PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atatürk’ün sansürlenen fotoğrafları

Pasilobus
01-09-2007, 15:32
Only the registered members can see the link

Bu fotoğraf Cumhuriyet’in ilanından 5 ay kadar önce, Mayıs 1923’de Çankaya Köşkü’nde çekilmiş. Atatürk, yanında kayınbiraderi, kayınvalidesi Adviye Hanım ve Latife Hanım olmak üzere bir hanım misafirle köşkün fotoğrafçısına böyle poz vermiş. Bir başka deyişle, üç çarşaflı hanım Çankaya’da…

Fotoğraf 2

Bu fotoğraf Manisa’da çekilmiş. Tarih 1922 güzü. Halk Mustafa Kemal Paşa’yı heyecanla bağrına basmış. Sağda ve solda görülen ama yüzleri görünmeyen peçeli ve çarşaflı hanımlar, Manisalı öğretmenler olmalı. Önde bir öğrenci muhtemelen Gazi’ye şiir okuyor.

Fotoğraf 3

Bu defa Akşehir’deyiz. 1922 sonu veya 1923 başı. Gazi, Latife Hanım’la birlikte yurt gezisinde. Sol tarafta gördüğümüz kapalı hanımların kendilerine iyice yaklaşmış bulunan Latife Hanım’a doğru ilerlemek istedikleri beden dillerinden okunuyor. Gazi, fotoğrafın en sağında…

Fotoğraf 4

Türk Kadınlar Birliği Atatürk’ü ziyaret ediyor. Birlik 1924’de kurulduğuna göre fotoğraf Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait olmalı. Atatürk’le birlikte poz veren kadınlardan en sağdaki, yüzünü açmış olsa da çarşafıyla dikkat çekiyor. Hemen yanındaki kadının başörtüsü ise oldukça iddialı. Kadınların her biri farklı tarzlarda da olsa tesettürlüler. Ve kadın haklarını savunuyorlar! Gazi’yi ziyaretlerinin maksadı da kadınlara daha fazla hak talep etmek.

Fotoğraf 5

Şimdiye kadarki fotoğraflara, ‘o Cumhuriyet’ten önce çekilmiş’ veya ‘ilk yıllarda bu kadarı normal’ diyerek burun kıvıranlar bu fotoğrafa ne diyecekler, merak ediyorum. Yıl bu defa 1937. Atatürk ve İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, çarşaflı bir kadının derdini dinliyorlar. Yüz hatları ve tavırları kadının başındaki örtüyle değil, içiyle ilgilendiklerini yeterince gösteriyor sanıyorum.

mt38
01-09-2007, 15:55
Tek kelime ile teşekkür ederim.

bulletfromhell
01-09-2007, 16:03
elma ile armutu birbirine karıştırmayalım lütfen....öncelikle irtica kelimesinin anlamını açığa kavuşturalım...
irtica ;dış odaklardan maddi destek sağlanarak,ülkenin bölünmesi maksadıyla,dini öğelerin kullanılarak yapılan her türlü bölücü ve gerici faaliyete verilen isimdir....
dolayısıyla 1920 lerde yada bugünlerde örfi yada kişisel sebeplerle başını örtmek ayrıdır,irticai faaliyetin bir parçası olarak başını örtmek ayrıdır....:nono:::nono::

eraybal
01-09-2007, 16:10
ya Atatürk ne yapmış bu ınsanlara bu kadar anlamıyorum ben...arkasından fatıha okuyacağınıza,rahmetlıye dil uzatmalar resımler falan..yatın kalkın dua edın..bu forumda bile bu tıp konular açılıyor ve rahat rahat eleştiri yapabılıyorsanız onun cumhuriyetı sayesınde oluyor..soruyorum bu ülkede ezanlar sustumu ? namaz kılıyorsnuz dıye suçlu mu sayılıyorsunuz?cevap hayır..her kes ıbadetını rahat rahat yapabılıyor..yeter artık ya ataturke uzanan eller kırılsın dıller kopsun..benımde annemın bası kapalı ama sıyası brı amac olarak deıl tamamen içinden gelerek yaptıgı bıse..bırakın bu bas ortusü işlerini miilet aç parasız ülke satılıyor sız hala türbanla uğrasıyorsunuz.

CABBARİ
01-09-2007, 16:16
arkadaşalr lütfen!!!
ya ne oluyor sizlere anlamış değilim sadece resimler hakkında yorum yapın
sizler irtica ezan falan karıştırıyorsunuz lütfen!!!
selametle

umuter
01-09-2007, 17:20
ya Atatürk ne yapmış bu ınsanlara bu kadar anlamıyorum ben...arkasından fatıha okuyacağınıza,rahmetlıye dil uzatmalar resımler falan..yatın kalkın dua edın..bu forumda bile bu tıp konular açılıyor ve rahat rahat eleştiri yapabılıyorsanız onun cumhuriyetı sayesınde oluyor..soruyorum bu ülkede ezanlar sustumu ? namaz kılıyorsnuz dıye suçlu mu sayılıyorsunuz?cevap hayır..her kes ıbadetını rahat rahat yapabılıyor..yeter artık ya ataturke uzanan eller kırılsın dıller kopsun..benımde annemın bası kapalı ama sıyası brı amac olarak deıl tamamen içinden gelerek yaptıgı bıse..bırakın bu bas ortusü işlerini miilet aç parasız ülke satılıyor sız hala türbanla uğrasıyorsunuz.
dostum bu resimlerde atatürke dil uzatan ya da eleştiri yapılan bi durum yok ki!!
sadece anlatılmak istenilen konu şu:yani atatürk zamanında da başı kapalı ya da çarşaflı kadınlar vardı neden bugün bu kadar sorun oluyo benim anladığım bu anlatılmak istenilen bu sadece yoksa hakaret ya da dil uzatma yok

fenerbahceli03
01-09-2007, 18:29
dostum bu resimlerde atatürke dil uzatan ya da eleştiri yapılan bi durum yok ki!!
sadece anlatılmak istenilen konu şu:yani atatürk zamanında da başı kapalı ya da çarşaflı kadınlar vardı neden bugün bu kadar sorun oluyo benim anladığım bu anlatılmak istenilen bu sadece yoksa hakaret ya da dil uzatma yok
:clap2:::clap2:::clap2:::clap2::

newceri
01-09-2007, 18:41
demokrasi demokrasi baska bişey isteyen yok

ateşelektronik
01-09-2007, 20:48
Atatürk bu ülkenin kurtuluşu için Yüce Yaradan tarafından bu ülkeye bahşedilmiş bir armağandı.O ne DEDİYSE ne YAPTIYSA doğrudur birdaha ne onun gibi bir kurtarıcı gelir nede onun gibi bir DEVLET ADAMI...Mahşere kadar onu ve devrimlerini kanımız pahasına yaşatıp korumak ve yeni nesillere aktarmak en büyük ilkemiz olmalı(herşeye rağmen)..MEKANIN CENNET OLSUN...

pencere77
03-09-2007, 16:02
herşey ortada resimlerde

sehzade30
04-09-2007, 01:57
atatürk milletin başörtüsüyle ugraşmıyordu arkadaşlar o insanların beyni ve aklıyla ülkeye neler vereceginin hesaplarını yapıyordu miras bıraktığı parti onun yaptıklarının tam tersi bir yolda ilerliyo fakat millet o insanlara prim vermiyo bu ülke atatürk ,ün bıraktığı gibi hür ve demokratik olmalı o bilim ve teknoloji için ülkesi için çalışan bir insandı milletin örtüsüyle degil derdiyle dertlenen sevinciyle mutlu olan bütün topluma maal olmuş bir liderdi lütfen biraz daha sayğı ve sevği

Hakan Gül
04-09-2007, 09:43
Atatürk'ü çarşaflı kadınlarla aynı karede bulup paylaşıma sunmakta amaç nedir çözebilmiş değilim.Gayet doğaldır şu an Tayyip beyin yanına açık bir bayan gidip derdini anlatsa dinlememek gibi bir lüksü yoktur.Çünkü sadece çarşaflıların değil herkesin başbakanıdır...

Konu uzayıp gider o yüzden CLOSED...