PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PKK'dan sınır ötesi hile

savaş17
02-01-2008, 16:53
Only the registered members can see the link ('Only the registered members can see the link')
Bir PKK'lı terörist sınırı nasıl geçer? Dağda nasıl yakalanmaz? İşte cevaplar..
Teslim olan bir PKK'lı teröristin anlattıkları inanılmaz. Dağda ve sınırdan geçişte askerin peşinden kurtulmak için arkalarından ot ve çalı sürüklüyorlar. İşbirlikçi köylüler de hayvan sürülerini geçtikleri noktalara yollayarak ayak izlerini kaybettiriyor.

Şırnak'ın Gabar Dağı'nda güvenlik güçlerine teslim olan ‘Rojhat’ kod adlı 21 yaşındaki itirafçı teröristin anlattıkları:

“Sahil kenarı gibi turistik bir bölgeye eylem amacıyla gönderilen özel kuvvet personeli, gittiği yerde sıkıntı çekmesin ve kolay gizlenebilsin diye taşıdığı sahte kimliğe uygun olarak özel eğitim alır. Yani turistik bölgeye özgü garsonluk ve cankurtaran ve benzeri gibi eğitimler kamplarda veriliyor.''

ESKİLER SİYASALLAŞMADAN, YENİLER SAVAŞTAN YANA

Örgüt mensupları arasında siyasallaşma ve savaşma yönünde tartışmalar yaşandığını da belirten E.D. eskilerin siyasallaşmadan yana, yenilerin ise savaştan yana olduklarını söyledi. E.D. “Zap sorumlusu Sarı İbrahim’i geçen yıl öldüren Bahoz adlı kişi yakalanıp ajan olduğunu kabul etti. sonra 5 kişinin daha adını verdi. Bu 6 örgüt mensubu sorgulandıktan sonra içtima edilen 120 kişilik örgüt mensuplarının gözleri önünde kurşuna dizildi.'' dedi.

TERMAL KAMERA İÇİN ISLAK YAĞMURLUK

Sınırı geçişlerinde intikalleri hava kararmadan yapmadıklarını, önden giden kuryenin olumsuzluk varsa telsiz mandalıyla kendilerini uyardığını kaydeden E.D. şöyle devam etti:

“Mandala 3 kez bastığında ‘Pusu var gelmeyin’ demektir. 2 kez basarsa ‘sessiz gelin’, 1 kez bastığında ‘ışık var dikkatli gelin’ anlamına geliyor. Termal kameraya yakalanmamak için ıslak yağmurluk giyerek sadece yüzümüzü açık bırakıyoruz. Silah ve techizat da yağmurluğun altına gizleniyor. Yağmurluğu ıslatmamızın nedeni vücut ısısına duyarlı olan termalin çalışmasını engellemektir. Geride iz bırakmamak için ot veya çalı sürüklenmektedir. İşbirlikçi köylerden geçtiğimizde bize yardım eden köylüler geçtiğimiz güzergaha hayvan sürülerini gönderip, ayak izlerinin kaybolmasını sağlıyor.’

ÖRGÜT FÜZELERLE SALDIRACAK

Örgütün, daha önce silahlı eylemleri tırmandırıp halkı korkutarak yanına çekip özgür Kürdistan devleti kurmayı amaçladığını anlatan E.D. yeni stratejinin ise şöyle olduğunu belirtti:

“Riski az olan mayın ve bombalama gibi sabotaj veya belirli kişiler hedef alınarak yapılacak suikastlere, şehirlere sızmaya ağırlık verecektir. Sansasyon olsun diye önümüzdeki süreçte Türkiye sınırlarında 3 ayrı bölgede bulunan füzelerle saldırı yapılacaktır. Örgüte katılan üniversite mezunları öğrenim derecesine bakılmadan savaşçı eğitimine alınıyor, ancak deşifre olmayanlar, siyasi propaganda yürütmek amacıyla üniversitelere gönderilmektedir.''

KARADENİZ'DE MEVSİMLİK İŞÇİLER KULLANILIYOR

Örgütün Kuzey Irak’ta Toyota ve Nissan Jip, Nissan pikap, Mercedes kamyon, traktör ve dozerleri olduğunu kaydeden E.D., “Örgüt Karadeniz bölgesine açılım yapmak için gönderdiği kişileri, daha önce bu bölgeye çay ve fındık toplamak için giden mevsimlik işçilerden seçiyor. Çünkü onlar yörenin şartlarını biliyor. Örgütten kaçmak için Kuzey Irak’tan Gabar dağına geldim ve silahımla teslim oldum. Aileme kavuşup normal bir hayat sürmek için etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum.''

E.D., 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından TCK’nın 221/2 maddesi uyarınca ‘etkin pişmanlık’tan yararlandırıp ceza verilmeden serbest bırakıldı ve dosyası kapatıldı.