PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rezalet...Hac'da Rüşvet Almış...

bulletfromhell
17-07-2007, 10:58
Hac'da rüşvet suçlaması

Only the registered members can see the link

THY müdürünün hac seferinde görev alan personelin kaldığı otelden rüşvet aldığı iddia edildi.

2005 yılı hac döneminde THY Yer İşletme Başkan Yardımcılığı yapan Hamit Kahveci hakkında rüşvet suçlamasıyla dava açıldı. Kahveci’nin Cidde’de bir otelin müdürüyle anlaşıp adam başı 10 dolar komisyon karşılığı, THY personelini söz konusu otelde konaklattığı iddia ediliyor. Kahveci’nin toplam 37 bin YTL aldığı öne sürülüyor.

TÜRK Havayolları’nda (THY) Yer İşletme Başkan Yardımcılığı yaptığı 2005 yılında Suudi Arabistan’daki Cidde Marriott Oteli’nin müdürü ile yazılı sözleşme yapıp, götürdüğü her THY personeli için komisyon aldığı iddia edilen Hamit Kahveci hakkında, rüşvet suçlamasıyla, 4 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede rüşvet skandalı, tanık beyanları, banka makbuzları, Hamit Kahveci ile Cidde Marriott Otel’in Resepsiyon Müdürü Sadık İkbal arasında imzalanan komisyonla ilgili sözleşme evrakıyla delillendirildi.

ÇEK OLARAK ALDI

İddianameye göre, 2005 hac sezonunda Hamit Kahveci, bölgede bulunan beş yıldızlı otelleri araştırdığı sırada Sadık İkbal ile anlaşıp, otelinde konaklayacak her THY personeli için 10 dolar komisyon istedi. Otel yönetimi de THY personeline indirim yapmayarak Hamit Kahveci ile bu şekilde anlaşma imzaladı. Anlaşmanın ardından otel yönetimi, THY’den konaklama bedelini tahsil ettiği 5 Şubat 2005’te tarihinde Hamit Kahveci’ye The National Commercial Bank’a ait 53 bin 437, daha sonra görevlendirdiği Ridha Ren Cheikh’e de 10 Mayıs’ta 56 bin 445 Suudi Arabistan Riyali bedelli (Toplam 37 bin YTL) çek verildi. Hamit Kahveci’den sonra Suudi Arabistan THY Müdürü olarak göreve atanınca rüşvet skandalını ortaya çıkaran İsmail Hakkı Turan, ifadesinde şunları anlattı:

"Belgelerde komisyon karşılığı çek verildiğini, çeklerden birinin Hamit Kahveci’ye, diğerinin Kahveci’nin yetki belgesiyle görevlendirdiği Ridha Ren Cheikh’e verildiğini gördüm."

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, belgeli rüşvet için Hamit Kahveci hakkında 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istedi. THY’nin şikayetçi olduğu Kahveci’nin yargılanmasına Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

THY’YE KIRGINIM

Şimdi özel bir havayolu şirketinde görev yapan Hamit Kahveci savcılık ifadesinde kendini şöyle savundu:

"Olay tarihinde Cidde’de bulunan otellerin hepsiyle görüştüm. Bizim bütçemize en uygun olan Marriott Otel ile anlaşma yaptım. Alınan fiyatı THY Müdürü’ne gönderdim. Anlaşma şartları ve fiyat bilgisi Uçuş İşletme Bakanlığı’na bildirildi. Anlaşılan süre içerisinde THY yetkilileri tarafından otele ödemeler yapıldı. Cidde’de bulunma sebebim, yolcuların ve bagajların akışını zamanında sağlamaktı. Çok üzüldüm. THY’ye kırgın olduğumdan istifa ettim. Suçlamaların hiç birini kabul etmiyorum."

afacan
17-07-2007, 12:49
eh bence normal çünkü burası türkiye ha burada ha haçta her yerde rüşvet var