PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Irak Sınırına Duvar Önerisi

pusan
22-10-2007, 00:14
Only the registered members can see the link

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Hava Kuvveteri Komutanlığının önerisi ile örülmesi düşünülen duvar 473 km uzunluğunda ve 2.3 milyar dolara mal olacak.Duvar hassas elektronik ve termal cihazlarla donatılarak sınır Kuzey Irak'dan kaçak girişlere kapatılacak.

Irak sınırından PKK'lıların geçişlerine mayınlı bölgeler ve termal kameralarla çare bulamayan Genelkurmay başkanlığınınHava kuvvetlerinin önerisine Kara Kuvvetlerinin de sıcak bakmasıyla bir proje geliştirdi. Geliştirilen bu proje, mayınlı alanların sınır güvenliği sağlamadığı gözönüne alınarak hazırlandı. Kuzey Irak sınırına 473 km uzunluğunda bir duvar örülecek. Bu duvar hassas alarm sistemleri ile desteklenecek.Duvar yapılamayan yerlere ise elektronik ve termal sistemlerden oluşan görünmez duvar ile sınır tamamen denetime alınacak. Kaçak geçişler ise kurulan alarm sistemi ile anında tek merkezden haber alınacak. Alınan sınır ihlali bilgisi sınır boyunda görev yapan hava ve kara kuvvetlerine iletilerek kaçak geçiş yapanların anında yakalanmasına yönelik bir sistem oluşturulacak. Sistem uydudan da desteklenerek nokta tespitler yapılacak. Sınırdan geçiş yapan teröristlerin yerleri bu şekilde anında belirlenerek sınır güvenliği sağlanacak.Hava Kuvvetlerinden gelen öneri ile Kara Kuvvetlerinin çalışmaya katılması ile oluşturulan bu projenin esas başarısı ise son sistem elektronik alarm sistemleri sağlayacak.Projede hayata geçirilecek deneme panellerinin ise Hava Kuvvetleri Komutanlığının Ankara Lojistik dairesinde üretilip deneme çalışmalarına başladığı belirtiliyor.Sınıra yapılacak duvar ise bildiğimz duvar şeklinde olmayacak. Hava Kuvvetlerinin uçak hangarları için ürettiği her türlü patlamaya karşı dayanıklı sağlam bloklar sınır boyunca yapılacak duvar için ilham vermiş. Projenin toplam maliyetinin ise 2.3 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

ayran
22-10-2007, 00:23
teşekürler bilgin için

cumhur31
22-10-2007, 00:30
bir söz vardır hani derlerya OR....U içerde olunca kapı kilit tutmazmış. onlar girmeden önce dışarı çıkıyorlar. sonra eğitilip tekrar geri yollanıyorlar. önce içerdekileri temizlemek lazım. kapıya kilit vurmaya gerek kalmaz. fikrimce

eraybal
22-10-2007, 01:20
aslında basın ve devlet olarak bazı düzenlemelerin gizli yaplılması lazım.görünmez duvar diyorlar şuraya yapılacak.şimdi bu bi şekilde o aşağılık köpekler tarafından bıliniyor ona göre önlem alacaklar.birde her gece haberlerde şu kadar asker şuraya gitti şuraya tanklar roket atarlar...ya resmen davul zurnayla her şeyi anlatıyorlar.gizli diye bir şey yok.bir operasyonu halk olarak bu kadar ayrıntılı bılmek biraz garip değil mi?

DEJAVU®42
22-10-2007, 03:32
Ben duvar muvar yanlısı degilim kuzey ırak neresi kuzey ıraktakiler kim daha düne kadar bizim kapımızda kuyrugunu salayan köpeklerdi şimdi palazlandılarda biz onlardan korkup duvarmı cekecegiz asla bunları söyleyenlere ben diyorum ki bu ordu bir gecede oraya girer barzani talabinin kulagını boynuzunu keser geri gelir ve ne abd nede birileride bişey diyebilir yeterki kararlı olalım yeterki şu toplumsal tepkiler dahada büyüsün bu tepkilerin altında ezilecek onlar arkadaşlar

osmann
22-10-2007, 09:40
Ben duvar muvar yanlısı degilim kuzey ırak neresi kuzey ıraktakiler kim daha düne kadar bizim kapımızda kuyrugunu salayan köpeklerdi şimdi palazlandılarda biz onlardan korkup duvarmı cekecegiz asla bunları söyleyenlere ben diyorum ki bu ordu bir gecede oraya girer barzani talabinin kulagını boynuzunu keser geri gelir ve ne abd nede birileride bişey diyebilir yeterki kararlı olalım yeterki şu toplumsal tepkiler dahada büyüsün bu tepkilerin altında ezilecek onlar arkadaşlar

başta pkk için söylenen "3-5 çapulcu" ifadesi gibi küçümseyerek değil, ciddiyetle işin üzerine gitmeli. barzani de artık sessizce mi olur seslimi olur bilmem oradan kaldırılması şart. herif posta üstüne posta koyuyor. nesine güveniyor anlamadımki. abd onlara hafif silah la beraber uçak gemisi falandamı verdi acaba??? (şu abd pisliğinin dünkü saldırılarda kesin parmağı vardır diye düşünüyorum. öyle komando birliğine saldırmak ufak tefek iş değil)
selametle...

cetindeniz
22-10-2007, 11:08
sınıra konulacak duvarın pek faydası olacağını sanmam bide duvarın altı ne olacak