PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Diyanet'ten Milli Piyango fetvası

kamkac62
29-12-2007, 23:19
Diyanet'ten Milli Piyango fetvası

Yılbaşı çekilişine az bir zaman kala gündeme gelen "Piyango haram mı, helal mi?" tartışması için Diyanet İşleri'nden Prof. Yeprem açıklama yaptı. İşte Diyanet'e göre piyango:
29 Aralık 2007 22:12
Only the registered members can see the link

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Yeprem, İslam dininin şans oyunlarına olumlu bakmadığını, haram olduğunu söyledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Saim Yeprem, İslam dininin şans oyunlarının hiçbirine olumlu bakmadığını belirterek, "İslam dinine ve kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e göre, piyangonun her türlüsü haramdır" dedi.

Milli Piyango'nun 25 milyon YTL büyük ikramiyeli yılbaşı çekilişine az bir zaman kala, "Piyango haram mı, helal mi?" tartışması büyüdü. Milli Gazete'nin dünkü sayısında yer alan, "Müslümanın piyango ile işi olmaz" başlıklı haberde görüşlerine yer verilen Prof. Yeprem, Müslümanların piyangodan uzak durmaları gerektiğini savundu.

Demecinde, İslam'ın emek karşılığı kazancı helal gördüğünü anlatan Yeprem, herkesin kendi kararını vermekte hür olduğunu, ancak Müslümanların piyangodan uzak durmaları gerektiğini söyledi.

Haberde, "Alo Fetva Hattı"ndaki Diyanet yetkilisinin de konuya ilişkin görüşlerine şöyle yer verildi:

"Piyango, loto, toto, iddia gibi her türlü şans oyunları haramdır. Piyango bileti almak dahi haramdır. Marketlerden ve benzin istasyonlarından alınan piyango biletleri de haramdır. Market size şarap verse alır mısınız? Haramdır. Aynen burada alınacak olan piyango bileti de haramdır. Harama götüren şey haramdır."

Habervitrini

Haber Vitrini

kanaryam1950
29-12-2007, 23:32
teşekkürler

CABBARİ
29-12-2007, 23:33
bu yaşıma kadar almadım almamda
selametle

pencere77
29-12-2007, 23:47
selametle

aynen katılıyorum.bu işler bizi bozar abi :):)

kucer06
30-12-2007, 00:02
Bütün samimiyetleriyle söylesin arkadaşlar kaç kişi piyango bileti almış acaba.Ben kendi payıma aldım.

cetindeniz
30-12-2007, 00:14
selametle

Şansınamı gücenmiyorsun yoksa para başına iş açar diyemi almıyorsun :D

vecdican
30-12-2007, 00:44
zaten ben haram olduğunu biliyorum almıyorum

emmi
30-12-2007, 07:38
Bende almadım. Almam da kendi adıma. Ama şu dinayet işleri yüksek kurulu birde faizsiz kar paylarınada bir yorum getirse iyi olur kanısımdayım. Milletin paralarını bu yolla toplayıp iç ettiler. Ne demek istediğim sanırım anlaşılmıştır.Çünkü dünün kar paysız kuruluşları bugün faizler dağıtan kuruluş ve bankalara dönüştülerde. Bu ne pehriz, bu ne lahana turşusu derler adama. Yüce dinimizin faiz alanların ölü eti yemiş mertebesine koyduğu bu sisteme entegre olan pek sayın ve de acayip bizlerden kat be kat dini bütün olduklarını söyleyenlerin buna bir diyecekleri var mı acaba? Takmışlar bilet haram mı? Helal mi? Sen öbür tarafta deveyi ahmuyla götür , sesin soluğun çıkmasın ama bir milli piyango biletine haramdır fetsını hemen yapıştır. Bu yazıyı bilet almayı, dolayısıyla alın teri dökülmeden kazanılanın haram olmadığını savunmak amacıyla da yazmadım. Sadece ülkemizdeki iki yüzlülüğü vurgulamak amacıyla yazdım.
Herkese mutlu yıllar dileklerimle.
Saygılar.

Mehmet Kaynaklı
30-12-2007, 11:25
selametle

helal be kardeş sana
valla ne yalan konuşayım bende şimdiye kadar 5 tane aldım
geçen günde istnbuldan sipariş ettim 4 tane çeyrek geliyor
ettimi 9 :frown:

CABBARİ
30-12-2007, 11:32
Şansınamı gücenmiyorsun yoksa para başına iş açar diyemi almıyorsun :D

şansıma çok güvenirim ama yukarıdaki verilen konuyu okuyunuz
selametle

pencere77
30-12-2007, 12:52
Bende almadım. Almam da kendi adıma. Ama şu dinayet işleri yüksek kurulu birde faizsiz kar paylarınada bir yorum getirse iyi olur kanısımdayım. Milletin paralarını bu yolla toplayıp iç ettiler. Ne demek istediğim sanırım anlaşılmıştır.Çünkü dünün kar paysız kuruluşları bugün faizler dağıtan kuruluş ve bankalara dönüştülerde. Bu ne pehriz, bu ne lahana turşusu derler adama. Yüce dinimizin faiz alanların ölü eti yemiş mertebesine koyduğu bu sisteme entegre olan pek sayın ve de acayip bizlerden kat be kat dini bütün olduklarını söyleyenlerin buna bir diyecekleri var mı acaba? Takmışlar bilet haram mı? Helal mi? Sen öbür tarafta deveyi ahmuyla götür , sesin soluğun çıkmasın ama bir milli piyango biletine haramdır fetsını hemen yapıştır. Bu yazıyı bilet almayı, dolayısıyla alın teri dökülmeden kazanılanın haram olmadığını savunmak amacıyla da yazmadım. Sadece ülkemizdeki iki yüzlülüğü vurgulamak amacıyla yazdım.
Herkese mutlu yıllar dileklerimle.
Saygılar.

Faiz ile kâr payının farkı nedir?

Faiz, belirli bir miktardaki anaparanın belirli bir vadede, belirli bir oranda elde ettiği getiri olarak tanımlanabilir. Yani borç verenin (banka ya da özel kişi) vadeyi ve oranı belirlediği, alanın da kabul ettiği bir uzlaşma söz konusudur. Faizli uygulamalarda her iki taraf, üzerinde anlaşılan vade geldiğinde anaparanın dışında ne kadar vereceğini ya da alacağını bilmektedir.

Faizsiz çalışma esasına dayalı kâr payı ise, taraflarca belirlenen vadeye kadar ticari veya sınai bir ekonomik faaliyette kullanılan anaparanın elde ettiği kârın vadesi geldiğinde anlaşılan oranda taraflara dağıtılan kısmıdır. Tasarruf sahibinin Özel Finans Kurumları�na yatırdığı para, bu kurumlarca sağlam ve verimli projelerde kullanılmak üzere yatırımcılara piyasa şartları içerisinde oluşan kâr oranları ile belirli bir vade için kullandırılır. Vade sonunda elde edilen getiri, yani kâr, % 80�i tasarruf sahibine, % 20�si kuruma olmak üzere dağıtılır. Görüldüğü gibi, faizin aksine kâr payı esasına göre çalışan sistemde anaparanın vade geldiğinde ne kadar kazandıracağı belirli değildir. Kaldı ki, kredilendirilen projelerden zarar edilmesi de ihtimal dahilindedir. Faizli sistemde ise bu mümkün değildir, vade geldiğinde önceden taahhüt edilen tutar mutlaka anapara sahibine ödenmelidir. Kısaca ve basitçe belirtmek gerekirse, kâr payı ile faiz arasındaki temel fark, faizde anaparanın vade sonundaki kazancı taahhüt edilirken, kâr payında kazancın destek verilen projelerin verimliliğine göre oluşmasıdır.