PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik cezaları çok arttı. Dikkat edin

Kemal Turan
20-12-2007, 14:50
Yılbaşından sonra alkollü araç kullananlar 480 YTL, hız limitini ihlal edenler 236 YTL para cezası ödeyecek. Cezaların yanı sıra harçlar da arttı.

Maliye Bakanlığı'nca belirlenen yüzde 7.2 oranındaki yeniden değerlendirme rakamı baz alınarak, 2008 yılında, 5 yıllık verilen silah ruhsat harçları bin 763 YTL'ye, 5 yıllık bulundurma silah ruhsat harcı 564 YTL'ye çıkacak.

Yabancılar, emniyetten aldıkları vize harcına 1 ay için 42 YTL, 4 ay için 190 YTL, 2 yıllık vize harcı için bin 36 YTL para ödeyecek.

Yabancıların alacakları vize için kart parası da 80 YTL'ye yükselecek.
Araç ruhsat harcı 64 YTL'ye çıkarken B sınıfı sürücü belgesi için 190 YTL, E sınıfı sürücü belgesi için 317 YTL harç bedeli ödenecek.

Trafiğe alkollü çıkanlar 480 YTL, kırmızı ışık ihlal edenler ve hatalı sollama yapanlar 116 YTL ceza öderken, hız limitini aşanlara 236 YTL, araç kullanırken cep telefonuyla konuşanlar ile emniyet kemeri takmayan sürücülere 56 YTL para cezası uygulanacak.

Pasaport harçlarının artmasıyla birlikte 6 aylık pasaport alacaklar 102 YTL, 1 yıllık pasaport alacaklar 145 YTL, 2 yıl pasaport alacaklar 246 YTL, 3 yıl pasaport alanlar 352 YTL, 5 yıl pasaport alanlar ise 500 YTL harç parası ödeyecek.

Pasaport cüzdan bedeli ise 80 YTL'ye yükselecek.

Kabahatler Kanunu çerçevesinde kolluk gücünün uyguladığı idari para cezaları da 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren artacak.

Bu kapsamda emre aykırı davranan, kumar oynayan, izinsiz afiş asan kişiler 125 YTL para cezasına çarptırılacak.

Dilenenler, mütecaviz sarhoşluk yapanlar, kimlik bildiremeyenler, alenen silah taşıyanlar 63 YTL para cezası ödeyecek.

umuter
20-12-2007, 15:27
benim anlamadığım neden her yeni yılda bu tür zamlar geliyor adet mi bu yani??ben esnafım ama 1 ocaktan itibaren yeni yıla girdik diye hiç bir sattığım mala otomatikman zam yapmıyorum hayret bi şey yaaa millette artık kabullenmiş koyun gibi yeni yıl demek zam demek mantığı beynimize işlenmiş zorla!!!!

gezginemlak
20-12-2007, 17:50
benim anlamadığım neden her yeni yılda bu tür zamlar geliyor adet mi bu yani??ben esnafım ama 1 ocaktan itibaren yeni yıla girdik diye hiç bir sattığım mala otomatikman zam yapmıyorum hayret bi şey yaaa millette artık kabullenmiş koyun gibi yeni yıl demek zam demek mantığı beynimize işlenmiş zorla!!!!

yeni yılda yeni umutlar degil yeni zamlar otomatik geliyor.sozlerinize aynen katılıyorum.saglicakla

Kemal Turan
20-12-2007, 19:13
[/COLOR]

Umuter kardeşim, yeni bütçenin gelirler kısmına 49 milyon YTL trafik cezalarından gelecek para diye koyuldu. Polisler öyle böyle bu tutarı ceza olarak kesecekler. Bir gün adresine trafik ceza makbuzu gelirse hiç şaşırma.

antigs28
20-12-2007, 22:02
bilgi için teşekkürler üstat...