiliğin Sosyolojik Evreni-Elazığ ve Siirt Örneği" başlıklı doktora çalışmasıyla bilinen ve Dr. Muhammet Çakmak bu değişim sürecini anlatan sözlerine yer verdi:

"50'lerde DP'nin bu gruplarla ilişkisi bir profesyonel ilişki değildi. CHP karşısında DP dışında kim olsaydı destekleyeceklerdi. Ama 80'li yıllardan sonra durum değişti. Artık, tarikatlar ve cemaatlerin siyasete oyuncu yetiştirdikleri eğitimli bir kadroları vardı. O yıllardan sonra o yetişmiş kadroları merkez sağda yer alan her partide görmek mümkündü... Çünkü, tarikat ve cemaatler artık siyasete sadece oy veren değil, eleman veren ve yönlendiren sosyolojik bir organizasyona dönüşmüştü."

İşin can alıcı noktası ise kimin kime oy vereceği. Veriler ve gözlemler ışığında yazar, 'kime destek verecekler' sorusuna şu cevabı veriyor:

"Nakşibendiler, Süleymancılar ve Fethullah Gülen Cemaati...
Nakşilerin birkaç kolu olsa da büyük oranda AK Parti'ye destek verecekleri kesin.
Süleymancıların durumu ise hala belirsiz.
Uzun yıllar AP-DYP içinde kendilerini ifade eden Süleymancıların bu dönem rota değiştirdikleri ve MHP'ye yöneldikleri konuşuluyor.
AK Parti ile ilişkileri ise çok parlak değil. Üstelik birkaç ay önce İstanbul Kasımpaşa'da bir yurt binasının İstanbul Büyükşehir Belediye ekiplerince yıkılması bu ilişkileri daha da gergin hale getirdi.
Fethullah Gülen cemaatine gelince...
Son yılların yükselen değeri olarak nitelenen bu cemaatin ne yapacağı cumhurbaşkanlığı seçimine kadar pek belirgin değildi. Hatta o dönemde bir arayış içinde oldukları bile söyleniyordu.
Ancak cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra rota çok net biçimde AK Parti'ye çevrildi.
Bir siyasetçi şöyle diyor:
"Hocacılar, merkez sağda yer alan iki partinin cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'e girmemesi üzerine tavır değiştirdi. Eğer öyle olmasaydı belki merkez sağa destek olacaklardı. Çünkü son dönemde yaşanan gerginlik ve kamplaşmadan rahatsızdılar."

MusaKa92
18-05-2007, 10:39
Sabri'den Fener yönetimine
18 Mayıs 2007 Cuma 08:43

Sarı-Kırmızılı futbolcu Sabri, Galatasaray TV'ye yaptığı açıklamada, Sarı-Lacivertli futbolcuları şampiyonluklarından dolayı kutladığını, ancak aynı şeyi yöneticiler için yapmayacağını söyledi.

Fenerbahçeli yöneticiler için "Tüm sezon boyunca ağlayıp sızladılar. Saha dışı olayları iyi beceriyorlar'' diyen Sabri, sözlerini söyle sürdürdü: Beğenmedikleri hakem bizim üç puanımızı aldı. Biz onlar gibi bağırmadık. 'Federasyon bizi şampiyon yapmak istemiyor, bizi engellemek istiyor' diyorlar. O zaman nasıl şampiyon oldunuz? Komedi, tiyatro gibi.

MusaKa92
18-05-2007, 10:40
Necla Arat'ı yakan rapor
18 Mayıs 2007 Cuma 08:18

CHP'den milletvekili adayı olan Pro. Dr. Necla Arat'ın çalıntı iddialarını yalanlaması Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ı kızdırdı.

Necla Arat yalan söylüyor (Only the registered members can see the link) diyen Hakan, Arat'ı intihale konu olan profesörlük teziyle vurdu. "intihal" olup olmadığını araştırmak üzere, fakülte profesörlerinden oluşturulan kurul raporunu köşesinde yayınladı..

8 Haziran 1981 tarihli raporun sonuç bölümünü yayınlayan Hakan, Arat'ın rapor sonrası 6 ay İstanbul Üniversitesi'nden uzaklaştırıldığını yazdı.

"Bakalım Necla Arat, buna ne diyecek?" diyen Ahmet Hakan'ın köşesinde duyurduğu işte o raporun sonuç bölümü:

"Görüldüğü üzere Necla Arat’ın 218 sayfalık tezinin sadece 20 sayfa kadar tutan bir kısmının orijinal mi yoksa bir yerden aktarma mı olduğu tespit edilememekle birlikte, geri kalan 200 sayfalık kısmı, tamamen intihalden ibarettir. Bütün bu intihaller, bahis konusu kitaplardan yaptırdığımız fotokopi sayfalarındaki fotokopi numaralarıyla ’Tez’deki paragraf numaraları birlikte takip edilmek suretiyle, İngilizce bilen herkes tarafından kolayca görülebilecektir."

MusaKa92
MHP'den Susurlukçulara veto
18 Mayıs 2007 Cuma 07:59

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, merkeze çekmek istediği MHP'nin imajını zedeleyeceği endişesiyle, kamuoyunda tepki toplayan bazı isimleri milletvekili adayı yapmama kararı aldı.

Listeye alınmayacak isimlerin başında, PKK terörünün yükseldiği dönemde Özel Harekât Daire Başkan Vekilliği yapan, ancak daha sonra Susurluk skandalı sonrası açılan davada yargılanan İbrahim Şahin ile Şemdinli iddianamesinin soruşturma sürecindeki beyanları nedeniyle merkeze çekilen eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun yer aldı.

Bahçeli'nin genel başkan seçildiği 1997 kongresinde "İllegalite ilan ediyorum" diyerek kürsüyü dağıtan eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu ve Sedat Peker'in adamlarına silah ruhsatı verdiği gerekçesiyle 5.5 ay hapis cezası alan eski Bilecik Valisi Ayhan Çevik'in adaylık başvuruları da dikkate alınmadı.

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altınbaş'ın 1991'de gözaltında öldürülmesine ilişkin davanın sanığı olarak yargılanan emekli başkomiser İbrahim Dedeoğlu'nun başvurusunun da henüz incelemeye alınmadığı, ancak aday gösterilmeyebileceği belirtildi. Beyoğlu Emniyet Amirliği'nde görev yaptığı dönemde travestileri hortumla dövdüğü iddiaları nedeniyle "Hortum Süleyman" olarak tanınan eski polis müdürlerinden Süleyman Ulusoy'un da Bahçeli'den veto yiyebileceği öne sürüldü.

MusaKa92
AK Parti'nin şarkısı belli oldu
18 Mayıs 2007 Cuma 07:52

Aylardır seçim meydanlarında kullanacağı şarkıyı belirlemeye çalışan AK Parti, aradığı parçayı buldu. Başbakan Erdoğan'ın onay verdiği şarkıyı Uğur Işılak seslendiriyor.

"Her şey bu millet için her şey Türkiye için" adlı şarkının içinde "AK Parti" vurgusu yapılmıyor.

Türkiye'nin ve halkın genel durumunu anlatan parça için AK Partili yetkililer, "Oldukça hareketli bir parça. Meydanları dolduran herkesi coşturacak" dediler.

Seçim şarkısı bugün ilk kez Van mitinginde görücüye çıkaracak.

MusaKa92
Zana için tek çıkış yolu var
18 Mayıs 2007 Cuma 07:44

Leyla Zana ve arkadaşlarının aday olabilmesi için Yargıtay'ın eski DEP'liler hakkındaki 7 yıl 6 aylık hapis cezasını onaması gerekiyor.

Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 11'inci maddesinde, kısıtlıların, kamu hizmetinden yasaklı olanların ve bir yıl veya daha fazla hapis cezası alanların milletvekili seçilemeyecekleri belirtiliyor.

YSK da, Yargıtay Başsavcılığı ile aynı görüşü paylaşırsa eski DEP'lilerin milletvekili adayı olabilmelerinin tek yolu bulunuyor:

Yargıtay'ın eski DEP'liler hakkındaki 7 yıl 6 aylık hapis cezasını onaması. Bu durumda 9 yıl cezaevinde kalan eski DEP'liler cezalarını tamamlamış olacak.

Aksi halde eski DEP milletvekilleri Zana ve arkadaşlarının daha önce aldıkları ve henüz infazı tamamlanmayan 15 yıllık cezaları dikkate alınacak.

MusaKa92
18-05-2007, 10:41
Gusül abdesti tartışması
18 Mayıs 2007 Cuma 07:32

TBMM Genel Kurulunda, 17 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısı görüşülürken, “gusül abdesti” tartışması yaşandı.

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, tasarının çerçeve 8. maddesi üzerinde konuşurken, Lüleburgaz ilçesindeki bir ilköğretim okulunda din bilgisi öğretmeninin öğrencilere, gusül abdestinin de yer aldığı ve günlük yaşamla ilgili dini bazı tavsiyelerin yer aldığı bir liste dağıttığını söyledi.

Kesimoğlu, dün Cumhuriyet Gazetesinde yayımlandığını söylediği listeyi, Genel Kurulda okudu. Kesimoğlu'nun listeyi okumasına, bazı AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi.

AKP Kırklareli Milletvekili Gökhan Sarıçam da kişisel görüşlerini açıklarken, listede sıralananların sünnet olduğunu ve Hazreti Muhammed'in günlük hareketleriyle ilgili olduğunu ifade etti.

Sarıçam, sünnetle ilgili konu işlenirken, bazı öğrencilerin talep etmesi üzerine, söz konusu öğretmenin, Hazreti Muhammed'in günlük hareketleriyle ilgili bir liste dağıttığını söyledi. Sarıçam, listede “Güne Besmeleyle başlayın, gusül abdesti alın” gibi tavsiyeler bulunduğunu belirterek, “Gusül abdestinin ne olduğunu biliyorsunuz herhalde? Bilmiyorsanız, ben anlatabilirim. Ben, İmam-Hatip mezunuyum, bu konularda yetkili sayılırım” dedi.

ATEŞ: “BU KONULARA GİRMEYİN LÜTFEN!”

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş, Sarıçam'ı uyararak, “Bu konulara girmeyin lütfen. Gerekirse dışarıda anlatırsınız” dedi.

Din bilgisi dersi veren öğretmenin, ilahiyat mezunu aydın bir din adamı olduğunu ifade eden Sarıçam, şunları söyledi:

“Bu öğretmenlere, buradan kürsüden veya gazete köşelerinden saldırırsanız, o zaman çocukları, cahillerin eline düşürürsünüz. O zaman laiklik tehlikeye girer. İlahiyat mezunu, aydın din adamlarına sahip çıkalım. Çağdaş, laik öğretmenler dini öğretsin. Yoksa sizin korktuğunuz mollalar gelir öğretir. Besmeleden, gusülden neden rahatsız oluyorsunuz?. Hepimiz farklı görüşlerden olabiliriz ama çocuklarımızı, siyasetimize ve ideolojilerimize alet etmeyelim.”

CHP'li Kesimoğlu, tekrar söz alarak, AKP'li Sarıçam'ın sözlerini hayretle karşıladığını ifade ederek, “Ben de gusül abdesti alırım” dedi.

MusaKa92
Enflasyon yüzde 3.714
18 Mayıs 2007 Cuma 07:19

Resmi The Herald gazetesinin haberine göre, sadece nisan ayındaki fiyatlar, yüzde 100.7 oranında artış gösterdi. Uluslararası ekonomi parametrelerine göre, hiper enflasyon durumunda bile aylık fiyat artışındaki sınır yüzde 50 olarak kabul ediliyor.

Gazetenin haberine göre, Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe, enflasyonu düşürmek için sıkı bir ücret ve fiyat kontrolünü içeren önlemler aldı.

Önlemlere göre, fiyat kontrolünün dışına çıkanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Karaborsa, yolsuzluk ve rüşvetin arttığı Zimbabwe, bağımsızlığını ilan ettiği 1980'den bu yana en kötü ekonomik krizini yaşıyor.

MusaKa92
İsrail füze yağdırdı
18 Mayıs 2007 Cuma 07:17

İsrail uçaklarının Gazze kentinin doğu kesimine düzenlediği iki ayrı hava akınında 4 Filistinlinin öldüğü, 6'sının yaralandığı bildirildi. Kurtarma ekiplerinin verdiği bilgiye göre, sabahın erken saatlerinde düzenlenen ilk saldırıda bir zeytinlikte bekleyen Hamas militanları hedef alındı.

Bu saldırıda ölenlerden en az 3'ünün Hamaslı olduğu belirtildi. Kurtarma ekipleri, bu saldırıdan hemen sonra aynı bölgeye düzenlenen ikinci hava akınında 6 Filistinlinin yaralandığını bildirdi.

İsrail'in dün Gazze'ye düzenlediği 5 saldırıda 6 Filistinli ölmüştü. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, dün gece Kassam füzelerinin hedefi Sderot'u ziyaret etti. Olmert'in makamından yapılan açıklamada, Başbakan Sderotlulara "yalnız olmadıklarını" söyledi.

MusaKa92
Yırtık çoraplı istifa ediyor
18 Mayıs 2007 Cuma 02:14

Sevgilisini kayırarak bankanın kurallarını ihlal etmekten suçlu bulunan Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz'in Haziran sonunda istifa edeceği bildirildi.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Wolfowitz'in bu ay sonunda istifa edeceğini ve istifasının 30 Haziran tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Sevgilisini kayırmakla suçlanan Wolfowitz, hakkındaki iddiaları araştırmak üzere kurulan özel kurul tarafından hafta başında yayımlanan raporda, bankanın kurallarını ihlal etmekten resmen suçlu bulunmuştu.

MusaKa92
18-05-2007, 10:42
Van'da miting heyecanı
18 Mayıs 2007 Cuma 01:29

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2 yerel televizyonun canlı yayınına katıldıktan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın miting yapacağı alandaki çalışmaları inceledi.

Bir takım gezi ve incelemelerde bulunmak için Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Van'da yayın yapan 2 yerel televizyonda canlı yayına katıldı. Yayın sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın miting yapacağı Beşyol Mevkii'ne giderek çalışmaları yerinde inceledi.

İşçilerin platform kurma çalışmalarını kısa süre izleyen Akdağ ve Çelik, daha sonra yürüyerek geceyi geçirecekleri otele geçti.

MusaKa92
Otobüs ile TIR çarpıştı
18 Mayıs 2007 Cuma 01:16

Karabük'ün Göylükçukuru mevkinde, yolcu otobüsü ile TIR'ın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişinin öldüğü 4'ü ağır toplam 26 kişinin yaralandığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Çankırı'dan İstanbul'a giden Hasan Ocak yönetimindeki
Güven Turizm'e ait 06 ZDZ 95 plakalı otobüs, karşı yönden gelen Aslı Bakırcı idaresindeki 34 SP 572 plakalı TIR ile çarpıştı.
Kazada otobüs şoförü Hasan Ocak ölürken, 4'ü ağır toplam 26 kişi yaralandı.

Yaralılardan Zeliha Esen, Mehmet Erdoğan, Emrah Kendir, Dursun Dumlupınar, Aslı Bakırcı (TIR sürücüsü), Murat Demirci, Deniz Koskaman Karabük Devlet Hastanesinde, Zeynep Toktaş, Ezgi Toktaş, Canan Aksu, Hatice Demir ve Adnan Usta da Karabük Şirinevler Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Çerkeş Devlet Hastanesine kaldırılan yaralıların ise Asım Eroğlu, Sabriye
Oruç, Gürcü Oruç, Bertan Üste, Fatih Çelik, Zekiye Gürser Dolu, Eyüp Güzel, İsmail Kıvrak, Sare Kıvrak, Füsun Yurttaş, İbrahim Ceylan olduğu öğrenildi.

Kazada yaralanan 2 kişinin Ilgaz Devlet Hastanesinde, 1 kişinin ise Çankırı
Devlet Hastanesinde tedavilerinin sürdüğü kaydedildi.

MusaKa92
Afganistan'da vali vuruldu
18 Mayıs 2007 Cuma 01:09

Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kentinde valilik araçlarının bulunduğu konvoyu hedef alan intihar saldırısında, yoldan geçen 3 kişinin öldüğü, bir bakanın yaralandığı bildirildi.

Valilik açıklamasında, intihar saldırganının bomba yüklü aracı konvoya dalarak infilak ettirmesi sonucu yoldan geçen 3 kişinin öldüğü, Enformasyon ve Kültür Bakanı Abdülkerim Hurram ile bakanlığın Kandahar bölgesi yetkilisinin hafif yaralandığı kaydedildi.

İki yetkilinin de konvoydaki zırhlı araçlardan birinde olduğu belirtilen açıklamada, saldırı sırasında Kandahar Valisi Asadullah Halid'in konvoydaki aracının içinde olmadığı ifade edildi.

MusaKa92
BM'de yeni üye seçimi
18 Mayıs 2007 Cuma 01:02

Konseye Afrika grubundan Madagaskar, Güney Afrika, Angola ve Mısır; Asya grubundan Hindistan, Endonezya, Filipinler, Katar; Doğu Avrupa grubundan Slovenya ve Bosna Hersek; Latin Amerika ve Karayip bölgesinden Nikaragua ve Bolivya Batı Avrupa grubundan da Hollanda ve İtalya en fazla oyu alarak seçildiler.

Bu 14 ülke Cenevre merkezli ve 47 üyeye sahip İnsan Hakları Konseyi'nin yeni üyeleri olarak 3 yıllığına faaliyet gösterecekler.

MusaKa92
New York borsası düştü
18 Mayıs 2007 Cuma 01:01

Borsanın temel göstergesi Dow Jones endeksi, 10,81 puan azalarak, 13,476.72 puana geriledi. Teknoloji endeksi Nasdaq da 8,04 puan düşerek, 2,539.38 puana indi.

MusaKa92
Karabük'te TIR dehşeti
18 Mayıs 2007 Cuma 00:52

Karabük'ün Göylükçukuru mevkinde, yolcu otobüsü ile TIR'ın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Çankırı'dan İstanbul'a giden Güven Turizm'e ait 06 ZDZ 95 plakalı otobüs, karşı yönden gelen 34 SP 572 plakalı TIR ile çarpıştı.

Kazada kimliği henüz belirlenemeyen otobüs şoförü ölürken, 20 kişi de yaralandı. Yaralanan 20 kişi, Karabük Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralılardan 4'ünün durumunun ağır olduğu bildirildi.

MusaKa92
18-05-2007, 10:43
ABD'li generalden acı itiraf
18 Mayıs 2007 Cuma 00:45

Amerikan deniz piyadeleri komutanı Orgeneral James Conway, Irak'ta direnişe karşı başarı kazanmalarının, 9-10 yılı bulabileceğini söyledi.

Conway bugün yaptığı açıklamada, Amerikan kamuoyunun umduğundan daha uzun bir süreye ihtiyaçları olduğunu ve kamuoyu görüşüyle askerin ihtiyaçları arasındaki farkın sıkıntı yarattığını belirtti.

Amerikan ordusunun operasyonlarının zamanla sınırlı olduğunu, oysa El Kaide terör örgütünün zaman sınırının olmadığını kaydeden Conway, ''kötü adamlar (El Kaide) planlarını 100 yıla da yayabilir'' dedi

MusaKa92
Turkcell interneti yayacak
18 Mayıs 2007 Cuma 00:35

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, önümüzdeki aylarda 3G'nin lisansları da verildiği zaman yatırımlarını yapıp, internetin yayılması için daha hızlı bir şekilde çalışacaklarını bildirdi.

Telekomünikasyon Kurumunca düzenlenen ''Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü'' kutlamaları kapsamındaki ''Sayısal Uçurum ve Bilgi Toplumuna Doğru Temiz İnternet'' oturumunda konuşan Ciliv, iletişim ve teknolojinin, Türkiye'nin geleceğinde ve büyüme hızında çok önemli bir rolü olduğuna inandığını söyledi.

Teknolojinin, Türkiye'nin gelişmesinde çok önemli rol oynayacağını söyleyen Ciliv, gerek kamu, gerek sivil toplum ve gerekse sektördeki diğer firmalarla birlikte, Türkiye'yi teknoloji yaratan ülke konumuna getirmek için çalışacaklarını belirtti.

Ciliv, ''Dünyanın en iyi teknoloji üreten firmaları ile karşılaştırdığımızda, Türk insanının eksiği yok, fazlası var. Türk insanının hırsı, dinamizmi diğer ülke insanları ile karşılaştırıldığında daha fazla'' görüşünü aktardı.

Ciliv, bugün mobil iletişim ile nüfusun yüzde 98'inden fazlasını internete ulaştırdıklarını söyledi.

Yeni yatırımlar için 3G lisanslarını beklediklerini açıklayan Ciliv, ''Önümüzdeki aylarda 3G'nin lisansları da verildiği zaman yatırımlarımızı yapıp, daha hızlı bir şekilde internetin yayılması için çalışacağız'' dedi.

TÜRK TELEKOM
Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany ise güvenli internet konusunda Intel ile bir eğitim projesi yürüttüklerini ve 600 bin öğretmene eğitim verdiklerini söyledi.

İnternetin, eğitimin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Doany, her türlü araç ile internet bağlantısının desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
Güvenli internet konusunda da bilgi veren Doany, ''Güvenli internet, internetin yokluğu anlamına gelmiyor. Bu çok önemli bir mesaj. Bu konuda dikkatli olmalıyız'' dedi.

İnternetin daha geniş alanlara yayılmasının herkes için ahlaki bir zorunluluk olduğunu, tüm vatandaşların en azından belli bir seviyede internete giriş konusunda eşitliğe sahip olması gerektiğini vurgulayan Doany, ''256'nın altındaki hızlar kabul edilemez'' dedi.

AVEA
Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan da internet kullanımında sayısal uçurumun sosyal adaletsizlik getirdiğini söyledi.

Bu uçurumu azaltmak için dijitalleşme çalışmaları yapmak gerektiğine dikkati çeken Türktan, ''Sayısal uçurum, sosyal ve ekonomik koşullarda farklılık gösteren ticari işletme ve bireylerin, bilgi ve haberleşme teknolojilerine erişimlerindeki sosyal adaletsizliktir'' dedi.

2011'de Türkiye'de dijitalleşen internet abone sayısının 16 milyon olmasının beklendiğini açıklayan Türktan, buna karşın ekonomik, sosyal adaletsizlik veya sayısal uçurumun azaltılması kapsamındaki yapısal tedbirlere tamamıyla uyulmaması durumunda, bu rakamın 9,5-10 milyon seviyesinde kalabileceğini, aradaki 7 milyonluk farkın, stratejilerin önemini ortaya koyduğunu kaydetti.

Türktan, ''Bu rakamın düşük kalması, e-ticarette oluşacak ticaret hacminin asgari değerde kalması, kültürün yeterince tanıtılamaması ve istihdamın geliştirilememesi gibi sıkıntılar oluşturabilir'' dedi.
Cüneyt Türktan, temiz internet konusunun, internet kullanıcıların demokratik haklarını ellerinden almak anlamına gelmediğini söyledi.

TAYFUN ACARER
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de bu yıl Dünya Telekomünikasyon Günü ana temasının, ülkeler arasında artan sayısal uçurum olduğunu ve bunun azaltılması için çalışıldığını söyledi.

Bilgi ve iletişim teknolojilerini iyi bir araç olarak kullanan ülkelerin elde ettikleri gelişme düzeylerine dikkati çeken Acarer, bu konudaki en önemli etkenin, bu ülkelerin bilgi ve iletişim sektöründe makro bazda belirledikleri hedefler ve bu hedeflere ulaşmak için izledikleri politikalar olduğunu vurguladı.

Bu yöntemlerin ortak faydasının ar-ge ve yerli sinai/fikri mülkiyet haklarının geliştirilmesi olduğunu vurgulayan Acarer ''Ar-ge ve sınai-fikri mülkiyetin gelişimi, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe Türkiye'nin hedefidir. Bu hedef, sadece Türk vatandaşlarının değil, Türkiye'de bu sektörde faaliyet gösteren tüm işletmelerin de hedefi olmak zorundadır'' diye konuştu.
Acarer, bundan sonra yapılması gereken işlerin, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe yer alan her büyüklükteki kuruluşun, yerli sınai ve fikri mülkiyetinin artırılarak, azami sayıda ar-ge personeli istihdam edip yetiştirmesi olduğunu söyledi.

MusaKa92
Genç'in yeğeni serbest kaldı
18 Mayıs 2007 Cuma 00:30

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan, aralarında Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç'in kardeşi Mehmet Genç'in oğlu Esat Genç'in de bulunduğu 14 kişi, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadeleri alınan Esat Genç ile 3 kişi serbest bırakılırken, diğer 10 kişi ''suç işlemek için örgüt kurmak'' ve ''adam kaldırma'' suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

İstanbul nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesinde sorgulanan bu kişilerden 9'u tutuklanarak ceza evine gönderilirken, 1'i serbest bırakıldı. Bu arada, müşteki A.F.Ö'nün, Mehmet Genç ile bazı şahıslar hakkındaki şikayetini geri aldığı belirtildi.

MusaKa92
18-05-2007, 18:28
Güler Sabancı Financial Times'ta
18 Mayıs 2007 Cuma 18:05

Financial Times gazetesinin, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın topluluğun planlarıyla ilgili açıklamalarına yer verdiği bildirildi.

Sabancı Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, Financial Times'ın ''Companies and Markets'' (Şirketler ve Piyasalar) ekinde yer alan haberin, ''Türkiye'nin Sabancısı Büyümeye Odaklandı'' ve ''Sabancı Finansın Ötesindeki Geleceğe Hazırlanıyor'' başlıklarıyla verildiği kaydedildi.

GELECEK 10 YILDAKİ BÜYÜME HEDEFLERİ

Buna göre, Güler Sabancı, Financial Times editörü Peter Marsh'a yaptığı açıklamada, ''Gelecek on yılda büyüme potansiyeli gördüğümüz üç ana alan olan enerji, perakende ve çimentoya, özellikle de yurt dışı operasyonlarımızda ağırlık vereceğiz. Özellikle Doğu Avrupa'da satın almalar da dahil olmak üzere yeni yatırım fırsatları araştırıyoruz'' görüşünü aktardı.

Halihazırda konsolide gelirlerinin yarısının finansal hizmetlerden, yarısının da diğer faaliyetlerinden kaynaklandığını kaydeden Sabancı, dengenin gelecek birkaç yıl içerisinde finansta yüzde 40, finans dışında yüzde 60 olarak değişmesinden yana olduğunu ifade etti.

MusaKa92
YÖK önerdi Sezer atadı
18 Mayıs 2007 Cuma 18:02

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Sezer, Harran Üniversitesi Rektörlüğü'ne Yükseköğretim Kurulu'nun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Mutlu'yu atadı.

MusaKa92
Koç'tan ''Yıldızlar Geçidi'' daveti
18 Mayıs 2007 Cuma 17:58

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde düzenlenen tanıtım toplantısına kulüp asbaşkanlarından Ali Koç ve Tahir Perek, İtalyan şölen tasarımcısı Valerio Festi ve 100. Yıl Komitesi Başkanı Ender Alkaya katıldı.

100. YILDA BEKLEDİĞİMİZ BAŞARIYI YAKALADIK
Asbaşkan Ali Koç, Fenerbahçe'nin 100. yılda tüm branşlarda şampiyonluk için mücadele ettiğini vurgulayarak, ''Fenerbahçe tüm branşlarda birincilik ve şampiyonluk için mücadele etti. Yüzmede, kürekte, yelken, masa tenisinde, boksta ve atletizmde hedeflediğimiz başarılara ulaştık.

Son olarak futbol takımımız 17. şampiyonluğu ve bayan basketbol takımımızın da lig şampiyonluğu bizi mutlu etti. Erkek basketbol takımımızdan da aynı başarıyı bekliyoruz. Voleybolda erkeklerde 3., bayanlarda 2. olduk ama voleybolda da şampiyonluk önümüzdeki yıllarda gelecektir. Emeği geçen tüm sporcularımıza teşekkür ediyoruz'' dedi.

MusaKa92
18-05-2007, 18:29
Bu kez hakem şikayetçi
18 Mayıs 2007 Cuma 17:49

Hakem Selçuk Dereli, Kadıköy'deki F.Bahçe-Beşiktaş kupa rövanş maçı sonrası kendisine hakarette bulundukları gerekçesiyle F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve 3 yönetici hakkında 100'er bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Hukuk Kurulu Başkanı avukat Murat Söylemez tarafından hazırlanan ve Kadıköy nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan 4 ayrı dava dilekçesinde, Selçuk Dereli'nin 19 yıldır futbol hakemliği yaptığı belirtildi.

Dilekçelerde, son 5 yıldır FIFA hakemliği yapan ve faal 7 Türk FIFA hakeminden biri olan Dereli'nin, 26 Nisan 2007 tarihinde Fenerbahçe-Beşiktaş futbol takımları arasında yapılan Fortis Türkiye Kupası yarı final karşılaşmasını yönettiği hatırlatıldı.

Karşılaşma sonrası Fenerbançe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile asbaşkanlar Ali Koç, Mahmut Nedim Uslu ve Osman Murat Özaydınlı'nın, Dereli'nin önünü keserek hakaret içeren sözler sarf ettikleri ileri sürülen dilekçede, yöneticilerin söylediği iddia edilen sözlere yer verildi.

Bu şekilde Dereli'nin şahsiyet hakkının hukuka aykırı bir şekilde tecavüze uğradığı belirtilen dilekçelerde, Yıldırım, Koç, Uslu ve Özaydınlı'nın ayrı ayrı 100'er bin YTL manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi.

Dereli ayrıca, 4 yönetici hakkında Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçelerinde, Aziz Yıldırım hakkında “görevli memura hakaret”, “sövme” ve “tehdit” suçlarından, diğer 3 yönetici hakkında da “görevli memura hakaret” suçundan işlem yapılması istendi.

MusaKa92
Bankamatik karşılığı durak
18 Mayıs 2007 Cuma 17:37

Beyoğlu’nda değişim devam ediyor. Sokakları yenilenen, meydanları açılan Beyoğlu’nda modern taksi duraklarına bir yenisi daha eklendi. Akyol Taksi Durağı hizmete girdi.

Taksici esnafını katıldığı açılışta konuşan Beyoğlu Belediye Ahmet Misbah Demircan “ Son günlerde modern taksi duraklarımızı hızla hizmete açıyoruz. Bu bizim için sevindirici bir şey,yapılan taksi durakları sayesinde çevre güzelliğide ortaya çıkıyor, ayrıca bildiğiniz gibi her durakta birde bankamatik var, biz bu durakları yaptırırken bankalarında atm koymasını istedik, tabi bunun karşılığında bankalarda durakların bedelini ödediler”dedi.

Only the registered members can see the link
Konuşmaların ardından Beyoğlu Belediye Ahmet Misbah Demircan, taksici esnafı durağın açılış kurdelesini birlikte kestiler.

MusaKa92
Bu fırsatı kaçırmayın !
18 Mayıs 2007 Cuma 17:31

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Müzeler Haftası” kapsamında, 23 Mayıs Çarşamba günü, 10:00-22:00 saatleri arasında tüm ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlayacak.

Sanatseverler gün boyunca, “Tanrı’ya Adanmış Halılar: Transilvanya Kiliselerinde Anadolu Halıları” ve “Dağıstan Dokuma Sanatı, Kaytag İşlemeleri” başlıklı sergileri gezme fırsatını bulacak.

Yünsa’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen sergilerde; büyük çoğunluğu Romanya ve Macaristan’daki kilise ve müzelerden seçilen, 16. ve 18. yüzyıl arası Batı Anadolu halılarından 41 örnek ile Dağıstan’ın Kaytag bölgesine özgü dokumalardan 47 örnek yer alıyor.

S.Ü. SAKIP SABANCI MÜZESİ
Sakıp Sabancı Caddesi No: 22 Emirgan 34467 İstanbul
Telefon: (0212) 277 22 00

MusaKa92
Gençlere 19 Mayıs hediyesi
18 Mayıs 2007 Cuma 17:24

Beyoğlu’ndaki liselerde eğitim gören ve okullarında birinci olan başarılı öğrenciler Beyoğlu Belediye Başkanı tarafından hediye edilen bisikletlerini aldılar.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Beyoğlu Belediye Başkanlığı tarafından okullarında birincilik alan 50 öğrenci Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından hediye edilen bisikletleri ile İstiklal caddesindeki kortejde buluştular...

Tünel Meydanında İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer,Spor AŞ.Genel Müdürü Ayhan Bölükbaşı,İl Spor Müdürü Tamer Taşpınar ,Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’la birlikte bisikletleri alan öğrenciler Galatasaray meydanına kadar akrobası göterileriyle birlikte yürüdüler.
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahemt misbah Demircan yaptığı konuşmada “ Biz gençlerimize il milli eğitim müdürümüzün dediği gibi geleceğimize sahip çıkıyoruz,çünkü sahip çıkmak zorundayız,bugün burada okullarında birincilik kazanan 50 öğrencimizi bisikletle ödüllendirdik,fakat bizim öğrencilere yaptıklarımız bunlarla sınırlı değil,bu yıl 6000 öğrencimizi Kefken Çevre ve Yaz Kampında ağırlayacağız,ayrıca bu yıl yine öğrencilerimizi değişim programı kapsamnında yurt dışına göndereceğiz”dedi.
Konuşmaların ardındn ödüllerini alan öğrenciler akrobasi gösterilerini izledikten sonra alandan ayrıldılar.

MusaKa92
18-05-2007, 18:30
Sezer'i şok eden açıklama
18 Mayıs 2007 Cuma 17:19

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, milletvekili adayı olmama kararının arkasında olduğunu söyledi.

Zeki Sezer, DSP Parti Meclisi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezer, Rahşan Ecevit’in kendisiyle ilgili açıklamalarını şöyle değerlendirdi:

“Şok oldum. Rahşan Ecevit’in, Ecevitlerin Türkiye’nin üzerinde DSP’nin üzerinde ve benim üzerimde çok hakları var. O söz beni şok etti. Ama sanırım çok üzüldüğünü belirtmek içindir bu. Ben sayın Rahşan Ecevit’le konuşurum, hakkını helal etmesini sağlarım."

CHP listelerinden aday olunması için istifa edilmesi gerekebileceği tartışmalarına da değinen Sezer şöyle devam etti:

“Onlar teknik detaylar. Teknik detayları değerlendiririz. Önemli olan, hep söylüyorum, Türkiye’nin güvencesi Demokratik Sol Partidir. DSP’nin Türkiye’nin güvencesi olduğu hep söylüyorduk. Şimdi görüldü ki rejim tehdit altındayken, bütünlüğümüz tehdit altındayken, ekonomide büyük sıkıntılar varken, DSP Türkiye’de sol bir iktidar alternatifi yaratıyor. Öyleyse Türkiye’nin güvencesi DSP sonsuza kadar aslanlar gibi yaşayacaktır."

MusaKa92
MHP'ye gazeteci aday
18 Mayıs 2007 Cuma 17:12

İnternethaber'in yazarlarından Kemal Çapraz, vekilliğe soyundu. Çapraz MHP'den aday oldu. İstanbul'dan aday olan Kemal Çapraz, 1964 yılında Kastamonu'da doğdu.

Bir öğretmen çocuğu olan Çapraz'ın her iki dedesi de İstiklal Savaşı gazilerindendi. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okuluna giren Kemal Çapraz 1985 yılında Türkiye gazetesinde gazeteciliğe başladı.

Türk Dünyasını “Evliya Çelebi” misali adım adım dolaşan Kemal Çapraz, Efulfez Elçibey, İsa Yusuf Alptekin, Mustafa Cemiloğlu, Rauf Denktaş, Dr. Sadık Ahmet, Azatbeg Kerimi gibi Türk dünyasının önemli isimleri ile röportajlar yaptı.

Kemal Çapraz’ın BOZKURT üzerine yapmış olduğu araştırmalar, bugün Türkiye’de ve Türk Dünyasında kaynak çalışma olarak kabul edilmekte olup, Çapraz’ın Bozkurt ile ilgili neredeyse bütün resimlerde kaynak kişi olarak adını görmek mümkündür.

Çapraz’ın “Bozkurt” üzerine yapmış olduğu çalışmalarda en dikkat çekeni ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, bozkurda olan sevgi ve ilgisini ortaya koymasıdır. Atatürk’ün milli sembolümüz Bozkurtla ilgili yaptırdığı çalışmaları belgeleriyle ortaya koymuştur.

Kemal Çapraz halen gazetecilik mesleğini aylık olarak yayınladığı Ufuk Ötesi Gazetesi’nde sürdürmekte.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti parlamento üyesi seçilen Kemal Çapraz’ın, çeşitli konularda aldığı 85 ödül ve plaketi bulunmaktadır. Sürekli Basın Kartı sahibi olan Çapraz’a, Gagavuz Özerk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10. yılı sebebiyle de “Gagavuz Cumhuriyeti Devlet Madalyası” verilmiştir. 1995 yılında Zuhal Ardıç’la evlenen Çapraz’ın, Çağrı ve Çağla adında iki çocuğu var.

MusaKa92
İttifakçılara 'çürük yumurta' dedi
18 Mayıs 2007 Cuma 17:09

Toplu açılış törenleri için beraberindeki 10 bakanla Van’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda halka seslendi.

Sağda ve solda ittifak yapan partilere de ilk kez yanıt veren Erdoğan “Şimdi biraraya geliyorlar. 40 çürük yumurtayı bir araya getirsen, bir sağlam yumurta etmez'' dedi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Başkalarının gündemi demokrasiye, adalete, hukuka, milli iradeye gölge düşürmek olabilir. Başkaları milletten, milletin iradesinden kaçabilir, olmayacak hayallere de kapılabilir. Az önce Milli Eğitim Bakanımızı dinlerken aklıma geldi. Sayın Bakanımız, Van’da açılan okulları anlattı.

Burada bir şey söylemek istiyorum. Bir öğretmenin yeri okuldur, sınıftır. Doktorun yeri hastanedir. Milletvekillerinin yeri de parlamentodur. Bunlar ne yazık ki parlamentodan kaçmışlardır. Hastaneden kaçan doktor, okulu terkeden öğretmen ne kadar muteberse, parlamentoyu terkeden milletvekili o kadar muteberdir.

Türkiye, kararını yenilemeye doğru millete gidiyor. Biz, bizi parçalamak isteyenlere cevabı şu meydanlardan veriyoruz, vereceğiz.

MusaKa92
AK Parti'den vekillere uyarı
18 Mayıs 2007 Cuma 17:03

AK Parti Grubu Başkanlığından milletvekillerine gönderilen yazıda, Genel Kurulun 22 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yoğun bir şekilde çalışacağı ifade edildi.

Bu nedenle, tüm bakan ve milletvekillerinin, bu tarihler arasında Ankara dışına çıkmamaları, resmi ve özel programlarını buna göre yapmaları istendi.

MusaKa92
Nemi yenen "nayla" evi
18 Mayıs 2007 Cuma 17:01

Karadeniz Bölgesi'nde Osmanlı döneminden bu yana kullanılan ve yörede 'nayla' olarak da bilinen serenderlerin insan ve doğa arasındaki ahenkli uyumu akademisyenleri şaşırtıyor.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Hülya Taş, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yerel mimarinin en güzel örneği olarak görülen serenderlerde insan ve tabiat arasında ilginç bir ahenk bulunduğunu, bu tablonun günümüze önemli mesajlar verdiğini söyledi.

Serenderlerin günümüzde bile hala kullanıldığına ve yörenin vazgeçilmez özelliği olduğuna değinen Taş, bu yapıların 'ambar' olmasına rağmen önemli bir görevi yerine getirdiğini kaydetti.

Nem oranı yüksek olan Karadeniz'in kıyı kesimlerinde yiyeceklerin Only the registered members can see the linkığı bir nevi ambar olarak kullanılan serenderlerin hemen her evin yanında yer aldığını, nemden korunabilmek amacıyla yerden bağlantısının kesildiğini ve bu yapıların ayaklarına konulan tekerlek biçimindeki engellerin fare gibi zararlı hayvanların tahıllara ulaşmasını engellediğini ifade eden Dr. Taş, şöyle konuştu: "Tek başına bu örnek bile Anadolu'nun konut mimarisinin tekdüze bir yapı olarak karşımıza çıkmadığını, farklı bölgelerin farklı şartlarının mimari üzerinde yerel, ayırt edici özellik oluşturduğunu göstermektedir. Osmanlı coğrafyasında yerel mimarinin doğaya, çevre ve iklime uygunluğu dikkat çekmektedir" diye konuştu.

MusaKa92
18-05-2007, 18:31
Tatbikatta şehit oldu
18 Mayıs 2007 Cuma 16:57

ANKARA’nın Şereflikoçhisar İlçesi’nde, askeri tatbikat sırasında elektrik çarpması sonucu şehit olan Piyade Çavuş 21 yaşındaki Mustafa Sülükoğlu’nun cenazesi, memleketi Çorum’un İskilip İlçesi'nde toprağa verildi.

28’inci Mekanize Piyade Tugay Karargahı ve Karargah Servis Bölük Komutanlığı’nda vatani görevini yapan piyade çavuş Mustafa Sülükoğlu, geçen hafta Şereflikoçhisar’da yapılan askeri tatbikata katıldı. 16 Mayıs günü tatbikat sahasında elektrik akımına kapılan Sülükoğlu, askerliğinin bitimine 70 gün kala şehit oldu. Şehit askerin cenazesi Ankara’dan Çorum’un İskilip İlçesi'ne bağlı Kayaağzı Köyü'ne getirildi.

Şehit Sülükoğlu'nun cenazesi, düzenlenen askeri tören ve daha sonra kılınan cenaze namazısının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

Şehit Piyade Çavuş Mustafa Sülükoğlu’nun cenaze törenine Çorum Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay İrfan Tuncer, İskilip Kaymakamı Birol Kurubal, İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk ile mülki ve askeri erkan katıldı.

MusaKa92
Sisi DSP'den aday adayı
18 Mayıs 2007 Cuma 16:57

Seyhan Soylu DSP'den milletvekili aday adayı oldu. Magazin basınının gündeminden düşmeyen Seyhan Coylu, yazılı çıklamayla adaylığını kamuoyuna duyurdu.

Soylu mitinglerden etkilendiğini belirterek teklifler karşısında kayıtsız kalamadığını söyledi.

Soylu gerekçesinde şunları söyledi:

"AB yasaları çerçevesinde ve vicdan muhakemesinde ve de DSP’nin tüzüğünde yer alan “Önce insan olmak” olgusundan yola çıkarak siyasete DSP cephesinden başlamış bulunuyorum.

Demokratik Sol Partinin vatansever, demokrat, kararlı ve insancıl yaklaşımlarıyla gelen siyasi teklif doğrultusunda, 23. dönem Milletvekili adayı olmaya karar vermiş bulunmaktayım."

MusaKa92
Borsa yükselişle kapandı
18 Mayıs 2007 Cuma 16:52

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 60,06 puan düşerek 46.073,29 puandan kapandı.

Böylece Endeks 27 Nisan Cuma akşamı gerçekleştirdiği 46.861,31 puanlık kapanıştan sonra ilk kez 46.000 puanın üstünde bir gün sonu kapanışı yapmış oldu.

Hisse senetleri ikinci seansta ortalama yüzde 0,13 değer yitirdi.

İlk seanstaki 273,31 puanlık artış dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 213,25 puan yükseldi.

Hisse senetlerinin günlük ortalama değer artışı yüzde 0,47 oldu.

MusaKa92
Diyarbakır'da terör operasyonu
18 Mayıs 2007 Cuma 16:47

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlarda 21 kişi yakalandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Emniyet Müdürlüğünce terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, değişik tarihlerde molotofkokteyli atma ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları belirlenen 9 kişi ile örgüte eleman temin eden 12 kişinin yakalandığı bildirildi.

İkamet ve üst aramalarında 2 kuru sıkıdan bozma yarı otomatik tabanca, 2 şarjör, örgütsel doküman, hard diskler, fotoğraflar ve kırsala götürülmek üzere hazırlanmış çok miktarda malzeme ele geçirildiği belirtilen açıklamada, adli makamlara sevk edilen 21 kişiden 10'unun tutuklandığı, 11'inin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı kaydedildi.

MusaKa92
18-05-2007, 18:32
Helikopterde doğum yaptı
18 Mayıs 2007 Cuma 16:44

Siirt'te doğum sancısı çeken kadın, kendisini hastaneye yetiştirmeye çalışan askeri helikopterde doğum yaptı.

Merkeze bağlı Ekmekçiler köyünde doğum sancısı çeken Sabriye Beştaş'ın yakınları, hastaneye yetişebilmek için durumu İl Jandarma Komutanlığına bildirerek, yardım talebinde bulundu.

Bunun üzerine Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığına ait bir helikopter, köyden Beştaş'ı aldı.

Siirt Asker Hastanesine doğru havalanan helikopterde doğum sancıları artan Beştaş, helikopterdeki sağlık personelinin yardımıyla doğum yaptı.

Sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getiren Beştaş, bebeğine, hayatını kurtaran askeri helikopterin pilotunun adını verdi.

''Uğur'' adı verilen bebek, Asker Hastanesinde tedavi altına alındı.

Anne Beştaş, kendisini hastaneye yetiştiren askerlere teşekkür etti.

MusaKa92
Şampiyon karateci Sarıyer'de
18 Mayıs 2007 Cuma 16:24

8-9 Mayıs 2007 tarihlerinde düzenlenen Avrupa Karate Şampiyonası’nda altın madalya alan Sarıyer Belediyesi sporcusu Gülderen Çelik Başkan Yusuf Tülün’ü ziyaret etti.

Sarıyer Belediyesi Spor Kulübü Bayan Karate Takımı sporcusu Gülderen Çelik 48 ülkenin katıldığı Avrupa Şampiyonasında 53 kiloda Avrupa şampiyonu oldu. Daha öncede 2 kez Avrupa, 2 kez de Dünya Şampiyonu olan Milli sporcumuz Çelik, spora ve sporcuya katkılarından dolayı Başkan Yusuf Tülün’e teşekkür etti.

Başarılı sporcuya para ödülü veren Başkan Yusuf Tülün; ‘Ülkemize getirdiğin başarı için teşekkür ederim. Siz bu başarıları göstermeye devam edin, bizde bu konuda sizlere destek olmak adına elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız’ dedi.

MusaKa92
Beşiktaş'tan kupa tişörtü

Beşiktaş'ın Fortis Türkiye Kupası ödül töreninde giydiği tişörtlerin satışına, Kartal Yuvası'nda başlandı.

Öncelikle İstanbul'daki Kartal Yuvası mağazalarında satışa çıkarılan tişörtlerin, yarından itibaren de tüm Kartal Yuvası mağazalarından ve satış noktalarından taraftarlara ulaştırılacağı bildirildi.

Taraftarların beğenisine sunulan tişörtlerin bir yüzünde, kupa fotoğrafıyla birlikte ''Şerefimizle oynadık, hakkımızla kazandık'', diğer yüzünde ise ''Fortis Türkiye Kupası Şampiyonu Beşiktaş-09.05.2007'' ibaresi yer alıyor.

MusaKa92
Sporcular Pendik'te buluştu
18 Mayıs 2007 Cuma 16:20

Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonsporlu sporcular, Pendik Belediyesi’nce 4’üncüsü düzenlenen Pendik Konferansları programında buluşarak; spor, futbol ve şiddet üzerine birer konuşma yaptılar.
Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, kente katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirtti.

Spor yorumcusu Kemal Belgin’in yönettiği ve panel şeklinde gerçekleşen programda, sporun barış, dostluk ve kardeşlik olduğu vurgusu yapıldı. Fenerbahçe eski futbolcusu ve şimdi takımının minik grubunda teknik direktörlük yapan Şenol Çorlu, önce sporcu sonra Fenerbahçeli olduğunu vurgulayarak, saha içinde mücadele ettiği sporcularla saha dışında çok iyi arkadaşlık yaptığını anlattı. Ailelere tavsiyelerde de bulunan Çorlu, sporla ilgilenen çocuklarının eğitimlerini de mutlaka sonuna kadar götürmeleri gerektiğini kaydetti.

Beşiktaş Spor Kulübü eski oyuncusu Recep Çetin de, herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade ederek, “Genel anlamda eğitimsiz olduğumuz için büyük sorunlar yaşıyoruz. Küfür ve şiddet bundan oluyor” dedi.

“SPOR, EĞİTİME ENGEL DEĞİL”

Galatasaraylı eski futbolcu Uğur Tütüneker ise, sporun dostluk olduğunu dile getirerek, kim olursa olsun, şampiyon olmuş takımı alkışlayabilmek gerektiğini vurguladı.

Çocukları spor yapmaya teşvik etmek gerektiğinin altını çizen Trabzonsporlu eski futbolcu Lemi Çelik de, sporun ahlak ve kültür edindirdiğini, kötü alışkanlıklardan koruduğunu ve kişinin sosyal yönlerini geliştirdiğini belirtti. Çelik, spor yapmanın eğitimi engellediği şeklindeki görüşe de katılmadığını dile getirdi.

Sporun barış, dostluk ve kardeşlik olduğunu anlatan Kemal Belgin, son yıllarda bu sloganın yara aldığını üzülerek gördüklerini kaydetti. Belgin, konu ile ilgili olarak, TBMM’de bir yasa çalışması yapıldığını anımsatarak, “Bu yasa da ne yazık ki, sadece rafta durmaktadır” dedi.
Pendik’teki çeşitli spor kulüplerinden yoğun ilginin gösterildiği gözlenen programın sonunda, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, program katılımcılarına birer çiçek takdim etti.

MusaKa92
Alkollü araç kullanan yandı!
18 Mayıs 2007 Cuma 16:19

Yürürlüğe giren yeni karayolları trafik yönetmeliğiyle alkollü araç kullananlara verilen cezalar ikiye katlandı.

Buna göre, alkollü sürücülerin ehliyetleri birinci defada 6 ay, ikinci defa da 2 yıl süreyle ellerinden alınacak. Daha önce bu süreler 3 ay ve bir yıl olarak öngörülüyordu.

İkinci defa geri alma süresi sonunda sürücü, sürücü davranışı geliştirme eğitimine tabi tutulacak ve başarılı olması halinde belgesi iade edilecek. Üçüncü defa tekrar halinde bu sürücüler 6 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılacak. Önceki düzenlemede ceza süresi 1 aydan 2 aya kadar hafif hapis cezası öngörülüyordu.

Diğer düzenlemeler şöyle;

-Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerine park etmek yasaklandı.
-Muayene süresi geçirilen araçlar trafikten geçici olarak men edilecek.
-En yakın muayene istasyonunda aracın muayenesinin yapılması için izin belgesi düzenlenecek ve en fazla 7 iş günü geçici trafiğe çıkış izni verilecek. Bu süre içerisinde muayene yaptırılmayan araç hakkında para cezası uygulanacak ve trafikten men edilecek.

-Trafik cezaları kredi kartı ile ödenebilecek.
-Trafik cezasının, derhal ödenmediği takdirde, tutanağın tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekecek. Bir ay içinde ödenmeyen cezalar için her ay yüzde 5 faiz uygulanacak. Bu suretle bulunacak tutar cezanın iki katını geçemeyecek. //

MusaKa92
18-05-2007, 18:33
Beşiktaş'ta tek hedef galibiyet
18 Mayıs 2007 Cuma 16:18

Beşiktaş, Turkcell Süper Lig'de yarın karşılaşacağı Ankaraspor'u yenerek, ikinci sıradaki yerini korumayı hedefliyor.

Fenerbahçe ve Bursaspor yenilgileriyle şampiyonluğu ezeli rakibi Fenerbahçe'ye kaptıran siyah-beyazlılar, ikinci sıradaki yerini koruyup, gelecek sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılabilmek amacıyla Ankaraspor önünde galibiyet arayacak.

Teknik direktör Jean Tigana'nın ayrılmasının ardından sezonu antrenör Tayfur Havutçu ile tamamlayacak olan Beşiktaş, genç teknik adam yönetiminde yarın ilk sınavını verecek.

Bu sezon BJK İnönü Stadı'nda son kez taraftarlarının karşısına çıkacak olan siyah-beyazlılarda sarı kart cezalıları İbrahim Üzülmez, Gökhan Zan ve Mehmet Sedef ile sakatlıkları bulunan Burak Yılmaz ve Mustafa Doğan forma giyemeyecek.

BJK İnönü Stadı'nda saat 19.00'da başlayacak ve Digitürk Kanal 80'den naklen yayınlanacak maçı hakem Cüneyt Çakır yönetecek.

MusaKa92
Ağar adaylarını nasıl seçecek?
18 Mayıs 2007 Cuma 16:17

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, kendisiyle görüşmek için Genel Merkeze gelen milletvekili aday adaylarıyla özel görüşme yapmayacağını açıkladı. Saat 22.30’da yaklaşık 200 aday adayıyla bir araya gelen Ağar, “Benimle özel olarak görüşmek için beklemeyin. Kimseyle özel bir görüşmem olmayacak” dedi.

Ağar, aday adaylarının görüşmek için genel merkezden ayrılmaması üzerine, tek tek yerine toplu olarak görüşmeyi tercih etti. Vali ve emniyet kökenli adayları dışlayan bir politika izleyen Mehmet Ağar, aday adaylarına şunları söyledi:

“Ben, kimseyle özel olarak bir görüşme yapmayacağım. Desteği benden değil, milletten alın, tabandan alın. Genel kurul delegeleriyle komisyon oluşturup gencinden yaşlısına herkesle görüşeceğim. Onların görüşünü aldıktan sonra en az hatayla bir liste oluşturacağım. İl ve ilçe teşkilatlarıyla, belediye başkanlarımızla da aday adaylarının durumunu ele alacağım. Şu anda illerde araştırma yaptırıyorum. En uygun olanları seçeceğim. Sizin, genel merkezde değil, şu an illerinizde olmanız daha doğru olur.”

MusaKa92
Ümraniye'de şiirler yarıştı
18 Mayıs 2007 Cuma 16:15

Ümraniye Belediyesi’nin düzenlediği ‘Liselerarası Kompozisyon, Resim, Şiir ve Afiş Yarışması’nın ödülleri, düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Törende okuduğu şiirlerle konuklara duygulu saatler yaşatan Bedirhan Gökçe ise büyük ilgi gördü.

Ümraniye Belediyesi’nin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği ‘Liselerarası Kompozisyon, Resim, Şiir ve Afiş Yarışması’nın ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Ümraniye Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, şair Bedirhan Gökçe, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, okul müdürleri, çok sayıda öğrenci ile aileleri katıldı. Törende bir konuşma yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, belediye olarak eğitim ve kültüre verdikleri önemden söz etti. Göreve geldikleri günden bugüne ilçedeki eğitim ve kültür faaliyetlerine büyük katkılarda bulunduklarını belirten Başkan Hasan Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ümraniye Belediyesi olarak ilçemizde gerçekleştirdiğimiz kültür sanat faaliyetleri, yalnızca Ümraniye ve İstanbul’la sınırlı kalmamış, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen katılımlarla uluslar arası bir boyut kazanmıştır. Amacımız klasik belediye hizmetlerinde olduğu gibi eğitim ve kültür sanatı da içine alan sosyal belediyecilik hizmetlerinde de modern kent standartlarını yakalamaktır. Bu doğrultuda önemli kültür sanat hizmetlerine imza attık. Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz ‘Kent Bilinci ve Kentli Olmak’ temalı yarışmamızda her dalda aday olan yarışmacı kardeşlerimiz konuyla ilgili düşüncelerini resim, kompozisyon, şiir ve afişlerine yansıttılar. Birbirinden ilginç eserleriyle yarışma jürisinden yüksek notlar aldılar. Biz de onlara çam sakızı çoban armağanı ödüller veriyoruz.”

Konuşmasının ardından dereceye girenlere ödüllerini veren Başkan Can, ödül sahiplerini ayrı ayrı kutladı. Yarışma sonucunda, kendi dallarında birinciliğe değer bulunan eserlere bin YTL, ikinciye 750 ve üçüncülere de 500’er YTL para ödülü verildi. Ayrıca mansiyon ödülüne layık görülen yarışmacılara da 250’şer YTL ödül verildi. Böylece dereceye giren öğrencilere toplam 8 bin 750 YTL para ödülü verilmiş oldu.

BEDİRHAN GÖKÇE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

Ödül törenine katılan ünlü şair Bedirhan Gökçe, şarkı ve türküler eşliğinde okuduğu şiirlerle konuklara duygulu saatler yaşattı. Sık sık konuklarla diyaloglar kuran Gökçe, yarışmaya katılan öğrencilerin eserlerini çok beğendiğini söyledi. Seslendirdiği şiirler ve okunan türkülerin hikâyelerini de setircileriyle paylaşan Gökçe, öğrencilere nasihat ve tavsiyelerde bulundu.

Program sonrasında, konuklar dereceye giren eserlerin gösterildiği sergiyi gezdiler.

MusaKa92
18-05-2007, 18:34
Wolfowitz'in yerine kim gelecek?
18 Mayıs 2007 Cuma 16:10

Sevgilisini kayırmakla suçlanarak Dünya Bankası Başkanlığından istifa edeceği açıklanan Paul Wolfowitz'in yerine geçecek isimlerin başında, İngiliz İşçi Partisi liderliğinden ayrılan ve haziranda da başbakanlık görevini bıracak olan Tony Blair'in adı geçiyor.

Dünya Bankasının eski bir çalışanı olan ekonomist Joseph Stiglitz, 27 Haziranda Başbakanlıktan ayrılacak olan Blair'in adının açık açık Dünya Bankası'nın başkanlığı için geçtiğini söyledi.

Blair'in sözcüsü ise Başbakanın Dünya Bankası'nın başına getirilmesiyle ilgili söylentilerin birkaç gündür devam ettiğini, ancak bunların spekülasyon olduğunu belirtti, bununla birlikte bu ihtimali resmen yalanlamadı.

Sözcü, "Genel itibariyle yalan yanlış olan çılgın spekülasyonlar dolanıyor, bunları yorumlamamaz akıllıca olmaz" dedi.

Geleneksel olarak Dünya Bankasının başına bir Amerikalı, Uluslararası Para Fonu'nun başına ise bir Avrupalı geçiyor.

MusaKa92
Bakırköy'de gençler yürüdü
18 Mayıs 2007 Cuma 16:08

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 88. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Bakırköy Kaymakamlığı ve Bakırköy Belediye Başkanlığı tarafından Bakırköy’deki okulların ve yurttaşların katıldığı gençlik yürüyüşü yapıldı.

Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in de katıldığı yürüyüşün ardından Bakırköy Lisesi öğrencileri müzik grubu tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda konser verdiler.

İncirli Caddesi üzerindeki Shell Benzin İstasyonu önünden başlayan ve yaklaşık 1000 kişinin katıldığı yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

MusaKa92
Korsan cenneti ülkeler!
18 Mayıs 2007 Cuma 16:06

Korsan yazılım kullanımı konusunda 102 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, bir puanlık düşüşe rağmen Türkiye hala Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin ortalamasının üzerinde bulunuyor.

Türkiye, korsan yazılım kullanımının neden olduğu ekonomik kayıplar açısından 22’nci sırada yer alıyor.

IDC'nin araştırmasına göre, 2006 yılında bazı ülkelerdeki korsan yazılım kullanım oranları yüzde olarak şöyle:

Türkiye: 64
Avusturya: 26
Belçika: 27
Danimarka: 25
Finlandiya: 27
Fransa: 45
Almanya: 28
Yunanistan: 61
İrlanda: 36
İtalya: 51
Hollanda: 29
Portekiz: 43
İspanya: 46
İngiltere: 27
Japonya: 25
Macaristan: 42
Polonya: 57
Brezilya: 60
Meksika: 63
Malezya: 60
Tayvan: 41

MusaKa92
Canaydın can evinden vuruldu
18 Mayıs 2007 Cuma 15:59

Taraftarların zaman zaman tribünlerden tepki gösterdiği ve istifa çağrısı yaptığı Özhan Canaydın, şimdi de gazete ilanıyla istifası istenen kulüp başkanı oldu. Bugün bir gazeteye ''Zihniyet İstifa'' başlığıyla ilan veren taraftarlar, Canaydın'ı istifaya, kulübün kurullarını da Galatasaray'ın geleceğini kurtarmak adına göreve çağırdılar.

Galatasaray taraftarları ilanda şu görüşlere yer verdi;
''Manevi değerlerimizin kıymetini bilen, kulis gücünü sadece seçimlerde kendisi için değil, Galatasaray'ın her fırsatta gasp edilen hakları için kullanan, Galatasaray Kulübü üyeliğinde liseciler ve liselileri kayırmayan, kulübü 'Özhan Abi' zihniyetiyle yönetmeyen, tüm camiayı kucaklayan, taraftarına saygılı ve çağdaş yönetim niteliklerine sahip, temsil gücü olan, her ocak ayında 'Stadın kazması vurulacak' demeyen, küçük hesaplar peşinde koşmayan, kulübün tüm maçlarına gönül rahatlığıyla gelebilen, desteğini esirgemeyen bir başkan istiyoruz.
Sayın Canaydın! Biz, bu kişinin siz olmadığına inanıyoruz. Bu nedenle sizi ve sizinle aynı zihniyeti paylaşan yönetiminizi, daha fazla kalıcı zarar vermeden istifaya; Galatasaray Spor Kulübü'nün tüm duyarlı yetkili kurullarını, Galatasaray'ın geleceğini kurtarmak için ivedilikle göreve davet ediyoruz.''
Bu arada, taraftarlar, ''Only the registered members can see the link'' adlı internet adresinde de ''Aydınlık Galatasaray için 100 bin imza'' kampanyası yürütüyor. Bugün itibariyle 16.492 imza toplanmış bulunuyor.

MusaKa92
Polenler gözlere zarar!
18 Mayıs 2007 Cuma 15:58

Polenler, ev tozu ve hayvan atıkları göz alerjisine neden oluyor.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Faruk Öztürk, "Mevsimsel göz alerjisine neden olan etkenler genellikle polenler, mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır" dedi.

Alerjik göz hastalıklarının sık görüldüğünü ve insanların yaklaşık yüzde 15'inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, çevreyle direkt teması nedeniyle gözün alerjik hastalıklara daha yatkın olduğunu belirtti:

"Göz alerjilerinde gözde yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu görülebilir. Bu şikayetlere genellikle burundaki alerji eklenir. Göz kapaklarında şişlik, gözün beyaz tabakasında kabarıklıklar ve kızarıklık görülür.

Mevsimsel göz alerjisine neden olan etkenler genellikle polenler, mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır."

Öztürk, alerjiye ilaçlar, ilaçların içindeki koruyucu maddeler veya makyaj malzemelerinin de neden olabileceğini kaydetti.

Öztürk, gözdeki bazı rahatsızlıkların alerji zannedilebileceğini de belirtti:

"Muayenede göz kapakları, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapakları ters çevrilerek arka yüzeylerinin incelenmesi gerekebilir.

Bazı mikrobik hastalıklar, sebebi bilinmeyen iltihabi durumlar, göz kapağı iltihapları, bazı cilt hastalıklarının göz bulguları, kuru göz hastalığı, gözün bağ ve damar tabakasının iltihabi hastalıkları, böcek ısırıkları, kirpik diplerine yerleşen parazitler göz alerjisini taklit eden bir tablo meydana getirebilir.

Tanısal test olarak alerjen maddenin bulunması, gözyaşında ve kanda bazı maddelere bakılması yardımcı olsa da en fazla bilgi muayeneden elde edilir."

MusaKa92
18-05-2007, 18:35
Deniz Feneri'ne karşı kampanya
18 Mayıs 2007 Cuma 15:54

Son günlerde, özellikle bazı basın yayın organlarında, Derneğimiz ismi etrafında bir tartışma oluşturularak, halkımızın Deniz Feneri’ne olan sarsılmaz güven ve umut duyguları yıpratılmaya çalışılmaktadır. Almanya’da faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri e.V. isimli kuruluşa yönelik Alman makamlarının yürüttüğü soruşturma bahane edilerek ve söz konusu kuruluşla isim benzerliğimizden yola çıkılarak, Deniz Feneri Derneğimiz haksız ithamlarla suçlanmakta, mesnetsiz ve bir kampanyanın hedefi kılınmak istenmektedir. Bu gelişmeler karşısında, şu hususları Türk Milleti’nin dikkatine sunmak isteriz:

Deniz Feneri Derneği, 1998 yılında insani yardım yapmak ve yoksullukla mücadele etmek için kurulmuştur. Israrla ve inatla yardım çalışmalarında sadece yoksulluk unsuruna ihtimam göstermekte, başta ülkemiz olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun açlık, kıtlık, doğal afetlerin yaşandığı her coğrafyaya bağışçıları ile gönüllülerinden aldığı cesaret ve teşvikle koşmakta, dünyanın dört bir yanında, başta ulusüstü kuruluşlar olmak üzere pek çok sivil toplum örgütü ile işbirliği yapmakta, ülkesini ve bayrağını en güzel şekilde temsil etmektedir.

Yoksullukla mücadelede birlikte çalıştığı kuruluşlarla olan ilişkilerinde, sadece insani yardım temelli bağlantılar kurarak her türlü tartışma yaratacak yaklaşımlardan uzak durmaktadır. Gözü yaşlı, gönlü kırık, yoksulluğun pençesinde inim inim inleyen milyonların derdini; insaf sahibi, cömert, sevgi dolu her kalbe ulaştırarak, toplumdaki yoksulluk yangınını bir nebze olsun söndürmek için gecesini gündüzüne katmaktadır. Çalışmalarıyla pek çok sivil toplum kuruluşuna örnek olan Deniz Feneri Derneği yurtdışındaki sivil toplum kuruluşlarından İçişleri Bakanlığı’nın izinleri çerçevesinde bağış kabul ettiği gibi kaynaklarının yetmediği projelerde bilgilerini paylaşmış ve Almanya’da kurulu bulunan Avrupa Deniz Feneri e.V.’den de aynı prosedürler çerçevesinde destek almıştır.

Deniz Feneri Derneği; ülkemizin içinden geçmekte olduğu siyasi süreç ve ısınan politik ortamda, günlük ideolojik kavgalarına ve siyasi amaçlarına alet etmek isteyenlerin kuru gürültü ve iftira kampanyaları ile yoksula uzanan eli yaralamaya çalışanların tehdit ve yıldırma çabalarına asla aldırmayacaktır. Deniz Feneri Derneği’nden her ay yardım alan onbinlerce gözü yaşlı, gönlü kırık insanımıza yardım ulaştırılmasının engellenmesi anlamına gelen bu asılsız iddiaları yayanları hem milletimiz affetmeyecek hem de bu davranışları tarihte “yoksulu sevmeyenler” olarak anılmalarına sebep olacaktır.

Yoksullukla mücadelemizde dokuz yıldır bizi destekleyen, azdan az, çoktan çok vererek merhametini emanet etmiş cömert bağışçılarımız, fedakâr gönüllülerimiz müsterih olun. Bu nehrin yoksula ulaşmayan tek damlası, heba edilen tek bir yudumu yoktur. Biz, gece gündüz demeden kör kuruşun hesabını yapıyor ve sizin başınızı öne eğdirmeyip, gönlünüze en ufak bir şüphe düşürmeyecek bilinçle çalışmalarımızı daha yüksek azim ve bilinçle sürdürüyoruz. Yeryüzünde son yoksula ulaşıncaya kadar çalışacağız.

DENİZ FENERİ DERNEĞİ:

Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernektir.
Türkiye'nin ilk ve tek ISO 9001 kalite belgesine sahip yardım kuruluşudur. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne (ECOSOC) Özel Danışman Statüsü’nde üyedir. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile çalışmalar yapmaktadır. Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) ile işbirliği yapmaktadır. Uluslararası Kızıllhaç ve Kızılay Federasyonu Afet Müdahale Prensipleri’ni (Code of Conduct) imzalamıştır. Resmi makamların yapmakta olduğu sürekli denetimlere ilave olarak uluslararası bağımsız denetim kuruluşunca da denetlenmektedir. Deniz Feneri Derneği INPACT INTERNATIONAL TÜRKİYE tarafından denetlenmektedir.

MusaKa92
Kadife sese tuzlu bilet!
18 Mayıs 2007 Cuma 15:53

Efsane sanatçı Julio Iglesias, temmuzda İstanbul Arena'da sahne alacak. Konser, 13 Temmuz Cuma günü saat 21.30'da gerçekleşecek.

Iglesias'ın konserde 'Nathalie', 'Amor', 'Je N'ai Pas Change', 'Manuela' gibi şarkılarının yanı sıra 2006'da çıkardığı 'Romantic Classic' albümünde yer alan George Michael, The Bee Gees, The Cars gibi isimlerin kendi tarzıyla yorumladığı şarkılarına da yer vermesi bekleniyor.

Yalnız bu konsere gitmek için biraz bütçeden kısmak gerekecek. Çünkü bilet fiyatları tuzlu...

Bilet fiyatları:

1.Kategori: 265 YTL
2.Kategori: 240 YTL
3.Kategori: 165 YTL
4.Kategori: 111 YTL
5.Kategori: 83.5 YTL
6.Kategori (Golden Seat): 350 YTL

MusaKa92
Polat'tan Sabri'ye ağladılar azarı
18 Mayıs 2007 Cuma 15:45

G.Saray Başkan Yardımcısı Adnan Polat, Mecidiyeköy'deki GS Store Çadırı'nda düzenlediği basın toplantısında hem futbolcuları Sabri'yi hem de rakipleri Fenerbahçe'yi eleştirdi.

Fenerbahçe derbisi öncesi açıklamalarda bulunan Polat, Sabri'yi üstüne vazife olmayan işlere girmesin" diye eleştirirken, genç oyuncunun "Fenerbahçe yönetimi hep ağladı" şeklindeki sözlerin içeriği ne kadar doğru olsa da, böyle bir beyanat vermemesi gerektiğini belirtti. Polat, "Kendisini ikaz edeceğim. Üstüne vazife olmayan konulara girmemesini söyleyeceğim. Çok tecrübesiz ve genç bir arkadaşımız. İçeriği ne kadar doğru olsa da futbolcular bu tip açıklamalar yapmamalı" şeklinde konuştu:

Adnan Polat ezeli rakipleri için de "Şampiyon oldular ama fair play anlayışıyla değil" yorumunu yaparak şöyle konuştu: "Son 3 haftada manşetlere taşınan konuları irdeleyin. Fenerbahçe yönetiminin fair play anlayışı içinde şampiyonluk kazanmadığını sizler de zaten söylemiştiniz. Bizler Fenerbahçe yöneticilerinin canlı yayınlarda söylediğini izleyerek bu yorumu yapıyoruz."

MusaKa92
Şaşkına çeviren kaplan!
18 Mayıs 2007 Cuma 15:44

Çin'in doğusundaki bir hayvanat bahçesinde anneleri tarafından terk edilen üç kaplan yavrusuna bir köpek annelik yapıyor.

Şandong bölgesindeki Cinan Paomaling Vahşi Hayvanlar Dünyası yetkilileri, 'Bir', 'İki' ve 'Üç' adları verilen kaplan yavrularının 10 gün önce dünyaya geldiğini, ancak anneleri tarafından terk edildiğini açıkladı.

Yavrulara 'Huani' adlı bir köpeğin annelik yaptığını söyleyen yetkililer, 'Huani'nin kaplanları yaklaşık bir ay ya da sütü yetene kadar emzirmesinin beklendiğini belirtti.

Çin'deki hayvanat bahçelerinde terk edilen kaplan yavrularına daha önce de köpeklerin annelik etmesine tanık olunduğunu belirten yetkililer, 'Huani'nin daha önce de kaplan yavrularını emzirdiğini ve bu durumdan şikayetçi olmadığını açıkladı.

MusaKa92
Hız değil haz peşindeler
18 Mayıs 2007 Cuma 15:43

Dünya çapında ve Türkiye genelinde 1000 üyesi bulunan Only the registered members can see the link adlı internet sitemizin, dokuzuncusunu organize ettiği klasik amerikan oto şöleni yaklaşık 100 klasik amerikan otonun katılımı ile gerçekleşecek.

1950’li ve 1960’lı yılların efsaneleşmiş
Chevrolet’leri, Cadillac’ları, Plymouth’ları, Buick’leri, Pontiac’ları,Ford’ları
adeta zamanı durdurmuşçasına organize edilen festivalde bir arada olacaklar. Konforlarından, estetiklerinden ve dostluklarından hiçbir zaman taviz vermeyerek zamana meydan okuyan ve sahiplerince “eski değil eskimeyen dostlar” olarak ifade edilen bu araçlar,zarafet mankenliği yaparak izleyicilerden puan almaya çalışacaklar. Rock grup Transparan’ın canlı performansları sonrasında,klasik otomobiller Bağdat Caddesi’nden toplu geçiş yapacaklar.Araç sahiplerinin aileleriyle birlikte katılacağı şölende,klasik oto severler gün boyu renkli anlar yaşayacaklar.

“Hız değil Haz için” sloganını benimsemiş web sitemizin tek hedefi, klasik amerikan otomobillerinin günümüz koşullarında yaşatılıp geleceğe taşınabilmesini sağlayarak,bu sevgiyi içinde taşıyan herkesi
Only the registered members can see the link çatısı altında buluşturmak.

TARİH: 20 MAYIS 2007 PAZAR

YER: WONDERLAND Tesisleri,BOSTANCI-MALTEPE SAHİL YOLU

SAAT: 12.00-17.00

MusaKa92
18-05-2007, 18:36
İstanbul sualtı günleri başladı
18 Mayıs 2007 Cuma 15:36

İstanbulluları deniz ve sualtıyla tanıştırmak için bir araya gelen sualtı kulüpleri Carrusel Alışveriş Merkezi’nde çeşitli etkinlikler yapıyor. İstanbul Dalış Merkezleri adı altında toplanan kulüpler, 17-20 Mayıs tarihleri boyunca sualtı dünyasını tanıtmayı hedefliyor.

Etkinliklerde dünyaca ünlü sualtı fotoğrafçılarımızın sergileri açılacak, sualtı belgeselcilerimizin filmleri gösterilecek ve Türkiye’nin sualtı yaşamı tanıtılacak. Yine sualtı günleri boyunca İstanbul halkına sanılanın aksine sualtı dünyasının ne kadar güvenli olduğu anlatılacak; dalış aktivitelerinin ne derece güvenli ve ulaşılabilir olduğu anlatılırken, kafalarda soru işareti bırakan sorulara en yetkin ağızlardan cevaplar aranacak.

Yakın zamanda hayatını kaybeden dünyaca ünlü sualtı belgeselcimiz ve gerçek bir sualtı tutkunu olan Haluk Cecan ve çalışmaları da sualtı günlerinde yerini alıyor. Ayrıca trafik kazasında hayatını kaybeden Kaptan Suat Ayöz’de etkinliklerde anılacak.

MusaKa92
Tüyleri diken diken eden adım!
18 Mayıs 2007 Cuma 15:34

İngiliz bilimadamları kök hücre araştırmalarında artık insan-hayvan karışımı 'melez' embriyolar üretebilecek.

Üretilen bu embriyolar, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde yeni yöntemlerin bulunması için kullanılacak.

İngiltere'de yeni çıkarılan yasa tasarısı, insan-hayvan karışımı embriyoların üretilmesini mümkün kılıyor.

Tasarı sayesinde bilimadamları kök hücre araştırmalarında hayvan DNA'sı kullanarak insan embriyolarının yapısıyla oynayabilecek.

Tasarı yasalaştığında, bilimadamları, yüzde 99.9'u insan, yüzde 0. 1'i hayvan olan 'hibrid' ya da 'melez' embriyolar üretebilecek.

Bu embriyo da çeşitli hastalıkları araştırmak üzere kök hücre üretiminde kullanılacak.

Ancak tasarı uyarınca bu embriyolar yalnızca ciddi hastalıkların tedavisi için kullanılabilecek.

Melez embriyoların üretilmesi uzun süren etik tartışmalara yol açmış, bilim dünyasını ikiye bölmüştü.

MusaKa92
MHP'den Susurlukçulara veto
18 Mayıs 2007 Cuma 15:30

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, merkeze çekmek istediği MHP'nin imajını zedeleyeceği endişesiyle, kamuoyunda tepki toplayan bazı isimleri milletvekili adayı yapmama kararı aldı.

Listeye alınmayacak isimlerin başında, PKK terörünün yükseldiği dönemde Özel Harekât Daire Başkan Vekilliği yapan, ancak daha sonra Susurluk skandalı sonrası açılan davada yargılanan İbrahim Şahin ile Şemdinli iddianamesinin soruşturma sürecindeki beyanları nedeniyle merkeze çekilen eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun yer aldı.

Bahçeli'nin genel başkan seçildiği 1997 kongresinde "İllegalite ilan ediyorum" diyerek kürsüyü dağıtan eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu ve Sedat Peker'in adamlarına silah ruhsatı verdiği gerekçesiyle 5.5 ay hapis cezası alan eski Bilecik Valisi Ayhan Çevik'in adaylık başvuruları da dikkate alınmadı.

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altınbaş'ın 1991'de gözaltında öldürülmesine ilişkin davanın sanığı olarak yargılanan emekli başkomiser İbrahim Dedeoğlu'nun başvurusunun da henüz incelemeye alınmadığı, ancak aday gösterilmeyebileceği belirtildi. Beyoğlu Emniyet Amirliği'nde görev yaptığı dönemde travestileri hortumla dövdüğü iddiaları nedeniyle "Hortum Süleyman" olarak tanınan eski polis müdürlerinden Süleyman Ulusoy'un da Bahçeli'den veto yiyebileceği öne sürüldü.

MusaKa92
18-05-2007, 20:07
Rauf Denktaş'ın dizine protez
18 Mayıs 2007 Cuma 19:08

Özel bir ziyaret için İstanbul'da bulunan Kongo Sağlık Bakanı Victor Makawenge, Denktaş'ı, tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Ziyaret sırasında basın mensuplarının sağlık durumuna ilişkin sorularını cevaplandıran Rauf Denktaş, "Ciddi bir sorun değil. Dizlerimde ağrılar var. Yarın bir ameliyatla protez takacaklar. Bir senedir bu ağrıyı çekiyorum. Onun için buradayım" dedi.

Memorial Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Cumhur Kılınç da Denktaş'a yarın yapılması planlanan ameliyatla dizine protez takılacağını belirterek, ciddi bir durumun söz konusu olmadığını ve ileri yaşlara bağlı olarak görülen bir rahatsızlık olduğunu kaydetti.

MusaKa92
18-05-2007, 20:08
Demirel'den çok acemiydik itirafı
18 Mayıs 2007 Cuma 18:59

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin içini karıştırmak isteyenlerin olabileceğini belirterek, ''Ama bunu kim yaparsa elini kırarız. Aslında bizim içimizi karıştıranın elini kıracak kadar gücümüz yoksa bizim içimizi karıştırırlar. Ne kadar güçlüyseniz, o kadar itibarlısınız. Bir cumhurbaşkanını seçemedik. Bu güç mü yani?'' diye konuştu.

Demirel, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde, Çankaya Kültür ve Sanat Vakfı'nca düzenlenen ''Türkiye'nin geleceği için yeni arayışlar'' konulu toplantının kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önündeki en önemli meselenin Türkiye'nin birliği olduğunu söyledi.

DEMİREL GÜNAH ÇIKARDI

Dinleyicilerin sorularını da yanıtlayan Demirel, bir soru üzerine, siyasette hata yapmamanın mümkün olmadığını söyledi. Hatayı düzeltmenin önemli olduğunu vurgulayan Demirel, ''Türkiye çok partiyi götüremedi. Çok partide iktidar ve muhalefet olarak acemiydik. Birbirimizi yedik. Hiç kimse isteyerek hata yapmaz. Hatalarımız vardır. Ama halka gittik ibra ettik kendimizi. Beşer, şaşar'' diye konuştu.

MusaKa92
18-05-2007, 20:08
Chelsea fanatiği papağan kayıp
18 Mayıs 2007 Cuma 18:46

İngiliz polisi, FC Chelsea ile Manchester United takımlara arasında oynanacak İngiltere Federasyon Kupası (the FA Cup) finali öncesinde Manchester United adını duyunca kulakları sağır edici çığlıklar atan ''Chelsea'' adındaki papağanı bulmaya çalışıyor.

''Manchester United'' lafını duyunca çıldırıyor

Chelsea'nin renklerini taşıyan mavi boyunlu Amazon türü papağanın salı gecesi çalındığı sanılıyor. Papağanın sahibi Richard Threadgold, ailece koyu Chelsea taraftarı olduklarını, bu yüzden papağana ''Chelsea'' adını taktıklarını ve oğlunun kafesin önünden her geçişinde papağanı bağırtmak için ''Manchester United'' dediğini anlatıyor.

Manchester United lafını duyan papağanın kulakları sağır eden çığlıklar atmaya başladığını anlatan Threadgold, polis soruşturmasının önümüzdeki günlerde sonuç vermemesi halinde 600 sterline aldıkları papağanı bulana ödül vermeyi düşündüklerini de söyledi.

MusaKa92
18-05-2007, 20:09
Trabzon'dan Bursa'ya güvence
18 Mayıs 2007 Cuma 18:42

Turkcell Süper Lig'de pazar günü sahasında Bursaspor ile karşılaşacak Trabzonspor'un kulüp genel sekreteri Zekayi Fırat Dülger, maça yönelik rakip takım yöneticilerinin endişe duymalarını gerektirecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

Dülger, bordo-mavili kulübün internet sitesinde yaptığı açıklamada, ligin ilk yarısında Bursa'da yapılan maçta takımları aleyhine tezahüratlar yapıldığını anımsatarak, ''Ancak maça yönelik rakip takım yöneticilerinin endişe duymalarını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değil'' dedi.

MusaKa92
18-05-2007, 20:09
PKK ile dört koldan mücadele
18 Mayıs 2007 Cuma 18:36

Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısında, terörle mücadelede ekonomik ve sosyal faaliyetler, sınır güvenliği ve yaz aylarına yönelik hazırlıkların gözden geçirildiği, seçim güvenliğiyle ilgili çalışmaların değerlendirildiği bildirildi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında bugün bir toplantı yaptığı belirtildi.

SİLAHLI MÜCADELENİN YANINDA EK ÖNLEMLER

Açıklamaya göre, toplantıda, ''teröre karşı yürütülen silahlı mücadelenin yanı sıra terör örgütlerine istismar edebilecekleri bir alan bırakmamak amacıyla olumsuz ekonomik ve sosyal şartları ortadan kaldıracak şekilde icra edilen faaliyetlerin son durumu'' değerlendirildi.

Terör örgütü üyelerinin sınır geçişlerini önlemek amacıyla özellikle Irak sınırında alınacak fiziki güvenlik önlemlerine yönelik olarak önceki toplantılarda verilen talimatlar çerçevesinde hazırlanan projelerin son durumunun görüşüldüğü toplantıda, güvenlik ve istihbarat birimlerince yapılan değerlendirmeler ışığında, terörle mücadelede gelinen son durumla önümüzdeki dönemde alınacak tedbirler üzerinde duruldu.

MusaKa92
18-05-2007, 20:10
Hong Kong'da Barcelona şov
18 Mayıs 2007 Cuma 18:28

Sezon öncesi hazırlıkları çerçevesinde uzak doğuya gitmeyi ve oradaki taraftarlarıyla buluşmayı hedefleyen Barcelona, 10 Ağustos'ta Hong Kong'da yerel takımlardan Happy Valley ve Kitchee takımlarının karmasından oluşan bir ekiple gösteri maçı yapacak.

SONRAKİ DURAK JAPONYA VE ÇİN

Barcelona, Ronaldinho ve Deco gibi yıldızlarıyla birlikte, Hong Kong'un yanı sıra, Japonya ve Çin'de de hazırlık maçları yapacak.

Manchester United, Liverpool, Bayern Münih, Fulham, Portsmouth ve Reading gibi bir çok Avrupa takımı, sezon öncesi hazırlıkları çerçevesinde uzak doğuya gideceklerini açıklamışlardı.

MusaKa92
Başkentte elektrik kesintisi
18 Mayıs 2007 Cuma 18:22

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan açıklamaya göre, elektrik verilmeyecek yerler, gün ve saatleri şöyle:

21 Mayıs 09.00-17.00 saatleri arası;

Çankaya İlçesine bağlı Bahçelievler 40, 45, ve 60. sokaklar ve civarı, Gaziosmanpaşa Uğur Mumcu Caddesi, Kehribar ve Kemer sokaklar, Mahatmagandi Caddesi ve civarı. 09.00-18.00 saatleri arası; Mamak ilçesine bağlı General Zeki Doğan Mahallesi, İ. Alim Sultan Caddesi, 6. Cadde, 7. Caddenin bir kısmı, 80, 81, 83, 85, 90, 91. ve 95. sokaklar ve civarı, Yenimahalle ilçesine bağlı Yuva köyü, Genç Kardeşler Kooperatifi, Arkadaş Yayıncılık, Yanardağcam, Pasifik İş Merkezi ve civarı, Batıkent Gündoğusu, Ofisçiler, Özgü Yapı Kooperatifi ve civarı.

22 Mayıs 09.00-17.00 saatleri arası;

Çankaya ilçesine bağlı Bağlar caddesi, koza Sokak, Şemsettin Günaltay Caddesi ve civarı. 09.00-18.00 saatleri arası; Mamak ilçesine bağlı General Zeki Doğan Mahallesi, İ. Alim Sultan Caddesi, 6. Cadde, 7. Caddenin bir kısmı, 89, 98, 105, 107, 108, 110. sokaklar ve civarı, Yenimahalle ilçesine bağlı Yuva Köyü Çarıklar Çiftliği, Batıkent Harb-İş 3, Özpetek, Güneyce Sitesi ve civarı. 23 Mayıs 09.00-17.00 saatleri arası; Reşit Galip Caddesi, Nenehatun Caddesi, İzci, Fethiye, Kızkulesi, Hifanlı sokaklar ve civarı. 09.00-18.00 saatleri arası; Mamak ilçesine bağlı General Zeki Doğan Mahallesi, Mutlu Caddesi'nin bir kısmı, 15, 66, 152, 154, 155. sokaklar, Mutlu Mahallesi 118, 119, 120, 121, 122, 129. ve 130. sokaklar ve civarı, Ulubey Mahallesi 50, 51, 53, 55, 57. ve 58. sokaklar, Yenimahalle ilçesine bağlı Uygarkent 3. Cadde 60. Yıl Kooperatifi ve ilkokul ile civarı.

21, 22 ve 23 Mayısta 09.00-17.00 saatleri arası;

Kızılcahamam ilçesine bağlı Kurumcu, Aşağı Höyük, Yukarı Höyük, Kınık, Sorkun, Tahtalar, Bayındır, Yukarı Akkaya, Kultak köyleri. 09.00-16.00 saatleri arası; Çamlıdere ilçesine bağlı Meşeler, Çamköy, Atça, Elmalı, Buğralar, Müsellim, Doymuş, Tatlak, Bükeler, Peçenek, Osmansın, Çukurören, Ozmuş, Yahşiyan, Yediören, Elderek köyleri.

MusaKa92
Meclis'te Kürtçe yemin ederler mi?
18 Mayıs 2007 Cuma 18:14

Seçimlere bağımsız adaylarla girecek olan Demokratik Toplum Partisi'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, güçlü bir grupla Meclis'e girmeyi hedeflediklerini söyledi. Türk, Meclis'te Kürtçe yemin için de, ''Şov peşinde değiliz'' diye konuştu.

Cnn Türk'ün 'Seçime Doğru' programına katılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, sorunların çözüm yerinin parlamento olduğunu, bu nedenle Meclis'e girmeleri gerektiğini söyledi.

DAHA OLGUN TAVIR SERGİLEYECEĞİZ

Türk, Meclis'e girmeleri durumunda 1991 yılında yaşanan olayların tekrarlanmayacağını söyledi. Meclis'e giren DEP'li vekillerin Kürtçe yemin etmeleri üzerine yaşanan krizi yorumlayan Türk, "Daha olgun tavırlar sergileyeceğiz, şovmence bir yaklaşımın içinde olmayacağız" dedi.

LEYLA ZANA İÇİN SON KARAR YSK'NIN

Leyla Zana ve arkadaşları başta olmak üzere birçok üyelerinin siyasi kısıtlılık hali nedeniyle adaylıklarının kabul edilmemesi ihtimalini de değerlendiren DTP Genel Başkanı, "Hukukçular bu konuda farklı fikirler ileri sürüyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun vereceği karar kesin sonuç olacaktır" dedi.

MusaKa92
Kazım Avcı AK Parti'den aday
18 Mayıs 2007 Cuma 18:10

Kazım Avcı, Atatürk Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesini bitirdi. 27 yıl devlet hizmetinde çalışan Avcı, bir süre Başbakanlıkta danışmanlık görevinde bulundu.

2005 yılında kurulan Mehmet Akif Kültür Derneği'nin Başkanlığı görevini yürüten Avcı, Erzurum'a hizmeti şeref saydığını söyledi.

3 Kasım 2002 Milletvekilliği seçimlerinde de aday adayı olan Avcı, “ Erzurum bugün hak ettiği noktada değildir. Bu mübarek kenti zirvelere çıkarmak için adaylığa soyunduk. Aziz hemşehrilerimin desteği ile büyük başarılara imza atacağımız kesindir” diye konuştu

MusaKa92
18-05-2007, 20:11
Kazım Avcı AK Parti'den aday
18 Mayıs 2007 Cuma 18:10
Kazım Avcı, Atatürk Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesini bitirdi. 27 yıl devlet hizmetinde çalışan Avcı, bir süre Başbakanlıkta danışmanlık görevinde bulundu.

2005 yılında kurulan Mehmet Akif Kültür Derneği'nin Başkanlığı görevini yürüten Avcı, Erzurum'a hizmeti şeref saydığını söyledi.

3 Kasım 2002 Milletvekilliği seçimlerinde de aday adayı olan Avcı, “ Erzurum bugün hak ettiği noktada değildir. Bu mübarek kenti zirvelere çıkarmak için adaylığa soyunduk. Aziz hemşehrilerimin desteği ile büyük başarılara imza atacağımız kesindir” diye konuştu

MusaKa92
Güler Sabancı Financial Times'ta
18 Mayıs 2007 Cuma 18:05

Financial Times gazetesinin, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın topluluğun planlarıyla ilgili açıklamalarına yer verdiği bildirildi.

Sabancı Holding'ten yapılan yazılı açıklamada, Financial Times'ın ''Companies and Markets'' (Şirketler ve Piyasalar) ekinde yer alan haberin, ''Türkiye'nin Sabancısı Büyümeye Odaklandı'' ve ''Sabancı Finansın Ötesindeki Geleceğe Hazırlanıyor'' başlıklarıyla verildiği kaydedildi.

GELECEK 10 YILDAKİ BÜYÜME HEDEFLERİ

Buna göre, Güler Sabancı, Financial Times editörü Peter Marsh'a yaptığı açıklamada, ''Gelecek on yılda büyüme potansiyeli gördüğümüz üç ana alan olan enerji, perakende ve çimentoya, özellikle de yurt dışı operasyonlarımızda ağırlık vereceğiz. Özellikle Doğu Avrupa'da satın almalar da dahil olmak üzere yeni yatırım fırsatları araştırıyoruz'' görüşünü aktardı.

Halihazırda konsolide gelirlerinin yarısının finansal hizmetlerden, yarısının da diğer faaliyetlerinden kaynaklandığını kaydeden Sabancı, dengenin gelecek birkaç yıl içerisinde finansta yüzde 40, finans dışında yüzde 60 olarak değişmesinden yana olduğunu ifade etti.

MusaKa92
YÖK önerdi Sezer atadı
18 Mayıs 2007 Cuma 18:02

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Sezer, Harran Üniversitesi Rektörlüğü'ne Yükseköğretim Kurulu'nun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Mutlu'yu atadı.

MusaKa92
18-05-2007, 20:12
Sezer'i şok eden açıklama
18 Mayıs 2007 Cuma 17:19

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, milletvekili adayı olmama kararının arkasında olduğunu söyledi.

Zeki Sezer, DSP Parti Meclisi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezer, Rahşan Ecevit’in kendisiyle ilgili açıklamalarını şöyle değerlendirdi:

“Şok oldum. Rahşan Ecevit’in, Ecevitlerin Türkiye’nin üzerinde DSP’nin üzerinde ve benim üzerimde çok hakları var. O söz beni şok etti. Ama sanırım çok üzüldüğünü belirtmek içindir bu. Ben sayın Rahşan Ecevit’le konuşurum, hakkını helal etmesini sağlarım."

CHP listelerinden aday olunması için istifa edilmesi gerekebileceği tartışmalarına da değinen Sezer şöyle devam etti:

“Onlar teknik detaylar. Teknik detayları değerlendiririz. Önemli olan, hep söylüyorum, Türkiye’nin güvencesi Demokratik Sol Partidir. DSP’nin Türkiye’nin güvencesi olduğu hep söylüyorduk. Şimdi görüldü ki rejim tehdit altındayken, bütünlüğümüz tehdit altındayken, ekonomide büyük sıkıntılar varken, DSP Türkiye’de sol bir iktidar alternatifi yaratıyor. Öyleyse Türkiye’nin güvencesi DSP sonsuza kadar aslanlar gibi yaşayacaktır."

MusaKa92
18-05-2007, 20:13
Diyarbakır'da terör operasyonu
18 Mayıs 2007 Cuma 16:47

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce terör örgütü PKK'ya yönelik yapılan operasyonlarda 21 kişi yakalandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Emniyet Müdürlüğünce terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, değişik tarihlerde molotofkokteyli atma ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları belirlenen 9 kişi ile örgüte eleman temin eden 12 kişinin yakalandığı bildirildi.

İkamet ve üst aramalarında 2 kuru sıkıdan bozma yarı otomatik tabanca, 2 şarjör, örgütsel doküman, hard diskler, fotoğraflar ve kırsala götürülmek üzere hazırlanmış çok miktarda malzeme ele geçirildiği belirtilen açıklamada, adli makamlara sevk edilen 21 kişiden 10'unun tutuklandığı, 11'inin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı kaydedildi.

MusaKa92
18-05-2007, 20:13
Helikopterde doğum yaptı
18 Mayıs 2007 Cuma 16:44

Siirt'te doğum sancısı çeken kadın, kendisini hastaneye yetiştirmeye çalışan askeri helikopterde doğum yaptı.

Merkeze bağlı Ekmekçiler köyünde doğum sancısı çeken Sabriye Beştaş'ın yakınları, hastaneye yetişebilmek için durumu İl Jandarma Komutanlığına bildirerek, yardım talebinde bulundu.

Bunun üzerine Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığına ait bir helikopter, köyden Beştaş'ı aldı.

Siirt Asker Hastanesine doğru havalanan helikopterde doğum sancıları artan Beştaş, helikopterdeki sağlık personelinin yardımıyla doğum yaptı.

Sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getiren Beştaş, bebeğine, hayatını kurtaran askeri helikopterin pilotunun adını verdi.

''Uğur'' adı verilen bebek, Asker Hastanesinde tedavi altına alındı.

Anne Beştaş, kendisini hastaneye yetiştiren askerlere teşekkür etti.

MusaKa92
18-05-2007, 20:14
Beşiktaş'tan kupa tişörtü

Beşiktaş'ın Fortis Türkiye Kupası ödül töreninde giydiği tişörtlerin satışına, Kartal Yuvası'nda başlandı.

Öncelikle İstanbul'daki Kartal Yuvası mağazalarında satışa çıkarılan tişörtlerin, yarından itibaren de tüm Kartal Yuvası mağazalarından ve satış noktalarından taraftarlara ulaştırılacağı bildirildi.

Taraftarların beğenisine sunulan tişörtlerin bir yüzünde, kupa fotoğrafıyla birlikte ''Şerefimizle oynadık, hakkımızla kazandık'', diğer yüzünde ise ''Fortis Türkiye Kupası Şampiyonu Beşiktaş-09.05.2007'' ibaresi yer alıyor.

mert1907fb
22-05-2007, 13:55
Bilgi için teşekkürler