PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Azeri TV’sinde Türkçe yasağı!

kanaryam1950
18-11-2007, 17:58
Azerbaycan’ın RTÜK’ü, Türk filmlerinin dublajsız olarak yayınlanmasını yasakladı...

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın RTÜK’ü, “Azeri diline zarar verdiği” gerekçesiyle Türk filmlerinin dublajsız olarak yayınlanmasını yasakladı.

Türkler’in kendini en yakın hissettiği millet olan ve hükümetin her fırsatta “Biz tek millet, iki ayrı devletiz” diyen Azerbaycan, Azerice’ye zarar veren diller arasında Türkçe’yi de dahil etti. Ulusal Televizyon ve Radyo Kurulu (Azerbaycan Respublikası Milli Televiziya ve Radio Şurası) 14 Mart’ta aldığı kararla, Azeri televizyonlarında yabancı dilde yayın yapılmasını yasaklamıştı. Bu kararın altında ise, Azerice’nin yabancı dillere karşı korumaktı. Ancak, ilk alınan kararda, Azeri halkı Türkçe anladığı için Türkçe diziler ve filmler bu kapsama alınmadı. Dublaj ve altyazı masraflarından kaçan televizyonlar da Hollywood ya da başka ülkelerinin sinemaları yerine günün her saati Türk dizileri ve filmlerine yer verdi. Durum böyle olunca, Ulusal Televizyon ve Radyo Kurulu, Türkçe yayınların Azeri diline zarar verdiğini söyleyerek, bu yayınların da durdurulması gerektiğine karar verdi. Kurulun Başkanı Nuhşivaran Maharremli “Türkçeyi 14 Mart 2007’de yürürlüğe giren yasak kapsamının dışında tutmuştuk. Ama Azeri televizyonları yayın akışlarını çok yüksek oranda Türkçe dizi ve filmlerle doldurmaya başlayınca çaresiz kaldık. Türkçe’yi de yasaklanan diller arasına aldık” diye konuştu. Türkçe dil yasağı ülkede 1 Ocak 2008’de yürürlülüğe girecek.

Türkçe değil İngilizce hakim

Türkçeye çok benzeyen Azerice’ye son 15 yılda giren İngilizce kelimeler kendini oldukça hissettiriyor. Azerice’de ayrıca diğer batı dillerinde olan Q ve X harfleri de kullanılıyor. İşte örnekler:

- Cumhurbaşkanı: Prezident
- Aralık ayı: Dekambr
- Sanal: Virtual
- Bilgisayar: Kompyuter
- İnternet sitesi: Web sayt

Only the registered members can see the link

OLDSMAN
18-11-2007, 18:47
Bence onlar bozuyor bizim dilimizi gelirem-gidirem onların TV
kanallarınıda biz yasaklayalım bizim milletin üslübunuda onlar bozuyor.

kucer06
18-11-2007, 18:54
Bence onlar bozuyor bizim dilimizi gelirem-gidirem onların TV
kanallarınıda biz yasaklayalım bizim milletin üslübunuda onlar bozuyor.

Katılıyorum

cesur63
18-11-2007, 19:26
:ty:
Katılıyorum

herkes kendince haklı bizde onların yayınlarını izlememeliyiz:clap2::

lordlordleon
18-11-2007, 19:44
paylaşım için sağol

bulletfromhell
18-11-2007, 20:11
bırakın Allah aşkına şu azerileri...

kalamalka
19-11-2007, 04:58
arkadaşlar adamlar haklı. onlar kendi tv'lerinde türkçe filmleri, dizileri türkçe olarak yayınlıyorlar. belki de tam olarak türkçeyi anlayamıyorlardır. siz hiç türk kanallarında azerice bir film gördünüz mü?

senol_30
19-11-2007, 10:27
ben azerileri milli maçda neoldukarını gördüm bnc onlardan bizehiç faysayok dostlar
zaten onların bütün kanallarını hi setretmiyorum asıl onların konuşma tarzı hiç hoşdegil

Mehmet Kaynaklı
19-11-2007, 11:14
ben azerileri milli maçda neoldukarını gördüm bnc onlardan bizehiç faysayok dostlar
zaten onların bütün kanallarını hi setretmiyorum asıl onların konuşma tarzı hiç hoşdegil

onlarda bizim soydaşlarımızdır kardeşlerimizdir okadarda kötü değil yani :nono::

musti06
04-12-2007, 15:33
:49: Biz bize yeteriz azeriler nede olsa benliklerini bulamamış rus etkisinde yaşayan amerikan özentili nerdeyse türklüklerinden utanan kabul etmek istemeyn insanlarla dolu tabiki istisnalar var ama
ne mutlu türküm diyene::45:

turkocigo
04-12-2007, 17:34
haklılar bence , bende kendi ülkemin televizyonunda başka dilde yayın yapılmasını istemem.

ayhanerguder
05-12-2007, 13:16
İşte hükümetimizin en aciz kaldığı konulardan biri daha TÜRK cumhuriyetleriyle aramıza ekilen nifak tohumlarına çok farklı bir bakış açısıyla yaklaşan arkadaşlarım inanın yazdıklarınızın çoğu beni üzdü. Azeri dediğimiz insanlar TÜRKOĞLU TÜRK bizlerden beklentileri çok fazla aynen şu anda İran azerileri ve Türkmenler gibi onlarda bizlerden çok şeyler bekliyorlar. Ama bu hükümet ne yazıkki TÜRKLERİN olduğu hangi ülke olursa olsun ab abd diye diye TÜRKİYEYE karşı bir duruş sergilemeye yöneltiyor. Ben ERZURUMLUYUM ve azeri şivesinide çok iyi konuşuyorum dilimizde hiç farklılık yok desem mübala etmiş olmam. Sizlerden ricam sakın 3-5 çapulcunun lafıyla kafalarınızın çelinmesine izin vermeyin. Azerilerde diğer TÜRK devletleride bizlerden bekleneni göremedikleri için bi tepki gösteriyorlar ve çokta haklılar. Birkaç gündür hemen hemen akp bozarazancılığı yapan kanallar hariç diğer tüm kanallarda TÜRK Ainstain'ı olarak kabul edilen sayın: Prof. Oktay SİNANOĞLU hocamızın dediklerini dinlemiş olsaydınız Azerilerin neden böyle bir karar verdiklerini daha iyi anlardınız. Daha geçen hafta tüm TÜRK Cumhuriyetlerinde TÜRKÇE karakterlerin gündeme geldiği sırada ne olduda Azarbaycan rtükü böyle bir karar aldı. Bi kendimize sormamız gerekmezmi? Ne olur arkadaşlar bu tür şeylere hemen takılıp birilerini suçlamak yerine altını karıştırıp neden böyle birşey yapıyor yada yaptırıyorları araştıralım uyanalım artık biz TÜRKÜZ tüm dünya TÜRKLERİNİ severiz Kendini TÜRK olarak kabul etmeyenlerle işimiz çok ya onlarda TÜRK olmayı kabul etmeliler yada TÜRK olmak zorundalar başka yolları yok. Sevgiler.

TÜRK KİMDİR?

Bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne 7 bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.

K.ATATÜRK

mehbali
12-12-2007, 21:37
oncelile burdan islam ve turk aleminin kurban bayramini kutlaram,ben bir sey anlamyorum burda bazi insnlar azerileri asagilayan sozler neden yazmis.ben bir azeri turku olarak cok uzuldum.ben bu sitenin daimi uyesi olarak protesto ediyorum.benim dilim bana eziz.yanlis haberlerle burda milleti aldatmayin,su anda azeri kanalrinda turk dizileri yayimlanyor,hec bir senzura yok,bizim televiyalarda rus dilinde de diziler yayimlanyor.

bulletfromhell
12-12-2007, 22:03
oncelile burdan islam ve turk aleminin kurban bayramini kutlaram,ben bir sey anlamyorum burda bazi insnlar azerileri asagilayan sozler neden yazmis.ben bir azeri turku olarak cok uzuldum.ben bu sitenin daimi uyesi olarak protesto ediyorum.benim dilim bana eziz.yanlis haberlerle burda milleti aldatmayin,su anda azeri kanalrinda turk dizileri yayimlanyor,hec bir senzura yok,bizim televiyalarda rus dilinde de diziler yayimlanyor.
yok arkadaş öyle bi durum...buradaki insanların tepkisi azerilere ve azeri halkına değil..azeri tv lerini yöneten kişilere...zaman zaman hatalı kararlar vererek insanların arasına bilerek yada bilmeyerek ayrılık sokuyorlar...sizler üzerinize alınmayın...buradaki arkadaşlarımızında tepkisi kanal yöneticilerinedir ve sizde takdir edersinizki bu tepkiyi göstermekte bizim en doğal hakkımız...selametle..:wave:

cafi
13-12-2007, 01:07
:49: Biz bize yeteriz azeriler nede olsa benliklerini bulamamış rus etkisinde yaşayan amerikan özentili nerdeyse türklüklerinden utanan kabul etmek istemeyn insanlarla dolu tabiki istisnalar var ama
ne mutlu türküm diyene::45:

mrb biraz ön yargılı yaklaşım değilmi bu sözlerinle azeri halkını kırdığının farkındamısın önce insanız sonra türküz türklüğümüzle tabiki övünmeliyiz fakat kimseyi kırmadan selamlar

mcbg66
18-12-2007, 10:19
dünyada aslını yitirmiş o kadar Türk ırkı varki zaman geçtikçede yitirmeye devam ediyorlar o sebeple gelin elimizdekileride kaybetmeden azerilere destek vermek yerine onları uyarıcı mailler atmalıyız ki onlarda bu olayın farkına varmalarını sağlayalım yazık yoksa onlarda tarihten silinecek ve yok olup gidecekler

tatu38
25-12-2007, 14:09
:puah: yaarkadaşlar zaten onların tv kanalları sadece türksatta onlara bakanyok çünkü çok amötör yayınlarıvar onlarbizi izlemeye devam etsinler bizden öğrenecekleri çok şeyvar:puah:

_mercury_
25-12-2007, 17:55
Slm Arkadaslar Azerİ Kardeslerİmle Ugrasmayi Birakin Eger İllede Bİr Seylerle Ugrasmak İstiyorum Diyor Saniz Ermenİlerle Pkk İle Ugrasin Bence Bi Daha Hayirli Olur Bence Saygilar

osmann
25-12-2007, 18:42
onlarda bizim soydaşlarımızdır kardeşlerimizdir okadarda kötü değil yani :nono::

aynen katılıyorum. bencede okadarda kötü değil. sadece azeriler için değil tüm türk devletleri soydaşımızdır. çeçenide kazakı da...
bu tür şeyleri fazla abartıp aramızı açmayalım...bizimde rezil olduğumuz taraflar var... televizyondaki ahlaksız görüntüler,Kız ve erkeklerin her tarafını gösteren giysilerle pop star lar yok değil...
arapların birbirlerine küfür ederken "senin ananı türk tv sinde gördüm" diyormuş.
ne hallere düştük...
hep beraber düzeliriz inşallah. ve dil olarakta azerilerin uzun yıllar komunist idarede kalmalarını da göz önünde bulundurarak düşünmek gerek. tam manası ile türkçeyi konuşamıyorlar. ayrıca şive farkıda var...o kadar kadı kızındada olur diyelim...:)
selametle...

ufuk
25-12-2007, 19:41
Geçen gün Hazar tv de Türkçe bir dizide Rusça dublaj vardı...Azeri kanalları Rusça dublajı çok kullanıyorlar

sakarxa
12-02-2008, 15:05
evet ya bırakın şu azerileri bide binbir gece dizi sinde var yahşi mahşi falan biz türkçeyi unutacaz neredeyse ya şarkıcılar falan bu nedir anlamadım