PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Derin Vali'den çarpıcı açıklamalar

kamkac62
12-11-2007, 13:48
Derin Vali'den çarpıcı açıklamalar

]Only the registered members can see the link

'Kayıp silahlar' davasıyla Türkiye'nin hapis yatan tek valisi olan Salih Şarman'dan şok iddialar. Şarman, Çiller ve Org. Doğan Güreş'in bilgisi dahilinde nasıl özel ordu kurdu?
12 Kasım 2007 12:21

Deniz GÜÇER'in haberi
Kamuoyunda “kayıp silahlar” olarak bilinen davada yargılanan Batman eski Valisi Salih Şarman, terörle mücadelede özel yöntemlerin kullanıldığı Tansu Çiller’in Başbakanlığı ve Doğan Güreş’in Genelkurmay Başkanlığı dönemine ilişkin bir kitaba imza attı.

Kurduğu Batman Karma Özel Harekat Birliği (KÖHB) ile gündeme gelen Şarman, o döneme ilişkin bir çok soruya yanıt veren kitabına, Süleyman Demirel’in “Devlet gerektiğinde rutin dışına çıkar” sözüne atıfta bulunarak “Rutin Dışı” adını verdi.

ÖZEL ORDUYA İTHAL SİLAH

‘Özel ordu’nun kullandığı ithal silahlardan rutin dışı mücadeleye destek veren ve köstek olan isimleri de ayrıntılarıyla belirten Şarman, JİTEM ve MİT’le olan bağlantıları da açıkladı. Şarman, bugün piyasaya çıkacak olan kitabının son bölümünde ise, sınır ötesi operasyonun tek başına yeterli olmayacağını, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropollerde, sıkıyönetim ilan edilmesi gerektiğini savundu. İşte Batman eski Valisi Salih Şarman’ın, devletin rutin dışına çıktığı günleri ayrıntılarıyla anlatan kitabından çarpıcı bölümler:

1993, Batman....

- “..27 Eylül 1993’te Batman’da vali olarak göreve başladım. İlk tespitim, ildeki durumun medyadan izlediğimden daha vahim olduğuydu. PKK ve Hizbullah, Batman’ın üzerine kabus gibi çökmüştü. Tabloyu tersine çevirmek için harekete geçmeye karar verdim. Oyunu kuralına göre oynamak gerektiğine inandım. Hazırladığım projeyi OHAL Valisi Ünal Erkan’a götürdüğümde bana Ankara’yı işaret etti..”

SALİH ŞARMAN KİMDİR?

1948 yılında Çorum’da asker bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Salih Şarman, 1970’te Mülkiye’yi bitirip 1971’de İçişleri Bakanlığı’na girdi. Ona yakın ilçede kaymakam olarak görev yaptıktan sonra 1993 yılında Çiller döneminde Valilik kararnamesi çıktı ve kendi isteği ile Batman’da görevlendirildi. 1997 yılına kadar Batman Valisi olarak çalıştı. PKK ile bire bir çatışmalara giren, operasyonlara katılan eski vali, kurduğu özel ordu, getirdiği gizli silahlarla Türkiye tarafından tanındı. Bulgaristan’dan alınan bazı silahların kayıp olduğu iddiaları gündeme gelirken, bir firmadan rüşvet olarak Mercedes aldığı ileri sürülen Şarman, hapse girdi. Toplm 16 ay hapis yatan Şarman, Türkiye’de hapse giren ilk vali oldu.

3 milyon dolarla 4 birlik kurduk

- “...GÖNÜLLÜLÜK konusunda sıkıntı çekmedik. 800’e yakın koruculardan oluşan bir kuvvet sağladık... Batman’da kayıp silahlar olarak lanse edilen davadan aklandım. Benim yüz milyonlarca dolarlık ithalat yaptığım öne sürülüyordu. Kullanılan kaynak sadece 3 milyon dolardır, bu para 4 yıl boyunca 4 taksitle gelmişti. Bu kaynakla 14 uçak dolusu silah ve mühimmat, 400 telsiz ve muharebe sistemi, mayına karşı koruyucu sistemler alınmış ve 3 birliğe kışla düzeni kurulmuştur...”

ÇİN MALI SİLAHI

...Yurtdışından temin edeceğimiz silahlar için valilik olarak Hazine Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan ithalatçı belgesi aldık. Ağır makineli tüfekler, roketatarlar ve benzeri silahlar almaya karar verdik. Önce Çin’den sonra üç parti halinde Bulgaristan’dan mühimmat aldık.”

GÜREŞ BENİ ŞAŞIRTTI

- “...Malzemelerin tamamı Genelkurmay Başkanlığı’nın valiliğimize tahsis ettiği nakliye filo uçakları ile getirilmiştir. O günlerde uçak filoları tahsis eden Doğan Güreş’in, yıllar sonra beni tanımadığını söylemesine bugün bile akıl erdiremedim... Korucular 3 ay süren sıkı bir eğitimden geçirildi. Ay yıldızlı ve Batman Karma Özel Hareket Birliği armaları taşıyan tek tip üniformalar dağıtıldı...”

KUNDAKÇI KIZDIRDI

- “..İngiliz Ordusu’ndan emekli Mitch isimli kişinin getirdiği sistem helikopterlerin altına monte edilebiliyor ve gece görüş dürbünü oluşturuyordu. Konuyu ‘Tamburalı Paşa’ Korgeneral Hasan Kundakçı’ya açtım. Takdir ve onay beklerken, ‘Vali Bey herkes kendi işine baksın’ diyordu. Bunu hayatım boyunca unutamayacağım”

Karma Özel Harekât Birlikleri

- “...KORUCULAR, beklenen görevleri yerine getirebilecekleri imkan ve kabiliyetlere, eğitime ulaştırılamamış, teröristlerin boy hedefi olmuştu. Bu insanları, üniformasını devletten alan eğitimli, donanımlı, disiplinli bir yapı oluşturarak terörle mücadele ile görevlendirecektik. Ağırlıklı bölümü koruculardan oluşan ve asker ile özel timcilerin de aralarında bulunduğu Karma Özel Harekât Birlikleri böyle doğdu. 15 kişilik 60 timden oluşan kuvvetler olacaktı...”

- “...Başbakan Tansu Çiller’e ulaşabilmem birkaç günü aldı. Projeyi anlattım. Soru bombardımanına tutulmayı beklerken, ‘Dosyanızı bırakın 2 ay sonra gelin’ dedi. ‘Emredersiniz’ diyerek Batman’a döndüm. 2 ay sonra Ankara’nın yolunu tuttum. Çiller, ‘Vali Bey bu projeyi uygulayacağız’ dedi. Tam çıkarken bana dönüp, ‘Bak Vali sana her türlü desteği vereceğim. Batman’da terörü bitireceğine söz veriyor musun?’ diye sordu. ‘Desteğiniz sürdüğü sürece sözümü tutacağım’ dedim...”

Akşam

osmann
12-11-2007, 14:46
bu olay vatanperlerlik ve hüsnüniyetle yapılmış bir organizasyon-*plan dı. yapıldıda. ama bunun yanında Kimileri örtülü ödenek ten yağlı kemikleride götürdü vesselam...
Şimdide aynısının yapılmasını isterim ama muhaleffetinde içinde bulunduğu bir kontrol mekanizması olmalı. Örtülü ödenekten ayrılan paraların nerelere gittiğini kontrol etsinler.
Yoksa; bırakın paraların boca olduğunu, böyle beleş ve yağlı paraları görenler pkk denilen illeti bitirmemek için her haltı yiyiyor...Öbür taraftanda pkk itlerinin toz,kadın,silah, kapkaç sektörüde bitmiyor...selametle...