PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mevlana & Hacı Bektaş Veli.....

bulletfromhell
28-09-2007, 19:43
AYNI KONUDA IKI FARKLI YAKLASIM...

Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla
kendisine bir inek alır. Neden sonra yaptıklarından
pişman olur ve hiç olmazsa iyi Bir şey yapmış
olmak için bunu Hacı Bektaş Veli'nin dergahına
kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar
dergahlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu.
Durumu Hacı Bektaş Veli'ye anlatır ve Hacı
Bektaş Veli;

-"Helal değildir" diye bu kurbanı geri çevirir.

Bunun üzerine adam Mevlevi dergahına gider ve
aynı durumu Mevlana'ya anlatır. Mevlana ise bu
hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektaş
Veli'ye de anlattığını ama onun kabul etmemiş
olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar.

Mevlana şöyle der;

-"Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul
etmeyebilir."

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş dergahına gider ve Hacı Bektaş Veli'ye Mevlana'nın kurbanı kabul
ettiğini söyleyip bunun sebebini birde Hacı
Bektaş Veli'ye sorar.

Hacı Bektaş Veli'de şöyle der;

-"Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise
Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir
damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin
gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin
hediyeni kabul etmiştir."

bulletfromhell
30-09-2007, 12:32
ülen heralde ben verdim diye bunu boarda toplam 3 kişi okumuş...yaw arkadaşlar siz hikayeye bakın...ben yazmadım bunu merak etmeyin...sadece aktarıyorum sizlere....

gezginemlak
30-09-2007, 12:47
ülen heralde ben verdim diye bunu boarda toplam 3 kişi okumuş...yaw arkadaşlar siz hikayeye bakın...ben yazmadım bunu merak etmeyin...sadece aktarıyorum sizlere....

sagolasın candost.senin bütün yazılarını mumkun oldugunca okuyorum .emeklerin için çok tşk ediyorum.saglicakla :present:

gacvokem
30-09-2007, 13:13
sağ olasın okudum bırdaha okuyorum emeğine yureğine sağlık

ESES-58
30-09-2007, 13:38

kardaş eline sağlık,sağolasın.ama yinede şu mesajına samimi olarak:8[1]: :8[1]: :8[1]: :8[1]: :8[1]:

ibalaban
30-09-2007, 17:06

Şu dönemde insanların böyle üstün düşünce ve paylaşıma sahip büyüklerimize gereksinimi var. İnsanlık çok şeyler yitirdi. Bu örneklerden ders alabilsek biraz bu gibi ulularımızın örneklerinden bir takım davranışlar kazanabilsek herhalde ülkemiz ve komşularımız daha da geniş dünya daha yaşnılır olabilir. Bu sitede böyle bir bölüm açılsa böyle güzel örnekler yauınlansa çok güzel olur. Teşekkür ederim size.