PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 9.6.2007 Tarihli Haberler

MusaKa92
09-06-2007, 10:55
Fenerbahçe aşkı 3 kişiyi öldürdü
09 Haziran 2007 Cumartesi 10:44

Afyonkarahisar'da dün meydana gelen trafik kazasında iki sağlık memuru ile birlikte hayatını kaybeden ambulans sürücüsü Oktay Altuğlu (31), bugün memleketi Alanya'da toprağa verildi. Fanatik Fenerbahçeli Altuğlu'nun, Şükrü Saraçoğlu Stadyumunu görmek için başhekime rica edip gönüllü şoförlük yaptığı ortaya çıktı.

Alanya'dan iki gün önce hasta nakli için İstanbul'a giden sürücü Oktay Altuğlu ve sağlık görevlisi arkadaşları İsmail Uygur, Serdar Demirkol'un bulunduğu ambulans Afyonkarahisar -Kütahya karayolunun 30'ncu kilometresinde bir TIR'la çarpıştı. Kazada ölen Başkent Üniversitesi Kemal Reisoğlu Hastanesi'nin üç personeli için öğle saatlerinde tören yapıldı. Törene katılan hastane personeli ve Altuğlu'nun yakınları gözyaşlarına boğuldu.

Fanatik Fenerbahçeli olmasıyla tanınan Oktay Altuğlu, iki gün önce İstanbul'a görev çıkınca hastane yönetimine “Ben İstanbul'u hiç görmedim. Fenerbahçe stadını merak ediyorum. Şampiyonluğun adresini görmek istiyorum” diyerek göreve kendisinin gitmesi için başhekimliğe başvurduğu belirtildi. Hastane önündeki törenin ardından Altuğlu'nun cenazesi dün cuma namazını müteakıben kılınan cenaze namazından sonra Alanya Belediye Mezarlığına defnedildi.

MusaKa92
09-06-2007, 10:55
Tacizi kanıtladı, suçlu çıktı
09 Haziran 2007 Cumartesi 10:43
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Adapazarı SSK Hastanesi'nde çalışan ve ayrıca muayenehanesi de bulunan Genel Cerrahi uzmanı Dr.H.G.'nin açmış olduğu “manevi tazminat” davasında emsal bir karara imza attı.

İki çocuğu bulunan Doktor G., özel bir televizyon kanalında yayınlanan “tacizci doktor” görüntüleri nedeniyle kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu belirterek, İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne Show TV televizyonu ve muhabiri N.Ö'ye 12 YTL'lik tazminat davası açtı. Dava mahkemece reddedildi.

ÖZEL YAŞAMA SALDIRI

Ancak mahkemenin verdiği davanın reddi kararının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, kararının bozulmasına ve davanın kabul edilmesi gerektiğine oy çokluğuyla karar verdi.

Yargıtay, bozma gerekçesinde şu görüşlere yer verdi: “Anayasa'nın 20. maddesinde herkesin özel hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahip bulunduğu, özel hayatın gizliliğine dokunulmayacağı belirtilmiştir. Kişinin sıfatı ve konumu ve olursa olsun rızası dışında kamuya açıklanamaz. Bunlar kişinin gizli alanını oluşturur. Bir kişinin hukuka aykırı bile olsa konuşmalarının ve görüntüsünün gizli kamera ile kayda alınması aynen telefon konuşmalarının yasadışı dinlenmesinde olduğu gibi onun kişilik haklarına ve özel yaşamına saldırı niteliği taşımaktadır. ”

MusaKa92
09-06-2007, 10:56
Sağır Oda'nın finali beğenilmedi
09 Haziran 2007 Cumartesi 10:38
Sağır Oda'nın finali büyük sürprizlerle biteceği söyleniyordu. Ama bu kadarına d pes doğrusu. Finalde ne olduğu hala çözülebilmiş değil.

Dizinin daah onurlu bir şekilde bitmesini bekleyenler çoğunluktaydı. Bazıları da dizinin sinema filminin çekileceği çin böyle bir final sahnelendiğini iddia ediyor.

Benzer eleştiriler basında da yer aldı. Kırşehir'den Bora İnan adlı izleyici Zaman'ın seyir günlüğüne yazdı. Dizinin izleyicileir enayi yerine koydğunu savundu.

'Sağır Oda'nın son bölümünü izledim geçen akşam. Bir haftadır dönen fragmanları görünce ilginç bir final sahnesi seyredeceğim düşüncesiyle oturdum ekran karşısına. Zira, dizideki gerçek kahramanın ortaya çıkacağı söyleniyordu tanıtımlarda. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki, finalde neler olduğunu hâlâ çözebilmiş değilim.

İnternette de dizi ile ilgili iyi şeyler yazana rastlamadım. Acaba bu, aceleye getirilmiş bir son muydu? Bütün bu soruların cevabı seneye mi verilecek? Yoksa dizinin sinema filmi mi çekilecek?

Geçtiğimiz haftalarda bu sütunda Sağır Oda yapımcılarının senaryodaki açıklar ve prodiksiyon hataları ile halkı nasıl 'enayi' yerine koyduğu yönünde bir yazı okumuş kendimce o yorumu yapan kişiye kızmıştım. Aradan geçen haftalarda o arkadaşımızın haklı çıktığını görmek benim için gerçekten bir ders oldu. Kurtlar vadisinin ağırlığını tartamayacak bu dizinin daha 'onurlu' bir şekilde bitmesini dilerdim. Bunca haftadır takip ettiğim diziden geriye sadece koca bir hayal kırıklığı kaldı.

MusaKa92
Her gün 10 kez tecavüze uğradı
09 Haziran 2007 Cumartesi 10:26
Irak'taki Amerikan vahşiliğini ispatlayan yeni bir video daha ele geçirildi. ABD merkezli Only the registered members can see the link adlı sitenin geçtiğimiz hafta yayınladığı ve ABD Ordusu Suçları Araştırma Birimi'nin soruşturma başlattığı yeni görüntüler, ABD'de kapalı bir alanda çekilmiş. Amatör görüntülerde, işkence skandallarıyla bilinen Ebu Gureyb hapishanesinde Irak'ta bulunduğu dönem gardiyanlık yapmış olan bir asker, yaşadığı ilginç olayları anlatıyor. Görüntüleri çeken kişinin askere “Şu olayı da anlat” diye söz vermesinin üzerinden, eski asker 15 yaşındaki bir kızın nasıl intihar ettiğini şu sözleriyle anlatıyor.

GENÇ KIZ İNTİHAR ETTİ

“Kimse bizim her gün orada neler yaptığımızı tahmin bile edemez. Hacıları nasıl ellerinin üstünde yürütüp, havlattığımızı kimse bilemez. Masum insanlar yakalanıp Ebu Gureybe atılmıştı. Bütün “hacılar”la adeta oyuncak gibi oynanıyordu. 15 yaşında bir kız vardı. Kız bir asker tarafından her bir askere 50 dolara satılıyordu. Kendisini asarak intihar etmeden önce her gün 10 kez tecavüze uğruyordu.”

MusaKa92
Siyasette bel altı sezonu açıldı
09 Haziran 2007 Cumartesi 10:09
Adaylar diğerini alt etmek için her türlü yola başvurmaktan çekinmiyor. Geçmişte de böyle olmuştu bu seçimlerde de böyle olacak gibi.

22 Temmuz'da siyasiler ve partiler, rakiplerini yıkmak için her türlü yolu deneyecekler. Bel altı siyasete ilk tanıklık eden de Milliyet yazarı Can Dündar oldu.

Kendisine gönderilen bir posta vardı. İçinden bir poster çıktı. Yazar merkez sağda birleşme fiyaskosuna gönderme yapılan Bel altı posterde neler olduğunu anlattı:

"Posterde bir yer yatağı...
Yer yatağının üstünde bir battaniye...
Battaniyenin üstünde iki çıplak...
Üstte esmer bir kadın; altta bıyıklı bir erkek...
Posterde erkeğin bir milletvekili olduğu yazılı...
Meclis albümüyle karşılaştırdım; fotoğraftaki hakikaten de o...
Adeta merkez sağa, "Birleşme öyle olmaz, böyle olur" diyor.
İsminin üstünde şu slogan var:
"Bir dönem daha hizmet vermeye hazırım!"

Can Dündar bel altı siyasetin ilk olmadığını örneklerle hatırlatıyor. Yazarın ilk genel seçimlere ait siyasi atışma yüz kızarttı.. İşte 60 yıl öncesinde yaşanan siyaset-sünnet ilişkisi:

"Daha ilk seçimde birileri CHP'nin renkli Genel Sekreteri Kasım Gülek'in kolej mezuniyet cüppesiyle çekilmiş fotoğrafını seçmene dağıtıp "Gülek papaz oldu" diye propaganda yapmıştı.
Hatta bir muhalifi "Kasım Bey sünnetsizdir" diye laf yayınca Gülek de dayanamamış, lafı çakmıştı:
"Karısı da amma gevezeymiş."

MusaKa92
Valencia Juve'nin golcüsünün peşinde
09 Haziran 2007 Cumartesi 10:00
France Football'ın haberine göre Juventus'un Fransız golcüsü David Trezeguet'in menajerleri İspanyol kulübü Valencia ile görüşüyor.

Trezeguet'in Juve'deki geleceği belirsizliğini koruyor ve yakın zamanda kulüp yetkilileriyle masaya oturması bekleniyor. Sezon sonu sözleşmesi sona erecek futbolcu Juve'den bazı garantiler almak istiyor. Son olarak Fransız teknik adam Didier Deschamps'ın takımdan ayrılması ve yerine İtalyan Claudio Ranieri'nin getirilmesiyle, 29 yaşındaki oyuncu kadroda kendisine bir rol verilip verilmeyeceğini bilmek istiyor.

France Football ise Trezeguet'in başka seçenekleri şimdiden düşünmeye başladığını ve oyuncunun menajeri Daniel Fonseca'nın Valencia'nın sportif direktörü Amedeo Carboni ile olası transfer görüşmeleri yaptığını yazdı.

Kaynak: Only the registered members can see the link

MusaKa92
Olumlu düşün, uzun yaşa
09 Haziran 2007 Cumartesi 09:36
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, olumlu düşünmenin mutluluğun ve vücut sağlığının temeli olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanın hayatı boyunca iç dünyası ile dış dünyasını uyumlu hale getirmek için uğraştığını belirterek, bu uyumu ne ölçüde başarabilirse, insanların mutluluğa o ölçüde ulaşabildiğini söyledi.

Zihnin sağlıklı olmadan, bedeninin sağlıklı olamayacağını ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, araştırmaların hayatı iyimser ya da kötümser bakış ile yaşamanın büyük ölçüde kişinin elinde olduğunu gösterdiğini belirtti.

''DAHA İYİ VE DAHA UZUN SÜRE YAŞAYABİLİRİZ''

Olumlu düşünmenin stresi azalttığını, ruh sağlığını koruduğunu ve kişinin kendisini iyi hissetmesini sağladığını bildiren Prof. Dr. Yorulmaz, şunları kaydetti: ''Olumlu düşünmek daha iyi hissetmemizi sağladığı gibi hastalıklara karşı direncimizi artırır, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, solunumunu düzene sokar, daha iyi oksijen alan beyin ve vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Böylece dikkatimizi daha iyi toplayabilir, kaza ya da hata yapma riskimizi azaltır, okul ve ders başarımızı artırabiliriz. İnsanlara da anlayışlı yaklaşır ve ilişkilerimizi daha olumlu ve yapıcı hale getirebiliriz. Bu da hayatın güçlükleri ile başa çıkma gücümüzü artırır. Ve sonuçta daha iyi ve daha uzun süre yaşayabiliriz.''

Bunun için kişinin kendine güvenerek, olayları olumlu düşünmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, ''Eğer olayları duygusallıktan uzak ve doğru biçimde anlayıp değerlendirebilir, o konuda daha fazla bilgilenirsek içimizdeki konuşmaları olumluya çevirebiliriz. Olumsuz giden her şey için kendimizi suçlamayı bırakıp, yaptığımız hatalardan ders çıkarmalı, her gün biraz daha iyiye gitmek için çaba göstermeliyiz'' diye konuştu. Kişinin aklına olumsuz bir düşünce geldiğinde, bunun niçin olumsuz hissedildiğinin düşünülmesini gerektiğini anlatan Prof. Dr. Yorulmaz, nefret ve kin duygusu yerine sevgi ve bağışlama duygusunu getirmeye çalışılması gerektiğini söyledi.

SORUNLARLA BAŞ ETMENİN YOLLARI

Prof. Dr. Yorulmaz, olumlu düşüncenin, sorunları göz ardı etmek anlamına gelmediğini ifade ederek, olayları gerçekçi, tarafsız, duygusallıktan uzak bir gözle değerlendirmek anlamını taşıdığını bildirdi. Olumlu düşünmenin beyni olayların kötü, endişe verici yanları yerine öğretici yanlarına yöneltip, sorunlarla baş etmek için faaliyete geçirdiğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, olumlu düşünmenin olaylar karşısında yıkılmayı ve hayatımızı karartmayı engellediğini, kişileri hayata bağladığını ve yaşama sevincini artırdığını kaydetti.

MusaKa92
09-06-2007, 10:58
MHP ve DP'nin reklamları aynı
09 Haziran 2007 Cumartesi 09:26

DP'nin gazetelere, "Nereye kadar, buraya kadar" sloganıyla verdiği ilanı, MHP'nin de, halka dağıtmak için hazırladığı yüz binlerce broşürde kullandığı belirlendi.

MHP'nin "Nereye kadar" başlıklı broşüründe Erdoğan'ın şehitlere "kelle", Abdullah Öcalan'a "sayın", çiftçiye "Al ananı git", askere "Yan gelip yatma" sözleri yer alıyor.

Broşür, "Türk milletinden buraya kadar" ifadesiyle bitiyor. DP'nin 5 Haziran'da büyük gazetelere verdiği ilanda, "Zıtlaşmayla, kutuplaşmayla nereye kadar, buraya kadar. Artık Demokrat Parti var. Çare var" ifadeleri kullanılıyor.

MusaKa92
09-06-2007, 10:59
Gökçek'in son seçim anketi
09 Haziran 2007 Cumartesi 09:25
22 Temmuz seçimlerinde Meclis'e kaç partinin girecek? Şimdiden kestirmek zor. Ama Gökçek'in anketine göre 3 parti Meclis'e giriyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek düzenli olarak seçim anketleri yaptırıyor. Ve bunu kamuoyuyla paylaşıyor.

Gökçek'in elindeki son ankette AK Parti uzak ara önde gözüküyor. Hürriyet Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu'nun köşesinde yayınladığı Gökçek'in anketine göre 3 partili bir Meclis gözüküyor.

İşte sıralama ve partilerin oy oranları:

AK Parti: yüzde 52.6
CHP: yüzde 21
MHP: yüzde 12

MusaKa92
Kadın, kadın, lütfen kendine gel
09 Haziran 2007 Cumartesi 09:04
Reha Muhtar, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Ali Ilıcak’ın hazırladığı ’Çapraz Ateş’ programında önceki akşam konuk Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Ramiz İlker’le Nazlı Ilıcak arasında Genelkurmay Başkanlığı’nın bildirisi konuşulurken tartışma çıktı.

Tartışma sırasında taraflar arasında şu diyalog geçti:

İlker: Genelkurmay bana bağlıdır demek çirkin, hoş değil. Başbakanlığa bağlıdır.

Ilıcak: Bağlı değil sorumludur. Anayasaya göre sorumlu diyeceksiniz.

İlker: Bana bağlıdır, öyle şey olmaz.

Muhtar: Başbakanın sözünü mü kast ediyorsunuz?

İlker: Evet öyle şey olabilir mi? Tapu Kadastro seviyesine indirilemez. Genelkurmay, Başbakanlığa bağlı kurumdur.

Ilıcak: Yalnız burada bir monolog olmasın müsaade ederseniz...

Muhtar: Monolog olmuyor, evet siz devam edin.

Ilıcak: Sesi her yüksek çıkan da konuşamaz.

Muhtar: Buyrun.

Ilıcak: Bu program 01.30’da tamamlanmak zorunda.

Muhtar: Lütfen siz program saatiyle ilgili bir şey söylemeyin.

Ilıcak: Ben öyle istiyorum.

Muhtar: Siz Tokat’ın sorunlarını dinlerken öyle yapmıyordunuz.

Ilıcak: Sırf terbiye icabı aynı masada oturuyorum.

İlker: Keserim o zaman.

Ilıcak: Kestiyse bitirsin artık, tolerans göstermek istemiyorum.

Muhtar: Nazlı Hanım mütecaviz olmayın. Buyurun paşam.

İlker: Siz birbirinize giriyorsunuz biz anlatamıyoruz.

Ilıcak: Yok ben artık rahatsız oluyorum. Ben böyle bir insanla aynı masayı paylaşmak istemiyorum.

Muhtar: Programın özelliği böyle.

İlker: O zaman bırakıp gidelim.

Ilıcak: Keşke.

İlker: Ne keşkesi hanımefendi... Zıvanadan çıkacağım şimdi.

Ilıcak: Çıkmışsınız zaten zıvanadan ne istiyorsunuz?

İlker: Şimdi kardeşim bak..

Mehmet Ali (Annesine): Yavaş yavaş..

İlker: Kadın, kadın, kadın, lütfen kendine gel.

Muhtar: Nazlı hanım sizi kınıyorum.

Ilıcak: İstediğin gibi kına.

Muhtar: Bir reklam arası verelim.

Ilıcak: Gir reklam arasına ben de programı terk ediyorum.

Reklamdan sonra:

Muhtar: Konuklara ve size olan saygımdan dolayı programı devam ettireceğim. Sonra da kararımı açıklayacağım. Mehmet Ali burada.

Muhtar: Nazlı Ilıcak nefes almaya gitti, sonrasını bilmiyorum, herkesin kendi tercihi.

M.Ali: Evet biraz sakinleşelim...

MusaKa92
İclal Aydın aldatıldı
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:53
Geçtiğimiz yıl Tuna Kiremitçi ile evlenen, beş ay sonra da Kiremitçi'yle yolları ayrılan İclal Aydın, ünlü yazarın eski eşi Yasemin Kiremitçi ve oğullarıyla birlikte fotoğraflarının gazetelerde çıkması üzerine sessizliğini bozdu.

Aydın, "Canım çok acıyor, çünkü aldatıldım" dedi.Beş aylık evlilikten sonra boşanmak için mahkemelik olan Tuna Kiremitçi ile İclal Aydın cephesinde sular durulmuyor. Ayrılık kararı sonrası Kiremitçi'nin eski eşi Yasemin Hanım'a döndüğü haberlerini gazetelerde okuduğunda inanmadığını söyleyen Aydın, "Ben de açıkçası gazetelerden okudum. Tuna Bey, birkaç hafta önce bir mektup yolladı bana, döndüğüne dair. Ben de böylelikle öğrendim. Gazetelerin yazdıkları doğruymuş meğer" dedi.

Aydın, sözlerine şöyle devam etti: "Bu süre içinde 6-7 kilo verdim. Kişisel talihim adına söyleyebilirim ki çok büyük bir talihsizlik oldu. Şunu sordum kendime; başıma bunlar niye geliyor? Benim onu sevdiğim kadar onun beni sevmesi değil de, sonuç olarak eski eşine geri döndü. Demek ki öbürü daha büyük bir aşkmış. Benim de sorumluluklarım var. Bir ailem, bir çocuğum, bugüne kadar kolay getirmediğim bir kariyerim var. Çok utandım bir süre. Yani insanların yüzüne nasıl bakacağım diye düşündüm. Sonra fark ettim ki aslında utanması gereken ben değilim..."

Yaşadıklarını anlatırken gözleri dolan Aydın sözlerini, "Yine de herkesin canı sağolsun demek isterim, ama canım o kadar yanıyor ki daha bir şey diyemiyorum" diyerek tamamladı. İclal Aydın, "Bu yaşadıklarım bana çok büyük bir ders olsun" dedi.

MusaKa92
Bazı eski ANAP'lılar listede
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:51
Genel seçimlerde Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Elazığ'dan aday olurken, bazı eski ANAVATAN'lılar da DP listelerinde yer buldu. Dün gece yarısı Yüksek Seçim Kurulu'na verilen milletvekili aday listelerinde DP lideri Ağar Elazığ'dan aday oldu.

Milletvekili seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Sinan Aygün'ün yerine ANAVATAN kökenli Avrupa Türk Demokrasi Vakfı Başkanı Aydın Yardımcı, DP'deki görevlerinden istifa eden ve adaylıktan çekilen DP eski Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük'ün yerine ise DP Genel Başkan Yardımcılarından Çağrı Erhan aday gösterildi.

İlk listede boş bırakılan İzmir'de 1. bölge birinci sıraya eski bakanlardan Işılay Saygın, 2. bölge birinci sıraya ise İzmir eski Belediye Başkanı Burhan Özfatura yerleştirildi. İlk listede Ankara 2. bölge 1. sıradan aday gösterilen, daha sonra adaylıktan çekildiğini açıklayan DP Genel Başkan Yardımcısı Mümtaz Yavuz'un yerine, Genel Başkan Yardımcılarından Süleyman Tuluğ Ok aday gösterildi. DP Genel Sekreteri Kamil Turan, Gaziantep 1. sıradan aday olurken, DP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ercan da Sakarya 1. sırada yer aldı.

ESKİ ANAVATANLILAR DA ADAY

Eski ANAVATAN'lı bakanlardan İlhan Aküzüm Kars'tan milletvekili adayı olurken, ANAVATAN eski milletvekili Şamil Ayrım, Iğdır'dan aday gösterildi. Eski MHP'li bakanlardan Hüsnü Yusuf Gökalp, Sivas 1. sıradan, eski Refah Partili bakanlardan Arif Ahmet Denizolgun ise Antalya 1. sıradan listede yer aldı. Gazeteci Suna Şükran Vidinli, Samsun 1. sıradan, MKYK üyesi Mehmet Orhan Kesikoğlu Eskişehir 1. sıradan aday gösterildi.

Erzincan'dan İl Başkanı Ahmet Korkmaz, Kayseri'den de il Başkanı Mustafa Eraslan 1. sıradan aday gösterildiler. Van'dan Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş aday olurken, seçimlere bağımsız olarak gireceğini açıklayan Kamer Genç, ilk listede yer almasına rağmen, son listeden çıkarıldı. DP listesinde, Burdur 2. ve 3. sıra, İzmir 2. bölge 11. sıra boş bırakıldı.

MusaKa92
09-06-2007, 11:00
CHP adaylarına nazar değmesin
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:48
Milletvekili adayları Yaşar Ağyüz, Akif Ekici, Hasan Öztürkmen, Mehmet Gökdağ, İrfan Kaplan, Lütfü Demir, Mahmut Kozbaş, Cahit Çirkin, Nerin Türkmen ve Müslüm Uzun'un başlarında tütsü otu yanan tepsi dolaştırıldı. Adaylar tütsücüye bahşiş verdi

MusaKa92
09-06-2007, 11:00
Carlos'a karşı Figo harekatı
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:44
Galatasaray'ın ilk olarak geçen yıl almaya çalıştığı dünyaca ünlü yıldız Luis Figo için girişimler tekrar başlatıldı. Fenerbahçe'nin Roberto Carlos'u transfer etmesi sonrası bir bomba patlatarak taraftarının gönlünü almak isteyen sarı-kırmızılıların, şartları zorlayarak iyi bir teklifle Portekizli futbolcunun karşısına çıkacağı öğrenildi.

35 yaşındaki oyuncunun, bu sezon kesin olarak İnter'den ayrılma kararı alması ve Arap ülkelerine gitmek istememesi ise Cimbom'un en büyük kozu olacak. Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin'in mayıs ayında Portekizli futbolcunun menajeriyle yaptığı ön görüşmenin de olumlu geçmesi G.Saray'ı ayrıca umutlandırıyor.

MALİYETİ 3.5 MİLYON EURO
Galatasaraylı yöneticiler, Luis Figo'nun 10 numara mevkii için uzun süredir aranan kan olacağı görüşünde. İlerlemiş yaşı nedeniyle Türkiye'ye gelmeyi kabul edeceği düşünülen Figo'nun maliyetinin sezon başına 3.5 milyon euroyu bulması sarı-kırmızılıları zorlarken, yine de bu transferi bitirmek için ellerinden geleni yapacakları öğrenildi.

Yaşar Yalçın/Sabah

MusaKa92
09-06-2007, 11:01
Öğrenciler kaç net yapmalı?
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:42
OKS'ye hazırlık uzmanlarının bu soruya verecekleri kesin yanıtlar yok.

Hedeflenen okula girmek için gereken net sayısı, sınava giren tüm öğrencilerin başarı durumuna göre değişecek bir rakam. Ancak geçmiş 2 yılda okulların aldığı öğrencilerin yaptığı net sayıları bir fikir verebilir.

Buna göre geçen yıl Anadolu Liseleri arasında en yüksek puanlı okul olan Galatasaray, birinci yerleştirmede yaklaşık 92 net yapan öğrencileri kabul etti. Tabloya bakıldığında Anadolu Lisesi'ne girmek için 100 soruda en az 55 net yapmak gerektiği anlaşılıyor.

OKS uzmanlarının geçen yılki tablolara bakarak verdikleri rakamlara göre de fen liselerini kazanabilmek için 80, öğretmen liseleri için 52, sosyal bilimler liseleri için de en az 61 net doğru yanıta ihtiyaç var.

MusaKa92
Askerin çağrısı sivil lince yol açar
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:34
Sivil toplum örgütleri, Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanan 'teröre karşı kitlesel karşı koyma refleksi' talebine endişeyle yaklaştı. İnsan Hakları Ortak Platformu, Genelkurmay'ın açıklamasıyla halkın sokağa çıkmaya kışkırtıldığı belirtilerek, "Bunun büyük linç ve saldırı olaylarına neden olması hiç de uzak bir ihtimal değil." dedi.

Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi'nin oluşturduğu İnsan Hakları Ortak Platformu'ndan yapılan açıklamada, 'Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan basın açıklamasının, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları açısından kabul edilemez olduğu' görüşüne yer verildi.

Açıklamada, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksi göstermesidir' denilmek suretiyle son derece tehlikeli ve sonuçlarının nereye varacağı belli olmayacak şekilde, halk sokağa çıkmaya kışkırtılmaktadır. Bunun büyük linç ve saldırı olaylarına neden olması hiç de uzak bir ihtimal değildir."

Demokratik hukuk devletinde, TSK'nın en üst komuta kademesinin böyle bir açıklama yapma hak ve yetkisinin olmadığının vurgulandığı sivil toplum bildirisinde, şu görüşler dile getirildi: "Bu açıklamadan sonra birtakım gruplar 'terörle mücadele ediyoruz' diyerek, demokrasi ve hukuk devletini savunanlara ya da kimlikleri nedeniyle linç girişimlerinde bulunur ve saldırılar gerçekleştirirlerse hangi kişi ve kuruluşlar sorumlu olacaktır?"

MusaKa92
Ağar bütünleşmede iddialı
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:19
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisi ile ANAVATAN’ın birleşme kararının “bütünleşme projesi” olduğunu belirterek, “Bu bir bütünleşme projesidir. Bütünleşmeyi iki partinin listede yer kapma işine çevirmek isteyenler bu büyüklüğü göremiyorlar” dedi.

Ağar, ANAVATAN’ın seçime kendi adıyla ya da DP listelerinden katılmama kararının ardından yazılı bir açıklama yaptı. “DP ateşinin alevlenmesi, DYP ve Anavatan Partisi’nin öncülüğü ve önderliği ile olmuştur” diyen Ağar, şunları söyledi:

“DP’liler olarak artık birleşme, ayrılma, istifa, katılma konularını ne konuşmak ne düşünmek istiyoruz. Milletin sorunları birleşme, bölünme, transfer, dedikodu, itişme, kakışma konularından çok daha önemlidir. Bu bir bütünleşme projesidir. Bütünleşmeyi iki partinin listede yer kapma işine çevirmek isteyenler bu büyüklüğü göremiyorlar.”

KARDEŞİM MUMCU MAKAM BEKLEMEDEN KATKI VERDİ
Sözlerini “Kardeşim Erkan Mumcu’ya teşekkür ediyorum. Hiçbir makam ve mevki beklemeden bütünleşmeye ‘evet’ dedi, katkı verdi” diye sürdüren Ağar, mevcut hukuki şartlar ve Yüksek Seçim Kurulu kararının “bütünleşmenin listelerde yapılmasını” engellediğini belirtti. Ağar, “Ancak biz kararlılıkla bu yolda yürüyoruz. Süreci seçimlerin hemen sonrasında milletin demokrasi şöleni haline getireceğimiz bir büyük kongre ile taçlandıracağız” dedi.

MusaKa92
Kuyruklu yıldızların gösterisi galeri
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:11

Only the registered members can see the link

MusaKa92
09-06-2007, 11:02
Ayakkabıyı giyemeden şehit oldu
09 Haziran 2007 Cumartesi 08:02
Siirt'te mayın patlaması sonucu şehit olan Jandarma Komando Er Tolga Kargıoğlu'nun babasıyla son görüşmesinde 'çok güzel bir ayakkabı' istediği öğrenildi. Kargıoğlu, ayakkabıyı giyemeden şehit oldu.

Aynı patlamada şehit olan Jandarma Komando Er Tolga Kargıoğlu'nun evi taziyeye gelenlerle dolup taşıyor. Baba Cihangir Kargıoğlu, oğluyla sürekli telefonda görüştüklerini ifade ederek, "Sabah da annesiyle konuşmuş, "Anne, babam bana çok güzel bir ayakkabı alsın." demiş. Sonra bana da telefon etti.
Ben de "Yeter ki sen bitir gel askerliği, alırız oğlum' dedim. Kısmet olmadı." diye konuşuyor. Siirt'teki hain tuzakta şehit düşen Jandarma Komando Er Kadir Yalçın'ın nişanlı olduğu ve askerlik dönüşü hemen evleneceği öğrenildi. Anne Meryem Yalçın oğlunun haberi üzerine sinir krizleri geçirirken şehit evinin

MusaKa92
Asker çağırdı, mitingler başlıyor
09 Haziran 2007 Cumartesi 07:54
Genelkurmay'ın gece yarısı bildirisinde dile getirdiği 'teröre karşı kitlesel eylem yapılması' çağrısı üzerine Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) miting yapma kararı aldı.

ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, tetörist saldırılarına ilişkin sorumluluk sahibi birinin yaptığı açıklama üzerine sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek için harekete geçtiklerini açıkladı. Eruygur, "Biz, demokratik kitle örgütleri olarak dayanışmaya davet ediliyoruz. Bu açıklama üzerine sivil toplum örgütleri ile görüşmelerimiz sürüyor. Görüşmeler birkaç gün içinde sonuçlanacak." diye konuştu.

Eruygur, sivil toplum örgütlerinin üzerlerine düşen görevi yapacağını kaydetti. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) öncülüğünde bazı sivil toplum örgütleri de miting düzenleme kararı aldı.

Cumhuriyet mitinglerinin öncüsü olan ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, mitingin ayrıntılarının henüz netleşmediğini belirterek şunları söyledi: "En kısa zamanda İstanbul'da terörü tüm toplumca lanetleyecek bir sessiz miting yapma girişimleri başlatılmıştır."

MusaKa92
Merkez sağda yılın fiyaskosu
09 Haziran 2007 Cumartesi 07:47

Meclis'in erken seçim kararı almasıyla gündeme gelen sağda birleşme girişimi, bölünmeyle sonuçlandı. İktidar alternatifi olarak sunulan proje, Anavatan'ın seçimlerden çekilmesi ve ismini değiştiren DYP'nin ciddi oranda kan kaybetmesiyle neticelendi.

İki parti arasındaki görüşmeleri yürüten ATO Başkanı Sinan Aygün de dün adaylıktan çekildi. Son bir haftada 4 genel başkan yardımcısı ve çok sayıda milletvekili adayının istifa ettiği 'sağın çatı partisi' DP, seçime tek başına girecek.

Saat 10.00: Anavatan lideri Erkan Mumcu, Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Sarıbaş ile görüştü.

Saat 11.15: Anavatan Milletvekili Mahmut Koçak, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın evine gitti. Anavatan'ın hazırladığı listeyi DP'ye teslim etti.

Saat 11.45: Mehmet Ağar'ın cuma namazının ardından parti genel merkezinde birleşmeye dair bir açıklama yapacağı duyuruldu.

Saat 12.00: Mumcu, Süleyman Sarıbaş'la birlikte evden çıktı.

Saat 13.45: YSK başkanı Aydın, Anavatan'ın listesinde yer alan isimlerin DP listelerine konulamayacağını açıkladı.

Saat 14.00: Anavatan genel merkezinde şok yaşandı. DP'ye bildirilen isimlerin yerine yenilerinin yazılması için yoğun telaş gözlendi.

Saat 15.00: ATO Başkanı Sinan Aygün adaylıktan çekildi.

Saat 15.10: Süleyman Sarıbaş, Anavatan'ın seçimlerden çekildiğine ilişkin dilekçeyi YSK'ya verdi.

Saat 15.30: Erkan Mumcu, seçimde DP'yi destekleyeceklerini açıkladı. Anavatanlılara DP listelerinde yer verilmesini istedi.

Saat 16.45: Aday belirlemede kriz çıktı, kurmaylarıyla son kez durum değerlendirmesi yapan DP lideri Ağar, seçimlere tek başına katılacaklarını açıkladı.

MusaKa92
İşte DP'nin aday listesi
09 Haziran 2007 Cumartesi 01:45
Demokrat Parti'nin (DP), 22 Temmuzda yapılacak milletvekili seçimine ilişkin Yüksek Seçim Kuruluna sunduğu aday listesi belli oldu.

Adayların illere göre dağılımı şöyle:

Adana:
1-BEKİR SAMİ DAÇE
2-İBRAHİM CEVHER CEVHERİ
3-NEVZAT ŞAŞKIN
4-VELİ ANDAÇ DURAK
5-FİGEN SAFİYE TOKTAŞ
6-MEHMET İZLEMEK
7-FİKRET ADAMHASAN
8-HAYDAR ÇAKIROĞLU
9-GÖNÜL SOYDAN
10-AYHAN AYDOĞAN
11-ÇİĞDEM AKÇA
12-SERHAN ÖZCANDAN
13-YAKUP BULUT
14-UĞUR ÜNALDI

Adıyaman:
1-MAHMUT NEDİM BİLGİÇ
2-İSMAİL SÜMER
3-MEHMET ÖZTEKİN
4-FATMA KARAKUŞ
5-HÜSEYİN KAMİL SONSAYAR

Afyon:
1-GÜLTEKİN UYSAL
2-UĞUR TÜRKMEN
3-İSMAİL AKTÜRK
4-CEYLAN EMET
5-MUHARREM USLU
6-NESRİN ÇELİKBİLEK
7-İSMAİL ÖZDİLEK

Ağrı:
1-ŞERAFETTİN AYDEMİR
2-ALİ İHSAN VAROL
3-İSMAİL OĞUR
4-NECİP YILDIRIM
5-İKRAM YAŞAR

Amasya:
1-BAHADIR TEKEŞ
2-ÖMER AKIN
3-GÜLSEREN ERTOPÇU

Ankara: (1. bölge)
1-AYDIN YARDIMCI
2-ÇAĞRI ERHAN
3-MEHMET AYPEK
4-AYLA ÖZBEK
5-TÜLAY DURSUN
6-MURAT İNAL
7-HÜSEYİN KILAVUZ
8-TUNCER KOCA
9-BANU ERKÖK
10-BİRSEN TEMİR
11-DANİYE EBRU TÜMER
12-METE İZZET ÖZCANOĞLU
13-ENVER AYAZ
14-MAHMUT YETİM
15-CANAN SÖNMEZ

Ankara: (2. bölge)
1-SÜLEYMAN TULUĞ OK
2-AYŞE ŞAYLI
3-S.SERHAT GÜRPINAR
4-HACI ŞAHİN
5-MUSTAFA ÖMEROĞLU
6-AHMET KANDEMİR
7-OĞULHAN OĞULTÜRK
8-TAYYAR POLAT
9-İBRAHİM TOPRAKKALE
10-MEHMET ERŞAHİN
11-MEHMET FATİH AKICI
12-GÜNAYDIN ALTINOK ALTINEL
13-BAYRAM LEVENT KESER
14-OYA ÇINARLI

Antalya:
1-ARİF AHMET DENİZOLGUN
2-NAFİZ TANIR
3-AHMET KİŞTİN
4-FİGEN ÇALIKUŞU
5-ZEKAİ İLTER
6-AHMET ATEŞ
7-HÜSNÜ AKÇALIOĞLU
8-ARİF BAHÇECİ
9-MUKADDES AKSOY
10-AHMET SARI
11-BÜLENT TÜTÜNCÜ
12-ÖMER TÜRKER
13-MUSTAFA KEMAL TONGUR

Artvin:
1-HÜSEYİN ADNAN ÇELTİKÇİOĞLU
2-ADNAN ÇORBACIOĞLU

Aydın:
1-ERGÜVEN YAKAN
2-ESAT ERGÜLER
3-ARİF GÜRDAL
4-MİNE NİL ÖZGEN
5-YILMAZ MENDERES
6-ZAFER GALİP KEÇELİOĞLU
7-HÜSEYİN ÇETİN
8-ÜLKÜ SEVİN

Balıkesir:
1-HAYDAR ALTINTAŞ
2-FAHRETTİN TAN
3-SÜLEYMAN KOCABIYIK
4-FAHRETTİN DOLAR
5-HAYATİ KÖSE
6-MEHMET YARMA
7-YUSUF AYMANKUY
8-MUSTAFA ÇOBAN

Bilecik:
1-BAHRİ SERHAT ATALAY
2-MUHİTTİN ERKAN BELER

Bingöl:
1-FARUK BAYLAZ
2-HASAN FEHMİ GÖKEL
3-ALİ KUMUŞ

Bitlis:
1-YILCAN GEYLANİ
2-KEREM MARANGOZ
3-NİYAZİ ALTILAR
4-FARUK ÇAMAN

Bolu:
1-OKTAY TÜRESİN
2-FAHRETTİN YILMAZ
3-İRFAN BAYAR

Burdur:
1-MEHMET BAŞARAN
2-BOŞ
3-BOŞ

Bursa:
1-TURHAN TAYAN
2-KEMAL CANTÜRK
3-HARUN AKIN
4-AHMET OKUR
5-ALİ YEKTA ER
6-AHMET MURAT ÜNAL
7-FERRUH KAYA
8-SEDAT CANLISOY
9-YILDIZ YURTTAŞ
10-MURAT KARAMAN
11-PEYAMİ ÇAĞLAR
12-İSMAİL ANIL
13-RAGIP CEYLAN
14-NEDİM ÖZBALABAN
15-AHMET CEM ÖZKARDAŞ
16-COŞKUN GENÇ

Çanakkale:
1-NEVFEL ŞAHİN
2-KEMAL SÖZEN
3-TURAN ERGİNBAŞ
4-NURSEVİL AŞIK

Çankırı:
1-TUĞRUL SİDAR
2-YÜKSEL SÖNMEZ
3-ARİF SOYTÜRK

Çorum:
1-UĞUR BARLIK
2-MURAT KOÇAK
3-RAFET BAĞIRÖZ
4-DOĞAN SOFRACIOĞLU
5-HACER HORMEB

Denizli:
1-HASAN KAZDAĞLI
2-ZEKERİYA ER
3-MEHMET GÖZLÜKAYA
4-LATİF UĞUR SARACOĞLU
5-HALİL ELİTOK
6-YEŞİM TURAN GÜREL
7-EMİN OKKAYA

Diyarbakır:
1-MEHMET SALİM ENSARİOĞLU
2-ABDURRAHMAN BAL
3-SUNA KEPOLU
4-ABBAS HÜSEYİNOĞLU
5-HASAN ERDEM
6-HAMDULLAH GÜLEKEN
7-KENDAL AK
8-EDİM AYAYDIN
9-MEHMET LÜTFİ GÜRBÜZ
10-MUSTAFA REŞİT BURKAN

Edirne:
1-RAFET SEZEN
2-MEHMET EREN
3-CENGİZ BABACAN
4-NURHAYAT BOZKURT

Elazığ:
1-MEHMET KEMAL AĞAR
2-MEHMET ORHAN PEKEL
3-ABDÜLKADİR TOLUÇ
4-SABAHATTİN BULUT
5-FEZA DİLEK SOLMAZ KIRCIMAN

Erzincan:
1-AHMET KORKMAZ
2-TEKİN TEMEL
3-ALİ OSMAN ÇETİNER

Erzurum:
1-UĞUR GÜZEL
2-ABDULKADİR AYDIN
3-SEYFETTİN YAZICI
4-BÜLENT GÜVEN
5-REMZİ ÖZGEN
6-İBRAHİM ERKAN KADIOĞLU
7-LEYLA MUTLUTÜRK

Eskişehir:
1-MEHMET ORHAN KESİKOĞLU
2-HALİL ÜNAL
3-TAHİR ÜSKÜDAR
4-MUSTAFA BARIŞ
5-FUAT YAHŞİ
6-GÖNÜL DOĞRUCAN ERGİNOĞLU

Gaziantep:
1-KAMİL YAŞAR TURAN
2-AHMET ŞAHAP ÜNLÜ
3-MEHMET UĞUR KILIÇ
4-YAŞAR KALEOĞLU
5-AYSEL ŞERAFETTİNOĞLU
6-MEHMET HAYRİ ÖZÜZÜMCÜ
7-ÇAĞRI SÖKÜCÜ
8-ASUMAN SIVAKÇIGİL
9-SADIK AYDOĞAN
10-ALİ ARİF AKTÜRK

Giresun:
1-YAVUZ SELİM BAŞAR
2-ALİ KARA
3-HALDUN GEDİKALİ
4-ERDEM EKŞİ
5-BAYRAM USTA

Gümüşhane:
1-İSMAİL TAŞTAN
2-HALİS PARLAK

Hakkari:
1-MEHMET NECİP ZEYDAN
2-ABDURRAHMAN KESKİN
3-HASAN ÇİFTÇİ

Hatay:
1-NURETTİN TOKDEMİR
2-YAHYA BULGURCU
3-MEHMET VEHBİ DEBOOĞLU
4-İBRAHİM YALÇIN
5-MUAMMER ÖCAL
6-SAADET ÖZMEN
7-ABDULKADİR AKGÖL
8-BESTAMİ TEKE
9-HÜSEYİN GÖKÇE
10-ZERRİN YALÇIN

Isparta:
1-ERTEKİN DURUTÜRK
2-METİN ÇELIK
3-HALİM KIYAK
4-Z. MERVE KIMILLI
5-İSMAİL AKYOL

İçel:
1-HASAN HİLMİ SARIOĞLU
2-VEYSEL SARI
3-MELEK ATALAY
4-NURİ TANER
5-ŞERİFE ARICI YILDIZ
6-MEHMET BOLAT
7-MEHMET ERDAL
8-CELALETTİN ÇIPLAK
9-LÜTFİ SARI
10-ZEYNEL ABİDİN LEVENT
11-FATİH DÖLEK
12-HATİCE KALELİ BABAOĞLU

İstanbul: (1. bölge)
1-SAADET NEVVAL SEVİNDİ ÇALIŞKAN
2-FAİK İÇMELİ
3-TEVFİK ALTINOK
4-BELGİN AKOL
5-ÜZEYİR ÖZEYRANOĞLU
6-VEDAT BAYRAM
7-İBRAHİM FİŞEK
8-ABDÜSSELAM FURKAN BARUTÇU
9-SEFER BAYLAN
10-KAMURAN KAMİLE DİKBAŞ
11-OSMAN POYRAZ
12-MUSTAFA İLTER ÖZDİL
13-ABDURRAHMAN AÇIKGÖZ
14-HASAN SACİT ERTUĞ
15-ALTAN EDİŞ
16-ALİ KEMAL YILMAZ
17-AHMET ÜNAL İNCE
18-MEHMET OKTAY ARMAĞAN
19-HARUN ÖZDEMİR
20-KEMAL HANAĞASI
21-SONGÜL SEKMEN
22-FERDA ŞAR
23-ÜLKER BULUT
24-YÜKSEL TÜRKOĞLU

İstanbul: (2. bölge)
1-CELAL ADAN
2-ÖMER BALIBEY
3-SAFFET PINAR ECZACIBAŞI
4-AYŞE BİNHAN OĞUZ
5-DURSUN ÇAĞLAYAN
6-İBRAHİM GÜLER
7-ALİ KEMAL AKSOY
8-HATİCE BAYRAM
9-OSMAN TANIK
10-ABDULLAH SİLAHYÜREKLİ
11-ARZU YÜKSELEN
12-MEHMET ÖZDEMİR
13-İSMET SAVAŞ
14-EFRİN BAĞ
15-SÜLEYMAN AKSOY
16-GÜLDEREN IŞIK
17-HASAN MUTLU
18-MEHMET CELAL PALALI
19-İZZET GAYE GÖKEMRE
20-HATİCE ÇİĞDEM ERİM
21-ÖZLEM ÇETİN

İstanbul: (3. bölge)
1-MEHMET NÜZHET KANDEMİR
2-ORHAN KEÇELİ
3-BİROL ÖZCAN
4-NECDET MENZİR
5-İBRAHİM HAKKI ÖZTÜRK AKHAN
6-SALİH YAZICI
7-SALİM KORKMAZ
8-YUSUF TURAN ALTINOĞLU
9-YÜKSEL BAŞALMAZ
10-HAMDİ ÖZ
11-HÜSEYİN REŞİT ÖZ
12-MÜSLÜM HAMAZ
13-RECAYİ İSENKUL
14-CEMİL KAYA
15-SELMA AKBAY
16-YAHYA BATUR
17-KEBİRE BAYRAKTAROĞLU
18-SARİYE ARSLAN
19-RUHİ BAYAZIT
20-EKREM CİHANER
21-FESİH ÇELİK
22-MAHMUT MELİH DEVECEL
23-HASAN DÖNMEZ
24-ARZU ENGİN
25-HALİL HAYRİ ERÇAĞ

İzmir: (1. bölge)
1-IŞILAY SAYGIN
2-NECİP KALKAN
3-FATİH DALAN
4-SERDAR YILMAZ
5-AYSEL ÖZTEZEL
6-METİN DÖKMECİLER
7-GÜLER ASLAN
8-BÜLENT KIRILMAZ
9-BORA AKSEKİ
10-ŞERİFE TÜLİN DİLŞEN
11-PERİHAN GENÇ
12-ALİ ŞENOL

İzmir: (2. bölge)
1-BURHAN ÖZFATURA
2-EMİN DİNLETEN
3-CEVAT KIRKPINAR
4-AHMET KOCAAĞA
5-BEHİCE YILDIZ ÜNSAL
6-İBRAHİM MUHSİN ERDEM
7-REFİK DİKER
8-TANSU TURGUT
9-MUSTAFA OĞUZ TOSUNLAR
10-GÜL ERZEYBEK
11-BOŞ
12-RECEP TAŞYANAR

Kars:
1-İLHAN AKÜZÜM
2-MİRZE ÇELİK
3-MİKAİL AKBAY

Kastamonu:
1-ŞEBNEM G. KISAPARMAK
2-HALUK YILDIZ
3-YÜCEL YAZKAN
4-MÜMTAZ YÜCEL

Kayseri:
1-MUSTAFA ERASLAN
2-COŞKUN ARIK
3-NEJLA ERDOĞAN
4-MÜMTAZ YILDIRIM
5-MEHMET BAYRAKLI
6-ZUHAL GÖZÜKÜÇÜK
7-DOĞAN GÜVEN
8-MUALLA GÜRSES

Kırklareli:
1-MUSTAFA NALBANT
2-MURAT KÖSEOĞLU
3-FAHRETTİN ÖZÜN

Kırşehir:
1-RAMAZAN MİRZAOĞLU
2-BİLAL IŞIKLI
3-ARİF KAPLAN

Kocaeli:
1-CENGİZ ÖZDEMİR
2-MURAT AKTÜRKOĞLU
3-BEKİR USTA
4-ERCÜMENT ŞAHİN
5-NADİR ARİF AŞIK
6-AYŞE YÜCE
7-ADNAN KOÇ
8-SERDAR KAMAN
9-BAŞAK SARAL

Konya:
1-RECEP KONUK
2-NAZMİ SIRIT
3-SÜLEYMAN ŞENOL
4-HACI AHMET KART
5-MİNE KARAN
6-NAFİZ DÖNMEZ
7-ÖZKAN TAŞPINAR
8-ALİ SEÇMEN ÇEVİK
9-MEHMET DAĞLI
10-NECATİ YEĞENOĞLU
11-ZİYA ŞİFA
12-HASAN POLAT
13-AHMET VEJDİ ÇINAR
14-ALİ KÜÇÜKCİVİL
15-MUSTAFA ALTUNIŞIK
16-İMDAT YÜCEL

Kütahya:
1-AHMET ŞANLI
2-YILMAZ DURMAZ
3-İBRAHİM AYAŞLI
4-YÜKSEL TÜYSÜZ
5-ASLAN ATEŞ
6-HASAN HIFZI GÖNCÜ

Malatya:
1-MAHMUT YILDIRIM
2-FERAMUZ TOSUN
3-NİHAL BERKİN
4-NEZİHE KARGİN
5-AYFER ERKAN
6-SALİH TAŞ
7-NEJLA ÇİTİL TUFAN

Manisa:
1-ZEYNEL BALKIZ
2-AHMET DUTLULU
3-İLTER YÜKSEL
4-HÜSEYİN SOYGÜR
5-NACİ AKIN
6-NİHAT ONBAŞIOĞLU
7-HESNA DAYIOĞLU
8-NESRİN FALAY
9-MURAT ULUDEMİR
10-H.İBRAHİM DOĞAN

Kahramanmaraş:
1-HALİL ASLAN
2-TAHSİN TÜRKÇAPAR
3-MUSTAFA EVLİYA
4-CAFER GÜÇLÜ
5-SEYLAN YAZ
6-BERTAN DOĞAN
7-GÜLAYŞE YETMEZ
8-MEHMET SAİT YARDIMCI

Mardin:
1-VEYSİ ŞAHİN
2-ŞEHMUS GÖKÇEN
3-MEHMET FERİDUN ÇEÇEN
4-ABDULREZZAK DAĞ
5-SEMA KARAKOÇ
6-İZZETTİN EROL

Muğla:
1-MUSTAFA TOKLU
2-LATİF SAKICI
3-İRFETTİN AKAR
4-SALİHA OKTAY
5-FERHAT TOKER
6-MUSTAFA BULDANLI

Muş:
1-MEHMET EMİN ŞİMŞEK
2-FEHMİ COŞKUN
3-TAHSİN KILIÇ
4-ERCAN AKTAŞ

Nevşehir:
1-AHMET ESAT KIRATLIOĞLU
2-ZAFER SALGIN
3-MURAT BOZ

Niğde:
1-NAİM OSMAN EREM
2-ATİLA YILDIZ
3-RADİYE CANKÜRTÜNCÜ

Ordu:
1-FADIL ÜNVER
2-SÜHA TOPALOĞLU
3-HAYRULLAH ULUSOY
4-MEHMET YILDIRIM
5-ALİ HİKMET BACINOĞLU
6-ARSLAN YÜKSEL
7-EMİNE KARAMAN

Rize:
1-KÖKSAL TOPTAN
2-BİRSEN UZUNHASANOĞLU
3-ZELKİF AKGÜL

Sakarya:
1-NEVZAT ERCAN
2-ENVER TOÇOĞLU
3-ALİ DÜNYA
4-ATIF ÇETİN
5-YAŞAR ZIMBA
6-GÜNDÜZ KADİR GENÇCAN

Samsun:
1-SUNA ŞÜKRAN VİDİNLİ
2-CEMAL ALİŞAN
3-SEFER PEKER
4-FAHRETTİN CANPOLAT
5-MUSTAFA MERCAN
6-FAZLI KARTAL
7-PINAR GÜÇHAN
8-H.FERAYE KELEŞOĞLU KEFELİ
9-KÖKSAL PİYADE

Siirt:
1-HADİ BİLEN
2-HAYRETTİN AKGÜN
3-ORHAN KİVERLİOĞLU AKSOY

Sinop:
1-YAŞAR TOPÇU
2-HASAN VEHBİ ERSOY
3-ALİ DALKILIÇ

Sivas:
1-HÜSNÜ YUSUF GÖKALP
2-MUSTAFA TAMER
3-YAHYA KOÇ
4-NECATİ CANBEK
5-MUSTAFA ÇELİK
6-MUAMMER SÖZÜBEK

Şanlıurfa:
1-SEDAT EDİP BUCAK
2-KEMAL KILIÇ
3-HİDAYET ŞENBAYRAM
4-MEHMET ATİLLA
5-HÜSEYİN KORKMAZ
6-MUSTAFA BÜYÜKLER
7-PERİHAN ÇAĞLAR
8-FERİDUN ÖNCEL
9-FEHİME BEZİRGAN
10-SABRİ SABUNCU
11-HASAN HİLMİ KAYA

Tekirdağ:
1-ENİS SÜLÜN
2-MÜJDAT GÜLER
3-TUFAN YILDIRIM
4-HALİL İBRAHİM AYDEMİR
5-SEVEN YILMAZTÜRK

Tokat:
1-RECEP BAY
2-MEHMET TUCUK
3-ÖMER FARUK ALTUNTAŞ
4-MUAMMER KETME
5-MUHSİN ALNIAÇIK
6-ABDULLAH GÖKTÜRK
7-NECLA YAPRAK

Trabzon:
1-EYÜP AŞIK
2-MEHMET ÇAKIROĞLU
3-BEKİR BÜLBÜLOĞLU
4-HATİCE ÖZTÜRK
5-ATİLLA ATAMAN
6-ZİYA USTA
7-OKTAY KONAK
8-HÜSEYİN AYAZ

Tunceli:
1-AYŞE ÖZDEMİR
2-HIDIR MOR

Uşak:
1-DALYAN ÖZDEMİR
2-YILMAZ BAŞER
3-NURAY SALICI

Van:
1-İSKENDER ERTUŞ
2-ABDULKERİM KULAZ
3-BÜLENT ERDİNÇ
4-ŞEVKET AKTAŞ
5-NURİZ KARAHAN
6-İLHAMİ GÜLTEPE
7-MEHMET ÇAĞATAY SUNGUR

Yozgat:
1-TANER DEMİRER
2-NURİ EFE
3-ÖMER YILDIZ
4-YAVUZ ERBAŞ
5-SALİH TÜRK
6-HİLMİ TAŞGIN

Zonguldak:
1-ALİ UZUN
2-HALİL POSBIYIK
3-DURSUN ALTIPARMAK
4-HAYRETTİN SOYTAŞ
5-RAFET KILIÇ

Aksaray:
1-ÖMER GÜMÜŞAY
2-SERVET CEYLAN
3-MEVLÜT YOL
4-ÖMER UZUN

Bayburt:
1-SİNAN KÖKSAL
2-FUAT BAYRAMOĞLU

Karaman:
1-ÖMER KARAKIŞLA
2-NECATİ AKPINAR
3-SENAN TUNA

Kırıkkale:
1-ÖMER FARUK ILICAN
2-MAHİR YILMAZ
3-KUDRET BAŞTUĞ
4-GÜRSOY TOPSOY

Batman:
1-FARİS ÖZDEMİR
2-ZİVER HAMİTOĞLU
3-ABDÜLLATİF GÖKDEMİR
4-ESEN SARI

Şırnak:
1-MEHMET TATAR
2-ABDURRAHMAN ABAY
3-HASAN TONĞ

Bartın:
1-MUSTAFA YELKENCİ
2-HÜSEYİN KARAGÜL

Ardahan:
1-FATİH RÜŞTÜ YILMAZ
2-ORHAN ÖNDER

Iğdır:
1-ŞAMİL AYRIM
2-YILDIRIM TURAN

Yalova:
1-YAKUP BİLGİN KOÇAL
2-MESUT CESSUR

Karabük:
1-MEHMET ÇİFTÇİ
2-ENVER TÜMEN
3-ÖZLEM URGANCIOĞLU

Kilis:
1-MEHMET VAKIF ŞARKBAY
2-MEHMET SEVER

Osmaniye:
1-İBRAHİM KARAYİĞİT
2-ABDULKADİR SARI
3-AHMET ŞANAL
4-ALPARSLAN YÜCEL

Düzce:
1-NECMİ HOŞVER
2-İBRAHİM CAN
3-TUNCAY ŞAHİN

MusaKa92
Hollanda'da sigara yasağı
09 Haziran 2007 Cumartesi 01:33
Avrupa'da, insanların toplu olarak bulunduğu mekânlarda sigara içme yasağını genişleten ülkeler kervanına Hollanda da katılıyor.

Ülkede gelecek yılın ikinci yarısından itibaren, otel, lokanta ve kahvehanelerde sigara içmek tamamen yasaklanıyor. Sağlık bakanlığının bu konudaki önerisi, Bakanlar Kurulunda kabul edilerek, kesinleşti.

Buna göre, 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren ülkedeki bütün lokanta otel ve kahvehanelerde hiçbir şekilde sigara içilemeyecek. Karara göre, yalnızca esrar, marihuana gibi hafif türde kabul edilen uyuşturucuların satıldığı dükkânlarda (coffee shop) sigara içilebilecek, ancak bu mekânlarda da zorunlu olarak sigara içilmeyen bir bölüm de oluşturulacak.

MusaKa92
09-06-2007, 11:03
Erdoğan şehit erin evinde
09 Haziran 2007 Cumartesi 01:28
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te mayın patlaması sonucu şehit olan Jandarma Komando Er Kadir Yalçın'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, beraberinde Devlet Bakanı Beşir Atalay, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin ile Yalçın'ın Mamak Kayaş'taki evine gitti.

Evin önünde kurulan taziye çadırında vatandaşlara başsağlığı dileğinde bulunan Erdoğan, yaklaşık bir saat süreyle kaldığı evde şehit erin ailesine taziyelerini sundu.

MusaKa92
Güney Lübnan'da patlama
09 Haziran 2007 Cumartesi 01:17
Görgü tanıkları, akşam saatlerinde el Huş bölgesinde meydana gelen patlamanın nedeninin belirlenemediğini, polis, asker ve ambulansların olay yerine gönderildiklerini belirtti.

Ölü veya yaralı olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

MusaKa92
New York borsası kapandı
09 Haziran 2007 Cumartesi 01:08
New York Borsası, üç gün süren düşma eğiliminden sonra petrol fiyatlarının enflasyon tehlikesini kamçılayacağı kaygılarının sönmesi ve tahvil koşullarının düzelmesi üzerine yükselişle kapandı.

New York Wall Street Borsası'nın Dow Jones Sanayi Endeksi 157,66 puan artarak (yüzde 1,19) 13.424,39 puandan kapandı. 36 yıllık en ileri teknoloji firmaları göstergesi Nasdaq Bileşik Endeksi de 32,16 puanlık artışla (yüzde 1,27)2.573,54 puandan noktalandı.

Hafta boyu toplamında Dow Jones yüzde 1,78; Nasdaq ise yüzde 1,54 oranında düşüş kaydetti.

MusaKa92
Bush Papa'yı ziyarete gitti
09 Haziran 2007 Cumartesi 01:01
Gece geç saatlerde İtalya'ya ulaşan Bush'un İtalya Başbakanı Romano Prodi ve Papa 16. Benedict ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı George W. Bush'u taşıyan Air Force One uçağı gece geç saatlerde İtalya'ya indi. Almanya'nın Heiligendamm kentinde düzenlenen G8 Zirvesi'nin ardından Polonya'da 3 saat kalan Bush, daha sonra İtalya Başbakanı Romano Prodi ve Papa 16. Benedict ile görüşmek üzere İtalya'ya geldi.

Ziyaretin gergin durumdaki ABD-İtalya ilişkilerini geliştirmek üzere planlandığı belirtildi.

MusaKa92
Beşiktaş Sağlam'a güveniyor
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:54
Profesyonel Futbolcular Derneğinin düzenlediği "Futbolumuzun Süper Gecesi"ne katılan Öner, uzun araştırmalar sonrası teknik direktörlerini belirlediklerini belirterek, "Sağlam'a çok güveniyoruz. Özgüven ve karakter çok önemli. Bütün bunlar Ertuğrul Sağlam'da var. Kendisine herkesin sahip çıkması lazım" dedi.

İyi bir kadroya sahip olduklarını kaydeden Kenan Öner, "İyi takımız, eksik olan yerlere futbolcu bakacağız. Mart ayından beri araştırıyoruz. Tello ve Hakan'ı aldık. Stoper ve orta sahaya oyuncu alacağız. Şu anda bir isim söylemek doğru olmaz" diye konuştu.

MusaKa92
Rumlar'da Türk kirazı paniği
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:48
Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerden Alithia, "Piyasada Türk Kirazları" başlığıyla okuyucusuna sunduğu haberinde, dün gerçekleştirilen Rum Meclisi Tarım Komitesi toplantısında, Yeşil Hat Tüzüğü aracılığıyla KKTC'den Güney Kıbrıs'a nakledilen kirazların Türkiye'den geldiğine dair endişelerin dile getirildiğini yazdı.

Gazeteye göre, Rum Meclisi Tarım Komitesi Başkanı Yannakis Thomas, dün gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'taki kiraz mahsulünün tamamen tahrip olduğunu, piyasada Türk tarafından gelen kirazların dolaştığını söyledi.

Kıbrıslı Türkler'in ürettiği tarım ürünleriyle herhangi bir problemleri olmadığını sözlerine ekleyen Thomas, Türkiye'den gelen kirazları Kıbrıs Rum piyasasına kabul etmemek gibi bir niyetlerinin bulunmadığını kaydetti.

Simerini Gazetesi ise "Kirazlar Türkiye'den" başlığıyla yayımladığı haberinde, Thomas'ın dün yaptığı açıklamada, kuzeyde kiraz üretilmediğini söylediğini yazdı. Habere göre Thomas, yetkili birimleri komitenin bir sonraki toplantısında Kıbrıs'ın Türk tarafından Güney Kıbrıs'a nakledilen kiraz miktarı, bu ürünün hangi bölgeden sağlandığı konusunda bilgi vermeye davet etti.

Haberlere göre, dün gerçekleştirilen Rum Meclisi Tarım Komitesi toplantısında ayrıca Güney Kıbrıs'a nakledilen balın büyük bir kısmının KKTC'den geldiğine dair suç duyurusunda bulunulduğu, toplantıda söz konusu balın yasaklanmış antibiyotikler kullanılan Türkiye'den ithal edildiğine dair endişelerin dile getirildiği de kaydedildi.

MusaKa92
Van'da hafif şiddete deprem
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:32
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgiye göre, saat 17.12'de merkez üssü Van merkez olan 3.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Depremde can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtildi.

MusaKa92
ABD pasaportları gevşetti
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:26
ABD Dışişleri Bakanlığı; Meksika, Kanada, Karayipler ve Bermuda'ya seyahat eden Amerikalılar'a uygulanan pasaport işlemlerinin geçici olarak hafifletildiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yayınlanan bildiride, pasaport işlemlerinin uzun sürmesine neden olan sıkı uygulamaların, yoğun talep nedeniyle 30 Eylül'e kadar hafifletileceği ifade edildi.

Değiştirilecek yasa, 2004 yılındaki terörle mücadele kapsamındaki uygulamaların bir parçası olarak bu yılın Ocak ayında uygulamaya konulmuştu.

Geçtiğimiz yıl bu dönemde pasaport uygulamaları nedeniyle yaşanan gecikmelerden ötürü şikayet dilekçeleri yüzde 37 oranında artış göstermişti. Meksika, Kanada, Karayipler ve Bermuda'ya seyahat eden ABD vatandaşları, hükümet tarafından verilen resimli kimliklerini ibraz etmek zorundaydı.

MusaKa92
09-06-2007, 11:04
Futbolumuzun süper gecesi
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:19
Crown Plaza Oteli'nde gerçekleştirilen geceye, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Affan Keçeci, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Trabzonspor Kulübü Başkanı Nuri Albayrak, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl, Vestel Manisaspor Kulübü Başkanı Haluk Çubukçu, Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Kenan Öner, Fenerbahçe kalecisi Rüştü ile Almanya'nın Köln takımına transfer olan Ümit Özat ve futbol camiasının önde gelen isimleri katıldı.

Gecede, alanlarında başarılı olan futbol adamlarına ödül verildi.

MusaKa92
Carlos'a o parayı vermem!
09 Haziran 2007 Cumartesi 10:50
Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, kulübünün, Gençlerbirliği OFTAŞ Spor ile "gönül bağı" dışında başka bir ilişkisi olmadığını söyledi. Cavcav Fenerbahçe'nin Roberto Carlos transferine de tepki gösterdi.

Carlos'a o parayı vermem

Başkan Cavcav, Fenerbahçe'nin yeni transferi Roberto Carlos konusuna da değinerek "Roberto Carlos Dünya Kupası'nda oynamış değerli bir oyuncu. Ama ben 34 yaşındaki bir oyuncuya 4 milyon YTL gibi bir para vermem" diye konuştu.

MusaKa92
Trabzonspor'a gençlik aşısı
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:05
Profesyonel Futbolcular Derneği tarafından gerçekleştirilen "Futbolumuzun Süper Gecesi"nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Albayrak, transfer çalışmalarını teknik direktör Ziya Doğan ile sürdürdüklerini belirterek, "Genç bir ekiple Inter Toto Kupası'na katılacağız. Şu ana kadar Adnan, Jabi ve Serkan ile prensipte anlaştık" dedi.

Galatasaraylı oyuncu Necati Ateş'in gündemlerinde olmadığını kaydeden Albayrak, "İskeleti bozmadan yola devam edeceğiz. Şu anda 51 oyuncu kadroda bulunuyor. Inter Toto Kupası ve kamp çalışmalarının ardından kadrodaki oyuncu sayısını düşüreceğiz" diye konuştu.

Albayrak, eski oyuncuları Fatih Tekke'nin dönüp dönmeyeceği yönündeki soruya, "Fatih'in bulunduğu ülkede lig devam ediyor. Kendisi bizim evladımız. Liginin bitmesinin ardından şartlara bakarız" karşılığını verdi.

MusaKa92
Edip Paşa'dan müthiş sözler
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:04
Emekli Orgeneral Edip Başer, ulusal güvenlik sorunlarının çözümü için ''yetenekli liderler ve çok iyi seçilmiş yöneticilere'' ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başer, Hatay'ın İskenderun ilçesi Genç İşadamları Derneğince düzenlenen
''Türkiye'nin Ulusal Güvenliği'' konulu konferansta, eğitim sorunu, kötü yönetim, refahın paylaşımındaki dengesizlik, mezhepsel ve kökten ayrılıklar ile adalet ve sağlık sistemindeki sorunların ulusal güvenliği etkileyen unsurlar arasında yer aldığı vurguladı.

Ulusal birliğin korunmasında en önemli unsurun dil olduğunu, Türkçe'nin korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirten Başer, ''TOKİ'nin yaptığı sitelerde Türkçe isimlere rastlamak zordur. Ya İngilizce ya Fransızca. Bağdat Caddesinde Türkçe mağaza ismi çok azdır'' dedi.

Başer, din ve inanç konusunun da ulusal birliğin sağlanmasında önemli unsurların başında yer aldığını söyledi. ''Politik kaygılarla insanların inançlarını sömürmenin, din öğretimini laik anlayışın dışına çekerek tarikatların ve çeşitli inanç gruplarının oyun alanı haline getirmenin ülke kaderi üzerine oynanan tehlikeli bir oyun olduğunu'' ifade eden Başer, şunları kaydetti:

Laik sistem korunmalı

''Bu oyuna düşmemenin tek yolu laiklik sistemini koruyup eğitimi de buna göre düzenlemektir. Ulusal güvenlik açısından bireyler her açıdan iyi bir vatandaş olmalıdır. Yönetimlerin ülkeye zarar verebilecek uygulamalarına karşı toplumsal tepkinin en etkili şekilde ortaya konabilmesi için bireylerin örgütlenmeleri veya uygun gördükleri sivil toplum örgütlerinden birine katılmaları özendirilmelidir. Yönetimlerin attıkları adımları en etkili şekilde sivil toplum denetler. Ulusal güvenlik sorunlarının çözümü için yetenekli liderler ve çok iyi seçilmiş yöneticilere ihtiyacı var.''

PKK'ya gelir akıyor

Başer, bir soru üzerine, terör örgütü PKK'nın pek çok kanaldan gelir elde ettiğini, Avrupa'da çok sayıda iş yerinin bulunduğunu belirterek, ''ABD ile bu koordinasyonda, PKK'ya verilen çeşitli desteklerin kesilmesini konuştuk. Öyle bir sistem kurmuşlar ki bir kanalını kesseniz diğer kanallardan gelirleri sürüyor'' diye konuştu.

MusaKa92
Sinamanın duayenlerine ödül
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:02
Adana Büyükşehir Belediyesince düzenlenen uluslararası 14. Altın Koza Film Kültür ve Sanat Festivali kapsamında oyuncular Bülent Kayabaş ve Selma Güneri, Senarist Safa Önal ve Yönetmen Erden Kıral'a "Yaşam Boyu Onur Ödülleri" verildi.

Adana Valisi İlhan Atış, Zaimoğlu Park Zirvede düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Altın Koza Film Kültür ve Sanat Festivali'nin, kente canlılık getirdiğini söyledi.

Her kentte festival düzenlenecek koşulların bulunmadığını belirten Atış, bu oluşumu sağlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve ekibine teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da Türk Sineması'nın önemli isimlerini, Adana halkı ile buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sunuculuğunu Halit Kıvanç'ın yaptığı törende, "Yaşam Boyu Onur Ödülü"ne değer görülen Bülent Kayabaş'a ödülünü senarist Safa Önal, Selma Güneri'ye ödülünü Aytaç Durak, yönetmen Erden Kıral'a ödülünü de Vali İlhan Atış sundu.

MusaKa92
Baykal'dan sert eleştiriler
09 Haziran 2007 Cumartesi 00:01
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Atv Ana Haber'de Ali Kırca'nın konuğu olarak soruları yanıtladı.

Terör konusu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''PKK'nın bugünkü durumu Irak ve ABD'nin daha esnek ve tutarsız tavrından cesaret alarak götürdüğünü'' kaydederek, ''Hükümet tam bir sükut içinde ağzını açmıyor. Anlamak mümkün değil. Birden bire şehit sayısı tırmanmaya başladı. Terör açıktan himaye ediliyor. Hükümet ağzını açmıyor. Genelkurmay huzursuz, rahatsız'' dedi.

ABD'ye sert eleştiri

''ABD henüz bu kadar ileri bir tavır takınmış değil'' diyen Baykal, ''PKK'nın bu durumu Irak ve ABD'nin daha esnek ve tutarsız tavrından cesaret alarak götürdüğünün açık olduğunu'' anlattı. Baykal, ''Çünkü açıkça terörü reddediyorlar ABD'liler. Ama teröre karşı ne bizim etkin önlem almamıza izin veriyorlar ne kendileri etkin önlem alıyorlar. Açıkça söylemeseler de bizi özel temsilcilik mekanizmasıyla müzakerenin içine çekmeye çalışıyorlar'' görüşünü dile getirdi.

Erdoğan ve Arınç'ı topa tuttu

Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı sert bir dille eleştiren Baykal, "AKP gizliden gizliye rejimi değiştirme çabaları sergiliyor. Başbakan Erdoğan'ın bir sürü söylemi var gömleği değiştirdim demekle değişilmiyor. Bülent Arınç, TBMM Başkanlığı koltuğuna 23 Nisan'da İmam Hatipli genci oturtuyor. Sonra bir yerlerden uyarı gelince (Aaa öyle mi olmuş araştıralım soruşturalım) diyerek rejimi tehdit eden olaylar gizleniyor" dedi.

Türkiye ABD karşıtı oldu

Türkiye'de ABD ve AB karşıtı bir kamuoyu oluştuğunu iddia eden Baykal "Gerekli düzenlemeleri yaparsak, AB'nin ulusal birliğimizi bozacak dayatmalarını pasifize edersek ülkede yeniden yüzde 80 oranında AB yanlısı kamuoyu oluşur" dedi.

MusaKa92
Talat'tan Rumlar'a mesaj
08 Haziran 2007 Cuma 23:48
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, mülkiyet konusunun Güney Kıbrıs'ta fırtınalar yarattığını belirterek, Rumlara, mülkiyet sorunlarını acil olarak çözmek istiyorlarsa, korkmadan KKTC'deki Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmaları çağrısı yaptı.

31. KKTC Uluslararası Fuarı'nın bu akşam yapılan açılışında konuşan Talat, KKTC'de Taşınmaz Mal Komisyonu oluşturulduğunu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de (AİHM) bunu kabul ettiğini, ancak Komisyon'a başvuran Rumların "vatan haini" diye suçlandığını ve insanların infaz edildiğini söyledi.

Talat, Rum yönetiminin aksine mülkiyet sorununun çözülmesini isteyen Rumlara, korkmadan Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmaları için çağrı yaptı.

Mülkiyet sorununda, acil olanlara çözüm için iç hukuk yolu yaratıldığını ve Taşınmaz Mal Komisyonu oluşturulduğunu, AİHM'in de bunu kabul ettiğini kaydeden Talat, şimdi Rum tarafında fırtınalar koparıldığını ve Komisyon'a başvuranların "vatan haini" diye suçlandığını kaydeti.

MusaKa92
09-06-2007, 11:05
Cimbom'da Feldkamp'a destek
08 Haziran 2007 Cuma 23:30
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Cem Kınay, yeni teknik direktörleri Karl Heinz Feldkamp'ın görevinde başarılı olacağına inandıklarını söyledi.

Kınay, Profesyonel Futbolcular Derneğinin Crowne Plaza'da düzenlediği ''Futbolumuzun Süper Gecesi'' öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Feldkamp'ın gelmesine tepki olarak istifa edecekleri yönündeki iddiaları yalanlayarak, ''Bazı konuların yönetimin içinde kalması gerekiyor. Feldkamp'ın şahsına karşı bir düşünce yok. Yönetim Kurulu kararında biz de varız. Futbol A.Ş. adına sözleşme yapıyoruz'' dedi.

Cem Kınay, Yönetim Kurulu toplantılarına katılmaya devam edeceğini ifade etti. Maddi sıkıntı yaşadıkları yönündeki iddiaları da yalanlayan Kınay, ''Oyuncu almak istersek alırız. Bütün sporcularına paralarını ödeyen bir kulübüz. Transfer çalışmaları devam ediyor'' diye konuştu.

MusaKa92
09-06-2007, 11:05
Gonu kasırgası cana doymadı
08 Haziran 2007 Cuma 23:27
Resmi ONA ajansının polis yetkililerinin açıklamasına dayandırdığı haberde, yönünü İran'a çeviren kasırgada 49 kişinin öldüğünün belirlendiği, 27 kişinin de kaybolduğu belirtildi.

Körfez ülkelerini son 30 yılda vuran en şiddetli kasırga olan Gonu, Umman'ın sahil kesimindeki kasabalarda yaşayan binlerce kişinin evlerini terk etmesine yol açmıştı.

Bu arada, kasırga nedeniyle kapatılan Muskat havalimanının kasırganın yönünü değiştirmesinin ardından yeniden açıldığı belirtildi.

MusaKa92
09-06-2007, 11:28
Lübnan'ın kuzeyindeki çatışmalar sürüyor
10:36
Lübnan'ın kuzeyindeki Filistin mülteci kampı Nehr El Bared'deki Fethülislam militanlarıyla ordu arasındaki çatışmalar sürüyor.

Lübnan ordusu bugün, sakinlerinin çoğunun boşalttığı ve yiyecek, su ile
elektrik sıkıntısının çekildiği kampı bombardıman etti.
Makineli tüfek seslerinin de duyulduğu çatışmalarda can kaybı olup
olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Lübnan'ın kuzeyinde 3 hafta önce başlayan çatışmalarda bugüne kadar
aralarında 47 asker ve 38 militanın bulunduğu en az 115 kişi hayatını
kaybetti.

MusaKa92
EPDK'dan, Petrol Ofisine Rafineri vizesi çıkmadı
10:35
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Petrol Ofisi A.Ş'nin, Ceyhan'a 3 milyar dolar bedelle kurmayı planladığı rafineri için yaptığı lisans başvurusunu reddetti.Kurul, Petrol Ofisinden rafineri başvurusunu kuracağı yeni bir şirketle
yapmasına karar verdi.

Ceyhan'da kurulması planlanan rafineri için Petrol Ofisi'nin başvurusunu Kurul toplantısında değerlendiren EPDK, Petrol Ofisinin mevcut akaryakıt dağıtım şirketinin unvanı ile rafineri lisansı almasını uygun bulmayarak, yeni bir şirket
kurup bu şirket adına yeni bir başvuru yapması gerektiğine karar verdi.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan EPDK Başkanı Yusuf Günay,
yaptıkları hukuki değerlendirmede bir dağıtım şirketinin aynı tüzel kişi
olarak, hem dağıtım faaliyeti yapmasını hem de rafinerici lisansı
almasını uygun bulmadıklarını belirtirken, ''bu nedenle Petrol Ofisine
rafineri başvurusunu iade ederek ayrı bir rafineri şirketi kurup yeni
bir başvuru yapmalarını isteyeceğiz'' dedi.

Bu durumun herhangi bir olumsuzluk olarak değerlendirilmemesi
gerektiğini ifade eden Günay, yeni bir başvuru istemelerinin bu gruba
lisans vermeyecekleri veya bu yatırımın gerçekleşmeyeceği şeklinde
yorumlanmaması gerektiğini belirtti.

Şirketin zaten başvuru dosyasında gerekli bütün evrakları, rafinerinin
yeri ve fizibilitesi gibi çalışmaları tamamladıklarına işaret eden
Günay, bu nedenle, önümüzdeki haftalar içinde yeni bir rafineri şirketi
kurarak Ceyhan bölgesi için yeni bir lisans başvurusu yapmaları halinde
kısa sürede uygun bulma kararı alabileceklerini düşündüklerini söyledi.
EPDK Başkanı, şirketin bunların ardından tüm diğer başvurular için
olduğu gibi, rafineri için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu gibi
şartları yerine getirirlerse lisanslarını alıp bu yatırımı yapabileceklerini ifade etti.

''MEVZUATIMIZ NEYİ GEREKTİRİYORSA ONA GÖRE KARAR VERİYORUZ''

EPDK'nın Petrol Ofisi ile ilgili aldıkları kararların farklı boyutlara
çekilmek istendiğini ve bundan rahatsız olduklarını ifade eden Günay,
şunları kaydetti:

''Geçtiğimiz hafta Ceyhan bölgesi için bir başka şirketin rafineri
lisans başvurusuna uygun bulma kararı verip Petrol Ofisinin başvurusunu
hukuki bir değerlendirme alana kadar sonuçlandırmamıştı. Bu konuda bir
gazetede bu şirketin yönetim kurulu başkanının beni aradığı ve
kendilerine lisans vermediğimiz için Kurulumuz üzerinde baskı oluşturmak
istediği yönünde bir haber çıktı. Bu haber ve bu tür yorumların hiçbiri
doğru değil. Böyle bir şey kesinlikle olamaz.

Ne yazık ki, geçmişte bu şirkete lisanssız bayilere akaryakıt ikmalinden
dolayı para cezası uyguladığımızda da süreçle ilgili benzer şekilde
yanlış yorumlar yapılmıştı. Yatırımların ve yaptırımların birkaç milyar
dolarlık ekonomik büyüklükleri olunca, tartışmaların ve farklı
yorumların yapılmasını doğal karşılıyorum. Ancak bu konular başka
boyutlara çekilmesin. Biz şirketlere göre değil mevzuatımız neyi
gerektiriyorsa ona göre karar veriyoruz.''

DİĞER BAŞVURULARDAKİ DURUM

Ceyhan için bir başka rafineri başvurusu yapan Turcas-Socar ortaklığı
ile görüşmelerin bugünlerde sürdüğünü ve eksiklerin tamamlanmakta
olduğunu belirten Günay, geçen hafta rafineri lisansı için uygun bulma
kararı verdikleri Çalık grubunun Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri A.Ş
için ÇED raporu getirmeleriyle ilgili sürecin de başladığını söyledi.
Günay, kendilerinin de bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli
Savunma Bakanlığı gibi 12-13 tane kurumla yazışarak, rafineri kurulacak
bölgelerde kültürel ve tarihi doku ve ulusal güvenlik gibi konularda bir
sakınca olup olmadığını da sorduklarını belirtti.
Kamuoyunda, Ceyhan bölgesinde yapılmak istenen 3 rafinerinin toplam
yatırım tutarının 11 milyar dolar olarak bilindiğini hatırlatan Günay,
bazı şirketlerin rafinerinin yanında petrokimya tesisi yapmak istekleri
ve fizibilitelerindeki farklı ekonomik varsayımlara göre bu rakamın
aslında 13 milyar dolara kadar çıktığına dikkat çekti.
Günay, bazı şirketlerin Türkiye'nin başka bölgelerinde de rafineri
kurmak için kendilerinden bilgi talep ettiklerini de sözlerine ekledi.

''LİSANSLANDIRMA BİRİNE ÖNCELİK KAZANDIRMAZ''

Bir şirketin diğerlerinden bir iki ay önce lisans almasının yatırımlar
açısından öne geçmek anlamına gelmeyeceğine işaret eden Günay, şöyle
konuştu:

''Türkiye'de TÜPRAŞ yüzde 90 kapasiteyle çalışsa da yılda 6 milyon ton
civarında petrol ürünü ithal ediliyor. Özellikle jet yakıtı ve motorin
gibi ürünler için rafinaj ihtiyacı var. Bu rakam 10 yıl içinde 15-20
milyon tona çıkacak. Bu da gelecek 10 yıl içinde Türkiye'nin TÜPRAŞ'a ek
olarak bir rafineriye daha ihtiyaç duyacağını gösteriyor. Ancak sadece
ülkemiz pazarının ihtiyacı için 3 tane rafineri kurmak lükstür. Zaten
şirketler bu işin ekonomisini dikkate alıyorlardır.Yeni kurulacak rafinerilerin, ülkemizin yanında özellikle Akdeniz Bölgesi'nin artan ihtiyacını karşılayabileceğini düşünüyorum.''

MusaKa92
Sınavlar ve seçim gününde gürültü kirliliğine sınır
10:33
Çevre ve Orman Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (ÖSS) yapılacağı günlerde düğün, nişan gibi cemiyet faaliyetlerinde gürültü sınırlaması getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, OKS ve ÖSS'de
gürültü kirliliğinin önlenmesine ilişkin bir genelge yayınlandığı
kaydedildi.

ÖSS ve OKS'nin gençlerin geleceği için büyük önem taşıdığı belirtilen
genelgede, sınavların yapılacağı günlerde düğün, nişan gibi cemiyet
faaliyetlerinde gürültü sınırlaması getirilmesi istendi.

Genel seçimlerin yapılacağı gün ise seçim çalışmalarının çevre ve insan
sağlığını olumsuz yönde etkilememesi için uyarılarda bulunulan genelgede,
susturucu gibi ses giderici özellikleri olmayan taşıtların seçim
propaganda ve faaliyetlerinde kullanılmaması, korna, hoparlör gibi
cihazlarla ayrıca gürültü yapılmaması, motorlu taşıtların çıkardıkları
sesin Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde verilen sınır değerleri aşmaması
gerektiği ifade edildi.

AA

MusaKa92
Irak, güne bombayla başladı: 3 ölü, 8 yaralı
10:33
Irak'ın başkenti Bağdat'ın bir Şii mahallesinde polisi hedef alan iki ayrı saldırıda, ilk bilgilere göre 3 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

Irak polisinin verdiği bilgiye göre, Bağdat'ın kuzeydoğu kesimindeki
Şaab mahallesinde bu sabah yerel saatle 09.00 civarında park halindeki
bir araç, polis devriyesi yakınında infilak etti.

Devriyedeki İçişleri Bakanlığı mensuplarından biri ile yoldan geçen bir
kişinin hayatını kaybettiği saldırıda, ayrıca 6 polis ile bir yaya
yaralandı.

Bombalı saldırıdan yaklaşık 90 dakika kadar önce de hızla giden bir
otomobilin içindeki silahlı kişilerin yolda yürüyen polislere ateş
açtığı belirtildi.

Bu saldırıda da devriyedeki polislerden birinin öldüğü, diğerinin
yaralandığı kaydedildi.

MusaKa92
Geçici aday listeleri, yarın radyo, televizyon ve resmi gazetede yayımlanacak
10:32
Yüksek Seçim Kurulu (YSK),milletvekili geçici aday listelerini, yarın radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayımlayacak.

YSK'nın seçim takvimine göre, geçici aday listelerine en son 11 Haziran
Pazartesi günü itiraz edilecek.Seçim takvimine göre bundan sonraki süreç işleyecek:

-12 Haziran Salı: Gümrük kapıları sandık kurullarının oluşturulması
tamamlanacak ve ilgililere tebliğ edilecek. Geçici adayların ilgili il
seçim kurullarınca incelenmesi sona erecek. Geçici aday listelerinde il
seçim kurullarının incelemeleri sonucunda meydana gelen noksanlık ve
aykırılıklar; il seçim kurullarınca ilgili adayla, siyasi parti il
başkanlığına ve ilgili siyasi parti genel merkezine de iletilmek üzere
YSK'ya bildirilmesinin son günü.
-13 Haziran Çarşamba: İl seçim kurullarının milletvekili aday
listelerine yapılan itiraz üzerine verdikleri kararlara karşı YSK'ya
itirazların son günü.
-15 Haziran Cuma: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim
kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara
yapılan itirazların YSK'ca karara bağlanmasının son günü.
Milletvekilliği geçici adaylığından istifa edenlerin, YSK'ya
bildirilmesinin son günü. İstifa, itiraz veya inceleme üzerine
adaylıktan çıkarılanlar nedeniyle ortaya çıkan aday eksilmeleri
tamamlanacak ve YSK'ca siyasi partilere bildirilecek.
-17 Haziran Pazar: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin, ilgili
siyasi partilerce tamamlanarak, YSK'ya bildirilmesinin son günü.

KESİN ADAY LİSTELERİ

-19 Haziran Salı: YSK'ca milletvekili kesin aday listeleri seçim
çevreleri itibariyle ilan edilmek üzere; il seçim kurullarına, Resmi
Gazete, radyo ve televizyonda yayınlanmak üzere ilgili mercilere
gönderilecek. Seçim çevrelerine ilişkin kesin aday listeleri il seçim
kurullarına gönderilecek. YSK tarafından birleşik oy pusulası basımına;
basım tamamlandıkça bir plan dahilinde dağıtımına başlanacak. Gümrük
kapılarında kullanılacak oy pusulalarının basımı ve diğer araç ve
gereçlerle birlikte ilgili seçim kurullarına gönderilmesine başlanacak.
-20 Haziran Çarşamba: Milletvekili kesin aday listeleri (bağımsızlar
dahil) radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

MusaKa92
Maliye Bakanlığı gece kulüplerini takibe aldı
10:29
Maliye Bakanlığı turizm sezonunun başlamasıyla birlikte, turizm bölgelerinde disko, bar, pavyon ve eğlence merkezlerinde gece denetimlerine başladı.

Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü yaptığı açıklamada, yaz dönemiyle birlikte turistik bölgelerde faaliyette bulunan disko, bar, pavyon ve eğlence yerleriyle lüks restoranların faaliyet alanlarına göre, 21.00-01.00 saatleri ile 01.00-05.00 saatleri arasında uzman ekiplerce denetlenmesine başlandığını söyledi.

Antalya ve çevresinde 200'den fazla eğlence yeri bulunduğunu belirten
Sütçü, eğlence sektörüyle ilgili tüm bilgilerin internet, gazete
ilanları ile reklam ve afişlerin takip edilerek alındığını kaydetti.

Dört kişiden oluşan uzman denetim ekibinin, lüks restoranları
21.00-01.00, disko, bar pavyon ve eğlence merkezlerini ise 01.00-05.00
saatleri arasında denetleyeceğini anlatan Sütçü, şöyle devam etti:
''Denetim ekiplerimiz gece görev yapacak. Bu ekiplerimiz, eğlence
merkezi iş yerlerinde öncelikle hasılat tespiti yapacak. Gerek gördüğü
takdirde de işletmelerin gelir gider belgelerini inceleyecek. Ne kadar
içki tüketildiği, ne kadar sebze meyve, et ve diğer gıda ürünleri
tüketildiğini tespit edecek. Stokları belirleyecek. Ekiplerimiz bir
gecede ortalama 15 iş yerini denetliyor.''

Özellikle lüks restoranlarda yapılan denetimlerde işletme sahiplerinin
rahatsız olmasına karşılık, müşterilerin bundan memnun olduğunu anlatan
Sütçü, ''Müşterilerimiz e-mail, mektup ya da telefonla denetimlerden çok
mutlu olduklarını bildiriyorlar. İş yeri sahipleri ise bize kızarak,
(bizim işimize burnunuzu sokuyorsunuz) diye sitem ediyorlar'' dedi.
Sütçü, Antalya başta olmak üzere turizm bölgelerinde 5 yıldızlı otel ve
tatil köylerinde kiraya verilen sauna, kuaför, kuyumcu gibi iş
yerlerinde de kira tespiti yapılacağını bildirdi.

MusaKa92
Antalya'da cinayet: 2 ölü, 2 yaralı
10:28
Antalya'da meydana gelen bıçaklı kavgada 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Altındaş Mahallesi, Kemerağzı mevkisindeki bir inşaatta, müteahhit Zeynel Abidin Alıcı ve kardeşi Nusret Alıcı ile mermercilikle uğraşan Bedri Özdemir ve Metin Aydoğmuş arasında, alacak verecek meseli nedeniyle tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar, yanlarında bulundurdukları bıçaklarla birbirine saldırdı.

Bıçakla yaralanan Zeynel Abidin Alıcı ile Bedri Özdemir kaldırıldıkları
hastanede öldü.

Ağır yaralanan Nusret Alıcı ve Metin Aydoğmuş ise Antalya Devlet
Hastanesine kaldırılarak, tedavi altına alındı.Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

MusaKa92
09-06-2007, 11:29
OKS sınavı yarın yapılacak
10:27
Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, Polis Koleji ve özel okullarda okumak isteyen öğrencilere yönelik Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS), yarın
yapılacak.

Sınav, 81 il, 53 ilçe ve 7 yurt dışı sınav merkezi (Lefkoşa, Riyad,
Cidde, Medine, Trablus, Bakü ve Aşkabat) olmak üzere toplam 141 sınav merkezinde, 2 bin 458 binada, 41 bin 853 salonda yapılacak. Saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda gerçekleştirilecek sınav 120 dakika sürecek.

Adaylara Matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler ve Türkçe alanında
çoktan seçmeli test uygulanacak.

Sınavda, 399 bin 771'i kız, 424 bin 780'ü erkek toplam 824 bin 551 aday
ter dökecek. Sınava, 767 özürlü aday katılacak.

Adayların sınava gelirken yanlarında, sınav giriş belgesi ile özel bir
kimliklerini (nüfus cüzdanı, pasaport), en az 2 adet koyu siyah ve
yumuşak kurşun kalem, yumuşak ve leke bırakmayan silgi ve bir kalemtıraş bulundurmaları gerekiyor.

KIYAFET

OKS kılavuzunda yer alan kurallara göre, adaylar başı açık, temiz,
düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle sınava girecekler.
Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi
için adaylar, en geç saat 09.30'da sınava girecekleri okulda hazır
bulunacaklar.

Kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra, salon
başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatacak ve cevap
kağıtlarını dağıtacak. Adayların, cevap kağıtlarındaki bilgilerin
kendilerine ait olup olmadığını kontrol etmeleri, kendilerine ait
değilse değiştirilmesi için salon başkanına başvurmaları gerekiyor.
Adayların ayrıca dağıtılan soru kitapçıklarının sayfalarında eksik veya
hatalı baskı olup olmadığını kontrol etmeleri isteniyor. Eksik veya hata
tespit edildiğinde soru kitapçıkları değiştirilecek. Adaylar soru
kitapçıklarının üzerindeki ilgili yerleri dolduracaklar.

Sınavda ''A'' ve ''B'' olmak üzere iki adet soru kitapçığı kullanılacak.
Her iki tür soru kitapçığında da aynı sorular bulunacak, ancak soru
numaraları farklı olacak. Adayların sınava başlamadan önce mutlaka
kendilerine verilen soru kitapçığının türünü cevap kağıdına kotlamaları
gerekiyor. Soru kitapçığının yanlış kotlanması veya boş bırakılması
halinde adayın sınavı geçersiz sayılacak.

YASAKLAR

Sınav başladıktan sonra 30 dakika içinde gelen adaylar sınava alınacak.
Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 60 dakika içinde sınav salonundan
çıkamayacaklar.

Adayların, sınava gelirken yanlarında çağrı cihazı, telsiz, cep telefonu
gibi haberleşme araçları, cep bilgisayarı, her türlü bilgisayar özelliği
bulunan cihazlar, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler,
müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli ve benzeri araçlar
getirmelerine izin verilmeyecek.

Ayrıca adayların sınav süresince konuşmaları, kopya çekmeleri ve kopya
vermeleri, sınav başladıktan sonra salon görevlileri ile konuşmaları,
birbirlerinden kalem, silgi gibi eşyaları alıp vermeleri, başkalarını
rahatsız edecek şekilde bir şeyler yeyip içmeleri ve sınav düzenini
bozacak şekilde davranışlarda bulunmaları da yasaklar arasında yer
alıyor.

Bu yasaklara uymadığı herhangi bir yolla saptanan adayların sınavı iptal
edilecek ve sınava devam etmelerine izin verilmeyecek. Ancak salon
görevlileri diğer adayların dikkatini dağıtmamak, zaman kaybetmelerine
yol açmamak açısından gerekli görürlerse kural dışı davranışlarda
bulunanlara sınav sırasında uyarıda bulunmayabilecek. Bu adayların
kimlikleri ve kusurları bir tutanakla tespit edilerek sınav evrakına
eklenecek. Bu durumdaki adayların sınavı geçersiz sayılacak ve sınav
sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sınav sonunda adaylar cevap kağıtlarını ve soru kitapçıklarını
görevlilere teslim edecekler.

ÖZÜRLÜ ADAYLAR

2007 OKS'de özürlü adaylar için yeni bir uygulamaya gidilecek.
Adayların, merkezi sistemle yapılan sınavlarda mağdur olmamaları, sınav
hizmetlerinin daha etkin ve sağlıklı yürütülebilmesi, eğitimde fırsat
eşitliği sağlanabilmesi için Özürlü Sağlık Kurulu Raporu'nda tanımlanan
özür guruplarına göre sınav uygulaması sırasında düzenlemeler yapılacak.
Görme özürlü adaylara sınavda 30 dakika ek süre verilecek. Üst bedenini
kullanamayan ve işitme özürü olan adaylara ise talep etmeleri halinde
sınavda 30 dakika ek süre verilecek.

TEK PUAN

Adaylar hangi sınavı seçerlerse seçsinler, tüm adaylar için 2 tür puan
hesaplanacak.Her iki puan türü (TM ve MF) için ağırlıklı standart puanlar
hesaplandıktan sonra her aday için İlköğretim Başarı Puanı belirlenecek.

GEÇERSİZ DURUMLAR

Sınav sonucunda yapılacak incelemelerde, cevap kağıdı ve/veya soru
kitapçığı eksik çıkan adayın sınavı geçersiz sayılacak.
Ayrıca, kopya alma veya verme girişiminde bulunan, kendine ait olmayan
cevap kağıdı kullanan, cevaplarını soru kitapçığına işaretleyip cevap
kağıdını boş bırakan, sınav kurallarına uymadığı tespit edilen, soru
kitapçığını veya cevap kağıdını teslim etmeyen adayların sınavı da
geçersiz olacak.

Sınava giren adayların sorulara verdikleri cevapların dağılımları ve
aldıkları puanlar, bilgi işlem yöntemleriyle incelenecek. İncelemelerden
elde edilecek bulgular değerlendirildikten sonra ikili veya toplu kopya
çekildiği sonucuna varılması durumunda, kopya eylemine karıştığı
belirlenen adayların cevapları iptal edilecek.

OKS TAKVİMİ

Sınav sonuçları, 10 Temmuzda açıklanacak. 2 Temmuz 2007'de tercih
kılavuzu yayınlanacak. Okul tercihleri adayın velisi tarafından 11-20
Temmuz 2007 tarihleri arasında okul müdürlükleri aracılığıyla yapılacak.
27 Temmuz 2007 tarihinde 1. yerleştirme sonuçları açıklanacak ve 30
Temmuz-6 Ağustos 2007 tarihleri arasında 1. kayıt dönemi başlayacak.
Bu sene bir seferde 20 tercih alınacak olup ikinci bir tercih işlemi
yapılmayacak.

8 Ağustos 2007 tarihinde, 1. yerleştirme sonuçlarına göre boş kalan
kontenjanlar duyurulacak. 9-14 Ağustos 2007 tarihleri arasında 2.
yerleştirme talepleri alınacak. 20 Ağustos 2007 tarihinde 2. yerleştirme
sonuçları açıklanacak. 21-25 Ağustos 2007 tarihleri arasında 2. kayıt
dönemi başlayacak.Okullar, 17 Eylül 2007 tarihinde açılacak.

MusaKa92
Eski Peru Devlet Başkanı Fujimori, Şili'de ev hapsine alındı
10:23
Eski Peru Devlet Başkanı Alberto Fujimori, ülkesine iade edilmekten kurtulabilmek için kaçabileceği endişesiyle Şili'de ev hapsine alındı.

Şili Yüksek Mahkemesi, Peru'da iktidarda olduğu 1990-2000 yıllarında
insan hakları ihlalleri ve yolsuzluklarla suçlanan Fujimori'nin,
Şili'nin başkenti Santiago'nun Chicureo banliyösünde bulunan evinden
ayrılmasına yasak getirdi.

Yüksek Mahkeme'dan yapılan açıklamada, bu kararın, Peru'nun Santiago
Büyükelçiliği aracılığıyla dün sabah yaptığı başvuru üzerine ve
Fujimori'nin kaçmasına engel olmak amacıyla alındığı belirtildi.

Japon asıllı Fujimori, kasım 2000'de ülkesinden kaçarak Japonya'ya
sığınmış, daha sonra Şili'yi ziyaret ettiği sırada gözaltına alınmıştı.
Yüksek Mahkeme'nin son kararına kadar, Fujimori'nin Santiago'da günlük
hareket serbestisine bir kısıtlama getirilmemişti.

MusaKa92
Bolu'da trafik kazası: 7 ölü, 1 yaralı
10:22
Bolu'da yolcu otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

Gece saatlerinde D-100 kara yolunda Ankara'dan İstanbul yönüne gitmekte olan Tekin Karlı yönetimindeki 34 LAY 25 plakalı yolcu otobüsü, Filiz Makarna mevkindeki kavşakta, sürücüsünün kimliği belirlenemeyen 14 DZ 292 plakalı otomobille çarpıştı. Yolcu otobüsü otomobili metrelerce sürükledikten sonra durabildi.

Kazada, otomobilde bulunan ve isimleri henüz belirlenemeyen 7 kişi olay
yerinde öldü, 1 kişi de ağır yaralandı. Yaralı, Bolu Köroğlu Devlet
Hastanesinde tedavi altına alındı.

Otomobil içinde sıkışan cesetleri, Bolu Belediyesine ait kaza kırım
ekipleri hurda haline gelen aracı parçalayarak çıkarttı. Kazada hayatını
kaybedenlerin kimliklerinin tespiti için çalışma yapılıyor.

Otobüste bulunan yolcular ise başka otobüslerle İstanbul'a gönderildi.
Otobüs yolcuları, otomobilin bir anda otobüsün önüne geçtiğini
belirterek, ''Otobüs, otomobile çarptı ve otomobil sürüklenmeye başladı.
Otobüsün otomobile çarpmasıyla birlikte, otobüs sağa sola gitmeye
başladı. Biz otobüsün devrilmesinden çok korktuk. Otobüs daha sonra,
güçlükle durdu. Devrilmiş olsaydı büyük bir facia yaşanacaktı'' diye
konuştular.