PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Heyelan Okul Kapattırdı, Öğrenciler Çoban Oldu

saraçTürk
05-11-2007, 15:59
Heyelan Okul Kapattırdı, Öğrenciler Çoban Oldu
Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)Resmi büyütmek için tıklayın (Only the registered members can see the link) Çocukların Okullaşması İçin Yoğun Bir Çalışma Sürdürülürken, Bitlis'in Mutki İlçesine Bağlı Kovanlı Köyünde Okulun Kapalı Olması Nedeniyle 25 Kız ve Erkek Çocuk Okumak Yerine Çobanlık Yapıyor.

Türkiye genelinde çocukların okullaşması için yoğun bir çalışma sürdürülürken, Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Kovanlı köyünde okulun kapalı olması nedeniyle 25 kız ve erkek çocuk okumak yerine çobanlık yapıyor.

Kovanlı köyünde ilköğretim ve lise çağındaki 50 çocuk, köyde okulun kapalı olması nedeniyle okula gidemiyor. Okula gönderilmedikleri için çobanlık yapan Murat (13) ve Hazal İlter (12), çok istemelerine rağmen eğitimlerini sürdüremediklerini belirtti. Okula gidemedikleri için dağlarda çobanlık yapmak zorunda kaldıklarını belirten Murat ve Hazal, "Bizim köyde okul vardı. Biz 3. sınıfa kadar okuduk. Ancak şu anda okulumuz hasarlı diye kapatıldı. Yakında da okul yok. Bize 'Mutki Yatılı İlköğretim Bölge

Okulu'na (YİBO) gelin' dediler ancak çok uzak ve oraya gidemiyoruz. Birkaç arkadaşımız gitti fakat ailelerinden uzak kaldıkları için okuldan kaçıp geldiler. Köyümüzdeki okulun bir an önce onarılmasını istiyoruz" dedi.

Abdurrahman Dağdagez adlı köy sakini de köydeki okul duvarında küçük bir çatlak olduğunu ve bunun da onarılabilecek bir sorun olduğunu iddia etti. Dağdagez, "Okulumuz 15 yıl önce yapıldı. Ardından 6 yıl önce kapatıldı ve 5 yıl kapalı kaldı. Sonra yeniden açıldı ve 1 yıl eğitim verdikten sonra geçen yıl yine kapattılar. Gerekçe olarak da duvardaki çatlak gösterildi. Bunu onarması çok da zor olmasa gerek. Sonra çocuklarımızı 45 kilometre uzaktaki Mutki YİBO'ya göndermemizi istediler. Gönderdiğimiz çocuklar

kaçıp geldi. Bu yüzden bir daha göndermedik. Köyde okul çağında olan 50'ye yakın çocuk var. Kimi hiç başlamadı kimisi de birkaç sınıf okudu. Şimdi 7 yaşındaki çocuğu nasıl YİBO'ya göndereceğiz? Annesiz durur mu? Okula gidemeyen çocuklar köyde çobanlık yapıyor. Bu çocukların eğitimlerine devam etmeleri için köydeki okulu bir an önce onarmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Mutki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise köydeki okulun heyelan bölgesinde olduğunu ve bu nedenle eğitime kapatıldığını belirterek, "Okulun yapıldığı yer heyelan bölgesi. Çocuklarımızı riske atamayız ancak bu çocukların ilçe merkezinde bulunan YİBO'da okumaları için defalarca köye gidildi. Birkaç öğrenci geldi ancak kaçtı. Buradaki imkanlar daha geniş ve güzel. Burada okumaları daha faydalı olacaktır" açıklamasını yaptı.

(Yİ-MET-GS-Y) (İhlas Haber Ajansı) 2 saat önce.. [1076429]