PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Habertürk ve Kanaltürk'ü satın alabiliriz!!!" News. Corp'un listesinde başka neler va

Simba
12-11-2007, 01:47
Habertürk ve Kanaltürk'ü satın alabiliriz!!!" News. Corp'un listesinde başka neler var?
Milliyet'ten Serpil Yılmaz FOX Genel Müdürü Dave Parker Reid ile News. Corp'un Türkiye'deki hedeflerini konuştu. "News Corp. dünyanın hiçbir yerinde yabancı dilde yayına girmedi. Yalnız Türkiye'de yazılı yayına da girme kararı çıktı."
Only the registered members can see the link
Serpil YILMAZ / MİLLİYET
Fox TV Genel Müdürü Reid: Türkiye'de çok büyüyeceğiz
Sabah ve atv ihalesi olacak mı, olmayacak mı? Asıl soru bu olmakla birlikte, en son ihale tarihi 7 Kasım'dan 5 Aralık'a ertelenmiş ve bu duruma bağlı olarak da ön yeterlilik için başvuru süresi 19 Kasım'a kadar uzatılmıştı. Yeniden geri sayım başladı, tablo daha görünür bir hale geldi.
Herkes biliyor ki, hükümetin arzusuna göre satış yapmak, TMSF şartnamesiyle mümkün görülmüyor.
Parayı bastırıp ihaleye girebilecek yerli grup kilidi çözer. Ancak bu durumda da rekabet şartlarının oluşması gerekir!
News Corp'la hepsi görüştü
atv ve Sabah ihalesini yazarken vazgeçilmez aktör elbette ki, TGRT'yi alarak adını Fox olarak değiştiren News Corp ve ABD'nin medya baronu Rubert Murdoch.
Murdoch'la ihaleye girmeye niyetli 8 grup da görüştü. Murdoch ihaleye ilgisini son dakikada avukatlarıyla birlikte İştirak Radyo TV'yi kurarak gösterdi. Ne var ki News Corp.'un bu ortaklık yapısıyla TMSF'nin karşısına çıkamayacağını anlaması uzun sürmedi. En azından bu sütunlarda "TGRT'deki filmin aynısı" tanısını koymamız güç olmadı.
TMSF Başkanı Ertürk'ün durumu net: İhaleye girecek şirketin yüzde 75'i yerli sermayenin olacak, göstermelik ortaklıklara izin vermeyecek.
Hükümetleri destekleriz
News Corp.'un satış işlemini ABD merkezi yönetiyor. Yine de News Corp.'un buradaki tek ABD'li yöneticisi olan Fox TV Genel Müdürü Dave P. Reid ile yaptığımız medya sohbetinde "koşulları" tartmaya çalıştık.
Reid, satıştan sorumlu bir yönetici değil, ancak grubun ana çizgilerine hâkim. Bir kere önemli bir ayrıntıyı veriyor:
"News Corp. dünyanın hiçbir yerinde yabancı dilde yayına girmedi. Yalnız Türkiye'de yazılı yayına da girme kararı çıktı."
Reid'e Star gazetesinin ortakları başta olmak üzere, kamuoyunda "hükümet yanlısı" olarak bilinen isimlerin kendileriyle yaptıkları görüşmelerde yaklaşımlarını soruyorum:
"Bulunduğumuz ülkelerde, hangi parti olursa olsun mevcut hükümeti destekleriz" yanıtını veriyor.
Reid'in burada en önemli vurgusu: "News Corp. ABD'de halka açık bir şirket ve azınlık hisseye sahip olacağımız bir medya grubunu almayız."
ABD'de, yani şirketin merkezinde bu sorunun aşılması için bazı girişimlerin de sürdüğünü kaydediyor.
atv ve Sabah'ı alamazlarsa Fox elindeki "medya" aracıyla yetinir mi?
İşte bu soruya kocaman bir "Hayır" çıkıyor Reid'den.
Reid, "Türkiye'de medya alanında çok büyüyeceğiz. Satın alabileceğimiz iyi haber kanalları var. Habertürk, Kanaltürk bunlardan birkaçı. Kanaltürk, yayın çizgisini bir partiye bağlamış gibi görünüyor, ama biz bunu değiştirebiliriz" diyor.
Doğu Avrupa değilsiniz!
Reid'e "Neden Türkiye?" diyorum. Çünkü, Doğu Avrupa'dan Çin'e kadar medya sektörüne ilgi yoğun.
Reid, "Türkiye'yi Orta Avrupa ile karşılaştırmıyoruz bile. Bulgaristan'a bağlıyız, ama Türkiye'nin genç nüfusu ve tüketim potansiyeli bu ülkelerle karşılaştırılamaz" değerlendirmesini yapıyor.
Reid, "Fox programları düşük eğitim guruplarına sesleniyor. Bu tercihi nasıl yaptınız?" soruma da çok kapsamlı bir Türkiye araştırmasıyla yanıt veriyor. Kanalın "Arka Sokaklar" dizisini övüyor.
Buradan, Reid'in program seçiminde "eğitim" fonksiyonunun da yeri olduğunu anlıyorum.
Ayrılırken Reid'in Türkiye'deki asıl derdini de çözdüm sanırım:
TGRT'nin eski sahibi İhlas grubunun şirketlerinin bulunduğu binada oturmayı sevmiyor. İşyeri randevularını, mart ayında bitmesi planlanan ve şatoyu andıran "Marmara Denizi manzaralı" Zeytinburnu'ndaki 3 katlı binalarına veriyor.

firatocal
03-12-2007, 21:24
bu iyi bir haber ..... ...cnbce benzeri çok yönlü kanalların tv yayıncılığının kalitelileşmesinde büyük rol oynayacağını düşünüyorum...

Simba
03-12-2007, 21:34
Habertürkü kanal1 patronu aldı