PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hukuk profesörü, mahkeme salonuna tükürdü

kamkac62
29-10-2007, 10:37
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Füsun Sokullu Akıncı, avukatlık yapan eşine ceza verilince mahkeme salonunu karıştı.
29 Ekim 2007 09:25
Yazı boyutunu büyütmek için

Bülent Ceyhan'ın haberi

Bir grup avukat da Akıncı'ya destek vererek duruşma salonunu işgal etti. İlginç olay Bakırköy Adliyesi'nde yaşandı. İşadamı Mehmet Yoluç, avukatı Dr. Ateş Akıncı'yı 'yasaya aykırı sözleşme hazırlayıp kendisinden yüksek ücret aldığı' gerekçesiyle mahkemeye verdi. Alacak davası açan Yoluç'u haklı bulan mahkeme, avukat Akıncı'ya 6 bin YTL ceza verdi. Kararın ardından salon karışırken hakime, sanığın eşinin aralarında yer aldığı avukatlar itiraz etti. Duruşma salonu polis zoruyla boşaltılırken Prof. Dr. Akıncı, "Bu işin peşini bırakmayacağım. Benim hakkımda da dava açın. Haydi, çıkalım." diyerek duruşma salonuna tükürdü. Füsun Akıncı, tutanaklara yansıyan iddiaları reddediyor.

Bakırköy Adliyesi 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yaşanan olay şöyle gerçekleşti: İşadamı Mehmet Yoluç'un şikayeti üzerine açılan davaya göre avukat Dr. Ateş Akıncı, 'Kamulaştırma Yasası'na aykırı bir sözleşme hazırladı. Sözleşmede, bakacağı davada başarı elde ederse müvekkilin hak ettiği bedelin 6 milyon YTL veya altında olması halinde bu miktarın yüzde 6'sı oranında, eğer bedel 6 milyon YTL'den fazla olursa yüzde 16 oranında ücret alacağı belirtildi.

Yoluç, istenen yüksek oranlı ücret nedeniyle önce avukat Akıncı'yı azletmek istedi. Ancak Akıncı davaya bakmakta ısrarcı olduğunu belirterek müvekkili hakkında alacak davası açtı. Yasaya aykırı sözleşme yapıldığı da bu davayla ortaya çıktı. Avukat Ateş Akıncı'nın cezalandırılması talebiyle dosyasının gönderildiği Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesi tüm davetlerine rağmen sanık avukatı duruşmaya getirtemedi. Son duruşmada hakim Ali Kara, sanık Dr. Ateş Akıncı'yı 'Kamulaştırma Kanunu'na aykırı hareket etmekten' önce 1 yıl hapis ve bin 500 YTL para cezasına çarptırdı. Hapis cezasını ücretlendiren mahkeme netice olarak sanığı 6 bin YTL para cezasına çarptırdı.

Kararın açıklanmasının ardından duruşma salonu karıştı. Sanık Akıncı'nın avukatı Mehmet Asım İplikçioğlu, hakimin, "Duruşma bitmiştir. Sıradaki davalara bakacağız. Lütfen salonu terk edin." uyarılarına rağmen mahkemeden çıkmayacaklarını söyledi. İplikçioğlu, hakimin taraflı davrandığını savundu.

Davaya gözlemci olarak katılan İstanbul Barosu avukatlarından İbrahim Ozan ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Sokullu Akıncı, avukat Recep Yılmaz, avukat Ayşe Çiftçi ve avukat Hüseyin Uğur kendilerini kimsenin duruşma salonundan çıkaramayacağını söyledi. Hakim Ali Kara, mahkemeyi işgal ettiklerini belirterek polisin müdahale etmesini istedi.

Polisin müdahalesine direnen avukatlar ile itişmeler yaşanırken ceza alan sanığın eşi Prof. Dr. Füsun Akıncı, "Ben sizi tanıyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım. Benim hakkımda da dava açın. Haydi çıkalım." diyerek duruşma salonuna tükürdü. Hakim Ali Kara, mahkemede cumhuriyet savcısının huzurunda tüm yaşananları tutanağa geçirerek 12 kişiye tanık olarak imza attırdı.

Sadece hâkime tepki gösterdim

Prof. Dr. Füsun Sokullu Akıncı, 'mahkeme salonuna tükürdü' iddiasının doğru olmadığını savundu. Akıncı, "Mahkemenin ara karar sırasında eşimin avukatı hakimi reddetti. Hakim bunu değerlendirmek yerine aradan sonra kararı açıkladı. Avukatlar içeri alındığında hakim, çıkın dışarıda okuyun dedi. Baro avukatları da bu yüzden tepki gösterdi." iddiasında bulundu. Davada yargılanan avukat Ateş Akıncı eşinin mahkeme salonuna tükürmediğini savunurken şunları söyledi: "Bunlar yalan. Eşim tükürmemiştir. Tutanağın altına imza atanlar yalan tanıklık yapmıştır.