PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 03/07/2007 Türkiye'de Neler oluyor

muzo
03-07-2007, 09:48
Bakırköy bombacısının yeni hedefi Antalya'da sansasyonel bir eylemmiş

Antalya'ya yeni bir bombalama eylemi yapmaya giderken Esenler Otogarı'nda yakalanan kadın bombacı 27 yaşındaki Beyaz Y.'nin üzerinde 4 kilo 800 gram A-4 patlayıcı bulundu.

Otogarda yakalanan kadın bombacı Beyaz Y. ile ona yardım ve yataklık yapan Mehmet Ali D. ve Serdar Ö. adliyeye sevk edildi.

Terör örgütü PKK'ya yönelik olarak İstanbul'da önceki gün düzenlenen operasyonlarda Mehmet Ali D. ve Serdar Ö. ile birlikte gözaltına alınan Beyaz Y., Bakırköy'de 17 kişinin yaralandığı bombayı yerleştiren kişi olarak kamera görüntülerinin incelenmesi sonucu tespit edildi.

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, 10 Haziran'da Bakırköy Ebuzziya Caddesi'nde meydana gelen ve 17 kişinin yaralandığı patlamayı gerçekleştirdiği ileri sürülen kadın bombacının görüntülerini çevrede bulunan MOBESE kameralarından belirledi. Bunun üzerine başlatılan çalışmalar sonunda kadın bombacının Küçükçekmece'de örgüte ait bir evde kaldığı öğrenildi, Uzun süren takip sonunda bombacı Beyaz Y., 28 Haziran'da, Bakırköy'deki bombalı eyleminden beri saklandığı evden çıktı. İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince takip edilen kadın bombacı, Esenler Otogarı'nda Antalya otobüsüne bineceği sırada yakalandı. Bölücü terör örgütü PKK'ya 7 yıl önce katıldığı bildirilen bombacı kadın teröristin çantasında yapılan aramada 4 kilo 800 gram A-4 plastik patlayıcı bulundu. Beyaz Y.'nin, 1999 yılında Güneydoğu kırsalında birçok silahlı eyleme katıldıktan sonra Kandil Dağı'ndaki örgüte ait kamplarda sabotaj ve bomba eğitimi aldığı, 3 ay önce de İstanbul'a sansasyonel eylem yapması için gönderildiği belirlendi. Operasyonun devamında Küçükçekmece'de bir eve baskın düzenleyen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şubu Müdürlüğü ekipleri, bombacı Beyaz Y.'ye yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen Mehmet Ali D. ve Serdar Ö.'yü yakaladı. Zanlıların üzerlerinde ve bulundukları yerlerdeki aramalarda, 4 kilo 800 gram plastik patlayıcı, 17 elektrikli fünye, 1 boru tipi bomba dış kabı, 5 düzenekli cep telefonu, bomba yapımında kullanılan malzemeler, 1 adet sahte nüfus cüzdanı ve çok miktarda örgütsel içerikli doküman ele geçirildi. Emniyet'te sorguya alınan Serdar Ö. ifadesinde, örgütün gözdağı verdiğini söyledi. Serdar Ö., "Örgüt, Beyaz Y.'ye yardım etmezsem, Güneydoğu'da yaşayan aileme zarar vereceklerini söyledi. Bunun üzerine yardım etmek zorunda kaldım." dedi. Sorgulamaları tamamlanan 3 kişi, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gönderildi.

Facianın eşiğinden dönüldü

Bakırköy Ebuzziya Caddesi üzerinde 10 Haziran'da meydana gelen ve 17 kişinin yaralanmasına sebep olan patlamanın ses bombasından kaynaklanmadığı ve eylemde plastik A-4 patlayıcıların kullanıldığı ortaya çıktı. Olayla ilgili önceki gün İstanbul Esenler Otogarı'nda gözaltına alınan kadın bombacı Beyaz Y. ve iki erkek terörist adliyeye sevk edildi. Bombanın bankın altına kaldırım taşının yanına konulduğu için tahribat gücünün büyük oranda azaldığı, aksi durumda büyük bir facianın yaşanabileceği öğrenildi.

muzo
03-07-2007, 09:49
Mafya, düğünleri haraca bağlamış
Eskişehir'de düzenlenen operasyonda, düğünlerde "ayak bastı" adı altında tehditle para aldıkları iddia edilen 6 kişi yakalandı.

Kendilerini "mahalle mafyası" olarak tanıtan ve çeşitli tarihlerde tehdit, darp, gasba teşebbüs, görevli memura mukavemet ve hakaret suçlarına karıştıklarının belirlendiği bildirilen Hasan Ç., Telat Ç, Mehmet A., Ulaş U., Murat U. ile Ahmet E.'dan oluşan çetenin tehditle düğün sahiplerinden para aldığı öğrenildi. Eskişehir, aa

muzo
03-07-2007, 09:50
'Üniversitesi olmayan il kalmayacak'
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, üniversite bulunmayan 9 ile daha üniversite açacakları müjdesini verdi. Bakan Çelik, "Kurduğumuz üniversitelerin 3 yıl içinde Harvard veya Michigan Üniversitesi olmasını kimse beklemiyor.

Ama bu üniversiteler belli bir noktaya kısa zamanda getirilecek." dedi.

Ağrı Üniversitesi Yerleşkesi'nin, İbrahim Çeçen Yatırım Holding tarafından bağış yoluyla yapılmasına ilişkin protokolün imza töreni, Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda yapıldı. Törende konuşan Hüseyin Çelik, İbrahim Çeçen ile 100 milyon dolarlık bir yatırımın imzasını attıklarını ifade ederek, Çeçen ailesine Türk halkı adına teşekkür etti. Hayırsever işadamı Çeçen'in, Milli Eğitim Bakanlığı ile akraba olduğunu söyleyen Çelik, "Eşi emekli öğretmen, o yüzden İbrahim Bey eniştemizdir. Eniştemizin böyle bir jest yapması anlamlıdır.'' diyerek espri yaptı. Milli Eğitim Bakanı Çelik, Ağrı Üniversitesi'nin isminin de 'Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi' olarak değiştirileceğini, bu konuda gerekli yasal işlemleri başlattıkları bilgisini verdi.

Çelik, 4,5 yıllık iktidarları döneminde 32 devlet, 7 vakıf üniversitesi kurduklarını, şu anda Türkiye'de 115 üniversite bulunduğunu ifade ederek, üniversite bulunmayan 9 ilde de üniversite açacaklarını söyledi. Çelik, yeni kurulan üniversitelerde öğretim görevlisi sorununun; her yıl yurtdışına mastır ve doktora için gönderilen bin öğrenci, 30 bini aşkın araştırma görevlisi ve TÜBİTAK'ın bilim adamı yetiştirmek için verdiği burstan yararlanan 5 bin 200 öğrenci ile aşılacağını söyledi. Yeni üniversitelerin kurulması aşamasında yapılan eleştirileri de hatırlatan Çelik, "Bunlar tabela üniversitesi, dediler. ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi kurulduğunda da 'bunlar baraka' demişlerdi. Bu üniversiteler bir fidan, ağaç olacak, bahçeye dönüşecek.'' diye konuştu.

İşadamından YÖK'e sitem: 5 yıldır fakülte açmak için çabalıyorum

Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen de Ağrı'ya fakülte açmak için 5 yıldır çaba gösterdiğini belirterek YÖK'ü eleştirdi. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ile 2 kez yüz yüze görüştüğünü, 3 tane de mektup yazdığını aktaran Çeçen, "Mektubumda 'cebinde parası olan bir işadamı ülkeye yatırım yapmak istiyor' dedim. Maalesef 3-5 yıl uğraşmama rağmen Ağrı'da bir fen-edebiyat fakültesi açamadım. Bu kadar emek verdiğim bir konuda sonuç alamadığım için çok üzgündüm." dedi.

Bir üniversite kurulabilmesi için en az 50 milyon dolarlık yatırım yapılması gerektiğini söyleyen Çeçen, Türkiye'de bu miktarı karşılayabilecek en az 500 aile bulunduğunu dile getirerek, "Bu 500 ailenin en az yüzde 10'unun bu tür yatırımlar için gönüllü olduklarını düşünürsek, 50 üniversite eder. Her üniversitede 25 bin öğrencinin eğitim gördüğünü kabul edersek bu toplamda 1 milyon 250 bin öğrenci demek. Üniversitede açıkta kalan öğrenci sayısı ise 1 milyon 350 bin civarında."

Törende konuşmaların ardından Bakan Çelik ile işadamı Çeçen arasında protokol imzalandı. İmzaların atılmasının ardından Çelik, "100 milyon dolarlık bir yatırım yapılıyor. Benim Çeçen'i her dolar için bir kez öpmem lazım; ama toptan öpüyorum." diyerek espri yaptı. Ankara, Zaman

muzo
03-07-2007, 09:54
Emniyet: Şüpheli paketleri hemen bize bildirin
Tunceli Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların patlayıcı madde ve şüpheli paketlere karşı duyarlı olmaları amacıyla broşür dağıttı.
Emniyet yetkilileri, broşürlerle vatandaşları bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirterek, benzer uygulamaların süreceğini kaydetti. Halka dağıtılan broşürlerdeki uyarılardan bazıları:

Her şüpheli paket, poşet ve benzeri cisimlerin bomba olabileceği değerlendirilmelidir. Bu tür şüpheli bir paket görüldüğünde, asla paniğe kapılmayınız. 'Bomba' diye bağırmayınız.

Pakete dokunmayınız ve açıkta duran paketin ne tür bir patlayıcı düzeneğine sahip olduğu bilinmediğinden çevresinde kesinlikle sigara ile dolaşmayınız.

Paketin üzerinden atlamayınız. Başkaların atlamasına izin vermeyiniz.

Bomba veya şüpheli paket açık alanda ise etrafından en az 100 metre, kapalı alanda ise mümkün olduğunca uzaklaşılmalıdır.

Çevrede fotoğraf çekenler var ise, çekmemeleri konusunda uyarınız. Bazı bomba düzenekleri fotosellidir ve flaş etkisi patlamaya sebep olabilir.

Bombalama eylemine müdahale uzmanlık ve özel cihazlar gerektirdiğinden, polis olay yerine gelinceye kadar hiç kimse şüpheli pakete yaklaşmamalıdır. Böyle bir durumda 155 numaralı telefon hattını arayarak polise anında bilgi verilmesi gereklidir.

muzo
03-07-2007, 17:04
2 kız kardeş baraj gölünde boğuldu
Adıyaman'dan kayısı toplamak için Elazığ'ın Baskil ilçesine gelen 2 kız kardeş, serinlemek için girdikleri Karakaya Baraj Gölü'nde boğuldu.

Adıyaman'dan ilçeye aileleriyle birlikte kayısı toplamak için gelen Meral (14) ve Miyase Alan (16) kardeşler, Bilaluşağı köyünde kayısı topladılar. İki kardeş daha sonra serinlemek amacıyla girdikleri baraj gölünde boğuldular.

Yakınları tarafından sudan çıkartılan kardeşlerin cesetleri, Baskil Sağlık Ocağına kaldırıldı.

muzo
03-07-2007, 17:05
OKS sonuçları 9 Temmuz'da açıklanacak
Fen ve Anadolu liseleri ile diğer bazı liselere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın (OKS) sonuçları, 9 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, OKS sonuçlarını, daha önce belirlenen 10 Temmuz Salı gününden bir gün öne alarak 9 Temmuz Pazartesi günü açıklayacak.

muzo
03-07-2007, 17:05
Mazot yüklü tanker tren yoluna devrildi
Kahramanmaraş'ta Türkoğlu Pazarcık karayolunun 11'inci kilometresinde ön sağ tekeri patlayan mazot yüklü tanker tren yoluna devrildi. Tanker kazasında ölen ya da yaralanan olmadı.

Türkoğlu'ndan Pazarcık istikametine seyir halinde bulunan İdris Şimşek (23) yönetimindeki 33 B 0581 plakalı mazot yüklü tankerin sağ tekeri patladı.

Tekerin patlamasıyla virajı alamayan tanker, tren yoluna devrilirken, gövdesi de tren yolunun yan tarafında bulunan boş araziye yuvarlandı.

Tren yolu demirlerinin eğilmesine neden olan kazada etrafa dökülen mazotların tutuşmaması için itfaiye aracı hazır bekletildi. Tankerde kalan ve etrafta gölet oluşturan mazot da başka bir tankere aktarıldı.

Kazanın meydana geldiği anda trenin bulunmaması ve araç trafiğinin yoğun olmaması olası bir faciayı da önledi.

muzo
03-07-2007, 17:06
Konya'da kaçak akaryakıt operasyonu
Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan bir operasyonla kaçak akaryakıt ticareti yaptığı öne sürülen bir petrol şirketinin Konya, Adana, Antalya ve Mersin'de bulunan petrol istasyonlarına baskın yapıldı.

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Amirliği'ne bağlı mali polisler tarafından kaçak akaryakıt ticareti yaptığından şüphelenilen şirkete yönelik operasyon başlatıldı. Konya'da 12, Adana, Antalya ve Mersin'de ise 7 olmak üzere toplam 19 petrol istasyonu bulunan şirketin, tüm istasyonlarına eşzamanlı başlatılan operasyonun devam ettiği öğrenildi.

Şu ana kadar operasyon kapsamında kimsenin gözaltına alınmadığı polis ekiplerinin incelemelerini sürdürdüğü öğrenildi.

muzo
03-07-2007, 20:57
Emekliye enflasyon zammı müjdesi
SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu aydan itibaren, Ocak-Temmuz oranında gerçekleşen yüzde 3.87 oranındaki enflasyon kadar zam alacak.

2007 Bütçe Kanunu'nun 30. maddesinde, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, Temmuz 2007'de, Ocak-Temmuz döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılması hükme bağlanmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara göre yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 3.87 olarak gerçekleşti. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına da aynı oranda zam yapılacak.

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği'nin (TİED) hesaplamalarına göre, halen vergi iadesi karşılığı olarak verilen ek ödeme dahil, 527 YTL 34 YKr olan SSK taban aylığı, zamla birlikte 547 YTL 56 YKr olacak. Ortalama SSK aylığı ise 577 YTL 59 YKr'den 599 YTL 75 YKr'ye çıkacak.

-''ZAM YETERSİZ''-

Yapılacak zammı AA muhabirine değerlendiren TİED Genel Başkanı Kazım Ergün, ülke ekonomisinin 21 çeyrektir büyümesine rağmen, gerçekleşen bu büyümeden emeklilere refah payı verilmemesini anlayamadıklarını kaydetti.

Yapılacak yüzde 3.87 oranındaki artışın yetersiz olduğunu ve seyyanen zam istediklerini bildiren Ergün, şunları kaydetti:

''Yapılan zamla, ek ödeme dahil 527 YTL 34 YKr olan taban aylıklarımız 547 YTL 56 YKr olacak. Bunun anlamı şudur. Aylıklarımıza günlük 67 YKr, aylık olarak ise sadece 20 YTL 22 YKr artış yapılmıştır. Görüldüğü gibi, ülke ekonomisinin sürekli olarak büyümesinin emekli, dul ve yetimlerimize hiçbir şekilde katkısı olmamıştır.

Diğer taraftan, enflasyon sepetinin emeklilerin gerçek durumunu yansıtmadığı gerçeği de ortadadır. Özellikle emeklilerin harcamalarını yeterince temsil etmeyen yöntemlerle hesaplanan enflasyon oranının endeks alınması doğru bir uygulama olmamaktadır. Bu sebeple ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken emeklilerimiz, zamların kamu işçilerinde olduğu gibi seyyanen uygulanmasını ve en düşük emekli aylığının, memur taban emekli aylığı seviyesine çekilmesini istemektedirler.''

Yapılacak zammın ihtiyaçları ve beklentileri karşılamaktan uzak kaldığını ifade eden Ergün, zammın günlük 67 YKr'ye olduğunu, bunun da 44 gram dana eti, 83 gram zeytin veya yaklaşık yarım kilo domates anlamına geldiğini savundu.

Ergün, şunları kaydetti:

''Bir şeylerin yanlış olduğu ortadadır. Hükümetimizden talebimiz, 9 Temmuzda yapılacak Bakanlar Kurulunda emeklilerimizin durumunu masaya yatırması ve tıpkı işçilere yapıldığı gibi bize de adil bir zam anlamına gelecek olan seyyanen zam uygulamasını hayata geçirmesidir. En düşük işçi emeklisi aylığının ise norm ve standart birliğini sağlayacak şekilde en düşük memur emekli aylığı seviyesine çekilmesi, yaşanan adaletsizliği bir nebze de olsa ortadan kaldıracaktır.''