PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İdam edilen 17 gencin son sözleri!

HCakir
04-01-2008, 17:18
İdam edilen 17 gencin son sözleri!

Ankara 78'liler Derneği, 12 Eylül 1980 döneminde idam edilen 17 gencin ailelerine ve yakınlarına bıraktığı son mesajlardan oluşan kısa bir video hazırladı. Video büyük ilgi görüyor:
Only the registered members can see the link

Ankara 78'liler Derneği tarafından hazırlanan 6 dakikalık videoda, idam edilen 17 sol görüşlü gencin ailelerine ve yakınlarına bıraktıkları son mesajlar yer alıyor.

12 Eylül döneminde, kaç kişinin gözaltına alındığı, kaç kişinin fişlendiği ve binlerce kişinin işkenceden öldüğüne dair, çeşitli istatistiki bilgilerle başlayan videoda, "Asmayalım da besleyelim mi?" denilerek 17 gencin idam edildiği yazılıyor.

İdam edilen gençlerden bazılarının sözleri şöyle:

Necdet Adalı: "Sizleri ve ezilen halklar uğruna mücadeleyi erken bırakmak zorunda kaldığım için üzgünüm. Kahrolsun Faşizm! "

Serdar Soyergin: Yeri geldiğinide benim kemiklerimi Mahir Çayan'ın yanına gömün.

Erdal Eren: Bütün bu yapılanlar, başımdan geçenler, kinimi binlerce kez arttırdı ve mücadele azmimi körükledi; kavgaqve devrimci inancımı yok edemedi.

İlyas Has: "Şu an size son mesajımı iletiyorum. Sizlerin yüzünü kara çıkaracak hiçbir şey yapmadım. Bugünlerde size ağır gelen bu itham gelecekte sizlere bir şeref payesi olarak görünecektir."

Ali Aktaş: "Aman ha... Aman Mavişim, karamsarlık yok... Her karanlığın bir aydınlığı, her zorluğun çıkacağı bir düzlük vardır, kuşkusuz... Haydi hoşçakal, gözlerinden öperim. Mavişim."

İşte Ankara 78'liler Derneği'nin hazırladığı video:

iWVz9ZYrbTU