PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Operasyon bütçesine DTP'den itiraz

kamkac62
30-10-2007, 21:01
Operasyon bütçesine DTP'den itiraz
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşelen 2008 yılı bütçesine, Demokrat Toplum Partisi'nin (DTP) milletvekillerinden, sınırötesi operasyon itirazı geldi.
30 Ekim 2007 20:00

DTP'li Gültan Kışanak, savaş senaryolarının yatırımları önlediği eleştirisinde bulunurken, Hasip Kaplan, sınırötesi operasyonun ülkeyi Ortadoğu bataklığına, ülke ekonomisini de serüvene sürükleyeceğini ve bütçenin bunu öngöremediğini söyledi. Operasyonun maliyetinin çok yüksek olduğunu kaydeden Kaplan, 84 yıldır askeri çözümlere başvurulduğunu ifade ederek, "operasyon yerine demokratik çözüm" önerdi.

Bütçenin geneli üzeri görüşmelerde konuşan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 2008 bütçesi için, "Sınırötesi operasyonun sürükleyeceği felaketi öngöremeyen bir bütçe. Ortadoğu bataklığına saplanacak Türkiye'ye getirecek yıkımı öngörmüyor. Yarın böylesi bir operasyon gelişirse ne olacak, ek bütçe nasıl yapılacak, kalkınma-istikrar nasıl sağlanacak maalesef bunun yanıtı yok" dedi.

-"OPERASYON ZAMMA NEDEN OLACAK"

Operasyonun getireceği maliyetin sağlık, eğitim, adalet kalemlerinden karşılanacağı, dolaylı vergilere ve zamlara yöneleneceğini öne süren Kaplan, "Öngörüsüzlüğün sonucunun dolaylı vergilerden karşılanması gerçeği de bu açığı kapatmayacaktır. Bir F16 uçağının bir uçuşunun maliyeti 6-12 bin dolar arası ki buna silahlar dahil değildir" dedi. Yılbaşında savunma için ayrılan kaynağın düşük tutulduğunu, yıl içinde tamamlandığını belirten Kaplan, "Bu da daha Meclis müzakereleri başlamadan bütçenin dengesinin bozulduğunu gösteriyor" dedi.

Operasyon yerine farklı seçenekler üzerinde durulması gerektiğini ifade eden Kaplan, "Hudud boyunda Hakkari'den Şırnak'a kadar 100 bini aşkın askerimizin yanı sıra binlerce zırhlı araçların, kullanılan yakıtın giderleri dikkate alındığında hükümete en geçerli yolun bu ülkede 84 yıldır hep askere havale edilen konu için bunların dışında bir çözüm yolunun da olduğunu gösteriyor.

Bu da barış ve demokratik çözüm ve diyalogla yapılacak bir çözümdür. Böyle bir çözümün ülke ekonomisini hem bir serüvenden koruyacağı hem Türkiye'de birlik ve toplumsal barışa katkı sağlayacağı ki böyle bir çabanın Cumhuriyetin kuruluş felsefesi ile farklı alt kültürlerin barış içinde yaşamasını sağlayacağı görülmelidir" dedi.

-"ŞİDDET İKLİMİNDEN UZAKLAŞALIM"

Eğitimden, sağlıktan kısılan kaynakların güvenlik harcamalarına ayrılmaması, kaynakların ülkenin geleceği için kullanılması gerektiğini belirten Kaplan, "Bizim şiddet ikliminden bir an önce uzaklaşmamız ve özellikle geri kalmışlık kıskacındaki bölgesel dengesizliği, AB sürecinin de katkıları ile bir an önce düze çıkarmamız kaçınılmazdır" diye konuştu.

Çocukları terör olaylarında ölenlerin ailelerine dava açılmasını da eleştiren Kaplan, "Hükümet işkencecilere rücu davası açmazken çocukları çatışmalarda ölen ailelere dava açmakta" dedi.

DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak da, konuşmasında, "Bölgeler arası gelişmişlik farklarını gidermeyi mi yoksa yeni savaş senaryoları ile bölgeye yatırım yapmak isteyen özel sektörün yatırımlarını önlemeyi mi düşünüyorsunuz?" diye sordu.

-"CAN İÇİN PARA HESABI OLMAZ"

AKP İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya ise, isim vermeden bu açıklamalara tepki göstererek, "Benim ordum savunmada. Benim canım sözkonusuysa bunun parası yoktur, bu ülke bütün varlığı, birliğini korumak için harcar. Önemli olan silahı çekenin silahı terketmesidir, terörü çıkaranın terörü terketmesidir. Önemli olan bunu kınamaktır" dedi.

ANKA

pencere77
30-10-2007, 21:07
dtp ye bak yaaaaaaaa . hala pkk lıları korumaya çalışıyor

bulletfromhell
30-10-2007, 21:12
e heralde yani...itiraz etmeselerdi şaşırırdım,gidip sabah batıya bakardım güneş oradan doğacakmı diye.....:devilprv: :devilprv: :devilprv: