PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÖSS'de Epeyce Hata Var....

bulletfromhell
20-07-2007, 14:13
ÖSS'de epeyce hata var

Only the registered members can see the link

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) puanlarının hesaplanmasında ÖSYM'nin hatası olmadığını belirterek, “Bireysel düzeyde, okulların ortaöğretim başarı puanını (OBP) yanlış bildirmesine bağlı hatalar var” dedi.

Yarımağan, Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla alınacak resmi bilgilere göre gerekli düzeltmelerin yapılacağını bildirdi.
Bazı adayların okulların bildirdiği ortaöğretim başarı puanlarının doğru olmadığı iddiasıyla ÖSYM'ye başvurduğu öğrenildi.
Prof. Dr. Yarımağan, puanı okullardan yanlış bildirilen “epeyce” aday olduğunu söyledi.
Okulların söz konusu puanları bilgisayar aracılığıyla kendilerine ilettiğini kaydeden Yarımağan, adayların puanlarda yanlışlık olduğuna dair itirazlarının ÖSYM tarafından değerlendirildiğini anlattı. Puanlar resmi kanallardan teyit edildikten sonra gerekli düzeltmenin yapılacağını belirten Prof. Dr. Yarımağan, şöyle konuştu:
“ÖSYM'de hata yok. Bireysel düzeyde, okulların ortaöğretim başarı puanını yanlış bildirmesine bağlı hatalar var. Puanı okullardan yanlış bildirilen epeyce aday var. Adaylar başvuruyorlar, 'Okulun bildirdiği puan doğru değil, doğrusu budur' diyorlar. Biz de Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla, resmi kanaldan, puanların tekrar bildirilmesini istiyoruz. Bu kanaldan gelecek puanlara göre gerekli düzeltmeleri yapacağız. Notları resmi kanaldan istiyoruz çünkü çocuklar isteyerek ya da istemeyerek puanlarını yanlış bildirebilirler. Böyle bir yanlışlık 100 kişide bir kişide bile olsa diğer çocukların sıralamasını etkiler. Bu yüzden resmi kanaldan puanları bekliyoruz.”
ÖSYM'ye okullardan da yanlış bildirim yapıldığına ilişkin başvurular olduğunu aktaran Yarımağan, itirazların en kısa sürede kendilerine ulaştırılmasını istedi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, “Bu ayın sonuna kadar bize ulaşsın ki, yerleştirmeyi sağlıklı bilgiler üzerinden yapalım” diye konuştu.