PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namazın ehemmiyeti Hakkında İnanlımaz Bir görsel şölen ve hikmeti hakkında bir yazı!!

CABBARİ
28-07-2007, 11:04
Only the registered members can see the link

Lütfen burada yazdıklarımı sonuna kadar okuyun ve biraz düşünün...

Neden namaz kılmıyorsun???

namaz kılmamak için bir sebebin mi var yoksa?

ne olabilir ki namazdan önemli olan sebep???

dur ben tahmin edeyim:

namaz kılacak vaktin yok değil mi?

ama onların da yoktu...

ya bedir savaşına ne demeli:

savaş hiç durulmuyordu aksine gittikçe kızgınlaşıyordu, bu arada ikindi vakti çıkmak üzereydi, ama kılacak zamanda yoktu karşında en az on katın düşma vardı.
kenara çekilipte namaza duramazdın, yada namazı kılmıyacaksın di mi ben ce en kolayı bu...
ya onlar ne yaptı Peygamberimiz 300 kişilik ordusun ikiye ayırdı yarısı geriye çekildi diğer yarısıdaha ileri atıldı ve daha bir kuvvetle savaştı,
ve geriye çekilenler Peygamberimizin imamlığında namazı kıldılar, bitince de digerleri ile yerdeğiştirip onlar savaşmaya başladı diğerleri geri çekilip yine Peygamberimizin imamlığında namazı eda ettiler...

sence onların zamanı varmıydı? ya da bunların...

ama o zaman bu yoktu değil mi?

yada bu

bunlara on dakika ara verip namaz kılmıyorsun değil mi?

hem ayırsan ne olacak ki namazı böyle kıldıktan sonra ne anlamı var ki kılmanın!!!

eee tek sebebin bu mu yani? başkaları da yok mu?

hem vakit bulsan bile nerde kılacaksın ki namazı yer yok ki evde değilsin zaten başka yerde yok değil mi?

sence onların yeri var mı?

Only the registered members can see the link Only the registered members can see the link

buda tutmadı başka yokmu bahanen?

yada yolculuk yapıyosundur değil mi, kılacak yer yok ki olsa kılardın...

peki onların var mı?

buda olmadı galiba?

yada çok yoğunsundur, çok işin vardır hiç ayıracak vaktin yoktur değil mi?

onların da işi çok ama bi on dakika ayırabiliyorlar

ama senin bir dakikan bile yok değil mi?

bir düşün bakalım bu kadar vakti ne için harcıyosun, dünyalık için değil mi?
iyi para kazanıyım, rahat yaşıyım, param pulum olsun hepsi bunun için mi?
bir daha düşün sen önce kim götürmüş bir bez parçasından başka bir şey, orada rahat etmek için kim biriktirebilmiş veya götürebilmiş kazandıklarını?
oraya gittiğinde ilk sorulacak soru ne biliyor musun?

yaa o zaman ne cevap vereceksin, vaktim yok diyemezsin, yer bulamadım diyemezsin, işim vardı diyemezsin değil mi?

belki şunu dersin: "bu kadar çabuk beklemiyordum ölümü yoksa kılacaktım ileride namazımı kaza namazıda kılacaktım"...ama senin yaşın genç daha yaşlanınca kılarsın değil mi hem o zaman bol bol vaktinde olacak,
ya yaşlanmazsan...

ya sen namaz kılmadan, senin namazını kılarlarsa...

bunlar kadar gençmisin sen,ama bak onlar kılıyor neden?

namaza yetişmek için koşan bir çocuğa Hz.Ömer "sen daha çocuksun bu kadar telaş etmene gerek yok sen daha küçüksün namaz sana farz değil"demişti,
ve çocuk demişti ki:"Amca, amca! Bu işin büyüğü küçüğü olur mu? Daha dün mahallemizde bir çocuk öldü. Üstelik benden de küçüktü. Ölüm denen gerçeğin büyük küçük ayırdığı yok. En iyisi her yaşta buna hazır olmalı. Hem bu yaşta Namaza alışmazsam, büyüyünce kılmak zor gelebilir."

sen hala gencim de...

aaa olmadı hastasın değil mi onun için kılamıyorsun, özür dilerim...

ama iyileşmen için namaz kılman gerektiğini biliyor musun? öyle dememiş mi Peygamberimiz"namazda şifa var" kalk bir kıl bakalım namazın hastalığın kalıyor mu o zaman???

bak oda hasta üstelik kaç yaşına gelmiş...

ama ayakta duramıyosun değil mi?
oturarak kıl, oturamıyosunda(yatalaksın)
kafanla kıl o zaman, yoksa tamamen felç mi geçirdin (şimdi yıttın galiba) zannetme ki yırttın o zaman da gözlerin kıl bak bu kadar kolaylık var, eminim başka bahanelerinde vardır...değil mi?

yaaa boş ver hem sen niye namaz kılacaksın önemli olan kalp değil mi? senin kalbin temiz kılsan ne olacak ki?

O Güzeller Güzelinin kalbi kapkara mıydı, pislik içinde miydi de, ayakalarının altı şişinceye kadar namaz kılardı?

eee gördün mü kalbin Efrendimizin kalbinden de mi temiz acaba???

değil, değil mi?

bu da olmadı var mı başka bahanen kalmadı mı yoksa uyduracak bir şeyler?

tamam hepsini kılamıyorsun bari bir iki vakiti kıl olmaz mı?

oda mı yok?

bahanelerini dinleme(me)k isterim veya dur bunlarıda ben tahmin ediyim...

sabah namazına uyanamıyorsun, sabahın köründe kim kalkacak ki uykunu mahvedeceksin değil mi?

ya böyle bir ilan görsen ne yapardın acaba?

ama gitmezdin değil mi değmez onun için felan uykunu bozmana, sen mi gitmeyeceksin yalan bari söyleme ilk sen olmak için geceyi orda geçirirdin...

olmadı, gelelim öğleye, off öğle vakti o kadar telaşede namaza vakit mi ayırcaksınbir sürü işin gücün var yetişemiyorsun zaten, bir de namaz hiç olmaz bu kadar işin arasında namaz mı olur?

ama yemeğini yemeden öğleyi geçirmiyorsun belkide zevkini çıkara çıkara 1 saatte yiyosun yemeği değil mi, yemek daha önemli değil mi???

ya ikindin ne olacak??

dur şimdi zaten yoruldun bütün gün işler hala bitmedi bu yorgunlukla namazını felan kılamazsın, ama dedim ya az önce bir daha diyeyim ne demiş Peygamberimiz"hasta mısın, yorgun musun, çaresiz misin,... o zaman namaz kılda geçsin bunların hepsi...

ya akşam namazı???

oooo sende yaaa daha eve gidilecek, yemek yenilecek, zaten akşam vaktide kısa yetişemiyorsun değil mi?

evine 10 dakika sonra girsen ne olacak kaçmıyor ya ev, ama vakit gidiyor bir daha bulabilecekmisin o vakti???

yatsı namazını hiç sormuyum değil mi?

o saatte namaz mı kılınır insanın uykusu geliyor uykulu uykulu namaz kılınmaz ki...

ama nedense başka zamanlar uykun gelmiyor, mesela bunlara bakarken hiç uykun gelmiyor değil mi?

eee bunlarda olmadı vakitlerin birinden bile sıyıramadın yakayı,var mı başka bahanen benim aklıma bu kadarı geliyor, seninde aklına gelmiyor değil mi? kalmadı çünkü başka bahane... aslında var ben sana söyleyim mi üstelik bu sefer kesin kurtulursun namaz kılmaktan(zaten kılmıyosunda) üstelik bir tane değil, ne mi dur söyleyim:

1 : ÖLÜ İSEN

2: DELİ İSEN

3: ÇOCUK İSEN

4: HAYVAN İSEN

5: KAFİR İSEN

ne dersin sıyırdın bu sefer ha?

ama yok, nasıl olur sen ölü veya deli değilsin, üstelik kocaman adamsın ve insansın, Allah korusun kafirde değilsin eee demek ki neymiş namazdan kurtulamazsın................

sana sesleniyorum ey insan boşver sen nefsini o zaten hiç namaz kılmak istemez ki sen dinleme onu bak yukarda birden sıraladı bahaneleri sonuç ne peki? koskoca bir hiç. yani gel namazını kıl uyma sen ona yoksa sende mi uyduracaksın bahane ama kalmadı ki bahane, niye mi namaz kılacaksın? dur onuda söyleyim:

sen müslümansın degil mi?(elhamdülillah) eee kanıtın ne nasıl ispatlarsın bana müslüman oldugunu, tabi ki namaz kılarak islam demek namaz demektir namaz dinin direğidir onun için...

bir de gözünü çevirde bak etrafına

bu güzellikleri Yaratan övülmez mi, ona sana verdiği binlerce nimet için şükredilmez mi, tabi ki şükredilir bu da en güzel şekli olan namazla olur, hem sen namaz kılmakla Allah'ı yüceltemezsin O zaten Yüceler Yücesi , sen ancak Rabbimin katında kendini yüceltirsin...

tamam sen boşver hepsini sen bunlara da mı acımıyorsun

Yüce Allah buyurmuyor mu:

"namazdan sonra edilen dua reddolunmaz" diye, haydi onlar için başka bir yapmıyorsun(yapamıyorsun) madem en azından dua et...

hem bak doğada herşey ona secde ediyor sen daha ne duruyorsun

şimdi gel ne dersin artık başlayalım mı namaza?

haydi mevlanaca namaz kılmaya var mısın?

onun gibi secde ede ede seccadeyi lime lime etmeye var mısın?

veysel karani gibi geceleri gündüzleri namazla geçirmeye var mısın?
öyle güzel bir namaz kılarmış ki mübarek bir geceyi sadece kıyamda, bir gece sadece ruküda, bir gece sadece secdede geçirirmiş...

Hz. Ali gibi, savaşta yediği okun acısından çıkaramıyorlar, ancak Hz. Ali namaza durunca çıkarıyorlar hem de kılı bile kıpırdamıyor, soranlara da "biz namaz kılarken can kuşumuzu salıveririz" demiş, var mısın böyle namaz kılmaya?

Hz.Rabia gibi, gözlerinde yaş kalmayıncaya kadar namaz da ağlamaya var mısın?

ve O GÜZELLER GÜZELİ, namazı en güzel kılan O kimse onun gibi Kılamazdı, varmısın onun ümmeti olarak namaz kılmaya?

biliyorum sen onlar gibi namaz kılamazsın, onlar gibi olsan zaten bahane uydurmaz, namaz kılmak için kendine yollar arardın bu zamanda...

nasıl mı namaz kılacaksın?

öyle bir namaz kılacaksın ki ezanı okuyan Bilal-i Habeşi olacak, namaz kıldığın yer Mescid-i Haram(KABE) olacak ve imamın Hz. Muhammet Mustafa olacak ve Hz. ebubekir, Hz. Ömer, Hz.Osman, Hz.Ali ve sahabeyle birlikte namaza duracaksın....

öyle bir namaz kılacaksın ki, sırat köprüsünün üzerinde olacaksın aşağısı cehennem ve karşında YÜCELER YüCESİ ALLAH TEALA ve meleklerle saf tutarak...

öyle bir namaz kılacaksın ki mevlana'ca:

Namaza tekbirle girmek,"İlahi,biz Senin huzurunda kurban olduk !" demektir. Tekbir getirerek kurban kesildi ğibi, tekbirle namaza başlamak da, "Allah'ım canımız Sana feda olsun!" anlamındadır.

Namazda kıyama durmak, Allah'ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonraki hakkıyla yerine getiremediği kullundan ve işledği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükuya eğilir.

Başı rükuda iken"Hakk'ın suallerine cevap ver" diye İlahi ferman gelir. Kul, rükudan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüzüstü secdeye kapanır.

Tekrar ona,"Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver" diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırsa da, tekrar yüz üstü kapanır.

O agır yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Sağaselam verir; Peygamberler ve melekler tarafına bakar, onlardan şefaat talep eder. Onlar şöyle derler: "Çare ve yardım günü geçti. Çarei ancak dünyada olabilir. Orada salih amellerdebulunmadınız, o günler getti.". Sola selam verir; akraba ve yakınlarının tarafına bakar. Onalardan da bir fayda göremez. Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldırır."Ya Rabbim, herkesten ümidimi kestim. Kuluna melce' ancak Sensin. Senin rahmet ve mağfiyetine sınır yoktur"der.

Aslında sen namazı Kabe de kılıyorsun biliyor musun? evet sen o safın içindesin aslında, ilk saf Kabe'nin etrafını çeviren ilk halkadır ve sende gittikçe büyüyen bu halkanın içindesin bu safın içindesin sen namazı orda kılıyorsun sadece biraz arka saflardasın o kadar, inşallah ön saflarda da kılmak nasip olur...

var mısın böyle namaz kılmaya?

hadi ey kalbim durma artık tövbe et ve Yaradanına en güzel hamdını sun, temizle kalbini pislikten, dünyalıktan ve kula yakışır bir şeklide MEVLA'ya yaklaş...

hadi be ruhum hadi be kalbim uymayın siz o nefsime o hep konuşur ve sizi kötüye götürür, siz ondan güçlüsünüz, siz ona hükmedersiniz hadi kırın onun gücünü

biliyorum yapacaksın sen bunu hadi o zaman bak Bilal-i Habeşi ezanı okumaya başladı

haydi şimdi namaz zamanı, haydi şimdi kurtuluş zamanı...

KURTAR KENDİNİ...

bilim-ilim
28-07-2007, 11:52
allah senden razı olsun

CABBARİ
28-07-2007, 12:37
allah senden razı olsun

cümlemizden....
selametle

bulletfromhell
28-07-2007, 12:42
güzel paylaşım ağa...eline sağlık....

healing
28-07-2007, 13:31
-ELİNE SAĞLIK-

Vakkus
28-07-2007, 16:39
Allah razı olsun,
ezan'a kulak verelim bakalım nediyor.
selametle.

ertex74
28-07-2007, 17:49
cabbar baba senden allah sonsuz razı olsun bundan daha iyi anlatılamazdı konunun önemi

cabbar baba süpersinnnnnn forumun mederiiftarı çok teşekürler...

CABBARİ
28-07-2007, 17:58
cabbar baba senden allah sonsuz razı olsun bundan daha iyi anlatılamazdı konunun önemi

cabbar baba süpersinnnnnn forumun mederiiftarı çok teşekürler...

inşallah birilerine bir faydamız olurda ahirette alırız ödülünü
selametle

VDOGAN
28-07-2007, 19:08
çok sagolasın kardeş ALLAH tüm inanan kardeşlerimize namazlarını eksiksiz kılmayı nasip eder inşallah..

leylazeren
28-07-2007, 19:39
Allah Razi Olsun GÖzÜmÜzÜ YÜreĞİmİzİ Aydinlattin

pencere77
28-07-2007, 19:44
çok güzel ve muhteşem bir paylaşım.teşekkür cabbari kardeş

ayran
28-07-2007, 20:46
cabbari usta vermiş olduğun bu güzel sözler için çok teşekürler :praying:

CABBARİ
28-07-2007, 20:51
bu asırda bizim en büyük ihtiyaçlarımızdan birisidr namaz
namaz dinin direğidir islamın beş şartından birisidr
selametle

CABBARİ
28-07-2007, 20:53
cabbari usta vermiş olduğun bu güzel sözler için çok teşekürler :praying:

firavunun bu resmini arıyordum bulamamıştım teşekkürler
mısırda kahirede dünyanın en büyük 3. müzesini gezdim bütün mumyalar firavunlar var ama bu büyük firavun yoktu onuda görmüş olduk ingilterede müzede imiş ingilizler savaştan sonra alıp götüğrmüşler
selametle

ayran
28-07-2007, 21:53
firavunun bu resmini arıyordum bulamamıştım teşekkürler
mısırda kahirede dünyanın en büyük 3. müzesini gezdim bütün mumyalar firavunlar var ama bu büyük firavun yoktu onuda görmüş olduk ingilterede müzede imiş ingilizler savaştan sonra alıp götüğrmüşler
selametle

{{CABBARİ}} usta bir'de bu var değilmi..!

spil45
28-07-2007, 23:14
ALLAH senden razı olsun kardeşim gönüllerimizin pasını sildin yaşadıgımızı bu dünyaya ne için gönderildigimizi hatırlattıgın içi sana cok tesekkür ederim

emreyi
28-07-2007, 23:41
Allah razı olsun kendimize geldik ya

remats
29-07-2007, 00:21
Allah Senden Vre Senİn Gİbİlerden Razi Olsun
Herhalde BaŞka TÜrlÜ Anlatilamaz Bu Namaz GerÇeĞİ.......

kota
29-07-2007, 07:58
ALLAH Razı Olsun . Çok iyi ve faydalı paylaşımdı.

yakupserdar
29-07-2007, 09:36
gerçekten çok güzel teşekkür edrim sağol

kavlak74
29-07-2007, 11:36
ALLAH Razı Olsun . Çok iyi ve faydalı paylaşımdı.

ayhan_can
29-07-2007, 11:57
ALLAH razı olsun kardeş çok güzel bir paylaşım.inş.bu yazıyı okuyupta namaza başlayan kardeşlerimiz olur. 31-Başkasından geçerek hep O'na gönül verin. O'na (sığınıp) korunun. Namaza devam edin de. Müşriklerden olmayın RUM SURESI
59-Sonra bunların arkasından bozuk bir güruh geldi, namazı ziyan ettiler ve şehvetlerinin ardına düştüler; bunlar da Gayya kuyusunu boylayacaklardır. MERYEM SURESI

western32483
29-07-2007, 13:04
sevgili cabbari ustam senden allah razı olsun .bu kadar açık ve net bir biçimde bizleri aydınlattığın için.sen üzerine olan vazifeyi en iyi şekilde yapmışsın .şimdi sıra bizlerde sanırım forumdaki herkese kolaygelsin

Bora44
29-07-2007, 13:50
O kadar güzel hazırlanmış ki,emeği geçen herkese binlerce teşekkürler.
İnşallah bazılarımızın kurtuluşuna sebep olur.

katliam_290
29-07-2007, 14:08
rabbim cümlemize namazımızı aksatmadan kılmayı nasib eylesin.bide şöle düşünün bize en yakın olan en çok sevdiimizdir rabbimiz ondanda yakındır sevdimizle buluşmak için 1000 takla atarız ya rabbimizle buluşmak için ne yapıyoruz....

kılavuzlu
29-07-2007, 14:39
Değerli dostum Allah Razı olsun Allah gönlüne göre versin saygılar.

kango
29-07-2007, 15:01
Rabbim bizleri af eylesin,bir an önce namaza başlayalım. Allah razı olsun çok güzel bir çalışma devamını bekleriz.

muratyeg
29-07-2007, 21:03
allah razı olsun kardeş inşallah bunlara kulak verip namazımızı yerlı yerınce kılarız

CABBARİ
30-07-2007, 11:17
namaz hakkında çok önemli çok ehemmiyetli yazılar var hem forumda hemde nrt dünyasında
ama bu resimlere bakıpta bu çağrışımlarla başımızı önümüze alıp bir düşünmemiz gerekiyor
bizim en büyük düşmanımız nefsimiz nefsimize galip gelebilirsek ALLAH tan başka birşeyden korkmamalıyız
selametle

aydogan
30-07-2007, 11:54
Allah CÜmlenİzden Razi Olsun

ta4bx
30-07-2007, 12:02
Allah senden cok razı olsun eline koluna gönlüne saglık. Allah a emanet ol

Simba
31-07-2007, 00:45
Çok önemli bir konuya deginmişsin cabbari teşekkürler kardeş saol

yturan
31-07-2007, 01:45
Allah (c.c )razı olsun hem dünya da hem ahirette mükafatını görürsünüz inşaallah.

özzeko
31-07-2007, 07:03
tşk ederiz emek sarfetmişin yorulmuşun

CABBARİ
01-08-2007, 21:04
NAMAZ islamın beş şartından biridir.Arapçada Namazın karşılığı”Salat”tır.Salat genel anlamda “dua”dır.

Fıkıhta namaz,bir takım şartları yerine getirmek suretiyle belli vakitlerde eda edilen,iftitah tekbiri ile başlayan ve selam ile sona eren özel bir ibadettir.Hicretten bir buçuk sene önce Miraç gecesinde farz kılınmıştır.Beş vakit namazın farziyyeti:Kitap,sünnet ve icma ile belirtilmiştir.Yüce Rabbimiz,Kur'an-ı Kerim'de:”Namazı kılınız”buyurmuştur.(Bakara2/43)

Allah'ın Resulu (s.a.v.)Efendimizde meşhur bir hadis-i şeriflerinde:”Allah'a inanan her erkek ve kadına,her gün gece ve gündüz olmak üzere beş vakit namazı farz kıldı”buyurmuştur.(Nesai,Salat,4)

Namazla ilgili Ayetler:

“Sana vahyedilen Kur'an(ayetlerin)i oku ve namaz kıl,çünkü namaz insanı hayasızlıktan ve kötülüklerden alıkor.Allah'ı anmak mutlaka en büyük ibadettir.”(Ankebut Suresi,45)

“Gökler,yer ve bunlar içinde bulunanlar O'nu tesbih ederler.İstisnasız herşey Rabbine hamdederek tesbih eder.Fakat siz onların tesbihlerini(Allah'ı anmalarını ve ibadetlerini)anlayamazsınız.”(İsra Suresi,44)

“Gafletle namaz kılanların vay haline!.”(Maun,1-2)

“Şüphesiz insan dar gönüllü ve hırslı yaratıldı.Başına bir sıkıntı gelince feryat eder.İyilik yapılırsa cimri olur.devamlı namaz kılanlar böyle değillerdir.”(Mearic Suresi,19-23)

“Ey iman edenler!Sabrederek ve namaz kılarak Allah'tan yardım isteyiniz”(Bakara Suresi,153)

“Namazda huşu içerisinde bulunan mü'minler,kurtuluşa ermişlerdir”(Müminin Suresi,1-2)

Allah c.c.Cümlemizin Namazını,Eksiğimizle,Noksanlığımızla Kabul ve Makbul Eder İnşaallah.

Allah c.c.için sevenlere selam olsun.

sezai
01-08-2007, 22:00
ALLAH razı olsun

idiye
02-08-2007, 01:50
Kendimden nefret ettim tüm yazilan bende var tembellik ve namazimi terk ettim ha bugun ha yarin derken simdi üsenmekten kilmiyorum demekki imanim tam degil .Yaziklar olsunbana

afacan
02-08-2007, 08:12
ALLAH razı olsun kardeş çok güzel bir paylaşım

CABBARİ
02-08-2007, 10:46
Kendimden nefret ettim tüm yazilan bende var tembellik ve namazimi terk ettim ha bugun ha yarin derken simdi üsenmekten kilmiyorum demekki imanim tam degil .Yaziklar olsunbana

aslında o gözle bakmamak lazım
imanım tam değil demek çok ciddi bir mesele sizde bu boyutta olacagına inanmıyorum çünkü ALLAH göstermesin kafirliğe kadar gidebilir biraz gayret ve nefsi yenme çabası size yol açar
selametle

muhteşem
04-08-2007, 15:06
mükemmel olmuş CABBARİ eline sağlık

akharman
04-08-2007, 17:20
namaz dinin diregidir.onun kimkılarsa dosdoğru dininin diregi dimdik ayakta durur kimde terkedrese dini zarar görür. allah namazını kılanlardean eylesin.amiiin. selam olsun namazını eksiksiz kılanlara.namaz mükminin miracıdır.

hagiwatt
06-08-2007, 16:28
rabbim bizleri dogru yoldan ayırmasın

Mehmet Kaynaklı
06-08-2007, 17:02
çok güzel hazırlanmış allah senden razı olsun kardeş

Mehmet Kaynaklı
06-08-2007, 17:05
işte bu vatanı bunlar kurtardı

ahmety1907
30-08-2007, 12:19
cabbari kardeşim,emeğine sağlık. senden allah razı olsun.uzun süredir kılıyorum ve gönlüm hoş.ALLAH herkese nasip etsin,hidayet ihsan eylesin sendende tekrar ALLAH razı olsun
saygı, sevgi, muhabbet ile...

CABBARİ
30-08-2007, 12:26
cabbari kardeşim,emeğine sağlık. senden allah razı olsun.uzun süredir kılıyorum ve gönlüm hoş.ALLAH herkese nasip etsin,hidayet ihsan eylesin sendende tekrar ALLAH razı olsun
saygı, sevgi, muhabbet ile...

cümlemizden..
selametle

CABBARİ
20-09-2007, 14:30
bu klipde 3 yasindaki cocuk namaz kilmayi ögretiyor cok güzel bi klip

muhteşem
10-11-2007, 11:59
Namazdan vazgeçen, bir gün dininden de geçebilir

Müslümanlar namaza çok dikkat etmelidir.
Zira kulun ilk defa sîgaya çekileceği husus namazdır.
Zina değil, içki değil, başka bir şey de değil!
Namaz!.
Bundan, diğer hususların önemsiz şeyler olduğu anlaşılmamalı; aksine namazın ehemmiyeti anlaşılmalı.
Çünkü hakiki namaz zaten insanı kötülüklerden alıkoyar.
Bir insan namaz kılmıyorsa, hayatının en büyük kayıp kuşağında yaşıyor demektir.
Oruç, namaz kılmaktan daha kolay bir ibadettir.
Hac da öyle. Hac ruha ibadet neşvesi aşılarken, nefse de seyahat hazzını tattırır.
Sahabe, namaz kılmayana münafık nazarıyla bakardı.
Hatta alimlerimiz, çok defa amelî açıdan münafık olmaya, namazın terk edilmesini misal verirler.
Ferdin şuurunun derinliğine göre günde beş defa Allah(c.c.)'a kulluğunu göstermesi onu çok yüceltir.
Namaz deyip geçmemeli; namazdan geçen, bir gün dinden de geçebilir...
Namazda miraç vardır. Ama, herkes bunu namazda kendine göre hisseder ve kabiliyeti nispetinde yükseldiğini duyar.
Herkesin hissettiği, kendi miracıdır..

özzeko
15-11-2007, 09:46
nefse zor gelende hayır vardır.evet azizim eline saglık başka ne diyebilirizki

istanbulnoteboo
17-11-2007, 14:21
İnŞallah Vesİle Olursun Bİrİlerİne Ve İnŞallah Vesİle Olduklarindan Sanada Ecİr Olur.
S.a
:49:

f47xfenerli
17-11-2007, 15:55
allah senden razı olsun binlerce kez sağol varol

CABBARİ
25-12-2007, 13:02
allah senden razı olsun binlerce kez sağol varol

cümlemizden
selametle

hagiwatt
25-01-2008, 23:56
arkadaşlar namaza başlamak için bana görsel pps ler verebilirmisiniz?

mrbrown
28-01-2008, 15:09
allah razı olsun kardeşim

CABBARİ
28-01-2008, 22:45
allah razı olsun kardeşim

cümlemizden
selametle

CABBARİ
09-02-2008, 17:30
ey Kul Etme DÜnya Nazi Kil Namazini
Sonra Kilariz Dİyenİn DÜn Kildik Namazini

CABBARİ
09-02-2008, 17:38
Yedi Âyet ve Açıklaması
1. "Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar."
Ankebût sûresi (29), 45
Âyet-i kerîmenin tamamının anlamı şöyledir: "Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir."
Âyette hayasızlık ve kötülük diye tercüme edilen "fahşâ" ve "münker" kelimelerinin anlamı daha kapsamlıdır. Fuhşiyat, açıktan ve alenî işlenilen bütün çirkinlikleri, edepsizlikleri ve ahlâk dışı davranışları ifade eden bir kelimedir. Münker de, aklın ve şerîatın beğenmediği bütün uygunsuz davranışları ve günahları ifade için kullanılır. Öncelikle namaz içinde böyle şeyler yapılmaz, onun gerektirdiği bütün edeplere uyularak namaz kılınır. Gerçekten şuurla ve hakikatına erilerek, farkında olunarak, ne olduğu bilinerek kılınan bir namaz, namaz dışında da insanı her türlü çirkinlikten, uygunsuz davranıştan, edep dışı hareketlerden alıkoyar. Onun için Resûl-i Ekrem Efendimiz: "Kim namaz kılar da o namaz kendisini hayasızlıktan ve kötülükten alıkoymazsa, o namaz olsa olsa onun Allah'tan daha fazla uzaklaşmasını sağlar" buyurmuştur (Münâvî, Feyzü'l-kadîr, VI, 221). Kur'an'ın namazla ilgili birçok âyeti vardır. Nevevî'nin konuyla ilgili olarak sadece bu âyetle yetinmesinin sebebi, onun kapsayıcılığından olsa gerektir.
2. "Namazlara, özellikle orta namaza devam ediniz."
Bakara sûresi (2), 238
Beş vakit namazı eksiksiz kılmak ve bunu ara vermeksizin yapmak gerekir. Çünkü âyetteki muhafaza kelimesi namazların eksiksiz, en mükemmel şekilde ve vaktinde kılınması gibi özellikleri kaps..... alır. Ayrıca bütün rükünlerini ve şartlarını da yerine getirerek namaz kılmamız icap eder. Zira âyetin devamındaki "Allah için boyun eğerek kalkın namaza durun" emri bunu gerektirir. Burada geçen kunut tabiri, taati, huşûu, boyun eğmeyi ve ayakta durmayı ifade eder ki, dilimizde buna divan durmak denir. Peygamberimiz: "Namazın en faziletlisi kunutu uzun olandır" buyurmuştur (Müslim, Müsâfirîn 164-165).
Orta namaz dediğimiz salât-ı vustânın hangi vaktin namazı olduğu hakkında çeşitli görüşler ileri sürülmüşse de, genel kabul gören ikindi namazı olduğudur. Sahâbeden Hz.Ali, İbni Mes'ûd, Ebû Eyyûb, İbni Ömer, Semüre İbni Cündeb, Ebû Hüreyre, İbni Abbas, Ebû Saîd el-Hudrî, Hz.Âişe ve daha birçokları salât-ı vustânın ikindi namazı olduğu görüşündedir. Ebû Hanîfe, İmam Mâlik, bir görüşünde İmam Şâfiî ve Ahmed İbni Hanbel de aynı kanaattedirler. Hz.Ömer, Ebû Mûsa ve Muâz'ın da aralarında bulunduğu bazı sahâbîler ise sabah namazı olduğunu söylemişlerdir. Bazı sahâbîlerin öğle namazı, bazılarının akşam, bazılarının da yatsı namazı dedikleri nakledilir. Hatta bu görüşler cuma namazından bayram namazına kadar uzanan bir çerçeveye oturtulmaya çalışılır. Bunların her biri üzerinde duracak değiliz. Fakat Peygamber Efendimiz'in: "Orta namaz ikindi namazıdır" hadisi (Tirmizî, Salât 19) ve Ahzab harbi gününde: "Bizi orta namazdan, ikindi namazından alıkoydular. Allah onların evlerini ve kabirlerini ateşle doldursun" (Müslim, Mesâcid 205) buyurması,"ikindi namazıdır" diyenlerin delilini teşkil etmektedir. Ayrı namazlar olduğunun ifade edilmesi de, bütün namazların korunması ve hiçbirinin ihmal edilmemesi gerektiğini ortaya koyar. Nitekim âyetin başında bütün namazları muhafaza ediniz emrinin yer alması bunun en kesin delilidir.
3. "Eğer tövbe ederler, namazı kılarlar, zekâtı verirlerse onları serbest bırakın."
Tevbe sûresi (9), 5
Bu ayetin tamamının anlamı şöyledir: "Haram ayları çıkınca Allah'a ortak koşanları nerede bulursanız öldürün; onları yakalayın, hapsedin ve her gözetleme yerinde oturup onları bekleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılarlar, zekâtı verirlerse onları serbest bırakın. Çünkü Allah bağışlayan, esirgeyendir."
İnsanın mü'min olmasının en önemli göstergelerinden biri namazdır. Namaz kılan insana âyette geçen muamelelerin hiçbiri yapılmaz. Bu âyetin hükmü müşrik Arapları kapsamaktadır. Onlar iman edip namaz kılmayı ve zekât vermeyi kabul edince, daha önce yapmış oldukları şeyler, küfür ve haksızlıklar bağışlanır. Çünkü İslam insanın geçmişini örter, kişi âdeta hayata yeni başlamış ve dünyaya yeni gelmiş gibi muamele görür. 4. "Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin. Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz."

Cum'a sûresi (62), 10
Cuma namazından önce ve sonra kılınacak sünnet namazlar hakkında 101 numaralı hadiste bilgi verilmiştir. Bu âyet-i kerîmenin bulunduğu Cuma sûresinin dokuzuncu âyetinde cuma ezanı okununca, işi gücü bırakıp Allah'ı anmak üzere cuma namazı kılınması gerektiği belirtilmekte, açıklamakta olduğumuz yukarıdaki onuncu âyette de cuma namazını kıldıktan sonra herkesin tamamen serbest olduğu, dilediği şekilde hareket edebileceği ifade edilmektedir. Diğer bir söyleyişle, cuma namazını kılan kimsenin bu görevini yerine getirmiş olduğu, şayet ticaretinin başına dönmek istiyorsa dönebileceği, ilim öğrenmek istiyorsa tekrar kitaplarının başına oturabileceği, ibadet etmek istiyorsa dilediği şekilde ibadet edebileceği, hatta dinlenmek istiyorsa dinlenebileceği ortaya konmaktadır. Âyet-i kerîmedeki "yeryüzüne dağılın" ifadesi kesin bir emir değildir. Artık herkesin dilediğini yapmakta serbest olduğu yönünde bir açıklamadır.
Âyet-i kerîmenin devamındaki "Allah'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz" buyruğu, cuma namazı kılanlara bir hatırlatma ve uyarı mâhiyetindedir. Yüce Rabbimiz bu kısa ve özlü tavsiyesi ile bize şöyle demektedir:
Siz cuma namazını kılmakla bir görevi yerine getirdiniz, artık dağılıp gidebilirsiniz; ama kendinizi büsbütün dünyaya kaptırmayın. Kalbinizi devamlı surette canlı ve uyanık tutabilmek için işinizin başında veya evinizde iken yahut bir yere gelip giderken Allah'ın adını anıp zikrederek, zaman zaman Kur'an okuyarak, nâfile namazlar kılarak, Allah'ın kullarına ve diğer mahlûkatına iyi davranıp hizmet ederek, O'nun size esirgemeden verdiği lütufları düşünerek Cenâb-ı Hakk'ı her fırsatta anıp zikredin. Böyle davranırsanız Allah'ın rızâsını kazanabilir ve dolayısıyla kurtuluşa erebilirsiniz.
5. "Gecenin bir bölümünde de uyanıp kalk ve sana mahsus olmak üzere, nâfile namaz kıl; ola ki bu sâyede Rabbin seni övgüye değer bir makama ulaştırır." İsrâ sûresi (17), 79
Âyet-i kerîmede Peygamber Efendimiz'den, gecenin bir kısmında uykudan kalkması ve namaz kılması istenmektedir. Arapçada geceleyin uykudan uyanarak namaz kılmaya teheccüt dendiği için bu namaza da teheccüt namazı adı verilmiştir.
Peygamber Efendimiz bütün gece uyumayıp namaz kılan sahâbîlerini ikaz etmiş, bunun vücudu yorgun düşüreceğini dikkate alarak bütün gece ibadet etmeyi doğru bulmamıştır. 152 numaralı hadiste geniş bir şekilde ele alındığı üzere, Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem genç sahâbîsi Abdullah İbni Amr İbni Âs'ın kendini hırpalarcasına ibadet etmesini yasaklamıştır.
Âyet-i kerîmeden anlaşıldığına göre teheccüt namazı sadece Peygamber Efendimiz'in şahsına mahsus bir ibadettir. Bu ibadetin Resûlullah için fazladan bir fazilet yani mendup ve nâfile olduğunu söyleyen âlimler vardır. Onları böyle düşünmeye sevk eden, Peygamber aleyhisselâm'ın geçmişte kalan ve ileride işlenmesi mümkün görülen bütün günahlarının bağışlanmasıdır. Ümmeti için durum elbette farklıdır. Gece namazı onların günahlarına kefâret ve bağışlanmalarına sebep olur. Bazı âlimler ise teheccüt namazı denilen gece namazının Peygamber Efendimiz için beş vakit namaz üzerine ilâve edilmiş fazladan bir farz olduğunu söylemişler, bu özel farz ile onun ümmetine olan üstünlüğünün bir kere daha pekiştirildiğini belirtmişlerdir.
Âyette "Ola ki bu sâyede Rabbin seni övgüye değer bir makama ulaştırır" diye belirtilen makâm-ı mahmûd, hamd, minnet ve teşekkürlerini sunma makamı demektir. Bu yüce makam Resûl-i Ekrem Efendimiz'e mahsustur. Kıyamet gününde her ümmet, diğer bir ifadeyle bütün beşeriyet Resûlullah'ın şefaatıyla mahşerdeki o korkunç bekleyişten bir an önce kurtulmak isteyecekler, kurtulur kurtulmaz da ona bu lütuf ve şefâatinden dolayı şükranlarını sunacaklardır. Makâm-ı mahmûd'un, makâm-ı şefaat olduğu söylenebilir.
6. "Vücutları yatak yüzü görmez."

Secde sûresi (32), 16
Vücutlarının yatak yüzü görmediği belirtilen kimseler, geceleyin kalkıp Allah rızâsı için ibadet eden, namaz kılan, dua eden kimselerdir. Bu âyet-i kerîmenin tamamı şöyledir:
"Korkuyla ve ümitle Rablerine yalvarıp ibadet ettikleri için vücutları yatak yüzü görmez. Kendilerine verdiğimiz nimetlerden Allah yolunda harcarlar."
Geceleri kalkıp ibadet eden kimselerin mükâfatı yukarıdaki âyetin devamında (17 numaralı âyette) şöyle belirtilmektedir:
"Yaptıklarına karşılık olarak onlar için kendilerini mutlu edecek ne güzel nimetler hazırlanıp saklandığını bilemezler."
Âyet-i kerîmede bu mükâfatın büyüklüğünü hiç kimsenin tahmin ve hayal edemeyeceği belirtilmektedir. Onun ne muazzam ve erişilmez bir mükâfat olduğunu sadece Cenâb-ı Hak bilir. 1884 numaralı hadiste geleceği üzere Peygamber Efendimiz Allah Teâlâ'nın has kulları için hazırladığı bu mükâfatı hiçbir gözün görmediğini, hiçbir kulağın duymadığını, bu büyük lutfun hiçbir insanın hatır ve hayalinden geçmediğini söylemiştir.
İbadet ve tâatla meşgul oldukları için vücutları yatak yüzü görmeyen bu bahtiyar insanlardan, aşağıdaki âyette şöyle söz edilmektedir:
7. "Geceleri pek az uyurlar."

Zâriyât sûresi (51), 17
Âyet-i kerîmenin baş tarafından itibaren cenneti kazanmış muttakî insanların özellikleri sayılmakta, bu özelliklerden birinin, dünyada iken geceleri teheccüt namazı kılmak için pek az uyumaları, zamanlarını Allah'a ibadet ve dua ile geçirmeleri olduğu belirtilmektedir. Bir sonraki âyette onların bu ibadetlerinin seher vakitlerine kadar devam ettiğine işaretle "seher vakitlerinde bağışlanma diledikleri" söylenmektedir. Hayatın fâni, ömrün kısa, dünyanın gelip geçici olduğu unutulmamalı, sağlığın ve gençliğin pek çabuk tükenen birer sermâye olduğu göz ardı edilmemelidir. Geceleri kalkıp ibadet ve dua etmek nefsimize hoş gelmediğinden, tembelliğimize kılıf bulmak için bin dereden su getirmekteyiz. Halbuki bize ömür sermayesini lütfeden Allah Teâlâ, başka âyetlere bakmasak bile, yukarıdaki üç âyette, iyi kullarının özelliklerinden birinin geceleri ibadet etmek için yatağını terk etmek olduğunu ifade buyurmaktadır. Rabbim hepimize ibadet zevki nasip eylesin (âmin).
Kaynak: Riyâzü's Sâlihîn, Erkam Yayınları.

pencere77
09-02-2008, 17:39

bu konuda youtube sitesinde nmazın kılınışıyla ilgili dökümanlar vardır

CABBARİ
09-02-2008, 17:39
Namaz dînin direği, müminin mîrâcıdır,
Namaz hasta ruhların, tesirli ilâcıdır.

Namaz kılan, kurtarır, yıkılmaktan dinini,
Namaz kılmayan bulur, Cehennemde kendini.

Namaz korur insanı, çirkin kötü her işten,
Namaz’dır insanlara, günahı terkettiren.

Namaz nûrdur, ışıktır, insanların kalbine,
Namaz Münker-Nekir’in cevaptır suâline.

Namaz kılan kimsenin, kalbi temiz, pâk olur,
Namaz kılan her zaman, huzur ve rahat bulur.

Namaz serin gölgedir, kıyamet sıcağında,
Namaz kalkan gibidir, Cehennemin nârında.

Namaz’dır müminleri birbirine bağlayan,
Namaz’dır küskünleri, barıştırıp dost yapan.

Namaz kılan yapar hep, faydalı iyi amel,
Namaz kötülüklere, olur mâni ve engel.

Namaz’la geçer insan, şimşek gibi Sırâtı,
Namaz’la insan bulur, huzûr ile rahatı.

Namazı kim beş vakit, getirirse yerine,
Namaz ile kavuşur, Cennet nimetlerine

erkan
09-02-2008, 18:43

bu sitelerden elde edeceğin proğramların içinde resimli olarak namaz öğreten bölümler var.

bende kendimi kandırmaktan vaz geçince buradan indirilen proğramlardan faydalandım.

CABBARİ
10-02-2008, 18:34

bu sitelerden elde edeceğin proğramların içinde resimli olarak namaz öğreten bölümler var.

bende kendimi kandırmaktan vaz geçince buradan indirilen proğramlardan faydalandım.

Allah Razı Olsun
,selametle

CABBARİ
30-04-2008, 12:17
güzel bir slayt ekledim ilk mesajda açıp bakabilirsiniz
selametle

idiye
30-04-2008, 14:53
Allah razi olsun

umuter
30-04-2008, 15:04
yüreğine sağlık cabbari ustam gerçekten çok güzel ve etkileyici bir paylaşım olmuş ALLAH razı olsun senden ve bu yazıları hazırlayanlardan

CABBARİ
30-04-2008, 15:39
teşekkürler arkadaşalr sagolun

CABBARİ
05-07-2008, 17:01

Hindistan'ın Hayradabad şehrinde meydana gelen olayda kurtlar Kur'an-ı Kerim'in sayfalarını yemişler ancak âyetlerin yazılı olduğu kısımlara ilişmemişler.
Bu da Kur'an'ın mucizeliğini bizlere gösteriyor.

emim-a2-c
05-08-2008, 15:53
Allah Razı Olsun Ne Güzel Hazırlamışın Keşke Herkez Bir Düşünse?

adap70
05-08-2008, 16:14
Allah senden razi olsun cümle müslüman kardeslerimizden razi olsun.Efendimiz S.A.V hepimizin cennette komsusu vede sefatcisi olur insallah.dertlilere devá hastalara sifa ,borclulara ödeme koayligi eda eylesin Yüceler Yücesi RABBIMIZ.AMIN AMIN AMIN

trtamer
05-08-2008, 17:39
Allah razı olsun

CABBARİ
05-08-2008, 17:57
amina rkadaşlar bu güzel dualarınız için ALLAH sizlerden razı olsun
selametle

beydemir
03-11-2008, 02:50
:45: bu çok değerli konu için seni saygıyla selamlıyorum inşaallah bazılarımızın namaza başlamasına vesile olur.:praying:

CABBARİ
03-11-2008, 12:21
:45: bu çok değerli konu için seni saygıyla selamlıyorum inşaallah bazılarımızın namaza başlamasına vesile olur.:praying:

inşallah
selametle

mrbrown
03-11-2008, 13:29
ALLAH razı olsun kardeşim ellerine sağlık çağımızın bir çok hastalığının yegane çaresi NAMAZ

CABBARİ
17-11-2008, 11:42
ALLAH razı olsun kardeşim ellerine sağlık çağımızın bir çok hastalığının yegane çaresi NAMAZ

her hastalığın bir ilacı vardır ama atmazsan esas o zaman hastalıga yenilmiş olursun
selametle

CABBARİ
24-02-2009, 15:30
Only the registered members can see the link Namazın önemi
İkrime FIRAT Hz. Ömer b. el-Hattâb şöyle anlatıyor: "Bir gün Allah'ın Resulü�nün yanında idik. Beyaz elbiseli, siyah saçlı bir adam çıkageldi. Üzerinde yolculuk izi yoktu, ama hiçbirimiz kendisini tanımıyorduk. Hz. Peygamber'in önünde diz çöküp oturdu. Dizlerini onun dizlerine dayadı. Ellerini de Allah'ın Rasûlü'nün dizlerinin üzerine koyup sordu:
"- İslâm nedir? Bana anlat" Allah'ın Resulu cevap verdi: "-İslâm Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in, Allah'ın elçisi olduğuna inanman, namaz kılman, zekât vermen, Ramazan orucunu tutman, gücün yeterse Hacca gitmendir"
Bu sorulardan sonra iman ve ihsan hakkında sorular sordu ve cevaplar aldı. Bu sorulardan sonra kıyamet alâmetlerini de soran adam kalkıp gitti. Arkasından baktılar, hemen ortadan kaybolmuştu. O'nun kim olduğunu merak eden ashâb-ı kirama Allah Resulu şöyle buyurdu: "- O Cebrail idi, size dininizi öğretmek için geldi." (Buhâri, İman, 37; Müslim, İman, 13.)
Rasülullah Sallallahu Aleyhi Vesellem İslam�ın şartlarını sayarken ilk önce kelime-i şehadeti sonra namazı sayıyor. Buradan anlıyoruz ki namaz bu dinin direğidir. Namazsız bir Müslüman olamaz.
Eğer bir kişi sabah Müslüman olmuşsa öğle namazına kadar namazı öğrenmek zorundadır. İslam ile şereflenen bir kişi vakit geçirmeden namazı öğrenmeli kurtuluşa, felaha çağıran ezanın çağrısına hemen cevap vermelidir. Çünkü kişinin namazı onun Müslümanlığının ispatıdır. Bir insan hayata veda ettiğinde eğer cami cemaatine devam eden biriyse onun Müslüman olduğuna şahadet edilir.
Eğer bir kimse namazı terk ederse Rasülullah Sallallahu Aleyhi Vesellem�in şu hitabına maruz kalır. "Namazı terkedenin İslam'dan hiçbir nasibi yoktur" (Hakim).
Rahmet peygamberine ümmetini nasıl tanıyacağı soruluyor:
��Ümmetinden henüz gelmemiş olanları nasıl tanıyacaksın ey Allâh�ın Rasûlü?� dediler. Peygamber Efendimiz -aleyhissalâtü vesselâm-:
��Bir adamın alnı ve ayakları ak olan bir atı olduğunu düşünün. Adam bu atını, hepsi de simsiyah olan bir at sürüsü içinde tanıyamaz mı?� diye sordu. Sahâbe:
��Evet, tanır ey Allâh�ın Rasûlü!� dediler. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:
��İşte onlar da abdestten dolayı yüzleri nurlu, el ve ayakları parlak olarak geleceklerdir.� (Müslim, Tahâret 39, Fedâil 26)
Aklı başında olan hiçbir Müslüman Peygamber (a.s)�ın kıyamet günü kendini tanımamasını istemezdi. Herhalde böyle bir şey Müslüman bir insan için en büyük ceza olurdu. Ellerimizin ve ayaklarımızın parlamadığı halde o gün, nasıl olurda �Ey Allah�ın resulü ben de senin ümmetinim� diyebiliriz. Ellerimizde ve ayaklarımızda Müslümanlık emareleri bulunmadan hangi yüzle bu emareleri taşıyan Müslümanlar arasına katılacağız.
Namazın önemi anlamaya çalışırken namazın hayata bu kadar sık nüfuz etmesini de düşünmek gerekiyor. İnsanoğlundan her gün, yaratanın karşısına çıkıp ibadet etmesi isteniyor. Bu kadar sık çağırılışın hikmeti birazda insan kalbinin kaymalara açık olmasından kaynaklanıyor olsa gerektir. Gün içinde defalarca pusulası bozulan insan, her namaz vaktinde yeniden İslam�a kuruluyor. Hakka yönlendiriliyor.
Bu huzura sık geliş ve zamana verilen önem insanı disipline ediyor. İnsan, sürekli namaz saatlerini takip ediyor. Namaz, gün içinde belirli vakitlerde ve saatleri sürekli değişen bir ibadet. Bu durum bizi zamana karşı uyanık olmaya ve akıp giden zamanın ruhunu yakalamaya çağırıyor.
Kişi bir sıkıntıya düştüğü zaman Allah�tan onun istediği şekilde yardım isteyebiliyor. �Ey İman edenler! Sabır ve namaz ile (Allah�tan) yardım isteyin! Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir.� (Bakara suresi, 153.)
Namaz kılan insanları Allah Teâlâ kötülüklerden koruyor. ��muhakkak ki namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar.� ( Ankebut, 29/ 45)
Günümüzde namaz ibadeti sanki isteğe bağlı bir ibadet gibi algılanıyor. Toplum, �Namaz kılarsan iyi olur. Kılmasan da pek bir şey olmaz.� Diye bir hava veriyor insana. Hâlbuki Rasülullah Sallallahu Aleyhi Vesellem zamanında Müslüman olup da O'nun �Sen namazdan muafsın� dediği hiç kimse yok. Bu ruhsat ölümcül hastalara bile verilmemiş. Hiç kimsenin böyle bir hakkı olmaz.
İslam bize uymuyordu da biz onu kendimize mi uydurduk? Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem zamanında münafıklar bile namaz kılıyordu. Çünkü namaz Müslüman olanla olmayanı birbirinden en önemli göstergeydi. Onlar Müslüman gibi görünmek için namaz kılıyorlardı.
Ben şimdi Müslümanların kime benzemek için namazı terk ettiklerini anlamaya çalışıyorum.
�Hevasını (kötü duygularını) ilah edinen ve Allah'ın saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürlediği, gözünün üstüne de perde çektiği kimseyi gördün mü?�(Casiye,23)
Dua edelim de bu ayetin muhatabı biz olmayalım. Yoksa maazallah gideceğimiz yer çok fena bir yer olur.
İnsanları namaza davet ettiğinizde zaman zaman şöyle bahaneler ortaya atarlar. �Ben öyle namaz kılanlar biliyorum ki�� diye başlayan ve Müslüman�a yakışmayacak ameller sıralanır. Her nedense beş vakit namaz kılıp da örnek yaşayan Müslümanlar ve Allahın peygamberi hatırlanmaz. Biz yanlışımı örnek alacağız, yoksa doğruyu mu?
Rasülullah Sallallahu Aleyhi Vesellem�in Namazın önemini ifade eden başka bir hadis de şöyledir: "Kulun, Kıyamet gününde ilk hesaba çekileceği şey namazıdır. Eğer -bu hesabı- düzgünse diğer ameli de düzelir; yok, bu -hesabı- fasit olursa, diğerleri de fasit olur." (Taberani)

CABBARİ
24-02-2009, 15:34
Namaz ve Sağlığımız Müslüman, beş vakit namazı, Allah Teala emrettiği için kılar. Cenabı Hakkın her emrinde bir çok hikmetler vardır. Namaz kılarken yapılması emredilen her hareketin, hem bedene hem de ruha sağladığı faydalar vardır. Namazın sağlığımız üzerindeki faydalarından bazıları şunlardır:
1. Namazda yapılan hareketler hafif olduğundan kalbi yormaz. Ve Günün değişik saatlerinde kılındığı için insanı devamlı zinde ve dinç tutar.
2. Namaz sebebiyle başını günde ****en defa yer koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak kan fazla ulaşır. Bu yüzden beyin hücreleri yeterince beslendiğinden, Namaz kılanlarda hafıza ve şahsiyet bozukluklarına daha az rastlanır. Bu insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirirler. Bu gün tıpta "demans senil" bunama hastalığına uğramazlar.
3. Namaz kılanların gözleri, muntazam olarak eğilip doğrulmaktan dolayı, daha kuvvetli kan deveranına malik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvını devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü "Katarakt" veya "Karasu" hastalığından korur.
4. Namaz kılmaktaki izometrik hareketler, midedeki gıdaların karışmasına, safranın kolay akmasına ve dolayısıyla safra kesesinde birikinti yapmamasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olacağı gibi, kabızlığın giderilmesinde de rolü büyüktür. Böbreğin ve idrar yollarının iyice çalkalanmasından, börekte taş oluşumunun önlenmesinde ve mesanenin boşalmasına da yardımcı olur.
5. Beş vakitte kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalıştırılamayan adale ve eklemleri çalıştırarak artoz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve adale tutulmalarını önler.
6. Vücut sağlığı için temizlik muhakkak lazımdır. Abdest ve gusül, hem maddi hem de manevi bir temizliktir. İşte namaz temizliğin ta kendisidir. Zira hem bedeni hem de ruhi temizlik olmada namaz olmaz. Abdest ve gusül, bedeni temizliği sağlar. Namaz ibadeti insanı ruhen ve bedenen temizlemiş dinlendirmiş olur.
7. Koruyucu hekimlikte belirli zamanlarda yapılan beden hareketleri çok mühimdir. Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü canlandırmak için en uygun vakitlerdir.
8. Uykuyu tanzim eden en önemli unsur namazdır. Hata vücutta biriken statik elektriklenme, secde yapmakla topraklama yapmış olur yani statik elektrik boşalır. Böylece vücut tekrar zindeliğe kavuşur. (Hasan Yavaş, Namaz Kitabı, s. 134)
Kaynak: Osman ERSAN, Gözümün Nûru Namaz, Erkam Yayınları.

emim-a2-c
15-07-2010, 10:12
emeği geçen herkezden ALLAH Razı olsun. İnşallah