PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜrkÇe'nİn Gurur GÜnÜ

pencere77
03-06-2007, 14:08
Türkçenin gurur tablosu
Bu yıl 5'si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, muhteşem bir finalle sona erdi. 100 ülkeden Türkçe konuşan 550 öğrencinin katıldığı olimpiyatın finali, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.Dünya gençleri salonu barış mesajlarıyla süslerken, Barış Korosu da, seyircilerle birlikte 'Bütün dünya kardeş olsa' şarkısını seslendirdi. Zaman zaman duygusal anların yaşandığı törende, halkın cep telefonu mesajlarıyla şiir ve şarkı dalında belirlediği 5'er finalist sahneye çıktı.

İstanbul Gösteri Merkezi'ni tıklım tıklım dolduran binlerce insan da gözyaşları içinde Türkçenin şampiyonlarını alkış yağmuruna tuttu. Finalde, geçen sene trafik kazasında vefat eden Moğolistan'daki Türk okullarının genel müdürü Adem Tatlı da unutulmadı. atlı'nın eşi Aysel ve oğlu Ömer Faruk'a ödülünü Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın eşi Münevver Hanım verdi. "Allah sizi cennette kavuştursun." derken Münevver Arınç'ın sesinin titremesi, seyircileri ağlattı.

Tatlı'nın anısına geçen seneki olimpiyatın şampiyonu Ukraynalı Elvira Saranayeva da, 'Önden Giden Atlılar' isimli şiiri okudu.

Ödül vermek için sahneye çıkan konuklar ise, Türkçe öğreten 'kahramanlara' şükranlarını sundu. Meclis Başkanı Arınç'ın, "30 yıldır siyasetin içindeyim. Bunun hülasasını bir tarafa koysanız onu 50 ile çarpsanız şu çocuklar için yapılan hizmetin yanında sıfır derecesinde kalır." sözleri seyircilerden büyük alkış aldı. Arınç, konuşmasından sonra öğrencilere, Meclis Türk Dilini Teşvik Özel Ödülü verdi.

Only the registered members can see the link

pencere77
03-06-2007, 14:09
[HABER İZLENİM] Haritaya yeniden bakar mısınız?
Dünya haritasına en son ne zaman baktınız? Mali'yi bir kalemde bulabilir misiniz ya da Laos'u? Gana, Kamerun, Vietnam, Papua Yeni Gine'yi hatırlıyoruz... Hani dünya kupasında ezilmesinler diye içimizden gizli gizli destek verdiğimiz ülkeler.

Bugün onların çocuklarıyla birlikteydik. ABD, Almanya, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerin çocukları da buradaydı. Tanzanya ve Mozambik'ten de arkadaşlar gelmiş. Arkadaş diyoruz; çünkü hepsi Türkçe konuşuyor. Dün İstanbul'da dünya rekorlar kitabına girecek bir projeye tanıklık ettik.

İstanbul Gösteri Merkezi yine tarihî bir gün yaşadı. Geçen yıl ismini değiştiren merkez, 100 ülkeden gelen 550 öğrenciye ev sahipliği yaptı. Kapıda ülkelerinin bayraklarıyla bekliyordu çocuklar. Misafirleri bir bir aldılar içeri. Bize zenci bir öğrenci eşlik etti. Belki abartı gelebilir; ama ben bugüne kadar dünya gözüyle teni bu kadar siyah çocuk görmedim. Göz işaretiyle merhaba deyince, 'Hoş geldiniz, buradan buyurun' demesin mi? Bir yandan yürüyor bir yandan da konuşuyoruz. Ülkesini ve okulunu anlattı bize. Öyle güzel konuşuyordu ki, gösteri merkezine birlikte gittiğim arkadaş, 'Memleket nere hemşerim?' diyerek küçük bir sınav bile yaptı. Sokak dilinde yaptığımız sınavın sonucunu anında aldık: Mozambik'ten geliyorum.

'Türkçenin yüz akları'nı görmek için Anadolu akın etti İstanbul'a. Manisa'dan Mardin'e, Kayseri'den Edirne'ye, Kars'tan İzmir'e onlarca insan sabahın erken saatlerinde geldi gösteri merkezine. Salon yetmediği için yüzlerce insan dışarıda kaldı. 'Televizyonlarda canlı olarak izleme imkanı vardı ama geldik' diyorlardı. 'Neden buradasınız?' sorusuna verilen cevap çok kısaydı: 'Tarihî olaya tanıklık etmek için buradayız.'

Solandakiler, dört saat süren programda duygu okyanusundan geçirildi. Sevinç, hüzün, özlem, gözyaşı, alkış ve çoşku birbirine karıştı. Misafir çocuklar neler yapmadılar ki. Afrikalıların Silifke oyununda çoşku doruğa çıktı. Türkmenistanlı çocuk çok güldürdü. 'Önden Giden Atlılar' hüzünlendirdi. Güncel meseleler nedeniyle epeydir okumadığımız şiirleri alkışladık. Adem Tatlı'nın oğlunu görünce gözyaşları tutulamadı. Uzun süredir titreyen dudaklarla hiç böyle dua etmemiştik beklide...

Sunucunun ifadesiyle bu çocukların arkasında 'benliklerini terk edenler var.' Kendilerini bilinmezlik toprağına gömenlerin yetiştirdiği çocuklar bunlar. 'Ümit solmasın, kavga olmasın dediler' hep birlikte. Barış ve kardeşlik türküsü söylediler. Bu türküyü söylemek ve söyletmek çok zor. Türkiye ve dünyaya yeniden bakar mısınız? Daha çocukluktan yeni çıkmış gencecik delikanlılar, bombaları bedenlerine sarıp nasıl ölüm olarak aramıza dalıyor. Salonda Irak'tan gelen çocuklar da vardı. Ölümün çok konuşulduğu ülkeden gelip sevgiyi anlattılar Türkiye'de.

Bu işte emeği olanlardan biri de Mehmet Sağlam. Kolombiya'yı anlattı bize. Kolombiya'daki öğretmeni yani Gaziantepli Hasan'ı: 'Hasan, senin soyadın ne diye sordum. Türk dedi. Anlamadım, bu nasıl soyisim? Hocam, ben buraya gelen ilk Türk öğretmenim. Şimdilik yalnızım. Kaybolmamak için kendimi Hasan Türk diye tanıtıyorum.' Hasan Hoca'nın öğrencileri de oradaydı.
ALİ AKKUŞ
03 Haziran 2007, Pazar

kAYNAK:ZAMAN GAZETESİ

pencere77
03-06-2007, 14:10
Dünyada barış isteyenler olimpiyatlara baksın
TBMM Başkanı Bülent Arınç, törendeki konuşmasında salondaki tablonun dünyada arzu edilen barışı sembol ettiğine dikkat çekti. Arıç, "Dünyada barış isteyen buraya baksın." dedi.100 ülkeden çocukların katıldığı olimpiyatların gönüllerdeki buzdağlarını erittiğini ifade eden Arınç, "Parayla, siyasetle ve silah zoruyla yapılamayacak bir işi başardınız." diye konuştu. Yaklaşık 30 yıldır siyasetin içinde olduğunu kaydeden Arınç, "30 yıldır siyasetin içindeyim. Onu 50 ile çarpsanız şu çocuklar için yapılan hizmetin yanında sıfır derecesinde kalır. Bunları gönlümden geçtiği için söylüyorum." ifadelerini kullandı. Bütün dünyanın 'bu güzelliği seyrettiğine' dikkati çeken Arınç şöyle devam etti: "Kimisi hasta yatağından, kimisi bizim gibi gözyaşlarını akıtarak, bir başkası sevinçten fırlayarak izliyor. Onlara da selamlarımızı gönderiyoruz. Onlar el uzattı ve Anadolu'nun tertemiz insanı ekmeğini bölüşerek mala mala harçlarını koydu." Salondaki bakanlar, milletvekilleri, il valileri, belediye başkanları ve il genel meclisi başkanlarına da seslenen Arınç, "Bu çocuklar bizi bir araya getirdi. Mecbur kalmasak belki biraraya gelmeyiz. Ama burada bir arada birlikte gözyaşı döktük. Gerçek Türkiye tablosu bu." dedi.

Only the registered members can see the link

pencere77
03-06-2007, 14:18
1.olan şarkı be diğer şakı şiir ve stand up gösterilerini çok beğendim ve gurur duydum.100 ülkeden çocuk ve Türkçe yi çok güzel konuşuyorlar,Türiyede yaşamamalarına ve Türk olmamalarına rağmen

bulletfromhell
03-06-2007, 14:19
çok güzel şeyler bunlar....yalnız bi konuya değinmeden geçemeyeceğim....uluslararası fonetik kitaplarında hala daha türkçe karakterler yok....özellikle internetteki mail hesaplarında ve yazışmalarda ı,ö,ü,ğ,ş,ç karakterlerine bastığınızda abuk subuk şekiller çıkıyor.ve aldığınız mail hesaplarında bu karakterler kabul edilmiyor...web adreslerinde türkiyeden bir firma bu harfleri içeren bir web sayfası alamıyor....sebebini bilmeyenler için söyleyeyim....zamanında kenan evren cumhurbaşkanıyken türkçe karakterlerinde uluslararası fonetik kitaplarında yer alması için uluslararası heyet gelmiş ve bu karakterleride katalım demişler....yaklaşık 300 bin $ lık bir para ödememiz gerektiği için kenan paşamız buna itiraz etmiş ve 'gerek yok' diyerek heyeti geri göndermiş....şimdi istediğimiz kadar yırtınalım....küçük çocuklar artık o kadar web adresleriyle içli dışlılarki türkçe karakterleri normal yazıda yazarken tereddüt geçiriyorlar.....ek bi bilgi olsun diye yazdım.....