PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyenin Eyaletlere Bölünme ve Devlet Başkanlığı Fikrine Ne dersiniz?

CABBARİ
17-10-2007, 14:08
bir ara gündeme gelmişti 81 adet il silinecek türkiye 7 parçaya bölünecek ve eyalaloetlerin isimleri konulacak yani 7 eyaletimiz olacak 550 milletvekilinin görevleri bitecek yerine 7 adet tam yetkili vali atanacak ve devlet başkanlığı sistemine geçilecek başbakan ve kabinenin görevi bitecek aynı amerikadaki
gibi
ülkedeki milletvekili ve bakanların maaşlarını biliyorsunuzdur hem bununda biraz önüne geçilebilir!!
siz nasıl bakıyorsunuz bu duruma bizim cumhuriyet rejimimize ters düşermi?

Pasilobus
17-10-2007, 14:45
cabbari bir ara eski dep li leyla zanada böyle bir konuyu gündeme getirmişti ve kürdistan eyaletini kurup bize verin demişti bence hiç iyi olmaz

kucer06
17-10-2007, 14:48
Başkanlık sistemi iyi'de eyaletlere bölünme işi olmaz,olamaz.

Pasilobus
17-10-2007, 14:51
birde o kadar milletvekilini bir anda silip atamazsın iç isyan çıkar animallah

CABBARİ
17-10-2007, 15:00
leyla zana olayı değil
eger eyalaetlere bölersek bana göre daha rahat bir yönetilme şeklimiz olur
her kafadan bir ses çıkmaz her önüne gelen bir memura imza attırmak zorunda kalınmaz
selametle

hagiwatt
17-10-2007, 15:01
eyaletlere bölünme işi o kadar kolay değil ilk önce amerika babanın rızasını almak gerekir danışmak icazet almak gerekir maalesef öyle

TARANTİNO
17-10-2007, 15:32
Başkanlık sistemi iyi'de eyaletlere bölünme işi olmaz,olamaz.Başkanlık sistemimin devamı eyaletleri getirir...tıpkı Amerikadaki gibi eyaletlere bölünür...bilindiği üzere her eyaletin üst düzey yetkili valisi vardır ve eyaletler kendilerine uygun kanunlar çıkartabiliyorlar...bir eyalette suç olan diğerinde olmuyor...bütün bunları göze alıp başkanlık sistemi ve devamında eyaletlere bölünmeyi Türkiyede uygulamak parçalanmayı getirir...çünkü Türkiyenin koşulları buna uygun değil...sevgilerimle...

hagiwatt
17-10-2007, 15:56
bence hiç zamanı değil
birde bizim şu anda bulundugumuz rejime ters düşer

CABBARİ
17-10-2007, 15:59
eyaletlere bölerseniz valilere full yetki vereceksiniz yani başbakan gibi o zaman herkes kendi borusunu öttürme derdine girebilir yani kutuplaşabiliriz
selametle

Mehmet Kaynaklı
17-10-2007, 16:15
eyaletlere bölünsün sonra karadenizliler birleşsin sonrada güneydoğu anadolu ve doğu anadolu bölgesi birleşsin sonrada marmara ve ege bölgesi ve iç anadolu bölgesi birleşsin

ne olu ülke bölündü gitti

beşiktaş74
17-10-2007, 17:08
eyalet sistemi şu anda olumsuz olabilir fakat vekil sayısını azaltmak fena olmaz çoğu havadan para alıyor devlete bir sürü zarar adamlar mecliste uyuyor

CABBARİ
17-10-2007, 17:14
iktidar partisi olmayan vekillerin eli ayagı baglı neticesinde hiçbir iş yapmadan para kazanıyorlar
selametle

TEKNİSYEN101
17-10-2007, 17:42
kesinlikle eyalet sistemine geçemez, TÜRKİYEMİZ bir bütündür, ama millet vekili sayısında indirime gidilebilir.

osmann
17-10-2007, 17:50
bu meseleyi ilk okuduğumda ilk aklıma doğu ve güneydoğu geldi. oralar ege akdeniz karadeniz gibi değilki birader insanın aklına gelmesin. bu iş olduğunda doğu ve güneydoğu ayrılmayı seçerse ne olacak? ordu düzeni ne olacak. her eyaletin ayrı bir ordusumu olacak?
başkan bir karar aldığında eyaletlerin biri uymazsa ne olacak? uymak zorundamı olacak?
vergilendirme nasıl olacak? vs.vs. bana bölünmenin kestirme yolu gibi geliyor. bilemiyorum. endişeliyim. aslında osmanlı eyalet sistemi ile yönetilmiş. ama devlete asi bir durum yokmuşki asırlardır. şimdi ise bir cadı kazanı var kucağımızda. fokur fokur kaynıyor. böyle bir zamanda hiçde iyi sonuç vereceğini tahmin etmiyorum. selametle..

umuter
17-10-2007, 18:04
benim anladığım kadarıyla eyalet olsun derken ordusu falan bölünsün anlamaında değil yönetimsel bi bölünme ya da yapılanmadan bahsediliyor ama ülkeyi yönetecek olan bütünken de yönetidir bu yüzden bence gerek yok böyle bir uygulamaya çünkü bizler bütünlüğümüz ile gurur duyuyoruz ve bütünlüğümüz korumak için mücadele ediyoruz eyalete bölünmek kelime olarak bile sanki vatanımızı parçalanmış gibi algılamamıza meydan veriyor bence bu şekil yönetim daha iyi

turkocigo
17-10-2007, 18:08
kesinlikle bunun tartışıması bile olmaz. eyalet sistemi de bu ülke için kesinlikle uygun değildir...

Kemal Turan
17-10-2007, 18:09
Cabbari arkadaşımız aklı başında bir insan. Böyle asla olamayacak bir konuyu açmamasını dilerdim.

CABBARİ
17-10-2007, 18:15
Cabbari arkadaşımız aklı başında bir insan. Böyle asla olamayacak bir konuyu açmamasını dilerdim.

madem burası bir tartışma platformu ve bizde tartışıyporuz ve ilginç şeyler çıkıyor
neden enlemesine boylamasına tartışmayalım
bunda bir mahsur yok
herkes hür olarak fikirlşerini beyan edebilir
selametle

kenan27
17-10-2007, 18:29
TÜRİYENİN ülkemizin başkanlık sisteminin gelmesi eyaletlere bölünmesi TÜRKİYEMİZ üzerinde oynanan oyunlardan biridir ardahanın hatayın bize katıldığı gibi bizden ayrılıp bağımsız veya kurulmaya çalışan veya kurulmuş diğer ülkelerin topraklarına katılır karşyım kenan 27

bulletfromhell
17-10-2007, 19:28
amerikada ve çinde ülke çok büyük olduğu için yönetim zaafiyeti çıkmaması açısından eyalet sistemi uygulanması mantıklı....ancak türkiye'de bunun pratikte pek faydası olmaz...çünkü karayoluyla bile ülkenin bi ucundan öbür ucuna 1 günde gidebiliyorsunuz...ankara da hemen hemen ülkenin orta yerinde olduğu için bir yerlere ulaşamama yada yönetim zaafiyeti söz konusu olmaz...başkanlık sistemi de pratikte yarar getirecek bi sistem değil....sonuç itibariyle baktığınızda bir çok ülkede de bizdeki gibi çoğunluk esasına dayalı temsili demokrasi sistemi hakim ve her ülkenin başbakanı ve cumhurbaşkanı var...olayı çok teknik olarak açıklamanın gereği yok ama netice itibariyle şunu söylemeliyim ki,şu andaki sistem bizim için en iyi seçenek olarak görünüyo.... :wave:

ESES-58
17-10-2007, 19:45
arkadaşlar, bu konuyu açmak bile mantıksız,çeşitli görüşleri görürüz demekde yetersiz bu bir maç yorumumuki çeşitli görüş alalım. milli bir mesele,biz bunu konuşmadan önce köklü tarihimize ,ananelerimize,devlete ve başa sadakatimiize yaradılış özelliklerimize bakalım. son toprak elden çıkmasın diye verilen milli mücadele var(hoş ona bile saldırılar çoğaldı öyle şey yok diyenler arttı) kökü kömeci belirsiz piç bir devlet eyalet diye ,onun dayatmasıyla bizdemi olalım.bölünmenin yolu ,ver kurtulun değişik adı. aklımızı başımıza alalım.üniter yapı ve mili devlet anlayışı geleceğemizin teminatıdır.saygılar

SatelliteHero
17-10-2007, 19:58
Konunun açılma sebebi nedir? Ayrıca hukuksal olarak başınız ağrıyabilir benden söylemesi. Ülke bütünlüğünün söz konusu olduğu konuları forumda tartışmaya açmak oyuncak değil ki? Konunun bir an önce kaldırılmasını talep ediyorum. Kaldırılmadığı takdirde üyeliğimin süresiz dondurulmasını talep ediyorum.

CABBARİ
17-10-2007, 20:25
konuya herkes güneydogu gözüyle bakmış
arkadaşlar ben bu konuyu açma sebebim tartışma konusu olsun diye
yoksa çok benimsediğimden değil
herkes görüşünü açıkça beyan edebilir
selametle

CABBARİ
17-10-2007, 20:26
Konunun açılma sebebi nedir? Ayrıca hukuksal olarak başınız ağrıyabilir benden söylemesi. Ülke bütünlüğünün söz konusu olduğu konuları forumda tartışmaya açmak oyuncak değil ki? Konunun bir an önce kaldırılmasını talep ediyorum. Kaldırılmadığı takdirde üyeliğimin süresiz dondurulmasını talep ediyorum.

süresiz dondurma diye birşey yuoktur girmezsiniz olur biter!!!
neyi kimi neyle tehdit ediyorsunuz!!!!:mad2: :mad2:

SatelliteHero
17-10-2007, 20:31
süresiz dondurma diye birşey yuoktur girmezsiniz olur biter!!!
neyi kimi neyle tehdit ediyorsunuz!!!!:mad2: :mad2:

Türkiye Cumhuruyeti'nin rejimini tartışmaya açmak son günlere sanırım moda oldu ama kimseye yar olmaz. Bu ülkenin üniter yapısı devam edecektir. Açtığınız konular ile bildiğinizi okumaya devam edin ama birgün sert bir kayaya çarpacağınızı belirtmek isterim. Hiçbirşey Türkiye Cumhuriyeti'nden üstün değildir. Ne bir forum ne de bir co-admin.

CABBARİ
17-10-2007, 20:33
Türkiye Cumhuruyeti'nin rejimini tartışmaya açmak son günlere sanırım moda oldu ama kimseye yar olmaz. Bu ülkenin üniter yapısı devam edecektir. Açtığınız konular ile bildiğinizi okumaya devam edin ama birgün sert bir kayaya çarpacağınızı belirtmek isterim. Hiçbirşey Türkiye Cumhuriyeti'nden üstün değildir. Ne bir forum ne de bir co-admin.

dostum ya sen benim ne demek istemediğimi anlamadın yada akşam akşam sataşma arıyorsun
ben bölünsün ayrılsın demiyorum gayet normal bir vatandaş gibi konuyu yoruma açıyorum sen hala ülke bütünlüğünden benim açtıgım konunun yalnışlıgından bahsediyorsun
senin kadar bende cumhuriyetçiyim merak etme
selametle

SatelliteHero
17-10-2007, 20:39
dostum ya sen benim ne demek istemediğimi anlamadın yada akşam akşam sataşma arıyorsun
ben bölünsün ayrılsın demiyorum gayet normal bir vatandaş gibi konuyu yoruma açıyorum sen hala ülke bütünlüğünden benim açtıgım konunun yalnışlıgından bahsediyorsun
senin kadar bende cumhuriyetçiyim merak etme
selametle

Bakınız bahsettiğiniz konuyu bence küçümsüyorsunuz ya da neden bahsettiğinizin farkında değilsiniz. Bu ülkenin rejimi ve yönetim biçimi belirtilmiş. Sizin burada tartışma, fikir alışverişi adı altında yaptıklarınız farkında olsun veya olmasın bazı kişilere hizmet etmektedir. Kendiniz diyorsunuz konu güneydoğu değil ancak bu eyalet meselesini daha önce kimler gündeme getirmiştir? Amaçları nelerdir? Bakınız benim amacım birilerine sataşmak hiç değil. Burada bir yanlış olduğunu düşünüyorum ve diğer yorumlara baktığınızda da düşüncenizin destek görmediği ortada. Lütfen yanlışınızdan dönünüz ve konuyu tamamen kaldırınız. Eğer benim yanlış yaptığımı da düşünüyorusanız gereğini yaparsınız.

CABBARİ
17-10-2007, 20:41
sizin yorumunuza saygı duyuyorum düşünceniz sizin için dogru olabilir ama ben bu konuyu buradan diğer üyelerle paylaşmayı düşünüyorum
selametle

gacvokem
17-10-2007, 21:35
milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez
M.Kemal Atatürk

Mehmet Kaynaklı
17-10-2007, 21:46

insanlar düşünceleriyle özgürdür cabbari kardeşimizi bizim kadar tanımassın tartışmaya açık bir konu açmış isteyen evette der hayırda der forum yönetimi olarak allah ın izniyle ülkenin bütünlüğünden haberdarız ve savunuruz

TARANTİNO
17-10-2007, 22:54
Konunun açılma sebebi nedir? Ayrıca hukuksal olarak başınız ağrıyabilir benden söylemesi. Ülke bütünlüğünün söz konusu olduğu konuları forumda tartışmaya açmak oyuncak değil ki? Konunun bir an önce kaldırılmasını talep ediyorum. Kaldırılmadığı takdirde üyeliğimin süresiz dondurulmasını talep ediyorum.Fikir ve düşünce gelişimi yoluyla...paylaşımda bulunmak ve kendimizi geliştirmektir...kısaca fikir üretip fikir beyan edebilmeyi bu yolu kullanabilme yetisine sahip bireyler olmayı öngörüldüğü için...

Hiç bir sorun çıkmaz...hukuk fikir sunmaya,tartışmayı öğrenmeye ve bu yolla gelişime karşıysa...ilk beni yazsınlar hukuğun defterine...

Bu konuyu ilk gündeme getiren kişi...askeri darbeyle ülke yönetimine el koyan ve yıllarca yöneten hatta 1982 de özgürlüklere sınırlama getiren Anayasa çıkartan Kenan Evrendir...gündemi takip ediyorsanız Kendisi Bunları Tv de açıklamıştır...

Konuların ne hallerde kapatılıp kaldırılacağı yöneticilerin ve forum kurallarının bileceği iştir...uygun görüldüğü hallerde gerekli müdahale yapma yetkisi onlardadır...

Forum kuralları açık...girmezsiniz olur biter...dondurma,durdurma diye bir şey yok...şimdi kaldırılmasını istiyorsunuz diye konu kaldırılmaz...şahsınıza ait bir konu değilki bu talepte bulunabiliyorsunuz...beğenmiyorsan uygun bulmuyorsan kurallara aykırı mesaj ikonu var tıkla ona uygun olmadığı ve açıklamanı bildir...

Ne zaman fikir ortaya koyup,tartışmayı ve bu yolla kendimizi geliştirmeyi öğreneceğiz ki...neysee...sevgilerimle...

DEJAVU®42
18-10-2007, 00:30
Türkiyede eyalet sistemine karşıyım cünkü eyalet yonetimin bir sonraki adımı bagımısızlık istekleri olacaktır eyalet sisteminde her eyaletin kendi icinde yasaları vardır sadece dış meselelerde ülkeye bagımlıdır kendi icinde kendi yasalarını uygular buda türkiyede büyük sorun yaratır ve tam bagımsızlık isteklerine yol acacaktır eyalet sistemi.......

f47xfenerli
18-10-2007, 01:08
biz elimizin altındaki ni bile geliştiremiyoruz sevgili cabbari
baksanıza bir anayasa taslağı için bile ne komplo teorileri
üretiyorlar söylemde şu yasa değişirse bu ülke müsülman olur
olayın vahimyetini bilmem anlata bildimi bu yüzden çok zor
belki biz halk olarak uzlaşırız ama meclis
asla biri ak der biri kara bu ülkede doğruyada yalnışada
aynı buhalefet olduğu sürece hiç bir gelişim gösteremeyiz
diye düşünüyorum selamlar

f47xfenerli
18-10-2007, 01:23
konuya herkes güneydogu gözüyle bakmış
arkadaşlar ben bu konuyu açma sebebim tartışma konusu olsun diye
yoksa çok benimsediğimden değil
herkes görüşünü açıkça beyan edebilir
selametle
sevgili dostum bu ülkede sıkıntı bu zaten hiç birşeyi tartışamıyoruz
sanki allahın kanunuymuş gibi görüyor bazı arkadaşlar veya birokratlar
tartışmadan birşey çıkmaz sevgili dostlar size allahımla yemin ederimki
inanıp inanmama size kalmış ama bölünme olursa başta ben bir
kürt olarak siper dururum tartışmaktan korkmayalım düşünceler
bizi birleştirir bölmez bazı arkadaşlara söyliyorum vazgeçin
miliyetçilikten yılardır yanı döngüde dönüp durduk bu zihniyetle
beki sonuç koca bir hiç söylemden zarar gelmez gizlilik felaketleri
getiren unsurlardır aynı şeylerle sevinip aynı şeylerle
üzülüyoruz tıpkı mesela bu geceki milli maç gibi hangi deli kanlı
bana senden çok üzüldüm diye bilir neyse kim yaparsa yapsın
aşırı miliyetçilik çok kötü birşey arkadaşlar

f47xfenerli
18-10-2007, 01:36
yav dünyada ne olursa olsun tartışmaktan güzel birşey varmı
bunun zararı nerede en basit örnek her birimiz ayrı şehirlerdeyiz
ama eminimki birbirimizi hayata görmemmize rağmen bir çoğumuz
gerçek dost olduk arkadaş olduk olmasakda bile fikir paylaşabiliyoruz
birbirimize bildiğimiz kadarıyla yardım ediyoruz üzüntüleri sevinçleri
paylaşıyoruz bunun yalnışı olurmu

ESES-58
18-10-2007, 01:55
sevgili dostum bu ülkede sıkıntı bu zaten hiç birşeyi tartışamıyoruz
sanki allahın kanunuymuş gibi görüyor bazı arkadaşlar veya birokratlar
tartışmadan birşey çıkmaz sevgili dostlar size allahımla yemin ederimki
inanıp inanmama size kalmış ama bölünme olursa başta ben bir
kürt olarak siper dururum tartışmaktan korkmayalım düşünceler
bizi birleştirir bölmez bazı arkadaşlara söyliyorum vazgeçin
miliyetçilikten yılardır yanı döngüde dönüp durduk bu zihniyetle
beki sonuç koca bir hiç söylemden zarar gelmez gizlilik felaketleri
getiren unsurlardır aynı şeylerle sevinip aynı şeylerle
üzülüyoruz tıpkı mesela bu geceki milli maç gibi hangi deli kanlı
bana senden çok üzüldüm diye bilir neyse kim yaparsa yapsın
aşırı miliyetçilik çok kötü birşey arkadaşlar

sevgili arkadaşım,söylediğin sözlerin bir kısmına katılıyorum .tartışmaktan,fikir alışverişinden korkmayalım ve mümkün olduğunca paylaşalım.ama miliyetçi olmak da ne ırkçılık,ne kafatasçılık nede şövenizmdir ayrıca milli maçtaki üzüntü ve seviçde değildir.milliyetçi olmak İslam-Türk ülküsüne sahip çıkmak ve ilay-ı kelimeitullah ı yaymaktır.yaratılmış olarak şükürki müslümanız,ve yüce Allah türk olarak yaratmış,türk olmak bir ırk olmaktan ziyade kırgız, kazak,tatar,türkmen,karakalpak,kürt vs....birleştiren bir isimdir.bir mensubiyettir,kandır,candır.unutmayalımki bizim anladığımız anlamda milliyetçilik olmazsa din,dil,töre,aile,namus vs hiç biri kalmaz.yani bu millet her türlü iç-dış tehdit altındayken herkes özgürce konuşsun diye eyalet sistemini tartışmaya açmak ahmak abdci-abci yazarların,zatların ve bölücülerin ekmeğine yağ sürmektir.bir üniter yapı vardır.çatlak yönleri varmıdır mutlaka vardır ama bölücülüğe prim yapacak konularda gereksiz diye düşünüyorum. herkese saygı ve sevgiler

osmann
18-10-2007, 09:24
sevgili arkadaşım,söylediğin sözlerin bir kısmına katılıyorum .tartışmaktan,fikir alışverişinden korkmayalım ve mümkün olduğunca paylaşalım.ama miliyetçi olmak da ne ırkçılık,ne kafatasçılık nede şövenizmdir ayrıca milli maçtaki üzüntü ve seviçde değildir.milliyetçi olmak İslam-Türk ülküsüne sahip çıkmak ve ilay-ı kelimeitullah ı yaymaktır.yaratılmış olarak şükürki müslümanız,ve yüce Allah türk olarak yaratmış,türk olmak bir ırk olmaktan ziyade kırgız, kazak,tatar,türkmen,karakalpak,kürt vs....birleştiren bir isimdir.bir mensubiyettir,kandır,candır.unutmayalımki bizim anladığımız anlamda milliyetçilik olmazsa din,dil,töre,aile,namus vs hiç biri kalmaz.yani bu millet her türlü iç-dış tehdit altındayken herkes özgürce konuşsun diye eyalet sistemini tartışmaya açmak ahmak abdci-abci yazarların,zatların ve bölücülerin ekmeğine yağ sürmektir.bir üniter yapı vardır.çatlak yönleri varmıdır mutlaka vardır ama bölücülüğe prim yapacak konularda gereksiz diye düşünüyorum. herkese saygı ve sevgiler

milliyetçi olmamak ne demek? olmak ne demek?
bir amerikalı milliyetçi değilmi?
ingiliz değilmi? milletini vatanını seven milliyetçidir.
milliyetçi birinden vatana millete zarar gelmez.
haa vatana zarar vermek isteyenler milliyetçilerden korkar tırsar. onları rahatsız eder vesselam. selametle...

CABBARİ
18-10-2007, 10:22
şunuda belirteyim
bu ülkede tartışma olmadığı için medya olmadıgı için birileri kurcalamadıgı için koca başbakan herkesin gözü önünde idam edildi asılsı!!!
selametle

ESES-58
18-10-2007, 18:46
şunuda belirteyim
bu ülkede tartışma olmadığı için medya olmadıgı için birileri kurcalamadıgı için koca başbakan herkesin gözü önünde idam edildi asılsı!!!
selametle

maalesef.haklısın sevgili arkadaşım ama değişen şeyler var ülke başbakanını astı ama adını yazmaya ne elim ne dilim varıyor şerefsizi asamıyor.demekki ikisinide yaptıran aynı güç.bu misale izafen genele dökersek artık öze dönmenin,kültürümüze ve tarihimize sahip çıkmanın zamanı -gelmiştir.bakış açımız kendi yeterliliklerimizle kalp ve gönül bakışıyla aklımızı kullanmaktan geçiyor.hiç bir modele sisteme ihtiyaç yoktur.türklük ve müslümanlık zaten ebedi bir modeldir.atamızın dediği gibi "muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."(ayrıca ricam uzak ve yakın tarihimizden düzenli olarak kıssalar elbirliğiyle verilirse uzak olduğumuz değerlere bilgi paylaşımıyla öğrenme ve hissetme oluşur diye umuyorum)selametle

turkocigo
18-10-2007, 19:06
Bakınız bahsettiğiniz konuyu bence küçümsüyorsunuz ya da neden bahsettiğinizin farkında değilsiniz. Bu ülkenin rejimi ve yönetim biçimi belirtilmiş. Sizin burada tartışma, fikir alışverişi adı altında yaptıklarınız farkında olsun veya olmasın bazı kişilere hizmet etmektedir. Kendiniz diyorsunuz konu güneydoğu değil ancak bu eyalet meselesini daha önce kimler gündeme getirmiştir? Amaçları nelerdir? Bakınız benim amacım birilerine sataşmak hiç değil. Burada bir yanlış olduğunu düşünüyorum ve diğer yorumlara baktığınızda da düşüncenizin destek görmediği ortada. Lütfen yanlışınızdan dönünüz ve konuyu tamamen kaldırınız. Eğer benim yanlış yaptığımı da düşünüyorusanız gereğini yaparsınız.

:45: :present:

f47xfenerli
18-10-2007, 20:13
şunuda belirteyim
selametle
yaramızı yine deştin sevgili cabbarı rahmetli menderes ten
söz ediyon değilmi:( hey gidi dünya onu asanlar bugün
bu ülkede daha söz sahibi malesef

f47xfenerli
18-10-2007, 20:31
ne yani sevmediğiniz birrileri bir şey demişse birdaha başkası
o sözcüğü kulanmasınmı ya bırakın allah aşkına bu tür
vatan sever hikayesini herkes kendince sever vatanını
insan vatanını niye sever biliyormusun başka çaresi yoktur
da ondan kimse birbirini kandırmasın yok ben çok seviyorum
herkes dilediği gibi sevsin kimin ne sözü var ama büşüncelere gem
vurmaya çalışmayın ne kültürümüze nede dinimize yakışmıyor

Mehmet Kaynaklı
18-10-2007, 21:08
çok güzel
maşallah diyim çok güzel tartışıyorsunuz allah muhabbetler versin:wave:

CABBARİ
19-10-2007, 12:34
yaramızı yine deştin sevgili cabbarı rahmetli menderes ten
söz ediyon değilmi:( hey gidi dünya onu asanlar bugün
bu ülkede daha söz sahibi malesef

KİMİNE SORSAN MEZARDAN ÇIKARIR BİR DAHA ASARIM DİYOR KİMİNE SORSAN TÜRKİYEY ÖYLE İR LİDER BİR DAHA GELMEZ DİYORLAR
dedelerimiz o şahısı bize oyle bir anlattılarki yalnış bir inanınşın imanı ve inanışları gayesinde hareket ettiği için ülke menfaatlerini ön plana çıkardıgı için maalesef kurban seçilmiş ve tüm dünyanın gözü önünde belkide hiç unutulamayacak bir şekilde idam edilmiştir
esas idam edilmesi gerekenler imralıda beslenirken rahmetli menderes hiç ugruna yobazlık ugruna demokrasi şehidi olmuştur ALLAH gani gani rahmet eylesin
selametle

CABBARİ
19-10-2007, 12:37
maalesef.haklısın sevgili arkadaşım ama değişen şeyler var ülke başbakanını astı ama adını yazmaya ne elim ne dilim varıyor şerefsizi asamıyor.demekki ikisinide yaptıran aynı güç.bu misale izafen genele dökersek artık öze dönmenin,kültürümüze ve tarihimize sahip çıkmanın zamanı -gelmiştir.bakış açımız kendi yeterliliklerimizle kalp ve gönül bakışıyla aklımızı kullanmaktan geçiyor.hiç bir modele sisteme ihtiyaç yoktur.türklük ve müslümanlık zaten ebedi bir modeldir.atamızın dediği gibi "muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur."(ayrıca ricam uzak ve yakın tarihimizden düzenli olarak kıssalar elbirliğiyle verilirse uzak olduğumuz değerlere bilgi paylaşımıyla öğrenme ve hissetme oluşur diye umuyorum)selametle

yalnız şunuda belirteyim o zamanki kültürle bu zamanki kültür aynı değil sadece mantık aynı aynı yazılan şeylerin üzerinden gidiliyor ona göre hareket ediliyor
şimdilerde yeni anayasa değişikliğiiçerisindeler millet ayaga kalktı yaw durun bir deneyelim hala 1981 anayasasını kullanıyoruz darbeyle devrilmiş bir hükümetin başına gelen anayasasını kullanıyoruz lütfen o zamanla bu zamanı karıştırmayalım
selametle

osmann
19-10-2007, 13:50
peki.. eyalet sistemine geçmenin zararlı olacağı yönünde bir çoğunluk var sanırım.
avantajları ne olabilir. yararı ne olur yanii eyalet sistemine geçilirse?
ben bundan nasıl etkilenirim. diyelimki urfaya akrabalarıma gideceğim. rahatlıkla gidebilecekmiyim? basit bir soru ama...selametle...

Kemal Turan
19-10-2007, 16:02
Arkadaşlar, Türkiye nin bölünemez bir bütün olduğu ve idare şeklininde laik demokrasi olduğu anayasada belirtilmiştir. Sizler kalkmışsınız, eyaletlere bölünme muhabbeti altında Türkiye nin bölünmesinden bahsediyorsunuz. Eyaletlere bölünmesinin sonrasında Türkiye nin bölüneceğini en saf insanlar bile bilirler. Her eyalet daha sonra kendi asayiş kuvvetlerini ve silahlı kuvvetlerini kuracaklar,dış bir devletin koruması altında isyan bayrağını açıp bağımsızlığını ilan ederse neyle müdahale edeceksiniz? Böyle uçuk bir konunun bu forumda açılmasının mantıklı olmadığını 16 nolu mesajımdada yazmıştım yine bu düşüncemin arkasındayım. Böyle konular PKK ve destekçilerine ilham oluyor. Yukarıda bazı arkadaşların yazdığı gibi bu konunun kilitlenmesi dileğimdir.

Pasilobus
19-10-2007, 16:06
osmann arkadaşıma katılıyorum
yani bölünse bize ne faydası olacak?
bölünmesi bence hiçbir faydası olmaz ülkemize bataklığa sürükler bizi birbirimizden ayırır

CABBARİ
19-10-2007, 21:21
:tomato:
peki.. eyalet sistemine geçmenin zararlı olacağı yönünde bir çoğunluk var sanırım.
avantajları ne olabilir. yararı ne olur yanii eyalet sistemine geçilirse?
ben bundan nasıl etkilenirim. diyelimki urfaya akrabalarıma gideceğim. rahatlıkla gidebilecekmiyim? basit bir soru ama...selametle...

neden gidemeyesin arkadaşım eyaletlere bölününce herkes birbirinin eyaletine pasaportlamı girecek?
avrupa birliği uyeleri bile kendi aralarında pasaportsuz geziyor!!!

rewal
19-10-2007, 21:40
cumhuriyet sonsuza dek

erhanula
19-10-2007, 22:47
Atatürk ün kurduğu cumhuriyetin suyumu çıktı ki ila ABD modeline yönelme düşünüyorsunuz ben anlamıyorum ya avrupa birliği ya islam birliği ilaki birilerine yamanmamızmı lazım.Fazla uzağa gitmeyin ecdadımızın tarihine bakmamımız yeterlidir.Ecdadımız koskoca imparatorluğu nasıl yönettiyse o model bize uygundur.ATATÜRK ün yolundan gitmemiz yeterlidir.

ESES-58
19-10-2007, 22:54
yalnız şunuda belirteyim o zamanki kültürle bu zamanki kültür aynı değil sadece mantık aynı aynı yazılan şeylerin üzerinden gidiliyor ona göre hareket ediliyor
şimdilerde yeni anayasa değişikliğiiçerisindeler millet ayaga kalktı yaw durun bir deneyelim hala 1981 anayasasını kullanıyoruz darbeyle devrilmiş bir hükümetin başına gelen anayasasını kullanıyoruz lütfen o zamanla bu zamanı karıştırmayalım
selametle

sayın cabbari bende aynısını diyorum.dikkatli okursanız. yaptıran aynı güç.fark yok dün vatan evladını astırdı ,bugün bir ermeni piçini astırmıyor.bu güç eyalet sistemi istiyor.bu güç türkiye cumhuriyetini bölmek istiyor.bu güç MÜSLÜMANLIK DENİNCE TÜRK AKLA GELEN YÜCE BİR MİLLETİ TARİHTEN BİR ŞEKİLDE SİLMEK İSTİYOR,SOYSUZLAŞTIRMAK İSTİYOR.özde bir milleti etnik,dini sosyal söylemlerle her nabza şerbet vererek ayırmak istiyor. bu durum forumda bile herkes ana hatta hem fikir ama ufacık ayrıntıda ters düşülüyor.saygılar.