PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Referanduma Zamlı Tarife Oy Kullanmayana 17 YTL Ceza Var...

ruzgarm
19-10-2007, 09:45
Referanduma zamlı tarife

Referandumda oy kullanmayacaklara uygulanacak para cezası 17 YTL olarak açıklandı. Bu, 22 Temmuz seçimleri için belirlenen cezanın iki katından fazla

22 Temmuz seçimlerinde Maliye Bakanlığı'nın belirlediği sınırın altında kaldığı için oy kullanmayanlara uygulanamayan 7.5 YTL'lik para cezası referandum için 17 YTL'ye çıkarıldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Aydın, aradan henüz üç ay geçmesine karşın seçmeni oy kullanmaya zorlayacak para cezasının iki kattan fazla artmasının, rakamların belirlenmesinde uygulanan katsayının farklı olmasından kaynaklandığını söyledi.
YSK'nın, her seçim döneminde oy kullanmayan seçmenlere verilecek para cezasını belirleme zorunluluğu bulunuyor. 1986'da değiştirilen Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 63. maddesi, genel seçimde sandığa gitmeyenlere "10 bin lira" ceza verilmesini içeriyor.

22 Temmuz'da uygulanamadı
YSK, 22 Temmuz seçiminden önce "Türk Ceza Kanunu'nun Uygulanması Hakkında Kanun" hükümleri uyarınca, bu rakamı günün koşullarına göre yeniden değerledi ve cezayı 7.5 YTL olarak saptadı.
Ancak mart ayında yayımlanan Maliye tebliğinde "8 YTL'nin altındaki para cezalarının, tahsilat için yapılacak masrafın bu rakamdan fazla tutması nedeniyle uygulanmayacağı" duyuruldu. YSK, bu hüküm nedeniyle 22 Temmuz'da 7.5 YTL'lik para cezasını uygulamadı.

Onay bekleniyor
YSK, 21 Ekim Pazar günü yapılacak referandum için de ceza miktarını yeniden değerledi. Bu işlem yapılırken, referandum kurallarını düzenleyen 1987 tarihli 3376 sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun'un 6. maddesi esas alındı. 1987 tarihli bu düzenlemede sandığa gitmeyenlere 12 bin 500 lira ceza verileceği hükme bağlanıyor.
YSK, önceki gün bu rakamı yeniden değerleme işlemine tabi tutarak ceza rakamını 17 YTL'ye çıkardı ve bu cezanın uygulanıp uygulanamayacağını Maliye Bakanlığı'na sordu. Henüz YSK'ya yanıt vermeyen bakanlığın, tebliğdeki 8 YTL'lik alt sınırın üzerinde olduğundan dolayı cezayı onaylaması bekleniyor.
YSK Başkanı Aydın, 4 Ekim'de Anadolu Ajansı'na, referanduma katılımın düşük olmasının meşruiyet sorunu yaratıp yaratmayacağı konusunda "Anayasa ve yasalarda seçmenlerin halkoylamasına katılımına ilişkin bir şart yok. Katılım yüzde 20 bile olsa, geçerli oyların yarısından bir fazlası sonuç için yeterli olur" dedi. Aydın'ın sözleri "seçmen sandığa gitmeyebilir" şeklinde yorumlandı. Hatta ana muhalefet partisi CHP, referandumda sandığa gitmeme çağrısı yaptı.
Muammer Aydın'ın "oy kullanmayana ceza yok" demek istemediğini belirten YSK çevreleri şu yorumu yaptı:
"Aydın, referandumda karar alınması için belirli düzeyde bir katılımın şart olmadığını söylemek istiyordu. Ancak sözleri yanlış anlamalara neden oldu."

Torbalar hazır

İzmir'de referandum için hazırlıklar tamamlandı. İl Seçim Kurulu, Kültürpark Atlas Pavyonu'nda düzenlediği torbaları, sandık kurulu başkanlarına dağıtmaya başladı. Referandum torbalarının içinde, oy pusulaları, tutanak, zarf, mühür, mürekkep gibi malzemeler bulunuyor.

Seçmen kartı olmayan oy kullanabilecek

ANKARA Milliyet
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, vatandaşların seçmen bilgi kartlarının ellerine ulaşmasa dahi oy kullanacakları sandık bölgesinde bulunan seçmen listelerine göre sandık kurulu başkanlarına müracaat ederek oy kullanabileceklerini bildirdi.
Atalay, halkoylaması ile ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. 17 Ekim akşamına kadar dağıtılması gereken "Seçmen Bilgi Kartları"nın birçok ilde vatandaşlara ulaşamadığı yönünde bakanlığa bilgi geldiğini bildiren Atalay, bu nedenle tüm mahalle ve köy muhtarlıklarının seçim günü akşamına kadar vatandaşlara nerede oy kullanacaklarına dair bilgi vermek amacıyla açık bulundurulmaları konusunda uyarılmaları gerektiğini belirtti.

YSK Başkanı: Artış katsayı farkından

YSK Başkanı Aydın, 22 Temmuz'da uygulanmayan cezanın Maliye onaylarsa referandumda uygulanacak olmasını şöyle değerlendirdi: "Seçim türlerine göre mevzuat değişiyor. Milletvekili Seçimi Kanunu'ndaki oranlarla 3376 sayılı (halkoylaması hakkında) yasadaki ceza oranı farklı. Maliye bu cezanın uygulanabileceğini belirtirse oy kullanmayanlara ceza verilir. YSK'nın yasaları uygulamak dışında tutumu yok."

'Yasayı uyguluyoruz'
22 Temmuz seçiminden önce "Para cezası yok, ama vatandaşların zaten yaptırımla değil sorumluluk bilinciyle hareket edeceğine inanıyoruz" diyen Aydın, referandumda sandığa gitmeyene ceza verilmesi konusunda da şunları söyledi: "Oy kullanmamak da demokratik bir hak. Ancak YSK'nın yasada para cezası öngörülmüşse ve uygulanabilir orandaysa, bunu uygulamama şansı yok. Ben de cezai yaptırım konulmasını çok doğru bulmuyorum, ama yasada bu var. YSK buna göre hareket ediyor."
Öte yandan 22 Temmuz seçiminde cezanın yanlış hesaplandığını iddia eden uzmanlar şunları söyledi: "Yeniden değerleme yapılırken 1988'e kadar yürürlüğe giren yasalardaki oran 14130 katına çıkarılıyor. Referandumun 1987'deki cezası 12 bin 500 lira. Ceza miktarı 17 YTL. Milletvekili Seçimi Kanunu'nda 1986'daki ceza miktarı ise 10 bin lira. 14130 ile çarpılırsa 14 YTL çıkıyor. Yani Maliye sınırının üzerinde. YSK, 1986'dan sonraki seçimlere mahsus çıkarılan yasalardaki rakamları baz alarak hesap yaptığından ceza uygulanmadı. Devletin milyonlarca YTL kaybı oldu."
Aydın bu iddiaya, "22 Temmuz'da ceza yaklaşık 7.5 YTL hesaplandı. 1986'daki rakam değil 20. dönem milletvekili seçimi için 1995'te çıkarılan yasadaki 250 bin lira baz alındı. Yıl değiştiğinde çarpılacak katsayı da değişiyor" diye yanıt verdi.
Aydın, "Neden 20. dönem seçimine ilişkin çıkarıldığı açıkça belirtilen bir madde baz alındı" sorusunu da "Çünkü bu düzenleme geçici madde olarak düzenlenmemiş. Genel bir hüküm olarak ceza arttırılmış" diye yanıtladı.

'Halk yanlış yönlendiriliyor'
Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, para cezasının referanduma katılım oranını nasıl etkileyeceği ve referandumun sonuçlarına ilişkin olarak şunları söyledi:
"İlk olarak halkoylamasına katılmak, Anayasa'ya ve mevzuata göre de zorunlu. Buradaki para cezası şartı da bu yüzden var. Buna katılmama çağrısı yapmak doğru değil. Hukuk sistemimiz böyleyken aksi iddia edilemez. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi parlamenter sistemle bağdaşmıyor. Bunun oylanacağı referandum için para cezasının olmadığı açıklanıyor halka. Halk yanlış yönlendiriliyor. Ben bu tablonun, referandumda 'evet' oyu çıkmasına ancak katılımın yine de düşük kalmasına neden olacağını düşünüyorum."

pencere77
19-10-2007, 09:52
çok yüksek fiyat

akharman
19-10-2007, 09:54
BİZ HAZIRIZ EVET DEMEYE YA SİZDE HAZIRMISINZ. SONRA 17 YTL YEMEYİN.Referanduma gitmeyene 17 YTL ceza

Maliye Bakanlığı’nın belirlediği 8 YTL sınırının altında kaldığı için 22 Temmuz’da oy kullanmayanlara uygulanmayan 7.5 YTL’lik para cezası referandum için 17 YTL’ye yükseltildi.

YSK Başkanı Muammer Aydın Hürriyet’e, 3376 sayılı "Anayasa Değişikliklerinin Halkoylamasına Sunulmasına İlişkin Kanun"un 6. maddesinde referanduma gitmeyenlere 12 bin 500 TL para cezası verileceğinin yazdığına dikkat çekti. Kanunun 1987 tarihli olduğunu ve o günün 12 bin lirasının bugünün 17 YTL’sine denk geldiğini belirten Aydın, "Bu yasa hükmü ve ceza var. Bu cezayı da 17 YTL olarak belirledik" dedi. Aydın, genel seçimlerin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen, para cezasının iki kattan fazla artmasının ise katsayıdan kaynaklandığını söyledi.

caglar684
19-10-2007, 11:22
Bahanesi kuvvetli olana,öğrenciye,öğretmene %20 indirim yapıyorlarmış.ayrıca 10 kişiden fazla olan spor grupları içinde %20 indirim var. 70 yaş üzerine ceza yokmuş.

osmann
19-10-2007, 12:19
Bahanesi kuvvetli olana,öğrenciye,öğretmene %20 indirim yapıyorlarmış.ayrıca 10 kişiden fazla olan spor grupları içinde %20 indirim var. 70 yaş üzerine ceza yokmuş.

ciddimi gırgır mı? :)

caglar684
19-10-2007, 12:37
ciddimi gırgır mı? :)

yok osmancım gırgır. bu yazdıklarım tren yolları tarifesi ayrıca gidiş dönüş bileti alanada %20 indirim var.:8[1]:

Kemal Turan
19-10-2007, 16:13
Benim en domokratik hakkıma para cezası. Kullanırım veya kullanmam kimseyi ilgilendirmez.Maliye bakanına ceza keselimmi kesmeyelelim mi diye sormuşlar hemen üzerine atlamış para gelecek yere heyır dermiyim diye.

ultra-mehmet
21-10-2007, 12:01
Tartışmalı referandum bugün

Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişikliği paketi için referandum, bugün yapılıyor. Oy kullanmayanlara 19 YTL para cezası verilecek.

ANKARA - Türkiye bugün, son yılların en tartışmalı oylaması için sandık başında. Kayıtlı 42 milyon 629 bin 733 seçmenin, 134 bin 700 sandıkta oy kullanması bekleniyor. Vatandaşlar, seçmen bilgi kağıdı ve geçerli kimlik belgelerini ibraz ederek oy kullanabilecek.

Oy verme işlemi, Türkiye’nin doğusundaki illerde 07.00’de başladı. Bu illerde oy verme 16.00’da sona erecek. Batısındaki illerde ise 08.00’de başladı. Bu illerde de 17.00’de sona erecek.
Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında oyunu Ahmet Andiçen İlköğretim Okulu’nda kullandı. Haşim Kılıç, halk oylamasına katılım düzeyine ilişkin soru üzerine de her vatandaşın vatandaşlık görevini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Olumlu ya da olumsuz herkesin düşündüğünü sandığa yansıtması gerektiğini ifade eden Kılıç, “Oy kullanmama şeklinde bir davranışı ben onaylamıyorum. Farklı sezgileri olabilir ama olumlu ya da olumsuz bu yansıtılmalıdır” diye konuştu.

Haşim Kılıç, referandumla ilgili Anayasa Mahkemesine bir başvuru olması halinde ne yapılabileceği yönündeki soruya da “Bize nasıl bir müracaat olur bilmiyorum. Önümüze gelirse gereğini yerine getiririz” yanıtını verdi.

EMEGE SAYGI VE BİRAZ YORUM YAZINIZ....

gezginemlak
21-10-2007, 12:05
ben katilmayacagım.gelirse ceza oderim olur biter. zorlami.saglicakla

kanaryam1950
21-10-2007, 12:05
git-mi-yo-ruuuuuuuuuuum

hallederiz
21-10-2007, 12:07
19 deeğil 17 ytl ceza

ultra-mehmet
21-10-2007, 12:09
19 deeğil 17 ytl ceza
KAYNAK SAGLAM ARKADAŞLAR YİNEDE TŞK....

muzzo
21-10-2007, 14:16
bende gitmeyecegim kaç para ceza verirlerse versin ler
oy kullanmak kadar kullanmama hakkımın da oldunu düşünüyorum

CABBARİ
21-10-2007, 21:57
Konular Birleştirlmiştir!!!

pencere77
21-10-2007, 22:03
19 deeğil 17 ytl ceza

19 ytl:) :) :) :wave: :wave: bugunkü gazetlerde ve tv de açıklandı

rubella
21-10-2007, 23:22
ekimayı enflasyonunu hesaplarken bu artışıda katarlar umarım memur ve emekliler enflasyon farkı alırlar:)

ayran
21-10-2007, 23:39
'neden ceza işliyim giderim oyumu kullanırın ve ülkemize milletimize çıkartıları doğrusunda oy kullanırım ve 20 ytl 'de kurtulurum :D