PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorunu

zabataygatör
26-10-2007, 01:50
Merhaba,

Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın hard diski sata ise windows xp kurarken disk bulunamadı gibi bir hata almanız normaldir.
Bunun sebebi windows xp cd'sinin içinde hard disk için gerekli olan sata driverlarının bulunmamasıdır.

Bu yazıda bu sorunu nasıl çözeceğinizi hem yazılı hemde daha acemi kullanıcılar için resimli olarak anlatacağız.
Size iki ayrı yöntemden bahsedeceğiz.

Sorularınızı sormadan önce yazıda yadıklarımızı dikkatlice okuduğunuzdan emin olunuz.
İndirdiğiniz dosyaları açarken şifre sorması durumunda Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link) yazınız.

1. Yöntem: Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Gerekenler

Sata driverları: Toshiba Sata driverlarını indir (Only the registered members can see the link) , Diğer notebook ve pc ler için sata driverlarını indir. (Only the registered members can see the link) İndirdiğiniz driveri d diskinde sata driver isimli bir klasöre açın.
Windows Xp: Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları d diskinde xp isimli klasöre kopyalayın.
Nlite programı : Buradan (Only the registered members can see the link) yada buradan (Only the registered members can see the link) indirebilirsiniz.Uygulama (yazıyla anlatım)

nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.
Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.
Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.2. Yöntem. Biostan sata özelliğini kapatmak ve xp yi kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak.

Ben birinci yöntemi öneriyorum. Ama gene de başka bir yol daha olduğunu görmeniz için aşağıdakini yazdım.

Toshiba marka notebooklar için bunu (Only the registered members can see the link), diğer bütün notebook ve pc ler için bunu indirin (Only the registered members can see the link). şifre "Only the registered members can see the link" dir.
Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın.
IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
Windows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
Disketi var seçeneğini seçin ve az önce kopyaladığınız dosyaların olduğu klasörü gösterin. İlerleyin. Sisteminize gerekli olan inf dosyasını otomatik olarak seçecektir ilerleyin.
Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) i seçin.
Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.
Yeniden başladığında hata verecektir. Sebebi ise biosta sata'nın kapatılmış olmasıdır. Bios'a girin ve sata özelliğini aktif hale getirin. Böylece sata hdd kullanan bir windows xp işletim sisteminiz olacaktır.Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var.

Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.
Etiketler: disk bulunamadı. Sata disk bulunamadı. sata driver. sata sürücüsü. anakart sata driver. notebook sata driver. notebook disk bulunamadı.

xpgenc
28-10-2007, 17:17
Bilgiler için teşekkür ederim..

®adakoglu
28-10-2007, 18:18
Teşekkürler.

sunpower
10-01-2008, 14:12
güzel bir paylaşım olmuş...emeğine sağlık

yusufcuk
16-02-2008, 03:04
en son çıkan sata sürücüler eksik kardeşim benimk ıch9