PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi gıdada hangi tehlike var? 'E' koduna dikkat!

pencere77
06-09-2007, 16:06
Sigaranın ardından dünya çapında ’E’kodunu taşıyan yapay tatlandırıcı, renklendirici ve koruyucu gibi katkı maddelerine karşı savaş başlıyor.

Southampton Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, özellikle çocuklara yönelik şeker, pasta ve gazlı içecek gibi ürünlerde bol bol kullanılan ’E’ kodlu katkı maddelerinin derhal yasaklanması gerektiği belirtildi.

Uzmanlar, ailelerin sigara için açılan tazminat davalarının benzerlerini bu katkı maddelerini kullanan gıda firmalarına açabileceği uyarısı yaptı.

Hangi gıdada ne tehlike var?

* E102 (Bisküvi, tatlılar): Hiperaktivite, astım.

* E124 (İçecekler, bisküvi, tatlılar): Alerji, tahammülsüzlük.

* E110 (dondurma, içecekler, tatlılar): Mide sorunları, alerji.

* E122 (jel tatlılar, hazır yemekler, bisküvi): Alerji, tahammülsüzlük.

* E104 (Tatlılar): Hiperaktivite, astım.

* E129 (Gazlı içecekler, kokteyl sosis): Aşırı duyarlılık.

* E211 (Gazlı içecekler, fırında hazırlanan gıdalar, lolipop): Hiperaktivite, astım.

Only the registered members can see the link

ruzgarm
06-09-2007, 16:11
Doğru düzgün yiyecek kalmadıkı E olmayanlarda yokmu sanki topraktan çıkanlarda bile var malesef dometes salatalık vs.herşeyin içine girdiler eski tat lezzet kalmadı malesef

pencere77
06-09-2007, 16:14
günümüzde her gıda maddesi nerdeyse katkı maddeleri içeriyor.ister istemez sağlığımızı ve bünyemizi olumsuz yönde etkiliyor.teknoloji gelişiyor fakat hastalıklarda artıyor gelişiyor.bu durum iyi değil