PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Melen Çayı’nda balık ölümleri

zabataygatör
11-08-2007, 21:44
Düzce’nin Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen köyü Elmalık mevkisinden geçen Melen Çayı’nda balık ölümleri görülmesi üzerine yetkililer harekete geçti..Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Shot at 2007-08-11İstanbul’un su ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan Melen Çayı’nda çok sayıda balık telef oldu. Balıkların, çaya bırakılan atıklar nedeniyle öldüğü tahmin edilirken, Cumayeri Kaymakamlığı, Cumayeri Belediyesi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.Çevre Müdürlüğüne bağlı mühendislerce Melen Çayı’ndan ve atıklardan alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, Melen Çayı’nda görülen balık ölümlerinin hoş olmadığını belirterek, “Çünkü bu su İstanbul’u besleyecek, bir an önce önlem almalıyız” dedi.Konuyla Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Koloğlu, “Bu balıkların ne zaman ve neden öldüğü araştırılmalı ve bunun önüne geçmek için gerekenler yapılmalıdır. Bu ölümlerin başlıca sebeplerinden birisi etraftaki fabrikaların atıklarını Melen Çayı’na bırakmalarıdır. Burası İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacağı için bu noktada İSKİ harekete geçmeli ve gereken ne varsa bir an önce yapılıp önlem alınmalıdır. Su sıkıntısının yaşandığı bu günlerde Melen’in kıymetini bilip, bu dereyi kurtarmamazı gerekiyor”

Belediyelerin arıtma tesisleri yapmaları gerektiğini vurgulayan Koloğlu, “Biz belediyeler olarak bu konuda arıtma tesisleri yapmalıyız ama arıtmanın elektrik ihtiyacını, masrafını bile karşılayamayız. Eğer İstanbul bu suyu alacaksa İSKİ tarafından, mevcut Havza Koruma Planı derhal işlevsel hale getirilmeli” dedi.

bulletfromhell
11-08-2007, 22:51
normaldir....melen çayına Allah bilir ne pislikler akıyordur....

melenci
11-08-2007, 23:55
Ben yıllardır melen çayının kenarında uğurlu köyünde oturuyorum.Ben belli bir zaman balıkçılıkta yaptım melen çayında.Bundan yaklaşık 10 sene öncesi melen çayına bırakılan zehirli atıklar yüzünden tonlarca balık telef oldu.Ben bunu birebir üzüntü içinde bu olayı yaşadım.Melen çayının suyu böyle kahverengi gibi bir renkti .Okadar pis kokulu bir haldeydi.Bu olaydan yaklaşık 4 sene sonra aynı bu olaya benzer zehirli atık bıraktılar ve yine tonlarca balık öldü.Bu olaylar üzerine çeşitli girişimlerde bulunuldu.Melen üzerinde bulunan fabrikaların arıtma tesisi yapmaları konusunda uyarıldı.Nekar faydalı oldu olmadı orasını bilemiyorum.Zaten yıllardan beri zehirli atık bırakıyorlardı,ama balığı pek etkilemiyodu,az miktarda ve yavaş yavaş bıraktıkları için olsa gerek.Eskiden tuttuğumuz balık artık yok.Melen çayına atık bırakan birçok fabrika var.İsim vermek istemiyorum.Nasıl bir zihniyet bilmiyorum.Durum böyle arkadaşlar...:(

zabataygatör
12-08-2007, 00:09
kaynaklarimizi mahfettik bundan 2 sene once boyle birsey tahmin edermiydiniz istanbul ankara susuz kalicak.ilk basta is bize sonra Allaha kaldi

serkanaydin83
12-08-2007, 07:06
allah kolaylık verrsin çok zor

mehmet07
12-08-2007, 09:38
evet ya birde oralara yeni bir sürü fabrikalar açıldı onlardan da kaynaklıdır

ertex74
12-08-2007, 12:07
Düzce’nin Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen köyü Elmalık mevkisinden geçen Melen Çayı’nda balık ölümleri görülmesi üzerine yetkililer harekete geçti..Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)
Shot at 2007-08-11İstanbul’un su ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan Melen Çayı’nda çok sayıda balık telef oldu. Balıkların, çaya bırakılan atıklar nedeniyle öldüğü tahmin edilirken, Cumayeri Kaymakamlığı, Cumayeri Belediyesi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.Çevre Müdürlüğüne bağlı mühendislerce Melen Çayı’ndan ve atıklardan alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, Melen Çayı’nda görülen balık ölümlerinin hoş olmadığını belirterek, “Çünkü bu su İstanbul’u besleyecek, bir an önce önlem almalıyız” dedi.Konuyla Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Koloğlu, “Bu balıkların ne zaman ve neden öldüğü araştırılmalı ve bunun önüne geçmek için gerekenler yapılmalıdır. Bu ölümlerin başlıca sebeplerinden birisi etraftaki fabrikaların atıklarını Melen Çayı’na bırakmalarıdır. Burası İstanbul’un su ihtiyacını karşılayacağı için bu noktada İSKİ harekete geçmeli ve gereken ne varsa bir an önce yapılıp önlem alınmalıdır. Su sıkıntısının yaşandığı bu günlerde Melen’in kıymetini bilip, bu dereyi kurtarmamazı gerekiyor”

Belediyelerin arıtma tesisleri yapmaları gerektiğini vurgulayan Koloğlu, “Biz belediyeler olarak bu konuda arıtma tesisleri yapmalıyız ama arıtmanın elektrik ihtiyacını, masrafını bile karşılayamayız. Eğer İstanbul bu suyu alacaksa İSKİ tarafından, mevcut Havza Koruma Planı derhal işlevsel hale getirilmeli” dedi.

çok vahim bir durum aç gözlülügümüz veçok kazanma hırsıından çarpık sanayileşme ugruna yaşam alanlarımızı yok ediyoruz bunun bu ülkede cezası bile yok utanç verici aslından gelecegin en büyük sanayisi tarım ve ürünleridir
dünya hızla bir açlıga dogru gidiyor:(:(:(:(:(:devilprv::devilprv::devilprv:

ertex74
12-08-2007, 12:08
konu önemli yapılmıştır herkes bu konuda duyarlı olsun bu ülke herşeyiyle bizimdir dogasındaki canlılara saygı gösterelim

tike®
12-08-2007, 12:38
Kısmetse yarın orada olacağım balık tutma hayilim vardı ama sanırım olmayacak:( melen çayı ile ilgili resimleride dönünce paylaşırım

muzo
13-08-2007, 11:42
konu önemli yapılmıştır herkes bu konuda duyarlı olsun bu ülke herşeyiyle bizimdir dogasındaki canlılara saygı gösterelim

abi bu memlekette kimsenin kimseye saygısı yokki doğaya saygısı olsun (istisnalar hariç)