PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Org. Başbuğ Sert Konuştu....

bulletfromhell
18-11-2007, 00:47
Başbuğ bombaladı

Only the registered members can see the link

KKTC'nin 24. kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Türk kamuoyu, yargısı buna duyarsız kalırsa biz sormayı biliriz" dedi.
Dağlıca'daki taburun görevini yaptığından en ufak şüphelerinin olmadığını belirten Org. Başbuğ,şöyle devam etti : "Sınır ötesi harekatın uygulanma sürecindeyiz" dedi. Medya karar alıcıları rahat bıraksın. "

Harekâtın uygulanma sürecindeyiz
“Artık tezkerenin uygulaması ne zaman olur o ayrı bir konu. Bu süreçte karar alıcıları medyamız rahat bıraksın”
“Siz nasıl o dağlarda, tepelerde görev yapan iki subayın yalan habere dayanarak insan haklarını çiğnersiniz?”
KKTC’nin 24. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Swisotel’de düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, sınır ötesi harekatla ilgili tezkerenin TBMM’den çıktığını ve bu konuyla ilgili Bakanlar Kuruluna yetki verildiğini hatırlatarak şöyle dedi: “Şimdi hangi süreçteyiz? Şimdi bu sınır ötesi harekatın uygulanma sürecindeyiz öyle mi? Özellikle medyadan benim bir istirhamım var; artık bu süreçte karar vericileri rahat bırakın, serbest bırakın ki bu süreç sağlıklı olarak yürüsün. Artık bakın bir uygulama sürecine girdik. Tezkere çıktı. Artık bu tezkerenin uygulaması ne zaman, ne olur tabii elbette o ayrı bir konu. Ama ben diyorum ki bu süreçte karar alıcıları özellikle medyamız rahat bıraksın”

Dağlıca Taburu görevini yerine getirmiştir
Orgeneral Başbuğ, Dağlıca olayında saldıran teröristlerin sayısının basında 200 olarak ifade edildiğini, değerlendirmelerine göre saldırıda bulunan terörist sayısının 100’den fazla olduğunu ve saldırının üç ayrı noktada aynı anda cereyan ettiğini belirtti. “Dağlıca taburunun kendisine verilen görevi yerine getirdiğini, bunda en ufak bir şüpheleri olmadığını” dile getiren Orgeneral Başbuğ, şunları söyledi: “Dağlıca olayıyla ilgili diğer önemli nokta, son 10 yılda bölücü terör örgütünün bu kadar büyük çapta eylem yapmamış olması. Dağlıca’ya gelen teröristlerin hepsi Irak’ın kuzeyinden gelmemiş. Ve Dağlıca olayında gelen teröristler 3 ayrı istikametten bu eylemi yapmışlardır. Dağlıca’da tabur merkezi var, taburun önünde de iki tane emniyet unsuru var. İşte bu saldırı, bu iki noktaya aynı anda oluyor. Hemen hemen saldıran teröristlerin adedi de birbirine çok yakın. Tabur merkezinde ne oluyor? Neredeyse saatler süren, ertesi gün de devam ettiriliyor gün boyunca, tabur merkezinde en ufak bir zayiat yok. Ve teröristlere de ağır bir zayiat verdirdiğimiz de gerçek. İlerideki iki noktaya bakıyoruz, bu noktalardan birisinde sadece bir yaralımız var ve teröristlere ağır zayiat verdirildiğini görüyoruz. Diğer nokta, yani ikinci nokta, orada biliyorsunuz şiddetli çatışmalar var. 12 şehidimiz, 16 yaralımız var, Ama o bölgede de geriye kalan benim kahraman Mehmetçiklerim saatlerce mücadele ediyorlar, saatlerce çatışmada bulunuyorlar.”

En ufak bir şüphemiz yok
“Şimdi biz ’o tepedeki personel görevini yerine getirmedi’dersek o şehitlere haksızlık yaparız” diyen Bağbuğ şöyle devam etti: Buna kimsenin hakkı yok. Ayrıca o şehitlerden sonra orada canı pahasına mücadele eden, saatlerce mücadele eden erbaş ve erlerimiz var. Onlara da haksızlık yaparız. Sonuç olarak diyoruz ki Dağlıca taburu kendisine verilen görevi yerine getirmiştir. Bunda en ufak bir şüphemiz yok. Bu vesileyle burada isimsiz kahramanlardan da bahsetmek isterim, o da silahlı helikopterler ve silahlı helikopterlerin kahraman pilotları. Oradaki bu çatışmanın bu şekilde cereyan etmesi ve örgüte büyük zayiat verdirilmesinde özellikle silahlı helikopterlerin kahraman pilotlarına burada teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı ifade ediyorum.

Herkes kendi işine baksın
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin “ne yaptığını, ne zaman ne yapması gerektiğini bilen bir kurum” olduğuna dikkat çekerek, “Bunun çok örnekleri var. Elbette Dağlıca olayı da inceleniyor, incelenmeye devam edecek ve elbette bu olaydan bir sonuçlar çıkartacağız. Ancak bu sonuçları da kimseyle paylaşmak durumunda değiliz. Ben onun için diyorum ki bu konuda biraz artık herkes kendi işine baksa herhalde her şey daha iyi olur” diye konuştu.

Duyarsız kalınırsa biz sormayı biliriz
Orgeneral Başbuğ, Dağlıca Karakolu’nda görev yapan iki subayın tutuklanmasıyla ilgili verilen bir haberi sert bir dille eleştirerek “Bu yalan haberdir” dedi. Başbuğ, Dağlıca’da görevli iki subayın tutuklanıp cezaevine konduğu şeklinde verilen haberlerin taraflı bir yayın politikasına dayandığını söyledi. Başbuğ şunları söyledi: “İnsan hakları çiğnenen, yalan haberle suçlanan bu iki subayım şu anda görevlerinin başında. Bu personelleri korumak benim görevim. İkincisi beklentilerim var bu konuda. Bu olay manşet yapılmış. Manşet olması demek bu gazetenin bununla birlikte olması demektir. Burada demokratik hakkımı kullanıyorum. O gazetecilerin yöneticilerine soruyorum ki o gazetenin yöneticileri insan haklarına saygılı insanlar olmalı; bu yalan habere dayalı haberin yapılma amacı nedir? Oradaki iki subayın insan haklarını çiğnemeye hakkınız var mı? Tüm kamuoyu bu sorunun cevabını bekliyor.” Söz konusu haberle ilgili olarak Basın Konseyi’ni göreve davet eden Orgeneral Başbuğ, “Basın Konseyi’nden ve siyasi parti yöneticilerinden bir şey bekliyorum. Siz nasıl o dağlarda, tepelerde görev yapan iki subayın yalan habere dayanarak insan haklarını çiğnersiniz? Türk kamuoyu, yargısı buna duyarsız kalırsa biz sormayı biliriz” dedi.

Terörist görüntülerini kullanmayın
Orgeneral Başbuğ, konuşmasının sonunda basına seslenerek, verilen haberlerde teröristlerin görüntülerinin kullanılmamasını istedi. Başbuğ, şöyle konuştu: “Medyanın görevi kamuoyunu bilgilendirmektir. Propagandaya alet olmayın.”

kaynak:Only the registered members can see the link

umuter
18-11-2007, 00:51
bence çok geç kalmış bir konuşma oldu bu
olayın üzerinden haftalar geçti ve bu konuda hiç bir büyük askeri yetkili çıkıp ta doyurucu bir açıklama yapmadı bu da pkk sempatizanlarıonın ekmeğine yağ sürdü ve her türlü yorumları yaparak milletin kafasını bulandırdılar
başbuğ paşa güzel konuştu ama gerçekten geç kaldı konuşmakta olayın olduğu günün ertesinde olması lazımdı bu konuşmanın

DEJAVU®42
18-11-2007, 00:52
helal olsun gereken acıklamayı herzaman ki gibi yine ve yine ordumuz yapıyor işte bukadar net gerekirse hesabını biz sorarız bukadar basit......

lordlordleon
18-11-2007, 00:56
medyamız sağolsun medya yüzünden ne cezalar yedik türk milli takımda halada bize destek olucağına köstek oluyorlar paylaşım için sağol