PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En ünlü Erzurumlu kim?' anketi ortalığı karıştırdı

kucer06
27-09-2007, 21:25
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Fatih Ürek, dadaşları kızdırdı

`En ünlü Erzurumlu kim?' anketi ortalığı karıştırdı

ERZURUM'da bir kamu kuruluşunda görevli memur olan İsmail Hakkı Kavurmacı'nın internet sitesinde hazırladığı `En ünlü Erzurumlu kim?' anketi, ortalığı karıştırdı. Sitede `Hoca Efendi' olarak tanınan Fethullah Gülen, İbrahim Hakkı Hazretleri, Naim Gölleroğlu, Alvarlı Muhammet Lütfi Efe ve Hasankaleli Abdulgafur Has, Ömer Nasuhi Bilmen gibi Erzurumlu din adamlarının yanında kendisini her fırsatta `dadaş' olduğunu belirten şarkıcı Fatih Ürek'in de yer alması bazı Erzurumluları kızdırdı. Aşırı tepkiler üzerine Ürek'in fotoğrafının çıkarılarak özgeçmişinin kısa tutulduğu sitede Nene Hatun, dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Deniz Gezmiş, Galatasaraylı yönetici Adnan Polat, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve türkücü İbrahim Erkal gibi isimler de yer alıyor.

Palandöken Devlet Hastanesi Acil Servis'te 15 yıldır memur İsmail Hakkı Kavurmacı'nın amatör olarak hazırladığı `Only the registered members can see the link' sitesindeki `En ünlü Erzurumlu kim?' anketi tartışma yarattı. Sitede, Kavurmacı'nın çeşitli meslek ve yaş gruplarından 100 kişiyle yaptığı yüz yüze ankette oy alan Erzurumlular'ın, özgeçmiş ve fotoğraıflarına sitede yer verildi. Din adamları Fethullah Gülen, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Ömer Nasuhi Bilmen, Naim Gölleroğlu, Abdulgafur Has, Alvarlı Muhammet Lütfi'nin yanında ankette ikişer kişinin oy verdiği sanatçı Fatih Ürek ile Deniz Gezmiş'in yer alması tartışmalara neden oldu. Bunun üzerine bazı Erzurumlular, sitenin `ziyaretçi defteri'ne şu mesajları gönderdi:

"Erzurum ünlüleri köşenizdeki listede Fatih Ürek adını da görmek beni hayrete düşürdü. Sorduğunuz ve 2 kişiden de Fatih Ürek ismini aldığınız anketinize cevap veren bu 2 kişinin Fatih Ürek tarzında kişiler olup olmadıklarını merak etmekteyim. Sayfanın ciddiyetini yerle bir eden bu şahıs sizce de en ünlü Erzurumlu mudur?"

"Ulan yazıklar olsun, İbrahim Erkal oylamada 4- 5'inci sırada. Ulan iyilik bilmez Erzurum nankörleri..."

"Abi ben de Erzurum Oltuluyum. Bu güzide insanların arasına Deniz Gezmiş gibi bir ş....... koymuşsunuz. Bundan bir Erzurumlu olarak utandım, kaldırılmasını rica ediyorum."

"Abi bu sayfaya yakıştıramadığım şahsiyet var. Sizce o kadar değerli insanların arasında Fatih Ürek gibi birinin ne işi var? Çok yanlış bir karar bence. Bir an önce sayfadan kaldırılmalı. Çünkü biz onun Erzurumlu olduğundan hiç gurur duymuyoruz."

"Kanaat önderleriyle sarhoş sanatçılar ve cinsiyeti belirsiz kişileri birlikte anmanızı yadırgadığımı söylemek istedim. Fatih Ürek'in o sayfada yeri olmamalı."

"Çok güzel bir çalışma ama eksik. Yüzeysel geçilmiş bu kadar ünlü büyük zatların yanına yakışmayan isimlerin konması hiç hoş olmamış."

FOTOĞRAFLARI KALDIRILDI

Tepki mesajları üzerine sitedeki Fatih Ürek fotoğrafını kaldırdığını belirten İsmail Hakkı Kavurmacı, "Ne yalan söyleyeyim. Ben bu tepkilere bir anlam veremedim. Sonuçta oy verilen bir anketti bu. İsteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. Ama yine de saygı gösterip, sanatçı Fatih ürek'in fotoğrafını siteden kaldırdım" dedi.

Öte yandan 660 kişinin oy kullandığı anket sonucunda yüzde 38 ile Fethullah Gülen birinci, İbrahim Hakkı Hazretleri ikinci, Nene Hatun ise üçüncü oldu.

İşte ünlü dadaşlar

Fethullah Gülen: 27 Nisan 1941'de Erzurum'un Pasinler İlçesi'ne bağlı Korucuk Köyü'nde dünyaya geldi. Erzurum'da Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi ve onun çağdaşlarından ders aldı. Başta Edirne, İzmir olmak üzere birçok şehirde imamlık ve hatiplik yaptı. Said Nursi'nin eserlerini kendi ilmi birikimiyle açıklayan birçok eserleri var ve halen ABD'de yaşıyor.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri: (1703- 1780) Hasankale (Pasinler) İlçesi'nde doğmuştur. Babası Molla Osman, bir mürşit aramak amacıyla Tillo'ya gelmiş, burada İsmail Fakirullah'ı bularak hizmetine girmiştir. Babasının arkasından İbrahim Hakkı da amcası Ali ile birlikte Tillo'ya gitmiştir. İsmail Fakirullah'a öğrenci olup, o günün şartlarına göre ileri seviyede din ve fen bilimleri okumuştur. Hocasının ölümünden sonra eğitim ve öğretim görevlerini hocasının oğlu Abdulkadir- i Sani ile beraber yürütmüştür.

Nene Hatun: (1858- 1956) 93 Harbi olarak bilinen 1877- 1878 Osmanlı- Rus savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çarpışarak adını tarihe yazdırmıştır. Savaşta 20 yaşlarında bir gelin olan kadın kahramanlarımızdan Nene Hatun'un mezarı, savaştığı Aziziye Tabyaları'ndadır.

Alvarlı Muhammed Lütfi Efendi: (1869 - 1956) Din alimi, müzik dehası. Pasinler İlçesi'ne bağlı Altınbaşak (Kındığı) Köyü'nde dünyaya geldi. Tahsilini babası Hüseyin Efendi'nin yanında yaptı. Hasankale'de ve Alvar Köyü'nde imamlık yaparken, Erzurum'un kurtuluşunda müfreze kurarak Ermeniler'e karşı savaştı. Fetullah Gülen ve Naim Gölleroğlu'nun hocası olarak biliniyor. Muhammed Lütfi Efe'nin bir müzik dehası olduğu ise 2002 yılında Vatikan'da ortaya çıktı. Hıristiyan Aziz Ron Colli için Vatikan Üniversitesi'nde düzenlenen anma programında Efe'nin eserlerine yer verildi.

Cemal Gürsel: (1895- 1966) Türkiye'nin 4'üncü Cumhurbaşkanı olan Cemal Gürsel Erzurum'da doğdu. 27 Mayıs 1960 harekatının lideri oldu. Yeniden demokratik düzene dönülmesinde ve 1961 Anayasası'nın hazırlanmasında önemli rol oynadı. Halk oyuna sunulan ve kabul edilen bu anayasa gereğince, 10 Ekim 1961 tarihinde yapılan seçimlerden sonra teşekkül eden Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin dördüncü Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Cemal Gürsel ağa tavırlarından dolayı Cemal Ağa unvanıyla tanınır.

Ömer Nasuhi Bilmen: (1883- 1971) Türkiye Cumhuriyeti'nin 5'inci Diyanet İşleri Başkanı olan, zamanının değerli din alimlerinden Ömer Nasuhi Bİlmen 1883'te Erzurum'un Salasor Köyü'nde doğdu.

Prof. Dr. Recep Akdağ: 1960 yılında Erzurum'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcılığı ve Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2002 ve 2007 seçimlerinde AKP'den Erzurum Milletvekili seçilerek kabinede Sağlık Bakanı olarak görev aldı. Akdağ, halen bu görevini sürdürüyor.

Adnan Polat: Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Adnan Polat, 1953 yılında Erzurum'da doğdu. ABD'de İş İdaresi Eğitimi aldı. 1992- 1996 yılları arasında Galatasaray Kulübü'nde Başkan Yardımcılığı ve Futbol Komitesi Başkanlığı yaptı. Halen, Polat Holding Başkan Vekilliğini ve Ege Seramik Şirketler Grubu Başkanlığı yanı sıra Galatasaray Kulübü Mali ve Sportif İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, Futbol Şubesi Sorumluluğu ve Basın Sözcülüğü görevlerini de yürütmektedir.

Abdulgafur Has: (1940- 2007) Çat İlçesi Babaderesi Köyü'nde doğmuştur. 18 yaşında Çat İlçesi'ne bağlı Taşağıl Köyü'nde imam olarak göreve başladı. ve Babadereli Ahmet Efendi Vakfının kurulmasına öncülük etti.

Deniz Gezmiş (1947- 1972) Babasının görevi nedeniyle Ankara'da doğan Deniz Gezmiş'in çocukluğu Erzurum'da geçti. 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okurken gençlik eylemlerine katıldı. TİP'de çalıştı. Bazı yasa dışı sol örgütlerin kurulmasına öncülük etti. Filistin'de gerilla eğitimi alan Deniz Gezmiş birçok yasa dışı eyleme katıldı. 1971 yılında bir çatışmada yakalandı ve 6 Mayıs 1972 yılında arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'la beraber Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi kararıyla idam edildi. Gezmiş hakkında 16 kitap yayımlandı ve hayatını anlatan bir de sinema filmi çekildi.

Fatih Ürek: Pastırma taciri Şerafettin Bey'in 4 çocuğunun sonuncusu olarak Erzurum'da doğdu. Ailesi, babasının işlerinin bozulması yüzünden Bursa'ya göç etti. Ürek bir süre Taylan Gazinosu'nda çalıştıktan sonra İstanbul'a yerleşti

bulletfromhell
27-09-2007, 23:30
ulan yangın bütün ülkeyi sarmış,bizim boş beleş insanların uğraştığı şeylere bakın....e yuh yani

kanaryam1950
27-09-2007, 23:32
evet sürekli saçma sapan işlerle gündemi değiştiriyorlar