PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Anayasa’da basörtüsü serbest

kucer06
24-08-2007, 21:25
AKP’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yeni Anayasa taslağında “Kimse kılık-kıyafeti nedeniyle eğitim ve öğrenim hakkından alıkonulamaz” maddesi getiriliyor. Sözkonusu madde ile okullarda başörtüsü serbest hale getiriliyor.

Prof. Dr. Ergun Özbudun başkanlığında yazılmaya başlanan sivil Anayasa taslağında türban da yer aldı.

Taslak, AKP’li Anayasa taslağı Komisyon üyeleri Dengir Mir Mehmet Fırat, Nimet Çubukçu, Burhan Kuzu, Zafer Üskül, Ertuğrul Günay, Ahmet İyimaya, Hayati Yazıcı, Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ ve Cemil Çiçek’e verildi. Anayasa taslağında eğitimle ilgili de önemli bir değişikliğe gidiliyor. Böylece Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararı ile yasaklanan okullardaki kılık kıyafet düzeni de ilk defa Anayasa’ya girmiş olacak.

Anayasa taslağında kılık kıyafetle ilgili iki madde sunuldu. Maddelerden biri “Kimse eğitim ve öğrenim hakkından kılık kıyafeti nedeniyle alıkonulamaz, yoksun bırakılamaz” şeklinde. Alternatif olarak konulan diğer maddede ise “Eğitim öğrenim kurumlarında kılık kıyafet serbesttir” ifadesi yer aldı. Komisyon üyeleri hangi maddenin taslakta yer alması gerektiğine karar verecek. Böylece yeni Anayasa ile okullarda türban takılmasının da önü açılmış olacak.

ARİF CİHAN
24-08-2007, 22:59
ak parti bu basortusu sorununu 2002 yılındaki secimlerden sonra cozecegini soylemişti fakat nasip 2007 yılınaymış bakalım inşallah hallolur:49:

bulletfromhell
24-08-2007, 23:28
ülen başörtüsü serbest olsun kamusal alanda,bende çırılçıplak gezmezsem adam değilim...babayiğit olan engellesin o zaman beni göreyim....maalesef bazı hain insanlar uşaklık ettikleri siyonist ve emperyalist güçlerin de desteğiyle olayları bireysel özgürlüklerinin kısıtlanması olarak lanse ettiler yıllarca...olay kamusal aLANda düzenin korunmasıdır...tekrar söylüyorum...başörtüsünü serbest yapanlar benim çırılçıplak gezmeme de engel olamazlar...selametle:mad2::devilprv::angry8:

f47xfenerli
24-08-2007, 23:39
ülkemizin yüz karasıydı bu adaletsızlik inşallah bir an evvel halolur 100%99.9 u müsülman olan bir ülkede yaşıyoruz ama baş örtüsü yasak diyorlar varim böyle bir yasa dünyada

f47xfenerli
24-08-2007, 23:49
ülen başörtüsü serbest olsun kamusal alanda,bende çırılçıplak gezmezsem adam değilim...babayiğit olan engellesin o zaman beni göreyim....maalesef bazı hain insanlar uşaklık ettikleri siyonist ve emperyalist güçlerin de desteğiyle olayları bireysel özgürlüklerinin kısıtlanması olarak lanse ettiler yıllarca...olay kamusal aLANda düzenin korunmasıdır...tekrar söylüyorum...başörtüsünü serbest yapanlar benim çırılçıplak gezmeme de engel olamazlar...selametle:mad2::devilprv::angry8:

ustam bir çok tabu yıkıldı 22 temmuz dan sora halk gerekeni söyledi diye düşünüyorum çok karamsarsın ama şunu söyliyim sesini yükseltenler
artık yükseltemiyecek halk gekekeni söylemiştir artik hiç bir şey eskisi gibi
olmayacak bunlar yapmasa bunlarıda getirdiği gibi gene halk devirecek
hatırlayın 22 temmuz öncesini bil hassa medya çok karamsar bir tablo çiziyordu ama insanlarımız buna hiç itibar etmedi ve şarlatanlık yapanlara
gereken dersi verdi diye düşünmekteyim neyse selametla kal:wave:

bulletfromhell
24-08-2007, 23:53
ustam bir çok tabu yıkıldı 22 temmuz dan sora halk gerekeni söyledi diye düşünüyorum çok karamsarsın ama şunu söyliyim sesini yükseltenler
artık yükseltemiyecek halk gekekeni söylemiştir artik hiç bir şey eskisi gibi
olmayacak bunlar yapmasa bunlarıda getirdiği gibi gene halk devirecek
hatırlayın 22 temmuz öncesini bil hassa medya çok karamsar bir tablo çiziyordu ama insanlarımız buna hiç itibar etmedi ve şarlatanlık yapanlara
gereken dersi verdi diye düşünmekteyim neyse selametla kal:wave:
olay tabuları yıkmaksa en büyük tabuyu ben yıkıyorum....:D:D:D

uk@l@
25-08-2007, 00:31
kafanızı hiç yormayın arkadaşlar din üzerinden siyaset yapanlar başörtüsü sorununu çözemezler,çözmezler.Ondan sonra ellerinde ne kalacakki.Niye daha önce çözmediler bu konuyu,ülkede ne değiştiki.kimse 22 temmuza atıfta bulunmasın önceki seçimde daha fazla vekilleri vardı.

tike®
25-08-2007, 00:42
Bu tartışmanın sonuçu eminim farklı yerlere gidecek ve forumda huzursuzluk çıkacak:)

Konu sadece haber niteliğinde kalması için kapatılmıştır.Kolay gelsin...

muzo
25-08-2007, 09:55

kardeş nenden böyel düşünüyorsun çifte standart olmuyormu bu şekilde alanya'da kadınlar afedersin ama hertarafını göstererek dolaşıyor onlara bişey diyen yok ama benim bacım saçını örttü diye ortalığı velveleye verin oldumu şimdi olmadı nasıl onların hakkı varsa kapalıların da hakkı olması lazım diye düşünüyorum.saygılar