PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Intel'in 45nm İşlemcileri Gelecek Yılın Başında Marketlerde

Hakan Gül
19-05-2007, 19:44
Only the registered members can see the link

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel her geçen gün 45nm hedefine biraz daha yaklaşıyor. Geçtiğimiz ay içerisinde resmi olarak 45nm işlemcilerine ait bazı test sonuçlarını yayınlayan firmanın 45nm işlemcilerine yönelik ilk canlı tanıtımını gelecek ay yapılması beklenen Computex fuarında gerçekleştirmesi planlanıyor. Tabii bizim için asıl önemli olan konu ise işlemcilerin ne zaman alınabilir konuma geleceği ve piyasaya sürüleceği. Gelen bilgilere göre Intel'in Ağustos ayı gibi 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcileirine yönelik tüm çalışmalarını tamamlaması ve hacimli üretim yapabilecek konuma gelmesi bekleniyor. Buradan hareketle yapılan tahminlere göre 45nm işlemciler için bu yılın sonunda büyük ihtimalle yurt dışı için Noel döneminde işlemcilerin yavaş yavaş piyasaya çıkması da beklenebilir. Fakat yaygın anlamda işlemcilerin marketlerdeki yerlerini alması gelecek yılın ilk 3 ayında gerçekleşmesi hedefleniyor.

Tabii son kullanıcılar için yol haritası bu şekilde ilerlerken isim yapmış profesyonel kullanıcılar işlemcilere çok daha erken kavuşabilecek. Büyük ihtimalle Temmuz ayının 15'ne doğru Intel'in 45nm işlemcileirn ilk örneklerini yurt dışında ciddi anlamda tanınan bazı profesyonel kullanıcılarına ve hız aşırtma ustaları ile çeşitli site ve test merkezlerine göndermesi de olası. Tabii Temmuz ayı manidar zira aynı zaman dilimi içerisinde de AMD yeni nesil işlemcilerini de yavaş yavaş duyurmaya başlayacak. Daha önce ifade ettiğimiz gibi Intel'in 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek yeni işlemcileri firmanın tik-tak felsefesi ışığında yeni bir mimari ile gelmyecek fakat şu an satılmakta olan işlemcilerin kullandığı Core mikroişlemci mimarisinin de birebir aynısına sahip olmayacak. Zira gelen bilgilere göre, Intel 45nm işlemcilerde Core mimarisinin çok daha geliştirilmiş ve revize edilmiş versiyonunu kullanacak. Yapılan değişikliklerin başında yaklaşık 47 adet yeni SSE4 komut setinin mimariye eklenmesi gösterilmekte. Bu değişikliklerin 45nm işlemcilere özellikle destek veren çoklu ortam uygulamalarında ciddi performans artışı getirmesi bekleniyor.

Tabii ek olarak Unique Super Shuffle Engine ve Radix 16 adı verilen yeni teknolojiler de Intel'in 45nm işlemcileri ile birlikte gelecek. Bu teknolojilerden Super Shuffle Engine'in yine SSE2-SSE3 ve SSE4 tabanlu uygulamalarda performans artışı kazandırması beklenirken Radix 16 teknolojisinin genel anlamda işlemcilere performans artışı sağlaması hedefleniyor. Ek olarak yeni işlemciler üzerinde Intel'in sanallaştırma teknolojisine yönelikte bazı iyileştirmeler yaptığından bahsedilmekte. Tabii 45nm üretim teknolojisi ile birlikte işlemcilerin termal güç tasarımları da geliştirilmiş olacak. Doğal olarak işlemcilerin transistör sayısı da artacak. Şu an kullanılan çift çekirdekli işlemcilerde var olan 271 milyon transistör yerine 45nm işlemcilerde yaklaşık 410 milyon transistör yer alacak. Yine 45nm üretim teknolojisi ile birlikte işlemci çipinin boyu da küçülecek. Conroe'lerin 155mm2'lik yapısının aksine 45nm işlemciler %25'lik bir azalma ile 107mm2 olacaklar.