PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Federasyon Yasası TBMM'ye Sunuldu...

bulletfromhell
20-11-2007, 23:18
Yeni tasarı TBMM'ye sunuldu

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yapısı ile denetiminin, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.
Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda değişiklik öngören kanun tasarısına göre, TFF'nin, Uluslararası Futbol
Federasyonları Birliği (FIFA) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) üyesi olduğu kanun metninde yer alacak.
Uluslararası gelişmelere paralel olarak TFF'ye yeni görevler veren tasarıya göre, Fair-Play kurallarına uygun olarak bağlılık, dürüstlük ve
sportmenlik prensiplerini gözetmek, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından hazırlanan oyun kurallarına ve FIFA Yönetim Kurulu
tarafından hazırlanan futbol oyun kurallarına uymak, FIFA ve UEFA'nın statüleri, talimatları ve kararlarına riayet etmek, FIFA ve UEFA
statülerinde belirtilen tahkim kurulları ile Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS) yetkisini tanımak, TFF'nin yeni görevleri arasında
yer alacak. TFF, kulüplerin, futbolcuların, hakemlerin, yöneticilerin, teknik yönetici ve antrenörlerin, masörlerin, futbolcu temsilcileri ve müsabaka organizatörleri ile diğer tüm ilgililerin Federasyon tarafından konulan düzenleme ve talimatlara uymalarını sağlayacak, ırkçılık ve her türlü ayırımcılıkla mücadele edecek.
GENEL KURULUN OLUŞUMU
Federasyon Genel Kurulunun oluşumu ile toplanma esasları yeniden düzenlenecek. Genel Kurul, her yıl haziran ayında, Seçim Genel Kurulu
ise dört yılda bir, futbol liglerinin tescili tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde, yönetim kurulunun belirleyeceği tarihte olağan olarak
toplanacak.
Genel Kurul gerektiğinde, toplam üye sayısının yüzde 40'ının noter onaylı yazılı müracaatı veya Yönetim Kurulunun kararı üzerine en geç
otuz gün içinde olağanüstü toplanacak.
BAKANIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI KALDIRILIYOR
Spordan sorumlu Bakanın çağrısı üzerine, Genel Kurulun gerektiğinde olağanüstü toplanacağı yönündeki düzenlemeden ise vazgeçilecek.
Olağan ve olağanüstü toplantının yapılabilmesi için üye tam sayısının yarısından fazlasının katılımı gerekecek. İlk toplantıda çoğunluk
sağlanamadığı takdirde, ikinci toplantı ertesi gün üye tam sayısının üçte biri ile yapılacak. İkinci toplantıda da çoğunluk sağlanamadığı
takdirde, üçüncü toplantı bir hafta sonra çoğunluk aranmaksızın yapılacak.
Olağan veya olağanüstü toplantılarda, Federasyon Başkanı, Yönetim Kurulu ve diğer kurulların seçimi yenilenebilecek. Olağanüstü toplantıda
seçilen Federasyon Başkanı, Yönetim Kurulu ve diğer kurullar olağan toplantı süresine kadar görev yapacak.
Genel Kurulun görevleri arasından Tahkim Kurulunu seçme çıkarılırken, Tahkim Kurulu Başkan ve üyeleri ile Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Başkanını Yönetim Kuruluna teklif etme başkanın görevi olacak.
UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM KURULU
Kulüplerin kendi aralarında, kulüpler ile futbolcular, teknik direktörler, antrenörler, oyuncu temsilcileri, masörler ve müsabaka organizatörleri; oyuncu temsilcileri ile futbolcular, teknik direktörler, antrenörler arasında her türlü sözleşmeden doğan veya futbolla ilgili olan uyuşmazlıkları, taraflarının başvurusu üzerine münhasıran yetkili olarak incelemek ve karara bağlamak üzere Uyuşmazlık Çözüm Kurulu oluşturulacak.
Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, 15 üyeden oluşacak. Kurul Başkan ve üyeleri için en az 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu olmaları şartı
aranacak. Kurulun görev süresi, Federasyon Başkanının görev süresi kadar olacak. Tahkim Kurulu da yeniden düzenlenecek. Tahkim Kurulu, Federasyon Başkanının teklifi ve yönetim kurulunun kararı ile en az 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçular arasından bir Başkan, 6 asıl ve 6 yedek üyeden oluşacak. Tahkim Kurulu, Federasyon ile kulüpler, hakemler, futbolcular, teknik direktörler ve antrenörler arasında çıkan ihtilaflar hakkında Yönetim Kurulu tarafından verilecek kararları, amatör ve profesyonel disiplin kurulları kararlarını, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu
kararlarını, itiraz üzerine inceleyerek kesin olarak karara bağlayacak.
ULUSLARARASI SPOR TAHKİM MAHKEMESİNE BAŞVURMA HAKKI
Sporcuların transfer, lisans ve sözleşmelerinden kaynaklanan ihtilaflar ile teknik direktörler ve antrenörlerin sözleşmelerinden kaynaklanan
ihtilaflar hakkındaki Tahkim Kurulu kararlarına karşı, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine başvurma hakkı olacak. Federasyonun hesapları ve mali durumu, uluslararası spor sektöründe denetim tecrübesi bulunan bağımsız denetim kuruluşlarına denetletilebilecek.
Federasyon Başkanının "üst üste ya da aralıklarla en fazla üç dönem seçilebileceğine" ilişkin düzenlemeden vazgeçilerek, Federasyon
Başkanının üç dönemden fazla seçilmesine olanak sağlanacak.
30 GÜN SONRA GENEL KURUL
Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç otuz gün sonra, seçimli Genel Kurul toplantısı yapılacak. Bu toplantıda seçilecek
Federasyon Başkanı, Yönetim Kurulu ile Denetleme Kurulunun görev süresi, olağanüstü toplantılarda seçim yapılması hali hariç olmak üzere, 2011 yılında futbol liglerinin tescili tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde yapılacak seçimli Genel Kurul toplantısına kadar olacak.
Tahkim Kurulu da kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak seçimli Genel Kurulda seçilecek Federasyon Başkanı ile yönetim kurulu tarafından yeni Kurul oluşturulana kadar görev yapmaya devam edecek.