PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul'un Su Soruna Çare Bulunmuş Denizden Arıtılarak İçme Suyu Olacakmış...

ruzgarm
29-08-2007, 13:15
İSTANBUL'UN SU SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNDU

Deniz suyu arıtılarak içme suyu kalitesine getirilecek.

İstanbul'un su sorunu işte böyle çözülecek: Deniz suyu, içme suyu derecesinde arıtılarak mevcut sistem içerisine dahil edilecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz suyunun içme suyu derecesinde arıtılarak mevcut sistem içerisine dahil edileceğini bildirdi.

Topbaş, "su sorununun" İstanbul'un öncelikleri arasında bulunduğuna işaret ederek, su tedarikleri konusunda yeni çalışmalar içinde olduklarını bildirdi.

İstanbul'un son 70-80 yılın en kurak yılını yaşadığını, kış mevsiminin yaşanmadığına dikkat çeken Topbaş, bütün bunlara rağmen "su kesintisi uygulamak" zorunda kalınmadığını belirtti.

Topbaş, İstanbullular'ın su tasarrufu konusunda büyük hassasiyet gösterdiğini ve bundan dolayı vatandaşlara teşekkür ederek, "Bilinçli tüketici olma, şehirli davranışı koruma adına herkesten ricada bulundum. Su tüketimi yüzde 25'e indi. Hatta bu yarıya bile indirilebilir. Ben deniyorum. Yarıya indirdiğime inanıyorum" dedi.

Kadir Topbaş, göreve geldiğinden beri 200 bin yeni abone olmasına rağmen günlük 2 milyon 350 bin civarındaki tüketimin vatandaşların tasarrufu ile 1 milyon 800 bine düştüğünü ifade etti.

Hiç yağmur yağmasa bile mevcut su rezervinin Kasım ayına kadar yeteceğini vurgulayan Topbaş, barajlardaki doluluk oranının yüzde 22'lere kadar gerilediği için artık herkesin su konusunda daha hassas ve dikkatli davranması gerektiğine işaret etti.

Deniz suyu arıtılacak

Bazı bölgelerde su ihtiyacını artezyenlerle gidermeye çalıştıklarını anlatan Topbaş, Melen Çayı Projesi'nin de 20 Ekim 2007 günü saat 17.00 gibi getirilmiş olacağını hatırlattı.

Melen Çayı Projesi'nin birinci etabının devreye alınmasıyla kente günlük 750 bin metre küp su geleceğini ifade eden Topbaş, ancak bunun İstanbul için yeterli olmadığını, kentin ihtiyacının 3'te birini karşılayacağını bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un günde normalde 2 milyon 350 bin ton günlük su kullanması gereken bir kent olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Başka tedariklerimiz var. Deniz suyu ile ilgili son koordinasyon toplantımızda bir start verdik. Deniz suyuna giriyoruz. Deniz suyundan da istifade etmek, oradan kaynak olarak bir miktar almak için ihale hazırlıklarını yapıyorlar. İçme suyuna onu miks edeceğiz, o seviyeye getireceğiz. Deniz suyunu, içme suyu derecesinde arıtmak suretiyle mevcut sistem içerisine dahil edeceğiz. Birinci etapta 350 bin metre küp/gün gibi deniz suyu için hazırlık yapıyoruz. Günlük tüketim 2,5 milyon metre küpe doğru gittiğine göre, yüzde 12 nispette miks edeceğiz mecbur kalırsak, ki kalıyoruz, bunu gösteriyor."

Deniz suyundan içilebilir kalitede su elde eden ülkeler olduğunu hatırlatan Topbaş, her suyun içilebilir kaliteye getirilebileceğini, ancak suyun kirliliğine göre maliyetin de büyüdüğüne işaret etti.

temel50
29-08-2007, 15:51
teşekkürler bilgi için

ayran
29-08-2007, 18:44
teşekürler paylaşımın için

Only the registered members can see the link

CABBARİ
30-08-2007, 12:48
arabistanda hep oyle yapıyorlar kızıl denizin suyunu arıtıp otellere veriyorlar
bir nevi uzlu suyu saf su olarak içebiliyorsun ama saglık yonu ne derece tatmin eder bilemem
selametle